Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

Ganjor86 07 Cze 2014 16:38 474070 1431
 • #271
  Ganjor86
  Poziom 21  
  Ale to byłby nasłuch tylko częstotliwości na których nadają transpondery satelitarne chyba że da się jakoś obejść te ograniczenia pasm obsługiwanych przez konwertery.
 • Relpol przekaźniki
 • #272
  ledres
  Poziom 11  
  Witam kolegów, bardzo zainteresował mnie temat i juz rozgladam sie za kupnem takiego dongla usb. Natomiast chciałem zapytać czy ktoś próbował bawić się takimi tunerami usb do odbioru tv z satelity? Można znaleźć kilka modeli na necie i nie są dużo droższe od SDR DVB-T. Jeżeli istniała by możliwość podobnej podmiany sterowników to można by było znacznie zwiększyć zakres odbieranych częstotliwości. Dzięki za podpowiedzi i udanych łowów w eterze.
 • Relpol przekaźniki
 • #273
  lysy1980
  Poziom 30  
  Nie za bardzo rozszerzysz ponieważ tuner SAT odbiera (częstotliwość pośrednia, czyli wejście głowicy) od 950Mhz do np 1750Mhz - ewentualnie do 2150Mhz - oczywiście bez konwertera, a tuner DVB-T od powiedzmy 24MHz do ok 1750Mhz więc sensu nie ma.
  Można było kiedyś (a może da się nadal - nie siedzę w temacie od kilku lat) używać tunerów z odpowiednimi układami do przechwytywania pakietów danych z transponderów satelitarnych używanych jako Downlink dla internetu via satelita. Czyli dało się podejrzeć co pobierają lub oglądają użytkownicy takiego internetu. Tuner który miał odpowiedni układ to m.in. SkyStar 2, a program do przechwytywania to np SkyNet lub SkyGrabber.
 • #274
  OK2STO
  Poziom 19  
  Cescz, tak dziszaj zprobowalem odbior DAB+ na RTL SDR oprogramowaniem ze stronicy
  http://www.ukwtv.de/cms/downloads-aside/281-dab-player-von-andreas-gsinn.html, tam jest dla RTL , tylko jest potrzebne dodac dwa pliki, msvcp120.dll o wielkosci 455328 a plik msvcr120.dll 970912 kB, a z oprogramowania jest trzeba :treiber2 dla RTL. W oprogramowaniu jest i polski.Odbieram DAB+ z Katowic - 8 stacji.
  Jest problem jak zrobie instalacje DAB , tak niechodzi SDR, tie drivery nie so kompatibilne.
  Czy ktos wie jak to zrobic, bym mial je jednym komputerze jak DAB i SDR?
  Jarda
 • #275
  ledres
  Poziom 11  
  Witajcie, czy ktoś z Was próbował uruchomić taki odbiornik na windows 8.1 x64 ?
  Zaopatrzyłem się na jedynie słusznym serwisie w najbardziej popularnego dongla usb ID 0BDA 2838, niestety na laptopie z wyżej wymienionym systemem mimo kilku dniach walki nic nie chce działać. Sprawdziłem radyjko na xp x86 i win7 x86 i pięknie działa aż furczy.
  Próbowałem rożnych "oryginalnych" sterowników, programy do odbioru DVBT tylko skanują pasmo nie odbierając żadnego sygnału, system potrafi zainstalować sterownik jako realtek 2838!, lub sterownik klawiatury, sterownik gier, inne urządzenie usb...itd.
  Podobnie dzieje się po podmianie sterowników w programie Zadig, brak weryfikacji WCID. Program SDRsharp "nie widzi karty lub sterowniki są źle zainstalowane".
  Może ktoś wie jak to rozwiązać, inaczej będę musiał siedzieć przy dużym pc żeby posłuchać radyjka a miało być tak przyjemnie:) Pozdrawiam i dzięki za pomoc.
 • Pomocny post
  #276
  sb8gapi
  Poziom 13  
  U mnie działa bez problemów na Windows 8.1 pro 64 bit.
  Przed instalacją sterowników Zadiag należy wyłączyć sprawdzanie podpisów cyfrowych sterowników.

