Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

Ganjor86 05 Mar 2015 23:56 596260 1575
Optex
 • #421
  Thunder6995
  Level 13  
  Witam :)
  Mam takie pytanie (no i problem).
  Tuner RTL2832u + R820T2,
  Obsługa:
  Tablet [Android 4.2.2, SDR Touch]
  Notebook [Windows 7, sterowniki Zadig, SDR#+ biblioteki / SDR Console V2 + biblioteki ]

  W trzech w/w konfiguracjach na częstotliwościach np CB tj. 27MHz, okolicach 40-60MHz słyszę stacje radiowe działające w pasmie 88-108MHz. Jeśli ustawię jakiś kanał CB (dowolny), to przy nadawaniu radiotelefonem na tym kanale, ewidentnie widać nośną, ale zamiast głosu słychać trzaski (zamiast słów) (to jak próbować modulacją AM odsłuchiwać FM).
  Radio nadaje w AM, w programach do SDR czy to AM, NFM czy WFM odbiera radiotelefon w ten sam sposób. Z odbiorem okolic 144MHZ nie mam problemów, ale znowu przy 446MHz wydaje mi się, że odbierany dźwięk jest bardzo cichy (to nie wina radiotelefonu).
  W może być czym problem?
  Pozdrawiam :)
 • Optex
 • #422
  methyl
  Level 16  
  Kolego kriss51, wyczuwam lekka nutę ironii.

  Możliwe że posiadasz większą wiedzę i praktykę niż ja, chętnie posłucham Twoich sugestii. Z resztą, chyba dzięki Twoim postom zwróciłem uwagę na dopasowanie impedancji Ne612 do reszty obwodu na co wcześniej nie zwracałem aż takiej uwagi.
  Mam w zwyczaju odzywać się na forum kiedy chcę sam o coś zapytać lub chcę komuś pomóc i wiem że sam nie błądzę i wiem o czym piszę.
  Temat przemiany częstotliwości, konwerterów mam na "warsztacie" już pewien czas i poczyniłem pewne obserwacje i chcę się tym podzielić.

  NE612 zastosowałem w konwerterze w układzie niesymetrycznym z dopasowaniem za pomocą stopnia z tranzystorem ale także co mam obecnie w użyciu w układzie z wejściem symetrycznym z dopasowaniem za pomocą transformatora 50/3000 wykonanym na rdzeniu ft37-43. Bawiłem się także układem TA7358 oraz fabrycznymi mieszaczami diodowymi (SRA, SBL, TUF) Obecnie, do nasłuchu na KF mam konwerter na ADE-1 z przedwzmacniaczem plus przełączane filtry pasmowe a to podpięte do LW 41m z dopasowaniem za pomocą Un-Un-a który także służy mi do pracy w eterze.

  Do czego zmierzam. Badając, porównując to jaki odsłuch daje konwerter na aktywnym mieszaczu SA612 a mieszaczu diodowym pasywnym, przeglądając widmo sygnałów i przełączając się miedzy różnymi konwerterami w różnych ustawieniach, stwierdzam to co już stwierdzone zostało dawno. Z uwagi na różne parametry w tym współczynnik IP3 mieszaczy, mimo tego że NE612(Sa612) daje większy poziom sygnału na wyjściu bo nie wnosi tłumienia przy przemianie a wzmacnia, to stosunek sygnału do szumu oraz ilość śmieci intermodulacyjnych jest większy. Osobiście wolę dać niskoszumowy wzmacniacz i ADE-1 niż Ne612.
  Różnice nie są dramatyczne ale widoczne gołym okiem.

  Kolego tuner22 co do nawijania transformatorów to grubość drutu nie jest krytyczna. Osobiście nawijałem chyba 0.32 Uzwojenia łączysz tak jak na rysunku. koniec jednego z początkiem drugiego. Jak będą problemy to pisz na priv.
  Osobiście zastosowałem diody germanowe GD507 które dobrałem z 50 sztuk mierząc każdą z osobna i grupując. Potem w literaturze doczytałem że w mieszaczu takie parowanie nie jest potrzebne i wystarczy że diody będą tego samego typu. Parowanie stosuje się w modulatorach, tam jest to ważne.
  Dobrymi diodami do mieszaczy są 1n5711 ale i zwykłe 1n4148 czy małosygnałowe szoty tez dają radę.

