Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

Ganjor86 28 Sty 2018 12:57 423565 1319
  • #1261 28 Sty 2018 12:57
    Piter K.
    Poziom 23  

Policyjnego MOTOTRBO nie rozkoduje się za pomocą DSD, bo DSD nie ma możliwości łamania klucza binarnego, to raz. A dwa, DSD nawet nie ma możliwości wpisana klucza. Jeśli ma się znajomość obsługi Linuxa to można to zrobić za pomocą Airprobe. To samo tyczy się TETRA. Airprobe to demodulator GSM, ale ponoć radzi sobie i z TETRA i z MOTOTRBO. Proces "zdobywania" kluczy- bo w TETRA są dwa, jest taki, jak w przypadku WPA2, czyli łapanie pakietów a później Kraken... Przydatny może być też GSM dump. Do przeszukiwania pakietów potrzebna będzie mocna karta graficzna obsługująca CUDA lub w przypadku Radeona- stream. Najlepiej kilka kart z powiedzmy 300 rdzeniami. Jedną też można, ale trzeba być "trochę" cierpliwym. Sprawę mocno komplikuje brak tęczowych tablic. Do WPA2 są pod standardowe SSSid-y. Pod niestandardowe trzeba samemu generować. Do GSM są, ale... to 2TB plików. Ani do MOTOTRBO ani do TETRA nie ma, zresztą nie wiem jak miałyby wyglądać takie tablice i czy w ogóle byłby sens generowania i udostępniania. Nie ma sensu o tyle, że takie tablice generuje się pod jedna, konkretną sieć i nie ma możliwości stworzenia uniwersalnej. Dlatego w przypadku GSM jest to aż 2TB bo ktoś zadał sobie tyle trudu, by wygenerować dla większości sieci. Prawdopodobnie zrobili to Niemcy na jakiejś uniwersyteckiej maszynie do wielkich obliczeń. TETRA ma dwa klucze dynamiczne- czyli dwa zmienne i przydzielane w oparciu o stały algorytm. W GSM jest identycznie i GSM dump ładnie wyłapuje pakiety a Kraken później wyszukuje kluczy logowania, które podpisujemy do Airprobe. Oznacza to, że najpierw łapiemy miliony pakietów, a później na nich działamy. Na szczęście GSM i pochodne emitują w jednej godzinie setki tysięcy kluczy, a może więcej. Jeden BTS potrafi obsłużyć 50 użytkowników na raz. W ciągu godziny będą to różni użytkownicy.... W przypadku MOTOTRBO mamy do czynienia z jednym, statycznym kluczem. Coś podobnego do starego WEP-a, którego dziś dzieci w przedszkolach łamią za pomocą programów "naciśnij i poczekaj kilka minut". Dziwi mnie taka nonszalancja w służbach, ale bądź co bądź jest to jak widać spore utrudnienie dla słuchających. Niezabezpieczoną transmisja nadaje np. pogotowie w okolicach 168MHz. Ważniejsze służby używają TETRA. Ten system do niedawna był wyjątkowo trudny do podsłuchania, podobnie jak GSM. Dziś... każda transmisja nadawana radiowo może być przechwycona i zdekodowana. To tylko kwestia mocy obliczeniowej komputera. Ale przy odpowiednim zespole kart graficznych można zrobić naprawdę wiele w rozsądnym czasie. Jak widać odbiordaski już macie, to teraz jakiś komputer z wyposażeniem za około 6-7 tysięcy, obsługa Linuxa z palca, kilka dysków na kilkanaście TB plików i jedziemy :D Od razu ostrzegam, to nie jest zgodne z polskim prawem. Policji nadającej analogowo można sobie słuchać, ale łamanie zabezpieczeń celowo zakodowanej transmisji jest złamaniem prawa. W przypadku GSM można odbierać niezabezpieczone informacje sieciowe. Są to SMS-CB z ogłoszeniami i różnymi dyskusjami, także nazwy BTS, BTS często wysyłają informację sieciową w postaci nazwy sieci ale także z nazwą ulicy. To można sobie czytać bez narażania się na późniejszy wybór między grypserą a frajerstwem. Oczywiście odbiór danych i ich łamanie jest trudny do wykrycia, bo to hakerstwo pasywne- nikt nie wysyła pakietów w sieć. Bo i nie ma takiej potrzeby, sieć sama generuje miliony pakietów. Nie zmienia to faktu, że powtórzę, łamanie zabezpieczeń transmisji jest karalne. Na filmie jest opisany proces LEGALNEGO odbioru GSM. Pani Shannon(Tak! Mężatka!) opisuje dokładnie, prowadzi jak dziecko za rączkę, co dokładnie trzeba zainstalować i jak. Nie wspominając o "pluingach". Wymagana dobra znajomość języka angielskiego. Życzę sukcesów!
    https://www.youtube.com/watch?v=FqtJ-TvtLTQ