  http://spece.it/windows-serwer-artykuly/jak-z...-sterowniki-bez-podpisu-cyfrowego-w-windows-8

  Zadig dla Windows Vista i nowszych:
  http://zadig.akeo.ie/downloads/zadig_2.1.0.exe
  lub
  Automatyczny pakiet instalacyjny SDR Sharp (install.bat) wraz z Zadig (w folderze sdrsharp po pobraniu plików).

  http://sdrsharp.com/downloads/sdr-install.zip
 • #277
  ledres
  Poziom 11  
  Witajcie, wielkie dzięki kolego SP8GAPI za pomoc. Zrobiłem tak jak opisałeś i zadziałało!:) Błąd polegał na tym, że miałem zainstalowaną wersje SDRSharp 1.0.0.922 (wcześniejsze nieudane próby) a ta która ty poleciłeś w linku to 1.0.0.1317 Radyjko zagrało przy pierwszej próbie. Teraz zabieram się do złożenia jakiejś "turystycznej", szerokopasmowej antenki. Pozdrowionka
 • #278
  OpenUNITRA
  Poziom 11  
  Jak już technika sdr to polecam rozszerzyć o kontrole lotów, radar lotów na częstotliwości 1090MHz, za dużo ostanio samolotów malezyjskich lini lotniczych ginie z ekranów radarów MH370, lub przekierowuje się MH17.

  http://www.pennula.de/spezialthema-flugzeug-r...-b-decoder-air-flugfunk-sdr-radio-rtl-usb.htm

  lub agencje i częstotliwości pracy

  http://www.funkfrequenzen01.de/index015.htm

  urządzenia, konwertery, przemienniki częstotliwości radiowych, reszta należy do matematyków od enigmy i ich następców.

  http://www.ebay.de/itm/201087638543?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

  http://maniana.strefa.pl/

  http://rtl-sdr.sceners.org/?tag=upconverter-2
 • #279
  BOOM i ZONK
  Poziom 20  
  Q: Co zrobić, gdy w nie wyjaśniony dla nas sposób uszkodzimy układ tunera(e5k/Fc0012/Fc0013) w naszym donglu??
  A: Po pierwsze należy się uspokoić i odsunąć od siebie myśli o popełnieniu Harakiri ;). Po drugie nienależny go spisywać na straty bo, może się okazać, że czeka go druga młodość... :) O ile układ RTL jeszcze żyje to jest duża szansa, że po ekstrakcji spróchniałego układu uda się nam go ożywić w nowym paśmie.

  Po tym jak po ostanie burzy dostałem od kumpla uszkodzony tunerek żyłem myślą żeby cos jeszcze z niego wykrzesać. Tak trafiłem na ten Link... reszta już była prosta :D

  To tyle gadaniny, przejdźmy do czynów (osoby o słabszych nerwach niech lepiej oglądają zdjęcia jednym okiem) :)

  RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USBRTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

  Po wyrżnięciu zbędnego układu(uwaga płytka okazała się wielowarstwowa) pozostało tylko wstawić trafo na wejście, podpiąć antene i uziemienie. Balun nawinięty na rdzeniu toroidalnym z trafa LAN. W moim przypadku przy 5 zwojach RTL strasznie się grzał więc przezwoiłem na 10, co ograniczyło jego przegrzewanie.
  W połączeniu z anteną DWZO o długości ok. 18m sprawiło, na mojej twarzy pojawił się uśmiech. Jeszcze trochę próbek tego co słychać, a słuchać sporo w porównaniu do zdrowego dongla.

  RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB
 • #280
  mkpl
  Poziom 37  
  Ładnie i pożytecznie. Mam tylko pytanie w kwestii przegrzewania się tego układu... On chyba z natury grzeje się jak diabli.

  Zrób mały test. Zmierz napięcie na nogach RTL bez trafa, między sobą i między nimi a masą. Da to pojęcie o tym czy czasem nie robisz zwarcia dla DC czy coś w ten deseń (chyba nikt tego nie sprawdzał). Dodatkowo można by się pokusić o pomiar impedancji wejściowej RTL i dobrać trafo tak aby transformować 50Ohm widziane od anteny do impedancji wejściowej kostki.

