Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co sądzicie o tym wzmacniaczu?

filip.s 20 Jan 2005 18:28 2399 10
 • #2
  Gonzo
  Level 15  
  Hmmm... tak z konstrukcji to.. klasyk, jedyne czego mu brakuje to zabezpieczenia nadprądowego, a przy tej mocy czasem się przydaje :).. nie zgłębiałem wartości elementów, wierze że wszystko jest si, jeżeli chcesz żeby reprezentował coś wiecej niż tanie, sklepowe konstrukcje, dobierz dokładnie elementy, a tak najoptymalniej rezystory (przynajmniej te małej mocy) wybierz z tolerancją <1%. Raczej będzie dobry do tego głośnika.

  Pozdrawiam!
 • #3
  darkfenriz
  Level 22  
  działa w klasie B
  darlintony bez stopnia sterującego są wolne, lepiej osobno sklecić stopień drivera...
  Lepiej znajdź lepszy schemat, nie warto się chyba w to bawić
 • #4
  Gonzo
  Level 15  
  nie chcę się kłócić ale ten wzmak chodzi w A/B, stwierdzenie "darlintony bez stopnia sterującego są wolne" jest nie do końca prawdziwe, dar. są wolne, między innymi przez "stopień" sterujący, który mają "zintegrowany". Dyskutować też można na temat wpływu ich szybkości w zastosowaniach audio... Przyczepić tutaj się można chyba tylko do mocy podawanej przez autora i braku regulacji prądu spoczynkowego oraz sprzężenia... no i nadprądowe też by się przydało..
 • #5
  darkfenriz
  Level 22  
  może i w AB
  miałem na myśli to, że 3 diodki to trochę mało jak na spadek na 4 złączach (jak by nie było) baza-emiter i spadek na rezystorach emiterowych.
  definicje te nie są dla mnie w 100% jasne: jaki prąd spoczynkowy to 'granica' między B i AB? 5mA? 1mA?

  co do darlingtonów miałem na myśli, że zastosowanie osobnego stopnia drivera z osobno wybranym punktem pracy + 'zwykłe' bipolary to szybsze rozwiązanie, bo tranzystory sterujące szybciej się otwierają lub są nawet cały czas otwarte, prawda?

  zdecydowanie popracuję nad ściślejszym artykułowaniem poglądów

  pozdrowienia
 • #6
  Gonzo
  Level 15  
  3 diody krzmowe to minimum 1,5V, te tranzystory załanczają się jak każdy inny bipolarny mocy (krze-mo-wy, żeby nie było..), dwa złącza a nie cztery, rezystory na emiterze w ogóle nie mają związku ze sprawą przy tak małych mocach, prąd spoczynkowy w klasie AB wynosi 50...100mA (przy zasilaniu +/-50V daje to ~4...9W, wtedy amp chodzi w czystej klasie A)... dzięki temu nic się nie "wyłancza", zbyt pochopnie przypisujesz wady klasy B do AB, sumując cene elementów i banalną budowe można tylko pogratulować autorowi... tylko z mocą przegiął, 424W to daleka fantazja, max 150W w RMS'ie (tu się autor nie popisał), łatwo zjarać tą końcówkę.. ogólnie ciekawy projekt tylko mało "bezpieczny".

  Pozdrawiam!
 • #7
  filip.s
  Level 23  
  a czy nie macie jakiegoś schematu zeby zasilić sub STX 38/300 + LDM C-121 myśle ze wystarczy do tego 2x300...400W ?
 • #8
  darkfenriz
  Level 22  
  Gonzo wrote:
  3 diody krzmowe to minimum 1,5V, te tranzystory załącza się jak każdy inny bipolarny mocy (krze-mo-wy, żeby nie było..), dwa złącza a nie cztery


  Któryś z nas, nie wiem czy ja czy Ty, myli pojęcia i to baaardzo podstawowe. Zajrzyj do załącznika i powiedz co myślisz o ilości złączy baza-emiter. Chyba się nie rozumiemy.
  Pozdrowienia!!


  drogi dj_stopa

  schemat jest najklasyczniejszy na świecie i da się go uratować.
  Co ja bym zmienił:
  1. napięcie zasilania dla większej mocy bo takiej chyba potrzebujesz
  2. (krytyczne) wywaliłbym te 3 diody i dał tam zwielokrotniacz (?mnożnik?) spadku baza-emiter (Vbe multiplier) z potencjometrem. Równolegle z nim kondensator , np. 10uF
  3. Darlingtona skleciłbym samemu zamiast struktury w jednej obudowie i dołożyłbym opornik np. 100ohm między bazami tranzystora sterującego i mocy. Oczywiście sterujący może być darlingtonem w jednej obudowie. wielu poleca MJE15030/MJE15031 na sterujące i MJL21194/MJL21193 na mocy (choć trochę to kosztuje)
  4. dał mały (np. 47ohm) rezystorek na emiterze T4 dla większej liniowości stopnia wzmocnienia napięcia

  sprawdź jeszcze czy tranzystorki małosygnałowe wytrzymają większe zasilanie ( VCEO>zasilanie)

  i poczekaj na opinie innych bo ja mogę się mylić

  pozdrowienia
 • #9
  filip.s
  Level 23  
  ja właśnie juz mam złożony zasilacz 55V na szyne i kondensator 10000uF na szyne oczywiście 2 trafa 2 mostki i 4 kondensatory, myśle ze 10000uF wystarczy przeciż subbasy estradowe nie schodzą tak nisko zeby były potrzebne wielkie pojemności zasilacza? co o tym myślicie. Jeśli sie myle poprawcie mnie:D:D:D

  Pozdrawiam!
 • #10
  Gonzo
  Level 15  
  pojęcia pojęciami ale złącze TIP'a 142 wygląda troszke inaczej, to nie jest klasyczna kaskada, zobacz załącznik, zmiana tranzystorów na MJE... to bardzo dobry pomysł lecz nie w tej aplikacji bo wymaga to właściwie przeprojektowania całego wzmacniacza, napięcie nic ci nie da w przypadku tych TIP'ów (+/-50V to i tak dużo), weź pod uwagę parametr SOA tranzysora (charakterystyki prądowo-napięciowe tranzystora to bardzo ważny element, o których ludzie zapominają sugerując się tym że dany bipolar ma Icmax 10A)... chcesz konkretny wzmacniacz to poczekaj, dam ci kilka propozycji na długie zimowe wieczory :)

  Pozdro!
 • Helpful post
  #11
  Gonzo
  Level 15  
  zrób na początek tego amp'a na TIP142, jak ci będzie mało to polecam schemat M250... ten 20kW znalazłem kiedyś skacząc po necie, wątpie żeby ktoś go wykonał w rzeczywistości, prawdopodobnie praca jest oparta czysto o symulacje.. taka ciekawostka.. ;)

  Pozdrawiam!