Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Licencja Pulsonix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

Ganjor86 10 Mar 2019 14:43 461290 1408
    Ukasiuuup
    Poziom 2  
    Witam,

Pozmieniałem i mam teraz taką sytuację, że nadal błąd.

RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

Co jeszcze mogę poprawić ?
  • Licencja Pulsonix
    internick
    Poziom 34  
    Dzieje się tak, dlatego, że nie skorzystałeś z podstawowych porad, tj.
    - słuchamy na Line3, u Ciebie jest aktywne Line1 - do poprawy ustawienia VAC, jak również ustawienia Windows według linku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3182271.html
    - na wyjściu mają być głośniki, czyli urządzenie 1
    - niepotrzebnie to robisz z poziomu pluginu DSD. Wklej go na nowo, ale nic nie konfiguruj poza włączeniem audio i przesunięciem suwaka pomiędzy 2, a 3 belkę. DSD sobie uruchom z .exe
    Ukasiuuup
    Poziom 2  
    I ciąg dalszy problemów.

Pozmieniałem, uruchamiam DSD.exe

RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB
    internick
    Poziom 34  
    Proszę wyłączyć nieużywane urządzenia zgodnie z zaleceniem Kolego don_viking.
    Podmień też plugin DSD na taki który będzie miał ustawienia domyślne, tj. brak ścieżki, itp.
    Tego wcale się nie ustawia. Powtórzę trzeci raz. Masz poprawnie ustawiony poziom głosu, wyjście audio, więc zapomnij o tym, że się coś w nim konfiguruje i zaznaczaj tylko enable aux audio.
    Resztę robi DSD otwierany ręcznie.
    I widzę, że jest dobrze.
    Przemiennik wysyła ramki, np. po to żeby radia logowały się w roamingu do silniejszych stacji. I to jest właśnie to co na obrazku.
    Poprzednio miałeś rozmowę na przemienniku amatorskim tylko, że nie poszło na głośniki.
    A błędy? Z jakiej anteny korzystasz?
    mrqpa
    Poziom 10  
    Na częstotliwości ok. 862-863 MHz (modulacja WFM) przy użyciu anteny odbieram fonię TVN24 (bez obrazu). Na początku myślałem że to przebicia z którejś z kablówek, ale po sprawdzeniu okazało się że żadna z nich nie ma tego kanału w ofercie telewizji analogowej i na takiej wysokiej częstotliwości.
    Skąd może brać się ten sygnał?
  • Licencja Pulsonix
    mrqpa
    Poziom 10  
    Myślałem na początku o mikrofonie bezprzewodowym i elektronicznej niańce (sąsiedzi na piętrze mają małe dziecko), ale to chyba modulacja NFM. To urządzenie działa cały czas i cały czas transmituje fonię TVN24, dziwne to.
    don_viking
    Poziom 18  
    Jak kolega Hektar Zahler stwierdził są urządzenia które transmitują fonię stereo w paśmie 860 MHz i używają do tego szerokiego FM-u. W tym przypadku prawdopodobnie będą to słuchawki stereo link poniżej i zdjęcie oferty. Zazwyczaj tanie wersje maja zwykły szeroki FM w paśmie 860 MHz, a nie cyfrową transmisję na bluetooth na 2,4 GHz. Może to również być transmisja do głośników bezprzewodowych.

https://www.amazon.com/Headphones-Wireless-Transmitter-Charging-Compatible/dp/B07MKFCHWS