  Myślę, że znacznie mogła by wzrosnąć czułość (to zależy jak teraz daleko jesteśmy w lesie).
 • #281
  BOOM i ZONK
  Poziom 20  
  Nom i teraz zabiłem se gwoździa... Jako, że są to wejścia przetwornika ADC spodziewałem się nie zobaczyć żadnych napiec a tu ok +-20mV między dodatnim oraz ujemnym wejściem ale tylko przy dotknięciu wejścia. Przy samym mierniku wskazówka nawet nie drgnęła . Zaś między wejściami a masą układu mam ok 55-59mV przy dotknięciu wejścia napięcie nieznacznie się podnosi. Miernik to LAVO3 na zakresie 150mV i opór wewnętrzny 20K.
 • #282
  mkpl
  Poziom 37  
  Aby poprawnie wykonać pomiar. Weź oporniki o rząd mniejszej wartości niż impedancja miernika którym się posługujesz. Wtedy masz pewność, że Ty jako antena nie wpuszczasz jakiegoś "syfu" który powoduje te napięcie.


  Jak można zauważyć w oryginalnym układzie sprzężenie jest czysto pojemnościowe, co sugeruje, iż układ RTL ma wewnętrzny obwód polaryzujący to wejście.


  Proponuję abyś wykonał w połowie uzwojenia wtórnego odczep i go uziemił a pozostałe końcówki uzwojenia podłączył przez oryginalne kondensatory do wejść RTL.

  Następnie można kombinować z impedancją. Impedancja w przybliżeniu będzie taka jak przekładnia transformatora przemnożona przez impedancję obciążenia.

  To znaczy. Jeśli masz transformator 10 zwojów i wtórne 2 x 5 zwojów to wpinając się z opornikiem 50R między skrajne wyprowadzenia wtórnego uzwojenia zachowasz 50R po stronie anteny. Jeśli natomiast masz 10 zwojów i 2 x 10 zwójów czyli 1:2 to obciążenie po stronie wtórnej powinno być w okolicach 100R.

  Takie dopasowanie powinno poskutkować mniejszymi szumami i śmieciami oraz lepszym sygnałem. Tu można też eksperymentować z przekładnią bo im większa tym silniejszy sygnał dostanie przetwornik.


  Niedopasowany transformator będzie działał jak cewka. Opiszę to na przykładzie. Mamy transformator o dwóch uzwojeniach 100uH. Taką wartość będzie pokazywał miernik natomiast gdy zewrzemy drugie uzwojenie wartość ta spanie do kilku set nH w najgorszym przypadku kilku uH dlatego dopasowanie jest tak istotne.
 • #283
  BOOM i ZONK
  Poziom 20  
  Umm nie rozumiem ;). Nie używałem jakiś tam długich przewodów pomiarowych jeżeli oto chodzi. Między zaciskami miernika a wejściami RTL'a było góra 3cm przewodu. Te 20mV pojawia się jedynie gdy paluchem dotykam wejść RTL'a. Pomiędzy wejściami (I+) oraz (I-) nie wystepuje żadne napięcie. Odwrotnie zaś jest przy pomiarze względem GND. Bez dotykania jest te ok 55mV. Przy dotyku paluchem wartość ta wzrasta do prawie 60mV. Tak balun nawinięty jest triflilarnie 10'ma zwojami po pierwotnej jest 10 a po wtórnej 20. Tak próbowałem podłączania masy na środek wtórnego ale niezbyt toto podziałało. Warto zaglądnąć do dostępach datasheet'ów E4k i R820 są tam wartości impedancji wyjściowej.

