Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena dla mojej sytuacji - odbiór FM(88-108MHz)

06 Sie 2012 10:11 1298 3
  • Poziom 25  
    Witam.

Moją sytuację wraz ze stacjami, które chciałbym odbierać przedstawia rysunek w załączniku.

Antena dla mojej sytuacji - odbiór FM(88-108MHz)

jaką antenę kupić? Antena będzie musiała być umieszczona na balkonie (8-me piętro). Chciałbym, żeby miała lekko kierunkowy charakter, aby uniknąć odbić ze strony mieszkania i denerwującego efektu pogarszania odbioru gdy ktoś łazi po pokoju (tak mam teraz na antenie KDPJB (kawałek drutu puszczonego jak bądź).

moje przemyślenia do tej pory:

Antena typu bat (np. Sonus Total) raczej odpada z uwagi na dookólny charakter - będzie mi zbierała zakłócenia od urządzeń w bloku)

zatem coś lekko kierunkowego: Czy kupić klasyczny dipol, czy może lepiej sprawdzi się wynalazek z dipolem wygiętym w literę S? Problem w tym, że 3-ka (ze szczytu Ślęży) nadaje w polaryzacji H a inne lokalne stacyjki z komina EC nadają w V.

Może siatka? Będzie ekranowana od strony bloku, ale nie wiem czy jej rezonatory będą skuteczne dla fal. c.a. trzy metrowych.

Będę wdzięczny za wskazówki.

EDIT: Sporym ułatwieniem, o którym zapomniałem wspomnieć, jest pewnie to, że zarówno szczyt Ślęży, jak i komin EC widać bezpośrednio, zatem na drodze antena-antena nic nie będzie.
  • Poziom 21  
    Na początek sprawdz dipol ćwierć falowy myślę ze skoro mieszkasz tak lisko nadajnika to wystarczy napewno. A jeszcze lepiej to sprawdz jak bedzie działać zwykła antena do tv za 10zł taka z twóch anten teleskopowych. Masz w swoim odbiorniku wejście na antene zewnętrzną taką jak w telewizorze ?
  • Poziom 25  
    Tuner to AS-9461. Posiada wejście koncentryczne 75R.
  • Poziom 21  
    Przetestuj na początek antenę za 10zł nawet w bloku a nie na balkonie powinna dobrze odbierać.