  Mieszacz diodowy, kołowy ma jedna zaletę. Można go zmontować z gratów z wylutu i działa prawidłowo.

  Kolego tuner22 pytałeś o wartości elementów przy generatorze kwarcowym.
  To partyzancki układ zmontowany na szybko. Potencjometr chyba 1k co by mierząc oscyloskopem zbić trochę sygnał z oscylatora idący na mieszacz.
  Jak jest za duży to pojawiają się w widmie różne prążki i dodatkowe produkty mieszania. To widać od razu. Kondensator można dać np. 1nF.

  Dobra, koniec bo pousypiacie od tych wywodów.
  Pozdrawiam :)

  Dopisane :D
  Thunder6995 , może wypowie się ktoś bardziej kumaty np. Kriss51, ale z własnego doświadczenia wiem że te odbiorniki R820T i podobne są cienkie jak d... węża.
  Są okropnie nieodporne na przesterowanie mocnymi sygnałami. Dusza i się i kisza w tym sosie produkując rożne efekty specjalne przy odsłuchu.
  Musiał bym wiedzieć jaką masz antenę i czy nie przesadzasz z suwakami wzmocnienia w ustawieniach dongla. Możliwe że masz tam totalnie przesterowany odbiornik. Jak masz jakieś silne stacje nadawcze niedaleko to tym bardziej prawdopodobne. Można zastosować filtr wycinający fragment np. 88-108MHz ale na początek sprawdź wzmocnienie czy nie za duże.
 • #423
  Thunder6995
  Level 13  
  Dziękuję bardzo za odpowiedź.
  Dopieszczę wzmocnienia i antenę (dopiero zaczynam przygodę z SDR, więc jeszcze duuużo błędów czeka przede mną do popełnienia :D )
  Gorąco pozdrawiam!
 • #424
  tuner22
  Level 12  
  Witam
  Zrobiłem ten konwerter na TA 7358AP ale że tego układu nie miałem zastosowałem AN 7205 i generator kwarcowy 60MHz moje zdziwienie układzik działa odbiór super szczególnie WEFAX i RTTY na czym mi najbardziej zależało reszta też nieźle. Shift w SDR ustawiony na - 60 MHz no i tu troszeczkę ucieka odbiór musiałem ustawić - 59.997 MHz. Od czego to zależy.... nie kumam ale najważniejsze że działa. Dziękuje wszystkim za pomoc.
  Jaki wzmacniacz antenowy można zastosować na pasmo lotnicze? bo troszeczkę słaby sygnał mam.
  Czy wam też się tak grzeje ten dongiel RTL2832U+R820T? mój po pół godzinie jest nieźle ciepły, jest jakiś sposób na ochłodzenie go?
  Pozdrawiam Paweł
 • #425
  methyl
  Level 16  
  A czemu ma nie działać:) ? Działa i nawet jest dość czułe bo daje wzmocnienie zamiast strat na przemianie. Wady wychodzą przy porównaniu z innymi odbiornikami, mieszaczami. Przesunięcie w częstotliwości jest domeną oscylatora kwarcowego w donglu lub/i generatora zastosowanego w mieszaczu. Poprawki należy wprowadzić w ustawieniach programu. Generator mieszacza - shift a jeśli to dongiel to tam masz w ustawieniach pod regulacją wzmocnienia liczone w "ppm". Grzanie się dongla jest normalne. Można chłodzić albo olać. Metod wiele. Wzmaczniacze do airbandu sobie daruj. Zamontuj wysoko antenę dopasowaną do pasma. Jeśli wzmacniacz to tylko z dobrą anteną która jest wysoko i z dodanym filtrem na pasmo lotnicze. Inaczej wzmocni Ci pobliskiego BTSa lub nadajnik RMF czy zetki i zatka całkowicie odbiornik który w donglu RTL jest przesterować baaardzo łatwo.
  Najlepszym wzmacniaczem jest odpowiednia antena która jest tak wysoko jak się da. Jeśli jest nisko to nie wzmocni sygnału tylko szum. Aby wzmacniać trzeba mieć co :) Najważniejszy jest stosunek sygnału który chcemy odebrać do szumu a tu wzmacniaczem z kiepską anteną tylko pogorszymy, gwarantuję.
  Sorry za ew. literówki. Jadę busem i piszę z telefonu ;)
 • Optex
 • #426
  blacha_mc
  Level 11  
  Witam czy mógłby mi ktoś opisać i przedstawić sposób podłączenia wzmacniacza FP6L do tunera aby wszystko działało jak trzeba. Zadaję takie pytanie ponieważ nie mam w tym temacie "zielonego" pojęcia więc proszę o wytłumaczenie w jak najprostszy sposób. Czy mogę użyć gotowej wtyczki z zasilaczem od anteny siatkowej i jak to wszystko połączyć w jedną działającą całość tzn. do czego dołączyć wtyczkę z zasilaniem do dongla czy do wzmacniacza.
 • #427
  methyl
  Level 16  
  Kolego, nie znam tego wzmacniacza ale podejrzewam że jest zasilany od strony wyjścia sygnału. Nasmarowałem schemat który na 95% będzie ok.
  Trzeba odseparować sygnał w.cz. idący na tuner DVB-t od napięcia zasilającego i po to jest tam kondensator. W handlu są gotowe zasilacze z separatorem do anten TV ze wzmakiem. Pewnie by się nadały też.
  Jak wcześniej pisałem, podstawą jest poprawna antena na dany zakres częstotliwości. Trochę spore wzmocnienie tego wzmacniacza. Jak masz "cichą radiowo" okolice a chcesz wzmocnić coś z satelity czy Airbandu to da radę tylko suwak wzmocnienia tunera w SDR# czy innym programie który używasz na minimum.
  W dużym mieście może być masakra :D

  RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB
 • #428
  Lechu77
  Level 11  
  Zapytam tutaj, skierowany przez admina z innego działu. Może ma ktoś rozwiazanie mojego problemu. Chodzi o SDRsharp instalowany na W7Home Premium. Zainstalowałem sterowniki, przeinstalowałem Framework. Program nie startuje, dostaję takie informacje: 
  Opis: Stopped working 
  Podpis problemu: 
  Nazwa zdarzenia problemu: CLR20r3 
  Podpis problemu: 01: sdrsharp.exe 
  Podpis problemu: 02: 1.0.0.1337 
  Podpis problemu: 03: 55170078 
  Podpis problemu: 04: mscorlib 
  Podpis problemu: 05: 2.0.0.0 
  Podpis problemu: 06: 5265d021 
  Podpis problemu: 07: a8c Podpis problemu: 08: 0 
  Podpis problemu: 09: System.IO.FileNotFoundException 
  Wersja systemu operacyjnego: 6.1.7601.2.1.0.768.3 
  Identyfikator ustawień regionalnych: 1045 

  Poradzicie coś?
   Lechu
 • #429
  Stari PL
  Level 9  
  Czy masz zainstalowany NET Framework w wersji 3.5 ?
 • #430
  Lechu77
  Level 11  
  Stari PL wrote:
  Czy masz zainstalowany NET Framework w wersji 3.5 ?


  Mam 4.0.30319. Na innym laptopie W7 Starter, mam w wersji 4.5.50938 i działa.
 • #431
  Stari PL
  Level 9  
  Lechu77 wrote:
  Stari PL wrote:
  Czy masz zainstalowany NET Framework w wersji 3.5 ?


