Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielacz sygnału audio

20 Sty 2005 18:05 3101 9
  • Poziom 18  
    Poniżej zamieszczam schemat rozdzielacza sygnału audio (przerobiony inny schemat z tego forum). I moje pytanie: czy da się zwiększyć jakoś ilość wyjść. Jeśli nie, to ile takich układów uciągnie zasilacz jaki jest tam wsadzony (na 7812)?
    Rozdzielacz sygnału audio
  • Poziom 38  
    Tak na oko patrzac, to ten uklad w spoczynku pobiera jakies 1.2mA, wiec w zaleznosci od wydajnosci pradowej uzytej wersji 7812 (no i zewnetrznego zasilacza) mozesz podlaczyc takich stopni... duzo :)
    Najprosciej zwiekszyc ilosc dwojnikow 47uF-1k na wyjsciu, ale im wiecej urzadzen w ten sposob podlaczonych, tym mniejsza sumaryczna impedancja obciazenia, a co za tym idzie mniejszy sygnal na wyjsciu rozdzielacza...
    Lepiej jednak na kazde wyjscie dawac osobny wtornik emiterowy.
  • Poziom 18  
    Loker napisał:
    Tak na oko patrzac, to ten uklad w spoczynku pobiera jakies 1.2mA, wiec w zaleznosci od wydajnosci pradowej uzytej wersji 7812 (no i zewnetrznego zasilacza) mozesz podlaczyc takich stopni... duzo :)
    Najprosciej zwiekszyc ilosc dwojnikow 47uF-1k na wyjsciu, ale im wiecej urzadzen w ten sposob podlaczonych,

TUTAJ PRZESTAJE KUMAĆ

tym mniejsza sumaryczna impedancja obciazenia, a co za tym idzie mniejszy sygnal na wyjsciu rozdzielacza...
    Lepiej jednak na kazde wyjscie dawac osobny wtornik emiterowy.

a da sie to prosciej powiedziec, bardziej lopatologicznie?
  • Poziom 14  
    Bardzo lopatologicznie:
    Im wiecej masz wyjsc tym mniejsza moc plynie na glosniki, chyba oczywiste dlaczego.
    Dlatego lepiej dac na kazde wyjscie oddzielny wtornik emiterowy(jest to "wzmacniacz" ktory nie wzmacnia, lecz zmienia impedancje), dzieki czemu nie wystapia straty zwiazane z zmniejszeniem sie mocy przy podlaczaniu wiekszej ilosci urzadzen.
  • Poziom 18  
    dinthalion napisał:
    Bardzo lopatologicznie:
    Im wiecej masz wyjsc tym mniejsza moc plynie na glosniki, chyba oczywiste dlaczego.
    Dlatego lepiej dac na kazde wyjscie oddzielny wtornik emiterowy(jest to "wzmacniacz" ktory nie wzmacnia, lecz zmienia impedancje), dzieki czemu nie wystapia straty zwiazane z zmniejszeniem się mocy przy podlaczaniu wiekszej ilosci urzadzen.

a mógłby mi ktoś takie cuć narysować jak powinno wygladac?
  • Poziom 18  
    no i dalej mam taki sam problem...
  • Poziom 21  
    loker
    niby dlaczego?
    sygnał nie ulegnie zmniejszeniu przy mniejszym obciążeniu, jedynie nieco może pogorszyć się liniowość.
  • Poziom 36  
    migol napisał:
    a mógłby mi ktoś takie cuć narysować jak powinno wygladac?

Z grubsza rzecz biorąc robisz 2,3... takie same układy (oczywiście na wspólnym zasilaniu) i łączysz ich wejścia, ewentualnie bazy tranzystorów (zostawiając tylko jeden kondensator na wejściu).

Oczywiście za daleko nie możesz pojechać, bo zwiększasz obciążenie źródła. Jeśli chcesz więcej, to łączysz w kaskadę (jeden z układów pracuje jako wzmacniacz dla kilku następnych.
  • Poziom 18  
    Wg mnie spokojnie można powiększyć ilość wyjść nawet do 5-ciu na kanał. Dodajesz kolejne zestawy kondesator 47uF (plusem do pozostałych 47uF) przez rezystor 1k do gniazda wyjściowego i powinno śmigać. Zasilacz też spokojnie wytrzyma.
  • Poziom 19  
    Czy mógłbyś napisać ile wyjść potrzebujesz i do czego chcesz to zastosować bo przeważnie brakuje wejść a Ty walczysz o ilość wyjść? Czy to ma służyć do hurtowego kopiowania nagrań. Układ ten który podałeś można zmodernizować ale określ swoje potrzeby.