Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piramida holograficzna - działanie

Kamil 1 06 Sie 2012 13:58 4310 4
  • #1 06 Sie 2012 13:58
    Kamil 1
    Poziom 16  

Siema.

Będąc wczoraj w Podziemiach Rynku Głównego w Krakowie, widziałem w tym muzeum taką jakby piramidę o trzech bokach. Była ona szklana a w jej wnętrzu widać było obracający się obraz 3D. Wyglądało to bardzo realistycznie. Nad tą piramidą umieszczony był poziomo monitor LCD który wyświetlał na czarnym tle grafikę, osobno dla każdego z boków (w sumie 3 obrazki). Chciałbym się dowiedzieć jaka jest w ogóle dokładna zasada działania tego czegoś, i jak jest ta piramida zbudowana. Czy to jest w całości z jednego szkła zrobione w sensie że jako jedna bryła czy po prostu z 3 płacht szkła?

Poniżej pierwsze lepsze zdjęcie z internetu gdzie widać też wyświetlacz

Piramida holograficzna - działanie

0 4
  • #2 06 Sie 2012 22:59
    marihires
    Poziom 29  

Tu znalazłem mini kopię tego co widziałeś Link.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 07 Sie 2012 15:44
    Kamil 1
    Poziom 16  

O dzięki. Dzisiaj próbowałem coś takiego wykonać na szybko. Położyłem monitor na płasko ekranem do góry, na monitorze oparłem kwadratową szybkę pod kontem 45° do monitora, czyli zrobiłem jeden bok piramidy a w dodatku wyglądało do tak jakby ta piramida była do góry nogami czyli na dole monitor a nie u góry. Mam nadzieję że wiecie o co chodzi :D

W internecie znalazłem animację, chyba dla piramidy holograficznej
    http://www.behance.net/gallery/3D-Holographic-Pyramid/3312992

odpaliłem go no i niby jakiś efekt jest ale trochę słabo widać to w "3D", nie ma takiej głębi jaką widziałem w Krakowie, tam to miało się wrażenie że wewnątrz tej piramidy faktycznie obraca się budynek. A w dodatku szkło które użyłem generowało niechciany efekt, tzn obraz był podwojony tzn było widać 2 obrazy przesunięte troszkę względem siebie. Może szkło było za grube?

Jakieś pomysły na udoskonalenie? :D

0
  • #4 18 Lis 2012 21:04
    Adam Ś.
    Poziom 12  

Odkopuję temat, gdyż bardzo mnie zainteresował.

Próbowałem uzyskać podobny efekt robiąc coś podobnego jak kolega z tym że ja wykorzystałem ekran laptopa (w sensie że ekran leżał płasko na stole) i użyłem kawałek szkła które zostało mi z rozbitego okna :D Faktycznie obraz jest podwójny przez co trochę nie wyraźny. A może to musi być piramida w całości wykonana ze szkła tzn. w środku też jest zalana szkłem?

Ktoś się więcej tym interesował? Bo mnie to bardzo wciągnęło. Może gdzieś ktoś znalazł opis jak wykonać coś podobnego? Ludzie to jest ciekawe tym bardziej jak się widzi takie filmy

Link

0
  • #5 18 Lis 2012 23:57
    _jta_
    Specjalista elektronik

Na monitorze prawdziwej holografii nie ma, ale jeśli "obiekt" się obraca, to trudno
    to rozpoznać (jeśli mamy nieruchomy obiekt, to przesuwając głowę widzimy efekt
    paralaksy dla prawdziwego obiektu i dla obrazu holograficznego, dla innych nie).
    Ze zdjęcia nie widać, czy to jest obraz stereoskopowy - wyświetlacz jest na tyle
    gruby, że mogli w nim zmieścić dwa ekrany + układ optyczny łączący obrazy tak,
    by patrząc od dowolnego boku piramidy widziało się obraz stereoskopowy.
    W każdym razie połączenie stereoskopii i obracania "obiektu" daje wrażenie, że
    widzi się prawdziwy obraz trójwymiarowy i ciężko poznać, że to jest sztuczne.

Istotna różnica między obrazem stereoskopowym (albo wielokrotnym, dającym
    efekt pod różnymi kątami), a holograficznym jest taka, że kiedy przesuwamy się
    w bok, to w pierwszym przypadku widzimy, jak znika jeden obraz, a pojawia się
    drugi; w drugim jest płynne przejście, odpowiadające patrzeniu na rzeczywisty
    obiekt ze zmieniającego się kierunku; obraz stereoskopowy do dwa nałożone
    na siebie obrazy pokazane tak, że jednym okiem widzi się jeden z nich, drugim
    drugi - jak przesuniemy się w bok, to obydwoma oczami zobaczymy ten sam
    obraz i efekt stereoskopowy zniknie, zobaczymy obraz jako płaski. Jeśli obraz
    jest wielokrotny, to można patrzeć z wielu kierunków i widzieć "trójwymiarowy".

Kiedyś były takie pocztówki, które miały wiele obrazów - były na nich soczewki
    cylindryczne w postaci wąskich pionowych pasków; w zależności od kierunku,
    z jakiego się patrzyło, widziało się coraz inny obraz - czasem były to zupełnie
    różne obrazy, czasem jakoś powiązane tematycznie, a czasem obrazy obiektu
    zrobione z kilku różnych kierunków - jak się patrzyło tak, że jedno oko widziało
    obraz pochodzący z jednego kierunku, a drugie z innego, to widziało się obraz
    "trójwymiarowy" - ale to nie działało dla każdego kąta widzenia. Teoretycznie,
    można było zrobić płynne przejście między obrazami, i ten efekt by działał dla
    każdego kąta, ale to by wymagało większej precyzji i większej pracy.

0