• Arrow Multisolution Day
  • #1262 28 Sty 2018 15:15
    internick
    Poziom 33  

Panie Piter K. nie chce mi się tego czytać już po pierwszym zdaniu:

Piter K. napisał:
    ...Jeśli ma się znajomość obsługi Linuxa to można to zrobić za pomocą Airprobe...

Wiedzę może i masz, ale chyba nie w tej dziedzinie.

w DMR klucz nie jest rozsyłany drogą radiową i basta. Choćbyś muchołapką go próbował łapać to i tak Ci się nie uda.

Zresztą ja nie wiem co Ty robisz w tym dziale. Na ten moment nie napisałeś tu żadnej mądrej porady.

• #1263 28 Sty 2018 17:03
    Piter K.
    Poziom 23  

Ja nie wiem do końca o co Ci chodzi. Może raczej co Ci się wydaje. Co uznajesz za mądre, a co uznajesz za mniej. Nie użyłeś żadnych argumentów. Airprobe to demodulator, w którym można dodać klucz. Widać nie masz zdolności czytana dłuższych tekstów. I to czytania ze zrozumieniem. Napisałem, że DSD nie oferuje możliwości dopisywania kluczy. Po co zatem tracić prąd na dekodowanie policyjnego MOTOTRBO? Człowiek zobaczy ramki i co z tego? Może być DSD + DSD - a nawet DSD% i nic tego nie zmieni. Były tutoriale jak się zabrać za pomocą Airprobe do MOTOTRBO, znaczy to, że brak przekazywania klucza wcale nie przeszkadza. Problem w tym, że próbujesz mnie zdyskredytować nie posiadając najmniejszej wiedzy. Jeśli nie ma klucza dostępnego przeprowadza się atak brute force, generuje się własne klucze i próbuje, który będzie pasował. To robi Kraken. Kraken też może przeprowadzać ataki słownikowe. Nie zrozum źle. Tu nie chodzi o walenie w radio słownikiem PWN. Chodzi o plik z różnymi wyrazami, cyframi, liczbami, ciągami liter. Niestety, przy podkładaniu haseł zwykły procesor fajda po nogawicach, dlatego używa się w tym celu kart graficznych. Nie będę się rozpisywał dlaczego. Jeśli nie zrozumiałeś poprzedniego wpisu, to nie zrozumiesz na jakiej zasadzie działa CUDA albo Stream. Dość powiedzieć, że to nie CPU a GPU jest tu ważne i nie o obróbkę grafiki chodzi, tylko pracę obliczeniową. Wiele obliczeń równolegle, na raz. Są też tutoriale do TETRA, wystarczy poszukać, jest tego na tony. A co ja tu robię? Nie wiem, wydaje mi się, że skoro zmodyfikowałem kilka RTL SDR, zbudowałem kilkadziesiąt anten w swoim życiu, używam RTL SDR od jakichś sześciu lat, to chyba coś wiem i mogę się tym podzielić. Nie bierzesz jednej rzeczy pod uwagę. Każdy odbiornik SDR można zdefiniować jako interface sieciowy. Wtedy przechwytujemy transmisję cyfrową i analizujemy np. snifferem. I na filmie Shannon Moor pokazuje jak to zrobić. Mało tego, laska pokazuje Ci jak korzystać z GNURadio i Ty uważasz, że to nie jest pomoc? Ale pewnie nie wiesz co to jest sniffer i interface sieciowy do przechwytywania transmisji. Zatem jak możesz wymądrzać się na temat DMR? Właśnie główną zaletą SDR-ów jest to, że można je używać w dość prosty sposób do dekodowania transmisji cyfrowych. Problem w tym, że Windows w dziedzinie dekodowania i dekryptażu ma bardzo niewiele do powiedzenia. Tu kłania się Linux. W filmie który jest w moim poście jest jak odpalić wirtualna maszynę Kali, gdzie RTL SDR jest w standardzie. Jest też QGRX ale ja wolę np. SDR Studio, a ostatni SDRSharp też jest ok. Używam też SDRuno. Ale jest, a w zasadzie był jeden problem. otóż nie można dodać do tych programów modyfikowanego drivera- który nota bene udostępniłem w tym temacie, to robię. Driver umożliwia nasłuch fal krótkich