Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

Ganjor86 18 Sty 2016 16:57 511246 1487
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • PCBwayPCBway
    mkpl
    Poziom 37  
    Antena piękna. Co na to sąsiedzi? Miałem za oknem podobną (na 3 piętrze w bloku) i u sąsiadów wywołało to nie lada poruszenie i ciekawość...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mkpl
    Poziom 37  
    Ja mam podobną sytuację, blokowisko tworzące kwadrat. Bloki 4 piętra przy czym ja mieszkam na 3 piętrze i antenę mam od wewnętrznej strony kwadratu. Od ściany antena typu slim-jim odsunięta 1m. Odbieram na SDR ~25km natomiast łączności już z trx 10W to robię 20km bezpośrednio a przemienniki otwieram w granicach 150km.

PSP i służby to bazy spokojnie z odległości do 30km a mobilne max 10km (maja małą moc).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    czakos
    Poziom 11  
    Antenka dotarła szału nie ma co do wielkości :) a odbiór żaden ;/ ręce opadają
    jeden wielki szum ;/ jak sprawdzić czy antena się nadaje ;/ latałem po częstotliwościach 445 Mhz nawet i też nic ;/ ostatnie zdjęcie prezentuje dość silny sygnał który pojawia się co jakiś czasn tzn że nadają ale wciąż szumy i buczenie ;/
    RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB
    czakos
    Poziom 11  
    Taka(nagoya uv 106 ) czy jakoś tak wiem że szału nie będzie ale spójrz na 4 zdjęcie tam na 169 co chwile ktoś nadaje dość silnie także to nie są zakłócenia a mimo to ja słyszę szum i w momencie gdy nadaje to buczenie.
  • PCBwayPCBway
    czakos
    Poziom 11  
    Dodam, że radio gra jak ta lala ale to na WFM a na NFM nadal buczenie może coś nie tak mam poustawiane ? RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

PS. Antena kosztowała mnie 15 zł :P ale chyba zrobię sobie taką jak kolega wyżej z miedzi.
    mkpl
    Poziom 37  
    NFM w którym miejscu? bo to może być CTCSS (od 20 do bodaj 120Hz).
    czakos
    Poziom 11  
    169,072 bodajże wcześniej wrzuciłem 4 zdjęcia ostatnie pokazuje omawiane zjawisko. Ale program chyba działa jak należy bo na 439.318 słyszę chłopaków jak rozmawiają teraz trzeba chyba cierpliwie poczekać na PSP. Tylko o co chodzi z tym budzenie na 169 MHz bo tam nadają co chwile coś czyżby cyfrowo? Bo nie ogarniam już :)
    Jeszcze jedno w skaner że częstotliwości w sd sharp kolega Viking ustawił zakres PSP i okej skanuje ale jak dodałem do tego kolejny zakres tj 439.318 to skanuje albo PSP albo ta druga a nie obie jednocześnie, chodzi mi o to że chce sobie poddawać znalezione częstotliwości i żeby mi je skasował i tam gdzie nadają to się zatrzymywał i jak skończą nadawać to dalej skanuje mam nadzieję, że wyraziłem się jasno :)
    I która lepiej w razie w zrobić japole czy dipol dodam że mieszkam w bloku niestety podkowa :/ balkon na bloki... A nagoya przyda się jako skaner mobilny do sdr touch :) tylko szkoda bo Uniden z teleskopowa antena łapał z mieszkania stojąc na parapecie wiem że to jest urządzenie typowo szanujące i będzie się lepiej sprawował niżeli z tunera. A z innej beczki słyszał ktoś o skanerach "baofeng" chyba tak to się nazywa.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    don_viking
    Poziom 20  
    Witam. CZAKOS to co odbierasz na 169MHz to już Ci pisałem kilka postów wcześniej to jest DMR cyfrowa transmisja motoroli. To słychać takie pierdzenie i to normalne. Chcąc posłuchać normalnej modulacji jak pisałem wcześniej musisz zejść poniżej 166MHz. W załączniku jest próbka dźwiękowa tego sygnału DMR (MOTOTRBO), jeśli odbierasz coś takiego to napewno jest sygnał pogotowia gdyż oni używają DMR na tej częstotliwości. Na wodospadzie ze zdjęcia widać ten sygnał.