mrqpa
    Poziom 10  
    Obstawiałbym jednak że z niewiadomych przyczyn kablówka przesyła analogowo fonię TVN24. Jak miałem jeszcze kablówkę to odbierałem ten sygnał na przysłowiowym drucie, a teraz muszę wystawiać antenę za okno. Poza tym ten sygnał jest 24/7 odkąd mam dongla (niecałe 3 lata) i zawsze jest TVN24. Dlatego z tymi głośnikami i słuchawkami to chyba nie do końca dobry trop.
    Z innych rzeczy, ktoś w sąsiedztwie używa transmiterów PLC i przez to praktycznie nie da się słuchać sygnałów w zakresie częstotliwości do ok. 70 MHz. Widać jak amplitudy sygnałów zakłócających rosną jak łącze jest intensywniej używane, dźwięk wtedy bardziej charczy i "pierdzi". Właściwie mogę zapomnieć o słuchaniu CB radia i pasm amatorskich 40 m/80 m.
    don_viking
    Poziom 18  
    mrqpa napisał:
    Na częstotliwości ok. 862-863 MHz (modulacja WFM) przy użyciu anteny odbieram fonię TVN24 (bez obrazu). Na początku myślałem że to przebicia z którejś z kablówek, ale po sprawdzeniu okazało się że żadna z nich nie ma tego kanału w ofercie telewizji analogowej i na takiej wysokiej częstotliwości.
    Skąd może brać się ten sygnał?

Sam pisałeś w tym poście, że nie będzie to kablówka ponieważ sprawdziłeś i żadna nie ma tego w ofercie. Nie rozumie co piszesz i o czym i dlaczego zmieniasz zdanie. Czy po prostu interesuje cie tylko zdobywanie punktów za wpisy w temacie. Ale ok nie wnikam w to i nie interesuje mnie to.
    Pozdrawiam i życzę udanych nasłuchów.
    fnusb
    Poziom 4  
    Serwus, jest taka możliwość zrobić w SDR Sharp coś na zasadzie jak w Baofeng UV 5r, że mamy do ustawienia dwie częstotliwości do nasłuchu i po prostu gdy jedna jest aktywna to się uruchamia ona, gdy ta jedna przestanie i coś na drugiej gadają to ta druga się uruchamia, po prostu nasłuch dwóch częstotliwości. Próbowałem pluginem to zrobić o nazwie AUX Vho lecz nie da się tym tego zrobić, chciałem słuchać jednocześnie np. 145 i 179 mhz częstotliwości, ktoś ma jakieś pomysły? Dzięki.
    fnusb
    Poziom 4  
    Sumar napisał:
    Wykorzystując Frequency Manager możesz utworzyć małą grupę zawierającą te dwie częstotliwości i skanować ją.

http://www.freqmgrsuite.com

Rozumiem, zainstalowane, czy pomógłbyś mi to skonfigurować w sposób prawidłowy?
    Sumar
    Poziom 15  
    W SDR Sharp:

Frequency Manager+Scanner -> Tools -> Edit groups -> klik w pole, wpisujesz dowolną nazwę, enter. Grupa utworzona, to okno zamykamy.

Ustawiasz wybraną częstotliwość i Frequency Manager+Scanner -> Edit
    W tym oknie w polu Groups powinienneś widzieć utworzoną wcześniej grupę - zaznacz ją. Zmień inne parametry np Description wg potrzeb. Kliknij Add.

Powyższe powtórz dla drugiej i kolejnych częstotliwości które chcesz monitorować.

Następnie Frequency Manager+Scanner -> Scan A Group -> Select Scan Group -> wybierasz nazwę grupy którą wcześniej utworzyłeś -> Scan.
    fnusb
    Poziom 4  
    Zrobilem tak jak mowisz to mi skanuje tylko jedna czestotliwosc :(
    fnusb
    Poziom 4  
    Sumar napisał:

Dzięki za dokładną instrukcję :) Ustawiłem jak Ty tak pokazywałeś, po prawej stronie tylko jedną częstotliwość skanuję, mimo, że w grupie 1 są dwie zaznaczone :D nie wiem o co Tu chodzi :D

EDIT: już działa, skanuję :D da się w jakimś określonym czasie to ustawić? Nie wpływa to na dekoder DVB-T takie przełączanie częstotliwości ciągle w tle.
    arturavs
    Poziom 40  
    fnusb napisał:
    Nie wpływa to na dekoder DVB-T takie przełączanie częstotliwości ciągle w tle.