na RTL SDR bez konwertera. Ale To Cię pewnie nie interesuje bo na KF nie ma DMR. Innych pewnie interesuje. Po podrzuceniu drivera wystarczy podłączyć np. LW i słuchać sobie siódemki albo osiemdziesiątki, niestety DMR tam nie ma. Obecnie używam konwertera, jest on znacznie lepszy niż driver, ale driver masz w prezencie, a konwerter musisz sam sobie zrobić, lub zapłacić i kupić. Driver nie jest tak dobry jak radio na fale krótkie, ale... bez potrzeby budowania konwertera mamy dostęp do fal krótkich, aż do 3MHz. Pisząc to, że nie jest tak dobry jak radio mam na myśli AOR AR8000 i Kenwood r1000 bo z nimi mogę porównywać odbiór. Co Nam daje odpalenia KF na np. SDRSharp? Bezpośrednią możliwość(bez konieczności używania kabla) dekodowania SSTV, RTTY i innych. Oczywiście nie DMR, od którego jesteś fachowcem, co szanuję. SDR to także panorama. Wiem, trudne słowo, analiza widmowa też brzmi przerażająco. Otóż korzystając z wodospadu- to tam gdzie spadają te szlaczki jak ktoś nadaje, przeprowadzamy analizę widmową wybranego pasma. Dla przykładu, ja w odbiornikach mam filtry 2,7KHz i tylko ten wycinek pasma w danym momencie jest słyszany, jeśli chce sprawdzić co dzieje się w innej części np. 14MHz(właśnie słucham), to muszę pokręcić gałką. W SDR wszystko widzę, w przypadku niektórych modeli nawet pasmo o szerokości 50MHz. W przypadku RTL to troszkę powyżej 2MHz. Ale... 2MHz to pół pasma 6m. 40m to zaledwie 200KHz, widzę całą siódemkę i szybko mogę sprawdzić czy ktoś nadaje. To bardzo ważne w przypadku sprawdzania warunków propagacyjnych. Przydaje się i na 6m i na 10m, kiedyś uwielbiałem "słuchać" na 15m, dekodowałem sobie PSK31 i RTTY ale teraz nie ma propagacji. Robiłem tak na samym driverze. Ale jest jeszcze jedna rzecz. Można ściągać obrazki z satelity, co prawda to WEFAX a nie DMR, ale za to HD. Tak, nie chodzi o te z VHF. Na częstotliwości około 1500MHz te same satelity nadają sygnał o podwyższonej rozdzielczości. Niestety RTL SDR na R820T NIE ODBIERA na 15000MHz. Oficjalnie odbiera, w danych mamy, że pracuje do 1700MHz ale faktycznie odbiór jest tylko do momentu wygrzania. Jest driver, który z kolei likwiduje tę usterkę. Ja go nie instalowałem, bo zrobiłem chłodzenie. Pokazałem jak to zrobić, ale to nie DMR i pewnie nie zwróciłeś uwagi. Tekst jest długi i pewnie go nie przeczytasz, może lepiej. Jeśli ktoś jest zainteresowany mikrofalowym odbiorem satelitów na RTL SDR, to mogę podesłać link do anteny helix na 1500MHz. Możliwe jest też dodanie konwertera sat i odbiór pasma 10GHz. Dostępne są już konwertery bez DRO(to nie DRM, nic tych rzeczy), co gwarantuje niezwykle stabilny odbiór. DRO pływa, a w tym konwerterze jest synteza. Mam taki jeden, już robiłem próby. 10GHz odbiera się na częstotliwości około 600MHz. Arabia saudyjska ponoć miała wystrzelić satelitę, który ma transponder na 3cm. To ma być geostacjonarny satelita, także można słyszeć stacje z drugiej polowy globu bez efektu Dopplera, bez konieczności oczekiwania na przelot. Czemu SDR RTL? Bo trzeba zejść na częstotliwości pośredniej- coś około 600MHz. Jak ktoś będzie zainteresowany, to później mogę podać dokładną. "Normalny" odbiornik ma "dziurę" w tym miejscu. Mój AOR tym się nie przejmuje, bo nie ma dziur, ale też trzyma mocno cenę. W przypadku RTL SDR można mieć zestaw mniej niż 100zł Ale ja się tam nie znam, i nie wiem co ja tu robię, głupi jestem.

• #1264 28 Sty 2018 19:21
    tygrysss
    Poziom 21  

Dziękuję kolejny raz za odpowiedź. Zmieniłem miasto (większe i wyżej "siedzę") więc będę próbował coś zdekodować, bo niestety w rodzinnym mieście na przemienniku jest analog.
    W mieście w którym obecnie jestem słyszę coś takiego - mógłbyś powiedzieć co to i czy istnieje możliwość zdekodowania? Czy to też DMR?

Pozdrawiam.

• Arrow Multisolution Day
  • #1265 28 Sty 2018 19:52
    tygrysss
    Poziom 21  

Jest postęp! :)
    DMR dekoduje - są błędy transmisji domyślam się, ze to kwestia ustawień no i oczywiście sygnału. Czy jakieś wskazówki dla początkującego odnośnie konfiguracji DMR mógłbyś mi udzielić?

Pozdrawiam.

• #1267 28 Sty 2018 20:11
    tygrysss
    Poziom 21  

Hmm centralkę? Czyli to mi się do niczego nie przyda?

Ooo super! Sample będą bardzo przydatne. Dziękuję ślicznie!

• #1268 28 Sty 2018 20:22
    Piter K.
    Poziom 23  

Musisz rozszerzyć pasmo. Najlepiej gdzieś do około 60KHz. Zrobisz to albo na pasku pod emisjami, albo po prostu rozszerzając pasek, którym najeżdżasz na transmisję. Sygnał nie może być zaszumiony bo będzie utrata na ramkach. W moim regionie pogotowie przeszło na MOTOTRBO możesz poszukać na 168MHz. Jak będzie warczeć to spróbuj dekodować. Na 157MHz nie masz co liczyć na dekodowanie bez sztuczek. To samo w paśmie 172-174. Jest tak, że bez kombinacji możesz słuchać tylko pasma UKF 2m i pogotowia. Zapomnij o straży granicznej, straży więziennej, CBŚ, CBA i w niektórych przypadkach o policji. W niektórych, bo w wielu miastach transmisja analogowa i MOTOTRBO są używane razem i to z przewagą tej pierwszej. Ma to swoje uzasadnienie. Cyfra bardzo nie lubi terenów zabudowanych z ich odbiciami i nagłymi spadkami sygnału. Ratownicy medyczni skarżą się, że kiedyś może było słychać szum, ale było słychać. Dziś w tych miejscach nie słychać nic- nie ma komunikacji. Radia są koszmarnie drogie, możliwości mają jak szwajcarski scyzoryk, ale jedną acz zasadniczą wadę, jeśli sygnał zacznie spadać, będzie zaszumiony, to transmisja będzie zupełnie nieczytelna.

