Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

06 Sie 2012 13:14 461545 1408
  • Poziom 21  
    Witam szukałem dziś nowinek o radiu SDR bo chciałbym kiedyś takie sobie kupić i natrafiłem na temat o odbiorze SDR na tunerze DVB-T za około 60zł. Sprawa jest o tyle ciekawa bo koszty niskie a jakieś doświadczenie z SDR można zdobyć a jak się znudzi to można mieć tuner telewizyjny. Kiedy podłączy sie tuner tak jak przy normalnym używaniu to można odbierać od 64-1700 MHZ a niedawno ktoś wymyślił ze jeśli się podłączy antenę pod pierwszą nóżkę układu scalonego RTL2832 to można odbierać także fale krótkie! Tu dowód:

Link

Cała masa innych wyników Link

Tu temat na sp7pki Link

Na tym forum ktoś napisał że bezpośrednie podłączenie anteny do układu scalonego może spalić układ scalony i pewnie by tak było ale gdyby zastosować do podłączenia anteny kf takie coś jak w 83 poście Link

Myślę ze z uwagi na możliwości i cenę temat naprawdę warty rozwinięcia. Dodatkowym plusem jest to że nie trzeba używać karty dźwiękowej która zintegrowana na płycie głównej komputera jest bardzo kiepska a koszt kupienia lepszej karty dźwiękowej jest większy niż tuner DVB-T.
  • PCBway
  • PCBway
  • Poziom 21  
    Not only tv LV5T ale i masa innych. W linku który podałem do forum sp7pki jest konkretna dyskusja na ten temat.
  • Moderator
    Dane techniczne
    tuner tv Not Only LV5T Deluxe
    Typ tunera zewnętrzny
    Interfejs USB
    Tuner TV cyfrowy naziemny DVB-T tak
    Tuner TV cyfrowy kablowy DVB-C nie
    Tuner TV cyfrowy satelitarny DVB-S nie
    Tuner TV analogowy tak
    Rozdzielczość HDTV 720p
    Pasmo kablowe pełne
    System wizji PAL
    System fonii B/G, D/K
    Format zapisu MPEG 2, MPEG 4
    Tuner radiowy analogowy tak
    Wejścia brak danych

info ze strony: http://www.oleole.pl/tunery-telewizyjne/not-only-lv5t-deluxe.bhtml#ixzz22mPQPXK2

Nigdzie producent nie podaje tak szerokiego pasma. Wszędzie jest pasmo telewizji naziemnej. Powyżej 862 MHz, telewizja naziemna nie pracuje.
  • Poziom 21  
    Ale skoro ludziom na innym forum udało się to tak uruchomić to może i mi się uda :)
  • Poziom 21  
    Tu chodzi o to że instaluje się oprogramowanie do obsługi sdr (dużo ludzi zachwala hdsdr) i jakies podstawowe sterowniki. Nie wiem jeszcze dokładnie jak to działa ale napewno się dowiem :)
  • Poziom 21  
    A jakiego dongla bo słyszałem że jeden drugiemu nie równy. I jak z czułością. Czy próbowałeś podłączyć antenę do pierwszej albo drugiej nóżki układu scalonego ? Podobno podłączając tam antenę sdr zaczyna działać na falach krótkich tylko trzeba by pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu przeciwko jakimś przepięciom. Może spróbujeśw podłączyć tam kawałek kabla żeby sygnał nie był za silny ? Wiem też że jest możliwość podłączenia do takiego tunera jakiegoś małego urządzenia które obniży częstotliwości na jakich działa tuner o 100 MHz czyli do 0 Hz praktycznie :) i czy jest opcja żeby szybko z takiego dongla zrobić odbiornik sdr i później znów szybko zrobić odbiornik sdr czy wiąże się to z odinstalowaniem sterowników i zainstalowaniem nowych i tak za każdym razem kiedy zechce zmienić zastosowanie uwadzenia ?
  • Poziom 21  
    Tutaj Link jest opisana modyfikacja jak wejść poniżej 30 MHz w RTL-SDR

Dodano po 13 [minuty]:

Link tu jeszcze trochę i chyba dokładniej na temat działania tunera od 0 do 30 MHz i opisany jest też problem z ładunkiem elektrostatycznym. A gdyby tak między ten pin a antenę wstawić kondensator zmienny ? Odległości są chyba na tyle duże że iskra nie przeskoczy a zmieniając pojemność takiego kondensatora i stosując długi long wire dałoby się dostosować natężenie sygnału :) dobrze kombinuje ? Do tego jeden przełącznik i taki tuner mógłby działać w dwóch zakresach od 0 do 30 MHz i drugi zakres od 64 do 1700 MHz
    A tutaj na 147kHz

Link

"Ten film jest już niedostępny, ponieważ powiązane z nim konto YouTube zostało usunięte." /c2h5oh/