  Mam 4.0

  może nie wystarczyć:
  Quote:
  Failing to install the .NET Framework may result in an "Application failed to initialize properly (0xc0000135). Click OK to terminate." message when trying to run SDRSharp.exe. Another from Brian Gregory notes: "Go to Control panel, search for turn Windows Features on or off and enable Microsoft .NET Framework 3.5.1 (you do not need to enable the two sub features)". Although a report from Dick in The Netherlands says that on Win-7/64 with .NET 4.5, no installation of .NET 3.5 was required, it's possible that he had other software which had already enabled .NET 3.5. After enabling .NET, I would recommend running Windows Update, as the .NET stuff is frequently updated.

  http://sdrsharp.pbworks.com/w/page/64706284/Installation
 • #432
  Lechu77
  Level 11  
  Stari PL wrote:
  Lechu77 wrote:
  Stari PL wrote:
  Czy masz zainstalowany NET Framework w wersji 3.5 ?


  Mam 4.0

  może nie wystarczyć:
  Quote:
  Failing to install the .NET Framework may result in an "Application failed to initialize properly (0xc0000135). Click OK to terminate." message when trying to run SDRSharp.exe. Another from Brian Gregory notes: "Go to Control panel, search for turn Windows Features on or off and enable Microsoft .NET Framework 3.5.1 (you do not need to enable the two sub features)". Although a report from Dick in The Netherlands says that on Win-7/64 with .NET 4.5, no installation of .NET 3.5 was required, it's possible that he had other software which had already enabled .NET 3.5. After enabling .NET, I would recommend running Windows Update, as the .NET stuff is frequently updated.

  http://sdrsharp.pbworks.com/w/page/64706284/Installation


  Pomogło! :) Włączyłem obie funkcje dla Framework 3.5.1 i zrobiłem aktualizacje.

  Dzięki za pomoc.
 • #433
  tomek10861
  Level 27  
  lysy1980 wrote:
  Będzie post pod postem ale nie wiem czy ktoś wspominał tu o modyfikowanych sterownikach do odbioru częstotliwości od 13MHz na tunerach z układem R820T?
  U mnie na tym układzie schodzi jeszcze niżej. Spokojnie odbieram stacje w zakresie 5Mhz.
  RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB
  Spróbuję zrobić lepszą antenę i zobaczę czy zejdzie niżej. Dodam, że tak nisko chwytam na wolnych pasmach harmoniczne sieci (bardzo słabo ale jednak).
 • #434
  lysy1980
  Level 32  
  Na R820T odbierałem 3,95MHz przy użyciu PA0RDT MiniWhip wystawionej za okno. Na R820T2 sygnał bardzo słabł już poniżej 14MHz ale pasmo KF 40m odbierać się jeszcze dało (najsilniejsze stacje). Najlepszym rozwiązaniem jest używanie konwertera do odbioru KF, nawet najprostszego na mieszaczu diodowym zrobionym samemu.
 • #435
  mkpl
  Level 37  
  Ten SDR ma jednak swoje wady...

  Atena to zwisający z okna 10m drut.
  SDR widział jakieś sygnały lecz były zbyt słabe.

  Zawziąłem sie w sobie dorzuciłem 2 układ LA1185 i powstało proste radio:
 • #436
  don_viking
  Level 21  
  Witam mam pytanie czy ktoś miał do czynienia z takimi tunerami jak na tej stronie?

  http://janielectronics.com/index.php?route=product/category&path=18

  Według opisu pracują od 100KHz do 1500MHz. Jak widać na zdjęciach ich konstrukcja jest inna niż tradycyjnego tunera. Może w Chinach też klepią takie tunery masowo i można by zdobyć trochę taniej niż za 130 dolarów.
 • #437
  lysy1980
  Level 32  
  RTL2832U i R820T z wbudowanym UpConverterem
  http://janielectronics.com/index.php?route=product/product&path=18&product_id=103
  RTL2832U i R820T2 z wbudowanym UpConverterem
  http://janielectronics.com/index.php?route=product/product&path=18&product_id=109

  Zmiana zakresu pracy (włączenie/wyłączenie UpConverterea micro-switchem dlatego na pokładzie znajduje się Attiny13)

  Widać dodatkowy podwójny przełącznik scalony przy gnieździe antenowym a generator z mixerem przy regulatorze napięcia (cały UpConverter znajduje się w dolnej części PCB) Na odwrocie jest najprawdopodobniej przedwzmacniacz i diody zabezpieczające przez ESD.
  RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB
 • #439
  mkpl
  Level 37  
  W sumie po co Ci karta katalogowa? Tam jest generator kwarcowy, 4 przetworniki 8 bit i jakieś elementy blokujące zasilanie.