• #1269 29 Sty 2018 11:49
    don_viking
    Poziom 18  

Piter K. napisał:
    Musisz rozszerzyć pasmo. Najlepiej gdzieś do około 60KHz. Zrobisz to albo na pasku pod emisjami, albo po prostu rozszerzając pasek, którym najeżdżasz na transmisję. Sygnał nie może być zaszumiony bo będzie utrata na ramkach.

Nie wprowadzaj kolego innych w błąd i nie pisz takich głupot, że trzeba ustawić szerokość pasma 60kHz, żeby odbierać dobrze ramki DMR. Wręcz przeciwnie pasmo powinno być ustawione w odpowiedniej szerokości dla danej modulacji, żeby nie zbierać szumu obok, ponieważ on ma również swoją częstotliwość dźwięku i program DSD+ będzie z błędami dekodował modulację.
    Najpierw kolego poczytaj w sieci dokładnie "co i jak i z czym się je", a potem doradzaj. Poniżej podaję szerokość ustawienia pasma NFM. Znajduje się on w opisie programu FMP, tak by program DSD+ za pomocą VAC dobrze dekodował modulację dla danych modów. Znaleźć go można w pliku pobranym ze strony dsd+. Dodam iż po moich testach DMR w programie SDRSharp najlepiej słuchać z ustawionym wąskim FM o szerokości 9,5kHz.

4 kHz modes:

D-STAR
    DSTAR
    IDAS
    NX48
    NEXEDGE48

7 kHz modes:

DMR
    TRBO
    Cap+
    Con+
    TIII

9.5 kHz modes:

NXDN
    NEXEDGE
    NEXEDGE96
    NX96
    P25

12.5 kHz modes

PV
    ProVoice
    C4FM FUSION
    any other text string (analog, LTR, ...)
    Pozdrawiam i życzę udanych nasłuchów. Jako lekturę polecam przeczytać ten temat.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3182271.html

• #1270 29 Sty 2018 13:35
    Piter K.
    Poziom 23  

TRBO oficjalnie ma 6,5KHz ale z mojego doświadczenia wiem, że sygnał wykracza poza te ramy. 60KHz może przesadziłem, ale takie filtry były kiedyś do odbioru różnych transmisji cyfrowych. Nie ma się o co sprzeczać, gdyby nastawił 60 to na pewno odebrałby sygnał bez zniekształceń. Tak czy owak, wystarczy spojrzeć na wodospad. Gdybym nie widział, to może bym uwierzył w papier. Ale widziałem i wiem, że TRBO nadaje szerzej niż normalna transmisja, analogowa transmisja głosu. Jeśli radia mają filtr 12,5KHz, to powinno tak chodzić. A jednak widziałem paski zbliżone do 25KHz, nie mogę zakładać, że to jest norma. Generalnie jest taka zasada, pasek odbioru ma obejmować całe pasmo sygnału. Nie ważne ile ma. Jeśli będzie węższy, to pojawią się zniekształcenia. Dawniej, muszę użyć takiego zwrotu, bo widzę, że się pozmieniało, do cyfrowej transmisji danych musiano używać szerszego pasma niż do transmisji głosu. I tak, były filtry 50KHz czyli 2X25KHz do packetradio 9600. Nie ważne Kolega może zawęzić pasmo, może będzie lepiej ;)

