Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralki, czy tylko A się liczy?

06 Sie 2012 18:41 1556 9
  • Poziom 2  
    Szukam oszczędnej pralki i zastanawiam się czy powinienem kierować się tylko symbolem (A) w tych poszukiwaniach.. Słyszałem, że wiele czynników ma znaczenie dla oszczędności na A są tylko pozorne, marketingowe
  • Poziom 18  
    klasa energetyczna w pralkach jest podawana na konkretnych programach, najczęściej jest to program bawełna 60 stopni. U mnie w domu pierze się przeważnie na syntetyczne 40 stopni, czyli zużycie mam niższe niż podane na etykiecie w sklepie, bo pranie trwa krócej (tylko 1 h), do tego niższa temperatura, a na bawełna 60 pranie trwa 1,5 h, czyli połowę dłużej. To są głównie te czynniki. Jak będziesz prał bawełnę na 90 stopniach (np. białe rzeczy, pościel), to zużycie energii będzie wyższe niż to podane w specyfikacji.
  • Poziom 20  
    Kiedyś pralki były atestowane na1 programie - bawełna 60. Teraz jest to średnia z 3 programów. Teoretycznie najoszczędniejsza pralka to taka, która osiąga klase A prania w najkrótszym czasie i przy możliwie najniższym poborze energii i wody. Ale to oczywiście tylko teoria którą można, ale nie trzeba się kierować.
  • Poziom 9  
    Powyżej A+ różnice są praktycznie niewielkie, tak narawdę ważne żeby było A
  • Poziom 18  
    pomell napisał:
    Powyżej A+ różnice są praktycznie niewielkie, tak narawdę ważne żeby było A

różnica w A a A+ jest np. 0,97 a 1,02 (poniżej 1 kWh wliczane są jako A+). Różnica w cenie prania jednego w pralce A i pralce A+ wynosi do 10 gr/cykl ( w zależności od danej energetyki i zabezpieczenia; 1 kWh= 0,57 - 1zł).
    Biorąc pod uwagę 2-3 prania tygodniowo razy 52 tygodnie, pralka A+ w porównaniu do A daje nam rocznie oszczędności rzędu od 10,4zł do 15,60zł.
    A++ to już <0,84kWh, czyli prawie 20 gr mniej na cyklu niż pralka A, czyli oszczędności rzędu od 20,80 zł do 31,20 zł.
    Sęk w tym, czy warto dopłacać 100 czy 200zł do klasy A++, czy A+, jeśli pralka taka pralka spłaci się po 6 latach :D
  • Poziom 11  
    A ja polecał bym pralkę, którą można podłączyć do ciepłej i zimnej wody.
    Niewiele firm takie sprzedaje, ale można coś wygooglać. (np Hoover)
    No chyba, że ciepłą wodę masz z bojlera elektrycznego.

Inny pomysł to , jeśli masz prąd dwutaryfowy, to funkcja programowania czasu startu, żeby się prało na nocnej taryfie.

Te dwa przykłady pokazują, że tzw "klasa" nie musi odzwierciedlać rzeczywistych możliwości.
  • Poziom 11  
    Luckymag napisał:
    Niewiele firm takie sprzedaje, ale można coś wygooglać. (np Hoover)

thx - dobrze wiedzieć

Jeśli pralka będzie prała tak, aby spełniać klasę A, A+ ,A++, to pranie będzie na zimno niedoprane i niedopłukane.
    Swoją drogą warto sprawdzić jaką klasę energooszczędności ma przy poborze wody D?
    I to bez dokładnego płukania, które to w praktyce trzeba włączać na stałe.
    Chwyt marketingowy z tą oszczędnością.
  • Poziom 11  
    Tak nawiasem, to mozna zwykłą podpiąć też do ciepłej wody, ale przez armaturę termostatyczną, która wymiesza ciepłą wodę z zimną (w rurach bywa i 60 stopni i syntetyki się popsują..

Tyle, że wtedy płukanie leci ciepłą wodą (jeśli nie zmienisz na armaturze) a to już nie koniecznie oszczędne...

Ale sądzę ,że nadal tańsze niż grzałka elektryczna.
    Ja zamierzam to przetestować zanim dorobię się Hoovera czy innej na gorącą wodę...
  • Poziom 18  
    Luckymag napisał:

ja akurat mam taka pralkę na zimna i ciepłą wodę, firmy Polar, model chyba Gracja. Kupiona była już jakis czas temu, aby zaoszczędzić na grzaniu wody. Ale co z tego, jak zużycie energii miała w granicy 3 kW. Porażka producenta czy nieprzemyślane rozwiązanie techniczne, jedno założenie sprzeczne z drugim. W konsekwencji pralka okazała sie wybitnie energożerna ;-)

PS. Palka na tamte czasy w parametrach technicznych miała wpisane klasa energet. A :D
  • Poziom 20  
    Przecież są na rynku pralki przystosowane do podłączenia do ciepłej wody. Jak ktoś ma ciepłą wodę z sieci lub z solara to na prawdę warto.