A jeśli się kiedyś zainteresujesz cyfrowymi modulacjami to polecam zajrzeć do tematu poniżej.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1562028-510.html
    czakos
    Poziom 11  
    Wszystko :) dziękuję bardzo dont Viking, a jak ustawić żeby skanował częstotliwości PSP które ustawiłeś mi w frquency skaner i np 439 gdzie chłopaki nadają i słyszę wyraźnie bodopisalem po PSP ten zakres 439 MHz ale jak daje scan to skanuje tylko PSP chyba że kliknie na tą 2 pozycje to tylko skanuje ta 2 czyli jak będę skanował PSP przegapię transmisję na 439Mhz. Pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

arturavs napisał:
    Do Kolegi czakos najwyraźniej nie dociera, że odbiera DMR. Mimo kilku napomnień o tej modulacji uparł się, że posłucha w analogu.

Nic się kolego nie uparłem porostu zgłębiam tajniki skanera tj raczkuje. I zrozumiałem głośno i wyraźnie wypowiedź don_Viking ...
    don_viking
    Poziom 20  
    Po prostu w zakładce "Frequency Scanner" klikasz na "edit scan rangrs" klikasz na okienko pod napisem straż i po kolei w prawo uzupełniasz pozycje. Możesz sobie jakoś to nazwać. Częstotliwość wpisujesz pierwszą 437000000 drugą 440000000 analogicznie uzupełniasz kolejne okienka w poziomie jak w rzędzie straż.
    czakos
    Poziom 11  
    Wszystko śmiga aż miło reszta to już kwestia anteny niestety nagoya się nie spisuje ani na balkonie tym bardziej na parapecie :D ale jeszcze jej nie skreślam. Za to mój własnej roboty dipol z drutu miedzianego o śr 2.5 mm odbiera PSP jak ta lala, taxi oraz kolej. Rozumiem iż rurki takie jak zastosował kolega kamil będą miały lepszy odbiór ? I czy ramiona mają być na boki czy w pionie bo obecnie mam w poziomie i śmiga. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc zaangażowanie oraz za cierpliwość :) Teraz tylko eksperymenty z anteną...
    Sprawa jest jeszcze tego typu czy ten plugin fraquency scanner jak skanuje np wszystkie częstotliwości które mu podam do skanowania i jak natrafi na odbiór to się zatrzyma na tej częstotliwości gdzie nadają czy będzie wciąż skanował bo takie miałem wrażenie iż on tylko sekundę jest i przeskakuje dalej. Bo teraz nasłuchuję np tylko jedną częstotliwość a chciałbym sobie poustawiać kilka żeby program skanował wprowadzone częstotliwości i w momencie odbioru było słychać co ktoś mówi i po zakończeniu nadawania wracał do skanowania.
    BOOM i ZONK
    Poziom 20  
    ummm nagoya też sie dobrze nadaje, na wzorowy GP 1/4 tylko trzeba odsunąć od ściany o co najmniej 1/4 długości fali
    czakos
    Poziom 11  
    Dlatego jej jeszcze nie skreślam nie umiem tylko w fraquency scanner ustawić że jak mi skanuje zadaną częstotliwość np 140- 150 to jak np złapie odbiór na 148 to i tak skanuje dalej i słychać jak mówią np z przerwami. A mi chodzi o to żeby sobie ustawić kilka częstotliwości do skanowania i tam gdzie jest nadawanie to tam się zatrzymuje po skończonym nadawaniu skanuje dalej bo chyba można tak ustawić ?
    art212
    Poziom 8  
    Witam, czy ktoś nasłuchiwał z R820T2 na Windows 10? Po wpięciu dongla w USB komputer wyda tylko dźwięk podłączonego urządzenia i świeci się dioda natomiast w ogóle go nie widać nigdzie ani nigdzie nie instalowały sie domyślne sterowniki. Zadig nie może w związku tym podmienić dedykowanych sterowników. W Windows 7 nie było tego problemu..
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    art212
    Poziom 8  
    Ale najpierw instalowałeś oryginalne do odbioru DVBt? Ja nie miałem płytki w zestawie...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    czifeng
    Poziom 7  
    Witam,
    Koledzy kupilem wlasnie ten tuner wraz z antenka ktora byla w zestawie ( ta mala).
    Odbior praktycznie znikomy..nawet zwykle radio ( raptem 3 stacje) Mialem wczesniej unidena ubc69xlt i bardzo fajnie mi odbieral. Jaka antene polecacie do odbioru pasma lotniczego, sluzb i wszzystkiego co fajne?;) Wiem ze jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego ale nie zalezy mi na odbieraniu nie wiadomo czego:) Druga sprawa jest taka, ze jak wypakuje program SDR SHARP zip. to nie widzi mi anteny..Jednak gdy odpalam program bezposrednio z zip. to wszystko gra..Pozdrawiam!
    Tommy82
    Poziom 40  
    Cóż tą antene z zestawu można stosować do drapania się po głowie.
    Ale nawet na niej stacje radiowe na fm słychać bardzo dobrze.
    Ten sdr jest czuły na zakłócenia. Wszystko w tym wątku zostało opisane.
    Do odbioru pasma lotniczego antena dipol otwarty jak na górze strony u kol @KamilOc

