Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woltomierz i amperomierz AVR.

05 Sie 2012 22:06 7209 4
  • Poziom 11  
    Witam.
    Projektuję woltomierz/amperomierz o zakresie pomiaru 0-30V, 0-5A.
    Jest to mój pierwszy projekt z pomiarem napięcia i prądu jak i pierwszy
    raz mam styczność ze wzmacniaczami operacyjnymi więc proszę o wyrozumiałość.
    Rozdzielczość wykonywania pomiarów dla woltomierza ma wynieść 1/50 V (w zakresie 0-15V) i 1/2 V (w zakresie 15 - 30V),
    a rozdzielczość dla amperomierza
    2,5mA (w zakresie 0 - 2,5A) i 5ma (w zakresie 2,5 - 5A).
    Pomiar ma być wykonywany przez mikrokontroler atmega8. Napięcie
    odniesienia planuję użyć 2,56V.

Narysowałem taki schemat (na podstawie schematów znalezionych na elektrodzie).

Pomiar napięcia w zakresie 0-15V odbywać ma się przez dzielnik napięcia podłączony do pinu ADC3 (ten wyżej na schemacie),
    a powyżej tego napięcia automatycznie ma się przełączać na dzielnik podłączony do pinu ADC2.

Podobnie ma być z pomiarem prądu. W zakresie 0 - 2,5A pomiar ma być robiony
    przez wzmacniacz operacyjny podłączony do pinu ADC0 (ten wyżej na schemacie),
    a powyżej tego prądu wzmacniaczem podłączonym do pinu ADC1.

Problem mam teraz, bo nie wiem czy schemat jest poprawny i bardzo proszę o sprawdzenie.
    Kolejna sprawa to mógłby ktoś mi powiedzieć do czego służy rezystor R3 i R8
    o wartości 10 kOhm?

I ostatnie pytanie, czy ten wykres dla wzmacniacza operacyjnego jest poprawny
    i czy może tak pracować (przy napięciu zasilania 5V)?

Za odpowiedź z góry dziękuję.
    Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Co do układu woltomierza to powinieneś zabezpieczyć pin ADC3 przed wyższym napięciem niż 2,56V (dla napięcia wejściowego wyższego niż 15V)

Co do amperomierzy to lepiej aby napięcie odniesienia było równe napięciu zasilania wzmacniaczy operacyjnych (aby nie przekroczyć max napięcia wejściowego pinu ADC)

Co do rezystorów r3 i r8 to z kondensatorami c6 i c9 tworzą filtry dolnoprzepustowe

Co do wykresu nie wiem w jakiej konfiguracji ma pracować układ do wykresu (pewnie z ujemnym sprzężeniem zwrotnym, jeśli tak to charakterystyka od 0 do 5 powinna być bardziej liniowa )

Pozdrawiam Zocha24
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedź Wink

A nie jest tak, że napięcie ADC może być wyższe od napięcia odniesienia, ale nie może być
    wyższe od napięcia zasilania? Czyli w moim wypadku w zakresie 2,56V - 5V wartość ADC
    była by maksymalna. A jeśli się mylę, to w jaki sposób proponujesz takie zabezpieczenie
    wykonać, bo mi nic nie przychodzi do głowy (oprócz przekaźnika ;/)?

W jakim celu jest ten filtr dolnoprzepustowy przy wzmacniaczach? Czy jest on konieczny?

Jeśli chodzi o wykres, to tak układ ma pracować z ujemnym sprzężeniem zwrotnym.
    Ta charakterystyka jest liniowa, tylko ja tak trochę głupio zrobiłem ten wykres Smile.
    No i mam rozumieć, że na tym wykresie jest wszystko ok i wzmacniacz mógłby tak pracować?
    Chodzi mi głównie o to, że napięcie wejściowe jest wyższe niż napięcie zasilania?

Pozdrawiam.

Pomoże mi ktoś?

Ps. Przepraszam za post pod postem, ale po edycji poprzedniego nie zmienia się data ostatniego wpisu.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    A nie jest tak, że napięcie ADC może być wyższe od napięcia odniesienia, ale nie może być wyższe od napięcia zasilania? Czyli w moim wypadku w zakresie 2,56V - 5V wartość ADC była by maksymalna.
    Też tak uważam, w dokumentacji nie ma nic o tym żeby było inaczej, jeśli do multipleksera ADC dochodzą napięcie w zakresie poprawnej pracy multipleksera, to nie powinno przeszkadzać w pomiarze, że któryś nie wybrany kanał ma >Uref.

Cytat:
    W jakim celu jest ten filtr dolnoprzepustowy przy wzmacniaczach? Czy jest on konieczny?
    Jakby były jakieś zakłócenia, na pomiarze napięcia też możesz dodać kondensatory.

Cytat:
    No i mam rozumieć, że na tym wykresie jest wszystko ok i wzmacniacz mógłby tak pracować?
    Chodzi mi głównie o to, że napięcie wejściowe jest wyższe niż napięcie zasilania?

Ograniczenie będzie niżej (katalogowo Ucc-1,5V) - wzmacniacz nie poda za wysokiego napięcia na ADC.
  • Poziom 11  
    Super, dzięki bardzo za odpowiedzi ;)