  Schemat można ściągnąć perfidnie z tuner a możliwości wyciągnąć z sterowników (i podpatrzeć w kodzie SDR#).

  Sam tuner ma swoje niezaprzeczalne wady jak:
  - mała rozdzielczość (tylko 8 bit)
  - ograniczona dynamika do 60dB
  - słabe ekranowanie

  Ma też zalety
  - Można odbierać wysokie częstotliwości (120MHz i 1.7GHz)
  - Super miernik częstotliwości bezstykowy z idealną kalibracją (np radiolatarnie)
  - Podgląd pasma i własnej modulacji

  To w sumie tyle. Brakuje mi w nim możliwości wyprowadzenia sygnału generatora z R820T, jakiegoś sensownego ekranowania i możliwości pracy w 2 stronę.


  Całość można dosyć zgrabnie obejść ! :D
  Robimy głowicę na R820T + od razu drugą głowicę, która stroji w zakresie 0 - 30MHz (można klasycznie z upconverterem). Wyjścia R820T wprost pod kartę dźwiękową i otrzymujemy:

  -Tuner, który przy zintegrowanej kwarcie dźwiękowej osiąga już 120dB (a przy lepszej 24bit to już magia)
  - Te same możliwości co przy donglu
  - Jak się dorobi kawałek układu to i można ponadawać
  - Działa normalnie z SDR#
 • #440
  lysy1980
  Level 32  
  A ja jeszcze dodam że używam niekiedy do naprawy odbiorników, często przy współpracy z upcoverterem. Można prosto i szybko zlokalizować uszkodzenie w danym bloku, wystarczy jakaś sonda zamiast anteny.
 • #441
  tomek10861
  Level 27  
  W sumie to miałem nadzieję na trochę więcej informacji mając notę katalogową. :) Układ jako miernik częstotliwości sprawuje się nieźle nawet podłączenie go do kwarcu (bez podłączenia do zasilania pokazuje na wykresie jego drgania). Niestety układ R820T mi się bardzo grzeje, tak że nie da się utrzymać palca (ciężko mi ocenić ile stopni - musiał bym zmierzyć jakimś termometrem). Wiem że to normalne jednak trochę mnie niepokoi.

  I jeszcze takie głupie pytanie - przeglądam notę układu i za bardzo nie mogę zrozumieć jego celu w układzie tunera. O ile rozumiem na jakiej zasadzie działa technologia SDR i wiem że ten układ RTL2832 jest przetwornikiem A/C to po co jest ten R820T? Wzmacnia sygnał? Jest jakimś konwerterem czy o co chodzi? Wiem, że po wywaleniu tego układu można spokojnie słuchać fal długich. Ale co z wyższymi częstotliwościami? Przepraszam za być może głupie pytanie ale tego nie rozumiem.
 • #442
  BOOM i ZONK
  Level 21  
  R820T/fc0013/e4k/... - Najprościej; front-end czyli głowica, tak jak w zwykłym radiu
 • #444
  BOOM i ZONK
  Level 21  
  Wszystko jest w datashicie od tych układów... Nie od stricte SDR'a jest RTL+softwere.
 • #445
  tomek10861
  Level 27  
  Dobra dobra. No od SDRa jest głównie software który wybiera konkretne częstotliwości i je demoduluje /jakimś typem modulacji/. RTL i program SDR działa tam tak samo jak karta dźwiękowa podłączona z kawałkiem przewodu i programem SDR. Karta próbkuje sygnał, a program go odpowiednio przekształca i demoduluje. No dobra, ale dalej nie wiem po co jest ten układ tunera. Treść zawarta w nocie do mnie średnio przemawia.
  Pozdrawiam
 • #446
  lysy1980
  Level 32  
  A wiesz jak działa klasyczne radio? Wytłumaczę Ci na chłopski rozum.