Do odbioru pasma lotniczego korzystałem tez z takiej

http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny-radiowe/antena-radiowa-ukf-sv-total.html
    Producent jak się okazało jest niedaleko mnie.
    Akurat miałem wymagała skrócenia zarówno pręta alu jak i bata ale to tez pionowy dipol otwarty można łatwo zamontować do bajerki i wygląda na radiowa. Tam w środku jest wzmacniacz i jego się pozbywamy i zamieniamy na inny o szerszym pasmie.

Do ads-b używałem http://www.radioamatoripeligni.it/i6ibe/ads-b/ads-b.htm
    w dwóch wariantach wariant pierwszy był wkręcany na standardową antenę od dongla (zalutowany w mosiężnej tulejce dystansowej, gwint pasował idealnie).
    Wariant drugi korzystał z tego samego bata ale był wkręcany w podstawkę z przeciwwagami. Z pierwszego piętra z balkonu w zasięgu z Katowic miałem Tarnów i kawałem Czech w bardzo dobre dni Krosno i Rzeszów a jak było idealnie to i zdarzyło się ze z dużego pułapu z Ukrainy dolatywało.
    czifeng
    Poziom 7  
    Ok,Zrobilem Dipola z rurki miedzianej 15 (49,5cm) antena jest ustawiona pionowo. Problem polega na tym, ze odbieram sygnal co chwile z pasma 172 MHz ale slychac tylko szum..Czy jest to wina programu czy anteny? Bardzo dobrze odbieram tylko pasmo lotnicze(131MHz) i niekiedy kolej ale bardzo slabo (150MHz) RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB
    mkpl
    Poziom 37  
    Masz za dużą wartość wzmocnienia i dlatego tło przysłania Ci sygnał.

Odznacz RTL AGC i Tuner AGC a wzmocnienie ustal na minimum i zwiększaj tak długo aż delikatnie podskoczy szum tła tak by nie przekraczał -50 do -55dB i powinno być słychać więcej.
    Jap
    Poziom 28  
    Cześć
    Postanowiłem odpalić SDR na starym laptopie z Win XP. No i zaczęły się schody ponieważ nie jestem w stanie zainstalować / podmienić sterownika w Zadik dla Bulkin interface 0 na WinUSB .... Niby sterowniki się instalują ale po chwili pojawia się other error. Dodam że inne sterowniki - typu lib..., które można wybrać w okienku Zadik instalują się bez problemu.

Ma ktoś pomysł jak to rozwiązać?

Zastanawiam się, czy to nie wina wersji WinXP.