  Ciekawostka: wychodzi na to, że posiadacze tunerów z układem R820/R828 mogą bez uszczuplania możliwości swojego dongla rozwinąc jego pasmo o KF. Dlaczego? A no dlatego, że R82x mają pojedyncze wyjście pośredniej podłączone zwykle pod 1 i 2 nogę RTL'a. Zaś drugi przetwornik(piny 4 oraz 5) jest niewykorzystywany. Mniemam, że w takim wypadku wystarczyłoby dać balun na wejścia (Q+)(Q-) i po przejściu na Direct Sampling Q byłby KF. A po ponownej zmianie ustawień znowu byłoby po staremu.
 • #284
  mkpl
  Poziom 37  
  Wszystko fajnie a jak to przełączyć w programie? W SDR# po zmianie ustawień z Quadrature sampling na direct sampling jest totalna cisza.
 • #285
  Maro220
  Poziom 10  
  Testował może ktoś poniższy schemat, ze scalakiem SA612?

  RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

  Według danych z datasheet-u nie ma specjalnych różnic - czy tak samo jest w praktyce ?

  Pozdrawiam
 • #286
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Maro220 napisał:
  Według danych z datasheet-u nie ma specjalnych różnic - czy tak samo jest w praktyce ?

  Papier wszystko przyjmie ... . :!:

  Zastanów się nad prostą zależnością przemiany, po której nie masz żadnego ograniczenia częstotliwościowego i gdzie możemy przewidzieć, że :
  f /het/ - f /odbieranej/ = ? /mieszanej/ (wyjściowej)
  f /het/ + f /odbieranej/ = ?? /mieszanej/ (wyjściowej)
  (pomocne pojęcie to słowo "lustrzanka")

  f /het/ - heterodyna 125MHz
  f /odbieranej/ to RX


  Pozdrawiam.
 • #288
  Kazimierz100
  Poziom 8  
  Mam kłopot z konfiguracją tego tunera.
  Może mi ktoś podpowie, gdzie robię błąd?

  Oczekiwałem takiego okienka:
  http://imageshack.us/a/img716/292/002dk.png

  a tu wyskakuje mi:
  https://obrazki.elektroda.pl/9753336000_1410825920.jpg

  Playback w nazwie i w realu, bo z podłączonego do karty dźwiękowej mikrofonu
  słychać wielokrotne echo lokalnych dźwięków.

  Mój system to Win XP, a używany program do sdr to HDSDR.
 • #289
  sb8gapi
  Poziom 13  
  Zadig dla Windows XP:
  http://zadig.akeo.ie/downloads/zadig_xp_2.1.0.exe

  Automatyczny pakiet instalacyjny SDR Sharp (install.bat) wraz z Zadig (w folderze sdrsharp po pobraniu plików).

  http://sdrsharp.com/downloads/sdr-install.zip

  Proszę zainstalować ten soft SDR Sharp i sterowniki Zadig.

  Program i biblioteki biblioteki do HDSDR umieściłem tutaj (wystarczy poczytać dokładnie temat)

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13533562#13533562

  Niezbędna biblioteka ExtIO_RTL.dll jest w podanym instalatorze HDSDR

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=585820

  Opisy instalacji Zadig i softu zamieściłem tutaj:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13168529#13168529
 • #290
  Kazimierz100
  Poziom 8  
  sb8gapi napisał:
  Zadig dla Windows XP:
  http://zadig.akeo.ie/downloads/zadig_xp_2.1.0.exe

  Automatyczny pakiet instalacyjny SDR Sharp (install.bat) wraz z Zadig (w folderze sdrsharp po pobraniu plików).

  http://sdrsharp.com/downloads/sdr-install.zip

  Proszę zainstalować ten soft SDR Sharp i sterowniki Zadig.
  Pomimo pomocy poniosłem klęskę.
  Program SDR Sharp szybko zanika na moim komputerze, a z HDSDR nie posunąłem się ani o włos naprzód.

  Widzę komunikat: "ExtIO DLL not active".
  Jest na to jakaś rada?
 • #291
  kriss51
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Gdzieś na początku tego tematu jest cała działająca paczka. Nie trzeba kompletnie nic kombinować.


  Jest na drugiej stronie tego wątku.
 • #292
  sb8gapi
  Poziom 13  
  Proszę podać model tunera.

  Po poprawnej instalacji Zadig - HD SDR i DRS# powinny działać bez dodatkowych ustawień.
 • #293
  Kazimierz100
  Poziom 8  
  sb8gapi napisał:
  Proszę podać model tunera.