  R820T (lub inny układ tunera - w klasycznym radiu głowica W.CZ. z przedwzmacniaczem, heterodyną itd.) odbiera daną częstotliwość, przyjmijmy 1000Mhz i przekształca ją na częstotliwość pośrednią, przyjmijmy 10,7MHz (nie istotne jak, gdzie po co i dlaczego). RTL2832U - jest to przyjmijmy układ P.CZ. który odbiera te 10.7MHz, przekształca ją w postać cyfrową i wysyła do komputera (od tego momentu dopiero komputer staje się SDRem) który robi za demodulatory (AM, FM SSB i co tam sobie kto wymyślił) i za głośnik jak w klasycznym odbiorniku. Natomiast wpisując częstotliwość, komputer jedynie za pośrednictwem RTL przestraja Front End (Czyli jak w klasycznym odbiorniku, robi za gałkę do strojenia, gałkę RFGAIN itd)

  Oczywiście proszę mnie poprawiać.
 • #447
  tomek10861
  Level 27  
  Dzięki wielkie lysy1980! Czyli tak jak podejrzewałem ten układ tunera jest konwerterem ze wzmacniaczem. Czyli jeśli z tunera wywalę ten układ to otrzymam radio na fale długie, średnie, krótkie (jednak kosztem wysokich częstotliwości). Jeśli jednak zrobię w drugą stronę czyli podłącze ten układ do karty dźwiękowej (tak jak wcześniej jeden z kolegów proponował) to dużo mi to nie da.
  Częstotliwości pracy układu /wejściowe/ to 42 - 1002MHz (układu R820T, inne wersje mają szerszy zakres) jednak dalej będzie mi on tą częstotliwość konwertował na 10Mhz (co jest poza zakresem pracy karty). Dobrze rozumiem?

  Dodano po 8 [minuty]:

  To 10Mhz oczywiście dałem przykładowo.
 • #448
  BOOM i ZONK
  Level 21  
  I tak i nie, zależy jak zaprogramujesz czestotliwośc wewnętrznego generatora PLL w R820T. Jeżeli częstotliwość przemiany będzie większa to interesujące Ciebie pasmo(częstotliwośc) wypanie niżej np. w zakresie liniowej pracy przetwonika ADC karty dzwiękowej. Te układy to coś więcej niż tylko "konwertery", to kompletne tory przemiany, dodatkowo sterowane cyfrowo.
 • #449
  tomek10861
  Level 27  
  Czyli za pomocą magistrali I2C i zmieniając częstotliwość rezonatora przy układzie mogę zmieniać częstotliwość przemiany - a zarazem pasmo działania konwertera (a raczej częstotliwość wyjściową). Fajna sprawa :)

  To już moje ostatnie pytanie. Czy zmieniając wartości rezonatora kwarcowego mogę przesuwać zakres pracy tego układu w górę (tak żeby np. posłuchać 2,4GHz) i w dół (tak żeby posłuchać krótkofalowców) czy raczej nie jest to możliwe a spowoduje jedynie obniżenie częstotliwości wyjściowej?

  Dzięki za odpowiedzi na moje pytania. Pozdrawiam
 • #450
  mkpl
  Level 37  
  Faktycznie z ta IF na 10MHz to nie zauważyłem ale w sumie to i nawet lepiej. Za R820T trzeba wrzucić SA612 z kwarcem 10mhz, częstotliwość kwarcu powielić i wzmocnić na 2 tranzystorach i podać do R820T.
  Za SA612 filtr dolnoprzepustowy audio (cięcie w okolicach 25kHz) i wzmacniacz audio o ile będzie potrzebny.

  Układ będzie działał dokładnie tak samo jak gotowy tuner z tą różnicą, że będzie trudny do przesterowania (w oryginale wszędzie włazi FM), sygnały małej amplitudy będą znacznie bardziej czytelne (obecnie 8 bit a w karcie 16 lub 24), i lepsza odporność na lustrzanki i inne badziewia.
  Powinno się to na KF sprawdzić.

  Ktoś coś wcześniej wspominał ze R820T można pogonić od 3MHz? To jest potwierdzone? ktoś ma jakiś opis?

  Mój tuner wyłącza się poniżej 25MHz