Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

Ganjor86 10 Maj 2020 12:25 505972 1476
  • IGE-XAOIGE-XAO
    neo386
    Poziom 12  
    Tutaj https://gqrx.dk/ jest opisany program i jego możliwości....
    Na systemie Linux podłączasz RTL-a do portu USB , naciskasz PLAY i ma chodzić.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    don_viking
    Poziom 19  
    Koczarq napisał:
    Cześć,
    Posiadam dongla Not Only TV LV5TDLX. Jest on na układzie RTL2832u oraz E4000.

Podłączam dongla, komputer (win 10) go widzi w menedżerze urządzeń. Ściągam paczkę z SDRsharp, wszystko się elegancko instaluje, instaluje sterownik za pomocą zzadig. Program wysyła komunikat, że instalacja udana.

I tu pojawiają się schody...
    Włączam SDRSharp i szybko wybiorę ustawienia Source:Rtl-SRD((USB) i kliknę PLAY to nawet coś idzie posłuchać lecz po kilku sekundach dingiel się odłącza i nie widać go już w menadżerze. Jeśli nie włączę programu SDRSharp to cały czas komputer go widzi, tylko po jego włączeniu dzieją się takie rzeczy.

Próbowałem wyłączać oszczędzanie energii na usb.
    Sprawdziłem na drugim moim komputerze, też z win 10, dzieje się to samo.

Macie jakieś pomysły co może być nie tak?

Na pewno nie jest to wina sterów bo wcale by się nie włączył program. Mi się tak wyłącza tuner w SDRSharp i HDSDR jak mam za bardzo obciążony procesor i pamięć. Jak słucham na tych programach to mam powyłączane inne programy i net. Jak mi się tak zawiesi program i nie widzi tunera to muszę go wypiąć i wpiąć ponownie, dlatego często używam programu SDRConsole V3 bardzo fajny darmowy program pod Windows i nie zawiesza się tuner.
    https://www.sdr-radio.com/download
    Przetestuj na innych programach i sprawdź jakie masz obciążenie procesora i pamięci podczas działania programów. W gadżetach pulpitu masz miernik CPU możesz na nim obserwować obciążenie. Jak będziesz miał powyżej 80% to możesz mieć problem z działaniem tych programów. Ja niestety na pełnych ustawieniach grafiki i innych funkcjach AERO na Win7 w ogóle programu nie uruchomiłem musiałem zjechać ustawieniami na minimum.
    RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB
    Koczarq
    Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedzi

Sprawdziłem różne opcje.

Wczoraj udało mi się go uruchomić programem SDRSharp na kilka godzin, wszystko działało bezproblemowo. Dziś rano też dane mi było posłuchać na tym samym programie, lecz po może godzinie słuchania obornik odłączył się w Windowsie.

Próbowałem go pod podłączać w i odłączać lecz nadal wyłączał się po kilku sekundach.

Teraz sytuacja wygląda tak, że system w ogóle go nie widzi. Nawet na drugim komputerze.

Raczej nie wygląda to na problemy z obciążeniem komputera gdyż jak już działał to działał bezproblemowo przez kilka godzin, a komputer nie ma słabej specyfikacji. Z resztą problem jest identyczny na innym komputerze.

Czy macie jeszcze jakieś pomysły, bo mi się już skończyły...?
    Koczarq
    Poziom 2  
    Wydaje mi się, że rozwiązałem problem :D

Przeinstalowałem sterowniki wyjść USB i na razie wszystko działa poprawnie.
    tygrysss
    Poziom 21  
    tygrysss napisał:
    Panowie pytanie - na lubuntu 18 postawiłem rtl-sdr i odpalam na nim rtl_tcp - na stacjonarnym w sdr# ustawiam serwer i po połączeniu są cały czas przycięcia. Dźwięk szatkuje.
    Wykorzystanie CPU na serwerze 8%, ram 20% -połączenie przez LAN.

Próbowałem też na raspberry - to samo, szatkowanie dźwięku.
    Dodatkowo na obu czułość odbiornika gorsza, słabo zbiera nawet lokalne radio FM.
    Po podłączeniu bezpośrednio do USB komputera klienta wszystko OK.

Czy ktoś spotkał się z czymś takim?

Podbijam
    kamilalek1
    Poziom 13  
    Aktualnie mam podłączony tuner do laptopa z windowsem i oprogramowaniem sdr sharp, jednak chciałbym się uwolnić od kabla, więc planuję podłączyć tuner do rpi i następnie streamingować sygnał na laptopa.
    Jaki program na rapsberry pi polecicie do obsługi rtlsdr jako serwer oraz na windowsa jako klient.
    PS. Najlepiej aby program generował jak najmniejszy ruch sieciowy, poniżej 1 Mbpsm, najlepiej około 0,5Mbps