  Po poprawnej instalacji Zadig - HD SDR i DRS# powinny działać bez dodatkowych ustawień.


  Model? a to dobre!
  Kupiłem to na znanym portalu aukcyjnym jako:
  "Tuner DVB-T DAB+ USB RTL2832U R820T SDR ADS-B".

  "rewelacyjny Tuner DVB-T + DAB + FM z chipsetem RTL2832U w układzie R820T"

  Był też jakiś napis: "Store No: 320770"

  Obrazek z podobnej aukcji:
  https://obrazki.elektroda.pl/9648288200_1363982205.jpg

  W przesyłce nie było widocznego na fotce opakowania plastikowego, lecz jedynie zwykły woreczek foliowy
  (jako opakowanie zastępcze), bez żadnych napisów.
  Dlatego nie potrafię jednoznacznie podać typu tego urządzenia, ale jutro zadzwonię w tej sprawie do sprzedawcy.
 • #294
  lysy1980
  Poziom 30  
  Jak masz płytę w zestawie to zainstaluj sterowniki i program do odbioru DVB-T i sprawdz czy działa.

  Model tego tunera to SPC-0155 i jest wyposażony w RTL2832U + R820T
 • #295
  Kazimierz100
  Poziom 8  
  lysy1980 napisał:
  Jak masz płytę w zestawie to zainstaluj sterowniki i program do odbioru DVB-T i sprawdz czy działa.

  Model tego tunera to SPC-0155 i jest wyposażony w RTL2832U + R820T  Płytę CD na szczęście mam, na samym początku moich prób zainstalowałem DVB-T, ale prawdopodobnie
  z powodu słabego sygnału z antenki magnetycznej nie odnalazłem żadnego sygnału i zniechęcony
  tym wróciłem do opcji SDR.
  Oczywiście przedtem pousuwałem z poziomu wiersza poleceń niepotrzebne sterowniki.

  Dla próby podejmę jeszcze raz instalację DVB-T, aby się przekonać czy układy są OK.
  Pobiorę sygnał z anteny dachowej.
 • #296
  lysy1980
  Poziom 30  
  Jeśli nie odbiera Ci DVB-T z powodu słabego zasięgu, sprawdź odbiór FM. Zapewne masz e zestawie Blaze HDTV, tam jako źródło wybierz FM i poszukaj stacji lokalnej.
 • #297
  Serwis1

  Poziom 23  
  Przypominam że port USB musi być minimum 2.0 i procesor minimum 1.2 GHz i powyłączać wszelkie niepotrzebne programy
  A na tej antence to możesz złapać z wielkimi problemami radia na UKF i służby jeśli są w okolicy kilometra a samoloty jeśli są w zasięgu wzroku.
  Na początek odetnij tę antenkę bo do niczego się nie nada, a na kabel od tej antenki zamontuj wtyk TV typu żeńskiego i podłącz zwykłą szerokopasmową antenę TV z symetryzatorem i na pewno coś złapiesz.
 • #298
  Kazimierz100
  Poziom 8  
  Dalej walczę z instalacją SDR Sharp.

  Zmodyfikowałem plik wsadowy INSTALL.BAT usuwając pierwsze polecenia:

  Cytat:
  @echo off

  tasklist /FI "IMAGENAME eq SDRSharp.exe" 2>NUL | find /I /N "SDRSharp.exe">NUL
  if %errorlevel% equ 1 goto start

  echo:
  echo Close SDRSharp Before Upgrading!
  echo:
  goto end


  i ruszyła instalacja.

  Tu jest prawdopodobna przyczyna wcześniejszego nieinstalowania się programu.
  Co mam zmienić, aby niemodyfikowany plik BAT też uruchamiał instalacyjny proces ?
 • #299
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #300
  Thunder6995
  Poziom 13  
  Witam.
  Czy odbiornik SDR o bardzo szerokim paśmie (np. RTL2832U+R820T ) jest w stanie w pełni zastąpić skaner radiowy pokroju Yaesu :?:
  Pomińmy oczywiście mobilność i możliwości zastosowanej anteny.
  Pozdrawiam.