Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

Ganjor86 16 Lut 2016 22:30 364987 1219
  • #781 16 Lut 2016 22:30
    kamilalek1
    Poziom 13  

Optymalna cena jaką mogę zapłacić za odbiornik sdr to maksymalnie 100-120 usd.

Drugie pytanie, czy warto dopłacić ponad 20 usd do powyższego tunera
    http://s.aliexpress.com/BFBNRvEz
    czy lepiej kupić taki tańszy http://s.aliexpress.com/quUZNFfa

Chodzi mi o to czy jest między nimi jakaś różnica czy to taki sam tuner tylko w innych obudowach.

• Fibaro
  • #782 16 Lut 2016 22:53
    kriss51
    Moderator

neo386 napisał:
    Witam

Chciałem się zapytać na jakim rdzeniu mają być nawinięte te transformatorki ? Mam T37-2 (czerwony)

Aha. Do tego drugiego mam wszystkie części. Jak rozbudować go by dobrze chodził na falach krótkich.

Czuję się przywołany do tablicy ponieważ jestem autorem konwertera z drugiego schematu. Nie trzeba nic przerabiać by pracował na KF. Po to właśnie został stworzony. Wykorzystanie NE612 w układzie symetrycznym daje niezłego "kopa". Porównywałem układy symetryczne i nie symetryczne. W układzie nie symetrycznym żaden wzmacniacz antenowy nie da takiego efektu. Faktycznie wzmacniacz sygnał podniesie, ale i szum wzrośnie. Rdzenie akurat wykorzystałem jakie pod ręką miałem. Można inne zastosować. Chodzi o to by pracowały w odpowiednim zakresie częstotliwości. Generalnie oba transformatory dopasowują we\wy do 50 Ω . W układzie symetrycznym we\wy NE ma 3KΩ. Próbowałem dopasować to samymi filtrami 3kΩ na 50Ω ale po podłączeniu do aparatury wychodziły "cyrki". Lepiej już nawinąć transformatory :D . Ma to ładną płaską charakterystykę. Oczywiście są lepsze rdzenie od tych które ja zastosowałem. Pole do popisu jest duże w tej dziedzinie.

• Fibaro
  • #786 20 Lut 2016 20:35
    methyl
    Poziom 15  

Adrian,
    coś cienko to odbiera jak na posiadaną antenę. Na moje oko wina ustawień.
    Dla wygody w okno SDR SHARP wpisz częstotliwość generatora podpiętego pod konwerter. Jeśli to 32MHz to wpisz w "SHIFT" -32000000. W oknie konfiguracji masz suwak wzmocnienia. Przy pracy pod konwerterem na NE612 wzmocnienie nie więcej niż 10 (GAIN), najlepiej 5-7. Wyreguluj suwak z prawej dla kontrastu na wodospadzie.
    Masz paskudny stosunek sygnału do szumu.
    Powinno to wyglądać przynajmniej tak jak kiedyś u mnie (teraz jest wiele lepiej).

Link

Pozdrawiam
    SP5MET
    Tomek

• #787 20 Lut 2016 20:50
    neo386
    Poziom 12  

Ja jestem bardziej linuxowcem, więc używam i polecam Gqrx. A Windowsa też mam i porównując.... nie ma żadnej różnicy. SharpSDR ma więcej bajerów i przydatnych rozszerzeń to fakt.

A ten stosunek szum/sygnał to tylko wina ustawień.

• Fibaro
  • #791 22 Lut 2016 10:45
    tepek
    Poziom 12  

Dzięki za odpowiedz, ale mylisz się :) Na tej antenie można skucha i radia FM i okolice 168 i lotniska. A pytam się po to by nie marnować czasu na częstotliwości, których i tak nie usłyszę.

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

Ehh nie działa mi plugin Fast Scanner Plugin stąd http://www.rtl-sdr.com/sdrsharp-plugins/ . Sprawdzalem też wersje sdrsharp podlinkowaną na 21 stronie tego tematu, ale też nie działa.

• #793 22 Lut 2016 20:24
    tepek
    Poziom 12  

Dlaczego na forum radioscanner.pl trzeba tyle czekać na aktywację konta. Założyłem pare dni temu i cały czas jest nieaktywne :/ I czy mógłby mi ktoś pomóc z tym skanerem częstotliwości? Naprawdę nikt tego nie używa (dwa posty wstecz)?

• #794 23 Lut 2016 07:56
    neo386
    Poziom 12  

Daj sobie spokój z tamtym forum. Masz elektrodę ! :wink: . Co chcesz słuchać na tym RTL-SDR-rze :?: . Pomożemy w razie czego.

Dodano po 4 [minuty]:

tomek10861 napisał:
    A ja tak się zapytam z ciekawości stosowaliście down-konwerter taki żeby łapać 2,4GHz ? Jak się by takie coś sprawdzało do pomiaru śmieci na tej częstotliwości? Jak wyglądają sieci WiFi? :)

Ooooo ! Kolego...... Masz doświadczenie z układami na mikrofale ? To trudny temat.

http://www.rtl-sdr.com/tag/downconverter/

Jedyne co Ci mogę polecić to HackRF 0.1 MHz – 6 GHz

• #795 02 Mar 2016 11:03
    2386904
    Usunięty  
  • #796 02 Mar 2016 11:21
    RAFPOL5
    Poziom 17  

Jak mieszkasz w bloku gdzie jest kablówka to to możliwe.