No musze sobie takie coś kupić.
  • Poziom 28  
    Działa komuś ten skaner na Not Only TV LV5TDelux?
  • Poziom 21  
    wielu ludziom działa :) wpisz w google model swojego dongla i dopisz rtl sdr i szukaj znajdziesz odpowiedź :)
  • Poziom 28  
    Po zapoznaniu się z powyższymi info zamierzam zakupić Not Only. Ale chciałem potwierdzenia przez zakupem, że działa.
  • Poziom 18  
    a mozna by ten uklad wykozystac jako generator dds? czyms to musi byc taktowane prawda? ciekawe czy da sie oddzielic sygnal z generatora i podlaczyc no do innego odbiornika sdr
  • Poziom 1  
    Witam.
    Posiadam taki tuner (not only) i potwierdzam jego zastosowanie jako odbiornika szerokopasmowego. Wykorzystuję go do nasłuchu. Mam tylko problem bo nie mogę z nieznanych mi powodów odebrać częstotliwości w okolicy150 Mhz. A na tych najbardziej mi zależy (niższe - 148 Mhz i wyższe - 160 Mhz łapie idealnie). Nie wiem, czy to wina mojego tunera czy jakiegoś błędu w ustawieniach. Przy uruchomieniu korzystałem z licznych internetowych porad. Ma ktoś podobny problem? Kolejna dziura jest w okolicy 300 Mhz ale to mi akurat nie przeszkadza.
  • Poziom 37  
    Panowie... Może tak nazwa układu o jaki opiera się ten odbiornik?

Prawdopodobnie noga 1 to wejście przetwornika ADC (o ile demodulacja IQ robiona jest programowo) a jeśli sprzętowo to to jest wejście właśnie tego demodulatora z czego można wnioskować, że wcześniej mamy do czynienia z typową superheterodyną.

Zabezpieczenie jest dosyć proste. Trzeba wpierw stwierdzić jakie poziomy sygnałów tam występują i dorobić albo 1 stopień na tranzystorze albo ewentualnie dać diodę np 1n4148 od masy do pinu i od pinu do zasilania dzięki czemu zwieramy wszelkie ładunki elektrostatyczne.

Generalnie taki odbiornik z zasady posiada całkiem szybkie przetworniki analogowo cyfrowe co jest jego plusem (szerokie pasmo odbieranego sygnału).

Ja osobiście rozpracowuję SDR klasycznego z mieszaczami na NE602 + IF z TV i głowica TV. Taniej się nie da i czułość też powinno mieć całkiem przyzwoitą. Do rozpracowania pozostał szerokopasmowy przesuwnik fazy o 90 stopni (rozwiązania na przerzutnikach odpadają bo cyfrówka to w zasadzie same skoki jednostkowe o widmie jakie w radiówce nie ma prawa wystąpić)
  • Poziom 21  
    maryjusz75 napisał:
    Witam.
    Posiadam taki tuner (not only) i potwierdzam jego zastosowanie jako odbiornika szerokopasmowego. Wykorzystuję go do nasłuchu. Mam tylko problem bo nie mogę z nieznanych mi powodów odebrać częstotliwości w okolicy150 Mhz. A na tych najbardziej mi zależy (niższe - 148 Mhz i wyższe - 160 Mhz łapie idealnie). Nie wiem, czy to wina mojego tunera czy jakiegoś błędu w ustawieniach. Przy uruchomieniu korzystałem z licznych internetowych porad. Ma ktoś podobny problem? Kolejna dziura jest w okolicy 300 Mhz ale to mi akurat nie przeszkadza.

W tego co się orientuje to jak masz dziurę to nic na to nie poradzisz :( ja na Twoim miejscu zrobiłbym tak: sprzedaj ten tuner i kup na allegro albo jeszcze lepiej na ebay innego dongla z R820T ma chyba tylko jedną dziurę i szerszy zakres odbioru. W google wszystko znajdziesz.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Tez trochę przepychałem sie z instalacją pod XP. Warunek zainstalowanie
    Microsoft.NET Framework 3.5. Z wersją wyższą tez nie działa.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    A ja chciałbym się dowiedzieć jaka antena jest wymagana do odbioru częstotliwości innych niż 88-108 MHz? Szczególnie interesowałby mnie zakres 118-140MHz. Domyślam się, że zwykła antenka dołączona np do LV5TZ nie wystarczy. Czy może komuś udało się na niej odebrać coś innego niż radio? Pytam bo u mnie w SDR# elegancko odbiera FM, ale w pozostałych pasmach tylko szumy, nawet po podłączeniu do zewnętrznej anteny telewizyjnej.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    r03c10 napisał:
    Szczególnie interesowałby mnie zakres 118-140MHz.

Taka już powinna pomóc w odbiorze.

RTL-SDR - czyli odbiornik SDR z taniego tunera DVB-T na złączu USB

Cytat:
    Pytam bo u mnie w SDR# elegancko odbiera FM, ale w pozostałych pasmach tylko szumy, nawet po podłączeniu do zewnętrznej anteny telewizyjnej.

Pasmo tzw. TV to nie częstotliwości 118-140MHz.

Możesz przyjąć, że anteny do TV to w 85% pasmo powyżej 500MHz.

Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Witam. Kilka dni temu kupiłem dongla z R820T i jestem mile zaskoczony. Na oryginalnej antenie odbieram FM, pasmo lotnicze, ADS-S, NOAA itd... Jako, że sygnały te są słabe chciałbym dokupić taki oto wzmacniacz: http://p.alejka.pl/i2/p_new/42/05/wzmacniacz-fp-6-l-5-2400-mhz_0_b.jpg oraz (jako, że interesują mnie różne, pasma) zbudować antenę typu Discone.
    Czy ktoś testował takie rozwiązanie? Jak spisują się takie anteny w przypadku odbioru pasma np 137-138MHz oraz ADS-B?