• #1271 29 Sty 2018 14:42
    don_viking
    Poziom 18  

Kolego mylisz dwa podstawowe pojęcia szerokość przenoszenia audio i szerokość kanału. Częstotliwość odbierana o szerokości kanału np. 9,6KHz z szerokością przenoszenia audio 48KHz. To podstawowy błąd jaki robi wiele osób. Zerknij na zdjęcie i zastanów się nad tym co napisałem, a co ty piszesz. "Bandwidth" to szerokość kanału odbioru i to powinno być maksymalnie 1kHz większe od nadawanego sygnału, czyli przykład C4FM FUSION ma szerokość kanału 12,5kHz ustawiasz około 13,5kHz wtedy DSD dekoduje dobrze. A "Samplerate" to szerokość odbieranego audio i to nie to samo co szerokość kanału. Dlatego się ustawia tam 48kHz i jest to dla modulacji cyfrowych podstawowe ustawienie.

Pozdrawiam.

• #1272 29 Sty 2018 14:49
    Piter K.
    Poziom 23  

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Mimo to uważam, że TRBO na szerszy sygnał od analogowej transmisji głosu w FM. Ładnie to można prześledzić na paśmie policyjnym. Ale nie to jest tematem. Skoro idzie jak trzeba to jest OK i nie ma po co bić piany. Chociaż nawet przy tej okazji można się czegoś nauczyć, za co dziękuję.

• #1273 29 Sty 2018 15:31
    don_viking
    Poziom 18  

Jeszcze tak odnośnie odbieranego sygnału na wodospadzie to nie ma co się sugerować jego szerokością. To, że jest on widoczny szerszy na widmie nie oznacza jego naturalnej szerokości kanału. Poprostu SDRSHarp ma to do siebie że przy mocnych sygnałach są widoczne odbicia. Dla porównania na fotce masz mocny i słaby sygnał nadawane na tej samej częstotliwości i w takiej samej szerokości pasma. Uważam dyskusję na ten temat za zamkniętą. Pozdrawiam.

• #1274 04 Lut 2018 09:29
    don_viking
    Poziom 18  

Witam kolegów. Ostatnio w styczniu ukazała się w sieci wiadomość o nowej wersji programu "Krypto 1000 v1.009". Według opisów jakie są dostępne i zdjęć program dekoduje większość cyfrowych emisji. Czy ktoś miał już do czynienia z tym programem i mógłby opisać jego działanie? Próbowałem znaleźć w sieci chociaż wersję demo ale dostępna jest jedynie wersja "Krypto 500".

https://www.comintconsulting.com/news

• #1275 04 Lut 2018 17:17
    Piter K.
    Poziom 23  

Ale to chyba komercyjny, profesjonalny program. Szukałem opcji download i nie znalazłem. Ale jutro, po pracy poszukam w tzw. "alternatywnych źródłach" i zobaczę, co znajdę. Podobnym sposobem znalazłem Hoka Code.
    Edit.
    Nic nie ma :(

• #1277 11 Lut 2018 08:26
    pawelr98
    Poziom 35  

Tutaj ciekawostka.

Odbiór stacji FM na 80.2MHz i 76.5MHz.
    Japonia-Osaka

RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USBRTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

Bez takiego tunera ani rusz.

Jedyna stacja FM która łapie się na CCIR jest na 88.1MHz.
    Stacje lecą kolejno 88.1/85.1/80.2/76.5
    Klucz to AGC oraz odpowiednie dopasowanie szerokości "okienka".
    Zależnie od stacji trzeba trochę grzebać.

Dekoder Stereo w SDRSHARP też działa. Można słuchać w stereo.

W następnej kolejności popatrzę telewizję.
    Jest zarówno analogowa jak i cyfrowa.

• #1278 11 Lut 2018 18:01
    Jezzman
    Poziom 21  

pawelr98 napisał:
    Tutaj ciekawostka.

Japonia-Osaka

RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USBRTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

Jaka posiadasz antenę że takie kąski złapałeś ?? Chyba wrócę do swojego SDR-a :D

• #1279 12 Lut 2018 14:48
    pawelr98
    Poziom 35  

Jezzman napisał:
    pawelr98 napisał:
    Tutaj ciekawostka.