Jemu to "wisi". Ma robić to, co software mu każe.
    fnusb
    Poziom 4  
    Siema, mam SDR Sharp, poszukuję pluginu by odbierać jednocześnie dwie częstotliwości? Jest coś takiego? Mam wersję SDR v1.0.0.1361, korzystałem z pluginu Frequency Manager Suite lecz na tej wersji on mi nie działa, nie wiem akurat czemu... error loading plugin wyskakuje mi coś takiego.
    wwd
    Poziom 9  
    Chciałbym zakupić odbiornik RTL-SDR do nasłuchu i do tego antena Moonraker Scan King. Czy ta antena będzie dobra? Nie bardzo można znaleźć opinie o niej.
    Sumar
    Poziom 15  
    Nie ma cudownych anten pracujących w zakresie 25-1500 MHz. Na pewno nie dałbym za to 190 zł. Zastanów się czego chcesz słuchać, ale w uproszczeniu szukaj czegoś krótkiego na VHF/UHF - tym obejmiesz airband i pasma 144-174; 430-470 MHz, a dodatkowo osobne anteny na inne pasma które cię interesują. Jeżeli chcesz słuchać CB, dokup antenę CB. Służby na 66-88 MHz? Też musi być coś osobnego.
    don_viking
    Poziom 18  
    To ja poleciłbym zrobienie 2 anten kolinearnych i podłączenie przez duplekser.
    Ja mam kilka anten kolinearnych według jednego schematu na różne pasma. Długość na każde pasmo przelicza się według podanych parametrów na rysunku. Co najważniejsze są to anteny rozwarte dzięki czemu pracują dość szeroko jeśli chodzi o odbiór. Antena zrobiona na pasmo 430 MHz mi odbiera dobrze już od 160 MHz w górę nawet na 868MHz odbieram sygnały dość dobrze. Antena na 145 MHz odbiera też pasmo CB chodź nie aż tak dobrze jak oryginalna antena na to pasmo. Jeśli ktoś ma czas i stary kabel RG213 to polecam testy tej antenki.

atari_robbo
    Poziom 21  
    Czy w HDSDR da się zapisać sygnał w postaci zespolonej (I&Q)?
    fnusb
    Poziom 4  
    Hej czy jest możliwość streamingu z komputera z programu SDRSharp odpowiedniej fali? Np. po skonfigurowaniu serwera na laptopie i otworzeniu go na telefonie w przeglądarce?
    don_viking
    Poziom 18  
    Witam. Swego czasu umieściłem w tym temacie opis odnośnie odbioru sygnału z częstotliwości 1500MHz.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17681243#17681243
    Teraz dorzucam schemat antenki z odbiornika GPS sondy VAISALA, który znalazłem w sieci. Jedyny błąd jaki jest na rysunku to kierunek gięcia elementów anteny.
    Kierunek zagięcia elementów widoczny na zdjęciach ze strony poniżej.
    http://jcoppens.com/ant/qfh/fotos_gps.en.php
    Ja dzisiaj przy pełnym zachmurzeniu i antenie w pokoju miałem bardzo mocne sygnały widoczne na zdjęciach na tej antenie. RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB
    RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

Tu są linki do ciekawych programów
    http://jontio.zapto.org/hda1/jaero.html
    http://www.tekmanoid.com/egc.shtml
    https://bitbucket.org/scytalec/scytalec/src
    Opis pluginu do sdrsharp-a tutaj
    Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś ciekawe programy do odbioru sygnałów na tej częstotliwości to może dorzucić linki.
    Życzę powodzenia i udanego odbioru.

Ostatnio zrobiłem małe modernizacje przy antenie. Na fotkach widać zmiany. Za anteną są 2 odcinki kabla połączone beczką pierwszy to H155 drugi to RG58. Próbowałem połączenie anteny ze wzmacniaczem różnymi długościami różnych kabli ale ta kombinacja była najlepsza. Najprawdopodobnie chodzi tu o to by był jakiś filtr lub dławik pomiędzy anteną a wzmacniaczem. Potem mam podłączony Wzmacniacz jak widać na zdjęciu następnie około 10 m kabla H155 potem kolejny wzmacniacz i około 1,5m kabla H155 do separatora i tuner. Antena nadal stoi w pokoju przed oknem ustawiona w kierunku południowym, ale dodałem za anteną ekran z blachy, w tym przypadku wieczko z czekoladek. Efekty są zadowalające. W programie sdrsharp oczywiście mam zaznaczone tylko "Tuner AGC".
    RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB
    RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB