Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

Ganjor86 24 Kwi 2015 15:37 359464 1217
  • #481 24 Kwi 2015 15:37
    don_viking
    Poziom 17  

A żeby nie kombinować z jakimiś zasilaczami i stabilizatorami to można podłączyć tuner satelitarny i tuner SDR poprzez najprostszy rozgałęźnik sygnału do anteny. Rozgałęźnik powinien mieć jedno wejście i dwa wyjścia. Pamiętając, że wejście z anteny do tunera satelitarnego powinno być bezpośrednie bez jakichkolwiek dławików i kondensatorów tak by napięcie z tunera sat popłynęło do konwertera. Drugie wyjście może mieć filtry byle by nie wycinały pasma od 950Mhz do 2100Mhz. Sygnał z niego i tak będzie puszczony poprzez separator do tunera SDR.

• Fibaro
  • #483 24 Kwi 2015 16:23
    don_viking
    Poziom 17  

Na wyjściu dekodera nigdy nie bedziesz miał tego samego sygnału co na wyjściu konwertera. Dekoder puszcza sygnał analogowy oglądanego kanału na telewizor w jednej częstotliwości, a konwerter puszcza sygnał odbierany cyfrowy w całym paśmie. Tuner satelitarny podobnie działa jak tuner SDR.

• #485 24 Kwi 2015 23:13
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

Loop out - wyjście z przelotem + modulator (w niektórych).

• #487 24 Kwi 2015 23:36
    kriss51
    Moderator

tomek10861 napisał:
    Co to znaczy wyjście z przelotem? No dobra chodzi wam że czasami służy to po to aby podłączyć do tego TV tak? To dlaczego taki config działa:

Najpierw dla jasności muszę się zapytać czy wiesz co to modulator i LNB? To musimy wiedzieć by krótko i na temat mógł Ci ktoś odpowiedzieć. Pamiętaj że to są dwie różne sprawy. Wyjście LOP OUT służy do podłączenia następnego tunera do anteny. Tak samo jest z wyjściem jak wyżej na fotce LNB OUT. Jednego nie kumam. Ten obszerny temat tyczy się RTL-SDR, a tu tunery satelitarne widzę.

• #488 24 Kwi 2015 23:43
    tomek10861
    Poziom 27  

Modulator zamienia nośną, na falę modulowaną (amplitudą/częstotliwością lub innymi wydziwieniami). LBN to konwerter satelitarny tak? Czyli z 10GHz robi 900MHz, a z 11GHz 2GHz tak w skrócie.

A co do dekoderów tak jak wspominałem tuner sat służył mi za zasilanie konwertera i jego konfig (czyli jak odpaliłem sobie np. jakąś niemiecką stacją na astrze to tuner wysłał do konwertera aby ten konwertował w danym paśmie i był ustawiony w konkretnej polaryzacji). Wyjście LBN out używałem do podłączenia SDRa - powinien on widzieć to samo co dekoder sat.

Moderowany przez kriss51:

Bzdury kolega pisze. Modulator niczego nie zmienia, a już na pewno fali nośnej. Jak już to fala nośna danego kanału modulowana jest amplitudowo wizją i podnośną fonii 6,5MHz która to modulowana jest FM. Tak robione jest to w takowych prostych modulatorach. To tak w woli informacji i wytłumaczenia. Proszę trzymać się tematu 3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
    Oraz
    3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• #489 24 Kwi 2015 23:55
    mkpl
    Poziom 37  

W jakim celu to robisz? zobaczysz jakiś sygnał z satelity i tyle... Zdekodować nie zdekodujesz bo nie masz kluczy (transmisja kodowana).

Przeszła mi przez głowę taka myśl przez głowę po co Ci cały tuner sat? Konwerter jest zasilany tak samo jak przedwzmacniacz antenowy w antenie... Sygnałów cyfrowych tam nie ma tylko zasilanie i chyba 12V. Przełączanie polaryzacji itp spotykałem i owszem ale z głowicy wychodziły 2 osobne linie.

Jedyne co daje tuner sat to wstępne wzmocnienie sygnału choć mogę się mylić.

• Fibaro
  • #490 25 Kwi 2015 00:02
    tomek10861
    Poziom 27  

Według Wikipedii

Cytat:
    Polaryzacja pionowa – zakres 10,7–11,75 GHz; napięcie: 14V sygnał 0kHz
    Polaryzacja pionowa – zakres 11,75–12,75 GHz; napięcie: 14V sygnał 22kHz
    Polaryzacja pozioma – zakres 10,7–11,75 GHz; napięcie: 18V sygnał 0kHz
    Polaryzacja pozioma – zakres 11,75–12,75 GHz; napięcie: 18V sygnał 22kHz

Tuner sat robi mi za zasilacz i za ustawianie polaryzacji (w sumie wystarczy podać 14V i na jedno wyjdzie). Po co to robię? Żeby zobaczyć co jest na 10GHz to że nie odbiorę TV sat to wiem. :)

Kolego popatrz na twój przedostatni post. Trzymaj się tematu. Następne takie posty będą usuwane. /kriss51/

• #491 25 Kwi 2015 00:16
    mkpl
    Poziom 37  

Choć 10GHz to pasmo krótkofalowców :) tylko ciekawe czy ktoś w Polsce się tym zajmuje...
    Z doświadczenia wiem ze 2m i 70cm w okręgu SP9 to padaka... przynajmniej w okolicach Katowic..

• #492 01 Maj 2015 17:52
    don_viking
    Poziom 17  

Witam, ostatnio znalazłem coś takiego. Niby tuner sdr, ale nie jest na układzie RTL2832 co za tym idzie trzeba by do niego inne sterowniki niż zwykle. Jest to dość ciekawa konstrukcja , według parametrów powinna pracować od 150Khz do 1,9Ghz. Czy ktoś widział na necie jakieś testy na takim tunerze?
    http://radioaficion.com/cms/mirics-msi3101-sdr-usb-dongle/

• #493 01 Maj 2015 19:01
    lysy1980
    Poziom 29  

Nie szukałem za bardzo z braku czasu, ale wydaje mi się że to już działa pod Linuxem jako SDR.

• #494 17 Maj 2015 15:34
    kamilalek1
    Poziom 13  

Mój poprzedni temat został zamknięty przez kriss51, więc piszę tutaj mimo że ten wątek dotyczy odbiornika tunera dvb-t.
    Szukam tunera sdr do odbierania sygnałów.
    Posiadam tuner dvb-t not only, jednak jego jakość jest beznadziejna, odbiór transmisji kończy się już po 500 metrach.

Szukam odbiornika sdr o lepszej czułości.

• #495 17 Maj 2015 15:43
    methyl
    Poziom 16  

Piszesz tak rozlaźle i bez konkretów że wcale się nie dziwie iż jakieś Twoje wątki zostały zamknięte.

Po pierwsze to jakie "sygnały" chcesz odbierać, na jakiej częstotliwości.
    Po drugie, jaką masz antenę i gdzie umieszczoną, na jakiej wysokości. Opisz.

Co odbierasz, a właściwie to co przestajesz odbierać po tych 500 metrach ?

Tuner NOT ONLY DVB-T czy jak mu tam, taki z szarą obudową wcale nie jest zły o ile nie jest uszkodzony. Miałem go i czułość jest całkiem akceptowalna. Oczywiście posiada wady jak każdy inny tego typu odbiornik ale do nasłuchu się nadaje.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednia antena!
    Jeśli masz podłączoną antenkę z zestawu która ma długość połowy kociego ogona to za wiele nie usłyszysz. Jeśli ktoś tutaj ma pomóc to najpierw przedstaw konkretnie problem !

• Fibaro
  • #496 17 Maj 2015 16:59
    kamilalek1
    Poziom 13  

przyznaję napisałem trochę nielogicznie.

Jeżeli chodzi o odbierany sygnał na not only, to sprawa dotyczy odbiory sygnału z PMR na dołączonej antenie, z odległości około 300 metrów ledwo odbieram sygnał, z 500 metrów nic nie słychać, natomiast na drugim PMR odbiór sygnału jest bezproblemowy nawet z 2 km.
    Wygląda na to że tuner jest uszkodzony :(

Szukam tunera SDR o czułości lepszej niż dvb-t.
    Zależy mi na głównie nie odbiorze pasma 2m, następnie 70 cm oraz ewentualnie 20m,40m,80m

• #497 17 Maj 2015 17:05
    c2h5oh
    Moderator

kamilalek1 napisał:
    Mój poprzedni temat został zamknięty przez kriss51, więc piszę tutaj mimo że ten wątek dotyczy odbiornika tunera dvb-t.
    Szukam tunera sdr do odbierania sygnałów...

Szanowny Kolego. Nie będę powielał tego co wielokrotnie już Ci pisano. Chodzi o rzecz podstawową jaką jest dobra antena.
    Kolejna sprawa to Twój kompletny brak wiedzy o SDR. Zamiast przeczytać temat do którego byłeś odsyłany, męczysz innych dziwnymi pytaniami na które nikt nie udzieli Ci odpowiedzi bo nikt nie wie o co Ci chodzi.
    Na początek proponuję poszukać w internecie co to jest to SDR (Software Defined Radio), co jest potrzebne by takie radio stworzyć i jak z niego korzystać.
    Jak piszesz, szukasz tunera SDR a nie DVB-T. Więc dowiedz się, że tuner DVB-T wraz z odpowiednim oprogramowaniem jest tunerem SDR.
    Resztę doczytaj i dopiero potem pytaj.
    Jeszcze jedna uwaga. Jak "dmuchniesz" w niezabezpieczone wejście dongla DVB-T z małej odległości nawet z PMR-a to zazwyczaj możesz go (tuner) wyrzucić do śmieci. Jest ratunek w postaci ominięcia wewnętrznego odbiornika ale to wymaga pewnej wiedzy i umiejętności.

p.s. kriss51nie zamknął Ci tematu.

• #498 17 Maj 2015 17:30
    methyl
    Poziom 16  

Potwierdzam to co napisał poprzednik i dodam tylko od siebie że ta dołączona do tunera antena nadaje się tylko do tego aby promiennik wykorzystać jako wykałaczkę a podstawkę jako magnes na lodówkę.

Zrób porządną antenę na pasmo PMR, opisów jest w necie multum.
    Podłącz to odpowiednim przewodem a antenę umieść najwyżej jak jesteś w stanie tak aby nie była zasłaniana przez budynki. Nagle się może okazać iż odbierasz PMR-y z drugiego końca miejscowości od innych nadawców.

Jeśli okaże się iż tuner DVB-T który posiadasz jest uszkodzony, może kupić nowy.
    Znajdziesz go na portalach aukcyjnych wpisując frazę r820t lub nowszy model "r820t2"

• #499 18 Maj 2015 10:47
    mkpl
    Poziom 37  

Ja się nie zgodzę. Oryginalna antena jest wybitnie przydatna do prowadzenia analiz i pomiarów. Nie za czuła, mała zgrabna i nie da się ubić tym odbiornika.

Do nasłuchiwania SDR jest fajny ale w porównaniu np z Baofeng albo innym prawdziwym radiem to jednak kupa... Co ciekawe Baofeng to też SDR i ma dostępne schematy na internecie więc jak ktoś chce ulepszyć sobie RTL'a to polecam zgapić ze schematu wzmacniacze wejściowe jego odbiornika.

• #500 27 Maj 2015 21:58
    KamiJas
    Poziom 13  

Dzisiaj odwiedziłem sklep elektroniczny, dokupiłem gniazdo antenowe dolutowałem je i wpiałem się w instalacje antenową domu. A to efekt nasłuchów lotniczych w okolicach Tarnowa na częstotliwości ~121→126MHz w modulacji AM

• #502 28 Maj 2015 00:42
    methyl
    Poziom 16  

W Twoim filmie narzekasz na brak widma podczas odsłuchu.
    Podczas pobierania oprogramowania i sterownika widać w pewnym momencie aplikację "RF Analyser" . Zainstaluj i uruchom. O ile pamiętam ma wszystko co potrzeba. Niestety zarówno SDR Touch jak i RF Analyser powodują częste zwiechy mojego smartfona więc do czasu zmiany na nowszy model odpuściłem zabawy z tymi aplikacjami i korzystam z fabrycznych odbiorników oraz SDR na PCta .

A co do poprzedniego kolegi i nasłuchu pasma lotniczego z domowej instalacji antenowej to jest to bardzo cienki pomysł. Myślę że kawał drutu za oknem przycięty na wymiar będzie lepszym pomysłem i da lepszy odbiór.
    Niepotrzebnie zapychasz odbiornik sygnałami z innych zakresów przy czym sam sygnał z AIR BAND jest relatywnie niski w stosunku do tamtych i robi się kaszanka :)

• #503 28 Maj 2015 06:51
    KamiJas
    Poziom 13  

@methyl Panie pod nasłuchy danych częstotliwości zrobie sobię antene pod pasmo, sluchanie na instalacji antenowej wynikło tylko z uruchamianiu dvb-t na kompie bo taniej mnie wyszlo jak kupno tv nowego

• #504 02 Cze 2015 19:03
    don_viking
    Poziom 17  

Witam mam programy SDRSharp, HDSDR i taki tuner jak na zdjęciu, problem pojawia się gdy próbuję przejść powyżej 1553Mhz. Dostaje wtedy tak jakby większych szumów i czułość spada do zera. Próbowałem też ze sterownikami powiększającymi odbiór do 1800MHhz i nic to nie daje prócz tego, że częstotliwość można przesuwać wyżej. Czy ktoś rozwiązał ten problem czy jedyne wyjście to kupić tuner z układem E4000? Do odbioru używam najprostrzej anteny "turnstyle"
    http://www.arrl.org/files/file/Technology/tis/info/pdf/0210036.pdf

• #505 02 Cze 2015 22:03
    methyl
    Poziom 16  

don_viking, a czego Ty chcesz słuchać na tym donglu i tej antenie?
    Samego dongla można by przetestować pod kątem szerokości odbieranego pasma, prostym generatorem szumu szerokopasmowego zrobionym na złączu tranzystora w.cz. albo zenerce o ile na zenerce poleci z szumem tak wysoko. Sama antena jest dedykowana pod częstotliwości pracy GPS-a i podejrzewam że wyżej i niżej parę MHz jest głucha jak pień.
    Do tego jest to chyba antena kierunkowa.

Osobiście odbieram różne rzeczy powyżej 1GHz na donglu ale mam da dachu fabryczną antenę typu DISCONE. Efektywność- zysk takiej anteny jest paskudna ale zaletą jest szerokość pracy i dookólna charakterystyka.

• #506 03 Cze 2015 01:31
    tomek10861
    Poziom 27  

methyl napisał:

Osobiście odbieram różne rzeczy powyżej 1GHz na donglu ale mam da dachu fabryczną antenę typu DISCONE. Efektywność- zysk takiej anteny jest paskudna ale zaletą jest szerokość pracy i dookólna charakterystyka.

Tak z ciekawości co jest powyżej 1GHz? Ja odbieram tylko samoloty i w zasadzie tyle. Dodatkowo mój tuner nie ma ograniczeń co do ustawiania częstotliwości, tylko gdy przekraczam około 1,5GHz to zaczyna chwytać to co mam na dole (czyli np. 400MHz).

• #507 03 Cze 2015 10:17
    don_viking
    Poziom 17  

Powyżej 1500Mhz masz różnego rodzaju satelity np. GPS, INMARSAT i inne. W niektórych państwach jest też nadawane radio cyfrowe DAB+. Wykaz częstotliwości jest na necie. Pasmo nosi nazwę L-Band. Ja ostatnio na innej antenie kierunkowej odbierałem sygnał z satelit INMARSAT obsługujących telefonie satelitarną. Dekoder Inmarsat-C pokazuje Ci jaka firma telekomunikacyjna obsługuje dany kanał i odbierasz też krótkie wiadomości. Niestety dekoder Inmarsat-B dekodujący modulację i rozmowy jest dostępny jedynie w programach płatnych typu WAVECOM.
    RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB
    RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB
    Program jest w załączniku, Odbiór sygnału w modulacji USB. Opis na stronie poniżej.
    http://www.tekmanoid.com/egc.shtml

• #508 03 Cze 2015 12:30
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

methyl napisał:
    ...Do tego jest to chyba antena kierunkowa.....

Nie, w pierwszym zdaniu pisze jaką ma charakterystykę. Zresztą widać że są to dwa obrócone dipole.

• #509 03 Cze 2015 13:04
    don_viking
    Poziom 17  

Jedne satelity pracują z polaryzacją lewoskrętną inne z prawoskrętną. Mam kilka anten jedna opisana wcześniej i działa od 1100 Mhz do 1550Mhz powyżej już mi tuner się wiesza. Kolejne to helikalne prawo i lewo skrętne i jeszcze poszukuję schematu anteny do radia satelitarnego bo chciałem sprawdzić czy coś na niej odbiorę. Chcę poprostu znaleźć taką antenę co odbierała by sygnał dookólnie DICSONE nie odbiera tego typu sygnałów zbyt dobrze zrobiłem taką na pasmo między 900Mhz a 2000Mhz. Ale to nie chodzi mi dokładnie o anteny w tym temacie tylko o to że tuner mi się zawiesza powyżej 1550Mhz. Mam takie dwa i oba tak samo się zachowują.

• #510 12 Cze 2015 20:11
    lysy1980
    Poziom 29  

Widzę że nikt Ci nie odpowiedział konkretnie, więc sprawdziłem kilka tunerów i mają objaw taki jak piszesz, niektóre ciągną bez problemów do 1600MHz, niektóre potrafią momentalnie podnieść poziom szumów w okolicach 1550MHz. Wydaje mi się (nie sprawdzałem) że schłodzenie układu tunera pozwoli zminimalizować ten problem. Natomiast zauważyłem że szybki skok o 1GHz w dół i powrót na poprzednią częstotliwość usuwa niekiedy ten defekt.
    Natomiast jeli chodzi o odbiór w paśmie L, to zrobiłem helikala (niezbyt starannie) długości około 85cm i przy użyciu LNA kupionego w markecie na częstotliwość p.cz LNB SA odbierałem INMARSAT na częstotliwości 1539,xxx i dekodowałem ramki programem który wrzuciłeś kilka postów wcześniej. Co prawda w oknie terminala nic się nie pojawiło, ale ogólnie program dekodował dane.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME