Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Triak bez optotriaka - sterowanie tyrystorami

06 Sie 2012 11:21 2753 6
  • Poziom 9  
    Witam

Moje pytanie może być trochę głupie ale po przeczytaniu masy stron i tematów o układach z triakami mam mętlik w głowie. Chodzi o zastosowanie triaka zamiast przekaźnika przy napięciu 390V. Czy jest możliwe używanie triaka przy tym napięciu bez użycia optotriaka(nie posiadam takiego)? Moje triaki to BT136 600D

Byłbym wdzięczny za odpowiedź ;)
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    arkonosze napisał:
    Chodzi o zastosowanie triaka zamiast przekaźnika przy napięciu 390V. Czy jest możliwe używanie triaka przy tym napięciu bez użycia optotriaka(nie posiadam takiego)? Moje triaki to BT136 600D

Jest możliwe w ogólnym przypadku, ale izolację galwaniczną od sieci oraz załączanie w zerze musisz zrealizować inaczej (chyba ze te funkcje nie sa konieczne w twym rozwiązaniu).
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Załączanie w zerze nie jest potrzebne. Aby było trochę bezpieczniej tymczasowo próbuję włączać triakiem żarówkę na 230V. Schemat wziąłem z tej strony http://www.tme.eu/pl/Document/266b5d120a76061a275d8a8986598ea3/BT136-600D.pdf

Po podłączeniu kabla z prądem do T1 i wyjścia T2 do żarówki na bramce pojawia mi się napięcie 230V. Czy tak ma być? Jak wtedy sterować triakiem jeżeli do bramki chce podać 5V aby go załączyć? Mam przy sobie różne tranzystory tyrystory i inne triaki ale nie mam optotriaków..
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    arkonosze napisał:

A gdzie tam jest jakiś schemat?

arkonosze napisał:
    Po podłączeniu kabla z prądem do T1 i wyjścia T2 do żarówki na bramce pojawia mi się napięcie 230V. Czy tak ma być?

Względem czego się pojawiło? Schemat wstaw.

arkonosze napisał:
    Jak wtedy sterować triakiem jeżeli do bramki chce podać 5V aby go załączyć?

Między T1 a G podajesz 5V przez rezystor.
  • Poziom 9  
    Dobra zaczynam na czysto. Chodzi o sterowanie do hartowania w maszynie. Kiedyś był tam stycznik ale wiele lat temu pewna osoba nie znająca się na elektronice podpatrzyła gdzie indziej, że zamiast stycznika są tyrystory. Mam przedpotopowy schemat rysowany ręcznie przez tą osobę
    Triak bez optotriaka - sterowanie tyrystorami

Teraz buduję elektroniczny system, który dokładnie wyznaczał by czas hartowania. I za pomocą mikroprocesora(który otrzyma impuls kiedy ma zacząć hartowanie) muszę włączyć te tyrystory, które przepuszczą prąd na transformator i zaczną hartowanie. Stad mam parę pytań:

1. Jako, że jest to prąd międzyfazowy są dwa tyrystory aby prąd przepływał swobodnie w obu kierunkach(prąd zmienny)?

2. Jak sterować tymi tyrystorami z mikroprocesora bez optotriaka.

3. Teraz jest przekaźnik 10A, który łączy dwa kable od tyrystorów, czy potrzebny jest aż tak duży prąd aby włączyć te tyrystory?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Z przedstawionego schematu wynika że jest to najprostsza forma stycznika tyrystorowego. Bramki są zwierane stykiem przekaźnika, czas przewodzenia zależy od czasu zwarcia styków. Taki układ mimo swej prostoty, ma także wady, i dlatego do komercyjnych urządzeń nie jest stosowany. Jeśli sterować czasem ma jakiś sterownik, to jedynym najprostszym sposobem byłby triak z optotriakiem włączanym w zerze, chociażby ze względu separację od sieci
  • Poziom 9  
    Problem został rozwiązany tak jak napisał janek_66 za pomocą optotriaka, który steruje triakiem.