Japonia-Osaka

Jaka posiadasz antenę że takie kąski złapałeś ?? Chyba wrócę do swojego SDR-a :D

Antena to standard dołączony do urządzenia.
    Ta dziadowska antenka o długości paru centymetrów.
    Od biedy odkręcam antenkę i przypinam nieco dłuższy kabel co poprawia odbiór (ważne przy uruchamianiu dekodera stereo).

Japonia ogólnie ma dziwne standardy przesyłu.
    Telewizja cyfrowa ISDB-T która to nie jest kompatybilna z wersją używaną w Ameryce Południowej.
    FM jest u nich w zakresie 76-90MHz.

Jak się podróżuje to taki SDR to skarb bo można sobie odbierać transmisje niezależnie od obowiązujących w danym kraju standardów.

• #1280 12 Lut 2018 15:10
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

pawelr98 napisał:

[...] Jak się podróżuje to taki SDR to skarb [...]

A My tu myślimy, że Ty to w Polsce odebrałeś... . Lepiej od razu napisz, że to nie z naszego terenu odebrane, bo każdy będzie grabiami kręcił, z myślą, że propagacja skoczyła i dx'ów natrzaska. :]

• #1281 12 Lut 2018 15:49
    pawelr98
    Poziom 35  

BOOM i ZONK napisał:
    pawelr98 napisał:

[...] Jak się podróżuje to taki SDR to skarb [...]

A My tu myślimy, że Ty to w Polsce odebrałeś... . Lepiej od razu napisz, że to nieznaszego terenu odebrane bo każdy będzie grabiami kręcił, zmyślą że propagacja skoczyła i dx'ów natrzaska. :]

Zaznaczyłem w poście iż odbiór w Japonii w mieście Osaka.

W Japonii nie ma nadajników o takiej mocy aby przebić się przez pół globu.

Nadajnik PR1 w Solcu Kujawskim ma dość mocy aby się przebić do Japonii(czy nawet do USA) ale w drugą stronę już tak nie ma. Ich nadajniki na falach średnich mają góra kilkadziesiąt kW a cała reszta to drobnica która pewnie nawet do Chin by się nie przebiła.

• #1284 25 Mar 2018 20:17
    soony727
    Poziom 9  

Witam.Zaczynam zabawe z SDR-RTL i poszukuje sdr v 1.0.0.1186 dla windows XP,albo inny dzialajacy soft na XP.Mam taki zabytek i na nim chce miec.Ja nigdzie nie znalazlem przez google.
    Dziekuje i pozdrawiam.

• #1286 30 Mar 2018 14:43
    Arek_v1
    Poziom 13  

Planuję przeróbkę swojego RTL, będzie zalutowany w pudełku z laminatu więc chciałbym wymienić kondensatory elektrolityczne na tantalowe ponieważ są trwalsze, czy taka modyfikacjau może mieć jakikolwiek negatywny wpływ na mój rtl?

• #1287 30 Mar 2018 14:49
    arturavs
    Poziom 38  

Arek_v1 napisał:
    chciałbym wymienić kondensatory elektrolityczne na tantalowe ponieważ są trwalsze, czy taka modyfikacjau może mieć jakikolwiek negatywny wpływ na mój rtl?

Tak, jak niewłaściwie zostanie wykonana( poodgrzewane ścieżki, przegrzane elementy, itp.).
    W takim zastosowaniu oryginalne kondensatory pożyją baaardzo długo.

• #1288 01 Maj 2018 18:17
    dafi80
    Poziom 10  

Witam. Od niedawna stałe się posiadaczem sdr pod USB. Mam problem z odbiorem nawet mi nie odbiera radia na 225khz. Na oryginalnej antenie. Jestem kierowca więc może jest jakaś antena do mobila żeby lepiej to śmigalo