• #797 02 Mar 2016 11:25
    methyl
    Poziom 15  

Podejrzewam że był to produkt mieszania a faktyczna częstotliwość na której to szło była gdzie indziej. Na ile miałeś wzmocnienie ustawione?

A co do źródła, z uwagi na to że TV to teraz cyfra, podejrzewam że ktoś z sąsiadów ma jakieś bezprzewodowe słuchawki, głośniki lub inne urządzenie retransmitujące dźwięk. Sporo takiej fonii z TV mam w okolicach 860MHz a w mojej kablówce nie m a już analoga od dawna.

Jak ten sygnał pojawi się ponownie to poszukaj go na innych zakresach.
    Może się znajdzie ze znacznie większym natężeniem :)

Albo ktoś ma podsłuch :D

• #798 02 Mar 2016 11:50
    internick
    Poziom 32  

Tego jeszcze nie spotkałem, ale wedle wykazu pasuje: http://www.dipol.com.pl/wykaz_czestotliwosci_kanalow_tv_bib02.htm
    Najpopularniejsza przebitka jest chyba na 173,7500 :)

Nie wszystkie sieci kablowe zrezygnowały z analogu. U mego wujka w bloku jest i to i to. Ludzie mający dwa czy trzy TV wkurzyli się, że potrzeba tyle dekoderów, kart i dodatkowych opłat, że firma zostawiła odchudzoną ofertę bez opłat z możliwością dzielenia na ile pokoi się chce.

Tyle, że u Niego akurat sieć jest szczelna.

• #799 02 Mar 2016 12:05
    2386904
    Usunięty  
  • #800 02 Mar 2016 12:55
    angro
    Poziom 11  

Po częstotliwości i sposobie prowadzenia łączności to wygląda na straż pożarną

• #802 02 Mar 2016 13:28
    methyl
    Poziom 15  

KamilOc ,
    jeśli chcesz sprawdzić czy źródłem sygnału jest Twoja kablówka to najprościej wpiąć się donglem do gniazdka antenowego i sprawdzić co tam leci i gdzie :)

A wzmocnienie w SDR SHARP to jedno z najważniejszych ustawień i znajduje się tutaj:
    RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

• #803 02 Mar 2016 13:39
    internick
    Poziom 32  

angro napisał:
    Po częstotliwości i sposobie prowadzenia łączności to wygląda na straż pożarną

Pudło.

Kryptonim W to Zarządzanie Kryzysowe.

Straż Pożarna ma F, więc byłoby TF jeśli już, ale Oni raczej mówią, np. Ostrowiec 998

• #804 11 Mar 2016 19:34
    2386904
    Usunięty  
  • #805 11 Mar 2016 19:44
    lysy1980
    Poziom 28  

Jak karta dźwiękowa na to pozwala, czemu nie. Np ma 2 wyjścia audio na głośniki przednie i tylne, lub wykorzystać SPDIF.
    Jeśli nie masz takiej karty, lub sprzętu z wejściem SPDIF, możesz kupić kartę na Alledrogo na USB - są po kilka złotych + wysyłka i na nią wysyłać audio z programu do odbioru, a na kartę domyślną muzykę.

• #806 11 Mar 2016 19:46
    2386904
    Usunięty  
  • #807 11 Mar 2016 22:58
    Tommy82
    Poziom 38  

@KamilOc Nie wiem czy to jest kompatybilne z wszystkimi telefonami tzn czy w trybie usb host telefon będzie się ładować ale jest coś takiego
    fraza go google:
    ADAPTER KABEL OTG host Micro USB + Y-cable power

• #808 12 Mar 2016 09:18
    mariusz9787
    Poziom 2  

Witam, czy może ktoś mi pomóc z ustawieniem pasma w tunerze RTL2832U z chipsetem R820T. Chciałbym odbierać prze DSD+ mototrbo nieszyfrowane bądź lokalizację z GPS. Czy ktoś potrafi mi pomóc?

• #809 12 Mar 2016 10:48
    internick
    Poziom 32  

Żeby działała identyfikacja na mapie musi być skonfigurowane LRRP w radiotelefonie. Z mojego doświadczenia wynika, że w Polsce nikt (może czegoś nie wiem?) z tego nie korzysta. Na Radioreference są sample, m.in. z Czech lub Słowacji, gdzie pozycjonowanie działa. DSD nie dekoduje lokalizacji z Hytery.

• #810 12 Mar 2016 11:06
    mariusz9787
    Poziom 2  

Na terenie województwa lubelskiego ktoś testował ? Mam jeszcze pytanie, czy dużo pogotowie rozmawia przez radia czy wszystko jednak idzie przez terminale ?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo