Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DLINK DGS-3450 - Dziwne zawieszanie się switchy

06 Sie 2012 19:36 1331 9
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam spory i dziwny problem ze switchami DLink'a DGS-3450 (48portów, zarządzalny). Sieć na jakieś 55 komputerów (a raczej przyłączy - kompów jest około 50). Wszystko działa bezbłędnie przez jakieś 2 lata. Ostatnio jednak jeden z przełączników zaczął się zawieszać - tzn. gasły wszystkie połączenia, świeciła tylko jedna dioda - ale switch nic nie przepuszczał. Nie dało się też połączyć z konsolą. Ostatecznie przestał w ogóle działać (tzn. "power" jest, niby bootuje, ale nie ma połączeń). Przepiąłem więc wszystkie kable do drugiego przełącznika, zaktualizował soft i wszystko sobie działało przez tydzień i znowu to samo - objaw jak w poprzednim przypadku, tylko że na razie jeszcze nie padł. W międzyczasie nic w sieci się nie zmieniło. A teraz najdziwniejszy objaw:

Switch pada zawsze po wyłączeniu wszystkich stacji (zostają tylko 3 serwerki i jeden komp), ale nie "zaraz po". Raz to jest po godzinie od wyłączenia, raz po dwóch... Po restarcie niby wszystko wraca do normy, ale mija trochę czasu i znów pada. Tyle, że jak już stacje są włączone - nic się nie dzieje - tzn. wszystko hula jak powinno. Temperatury są ok - w serwerownii około 18st. Szafa uziemiona. Do ponownego uruchomienia wystarcza zwykły "fizyczny" restart, nawet bez odczekiwania paru minut. Dzwoniłem do dlinka i powiedzieli mi, że to switch uwalony raczej i do wymiany (niestety po gwarancji jest). Dziwne jest tylko to, że padły tak obydwa. Chyba, że poszło konkretne przepięcie na obydwa w jednym czasie - w sumie to zaczęło fiksować przy regularnych burzach (tak kojarzę). Ale dlaczego to działa bez problemu, jeśli większość komputerów jest uruchomiona? Może miał ktoś podobny problem, lub mógłby coś podpowiedzieć?

Dodam, że w logach nie ma nic... tzn. switch robi "piik", gasną wszystkie diody od połączeń i zostaje tylko jedna i tyle. Żadnych informacji. Ustawione jest wykrywanie pętli i różne takie rzeczy, które dlink posiada do zabezpieczenia się przed zawieszaniem.
  • Computer Controls
  • Moderator - Sieci, Internet
    mbanano napisał:
    Może miał ktoś podobny problem, lub mógłby coś podpowiedzieć?

Co masz w logach na switch-u? Masz tylko jeden router w sieci? Masz jakieś G-BICi (światłowody)?
  • Computer Controls
  • Poziom 9  
    W logach nie ma nic tzn. tylko informacje "port xxx down... port xxx up... (topology change) " - to ostatnie jest tylko przy włączonym STP. Router jest jeden, tzn. UTM w zasadzie jako brama do internetu, jeśli o to pytałeś... W jednym pokoju jest jeden "mały" switch 5 portowy. Nie ma światłowodów - wszystko na 5e. Switche (teraz to już tylko jeden) podpięte są pod UPS APC CS 500... Tyle że jest trochę wiekowy, więc podtrzymanie ma minimalne - natomiast "braki" napięcia nie występują przy zawieszkach... Chyba że mini spadki napięć, których UPS nie loguje... ale czy mogły by być aż tak czułe switche? Teraz doczytałem, że Dlinki lubią wariować przy spadkach.

Dodam, że po wyłączeniu kompów do akcji wkracza sprzątaczka, ale nic nie włącza, ew. światła to tu to tam:) Ale był ostatnio tydzień, że wszystko grało. Po aktualizacji softu - wiem, że sporo "luźnych" informacji, ale od miesiąca próbuję to jakoś usystematyzować, żeby znaleźć punkt zaczepienie i się poddałem...
    mbanano napisał:
    których UPS nie loguje

Próbowałeś bez ups-a? Możliwe że wariuje i wprowadza jakieś dziwne niestabilności :(
  • Poziom 9  
    Właśnie to chyba jedyna rzecz, której nie próbowałem zmienić w tej całej konfiguracji... Tak po prawdzie to z tego UPS logów nie mam... mam z drugiego, który trzyma serwer, ale jest wpięty w tą samą "nitkę" i po tym widzę czy były braki napięcia... Jutro rano spróbuje wypiąć ups'a...Najgorsze jest to, że uruchamiając wszystko przed 7 rano, muszę "czekać" do 16-17 żeby widzieć, czy coś się zmieniło :)
    mbanano napisał:
    .Najgorsze jest to, że uruchamiając wszystko przed 7 rano, muszę "czekać" do 16-17 żeby widzieć, czy coś się zmieniło :)

Takie już życie administratora. Zawsze znajdzie się jakaś robota jako kasjer-sprzedawca - Twój wybór ;)
  • Poziom 9  
    Pomyślę o tym;) Z drugiej strony na razie tylko cierpliwość mi się kończy... Mam podgląd na sieć z domu, więc tylko od miesiąca około 16 słychać to samo hasło - "k.... znowu" ;) tak oftopem... dam znać jutro, po wymianie UPS'a.
    mbanano napisał:
    - "k.... znowu" :wink: tak oftopem... dam znać jutro, po wymianie UPS'a.

Tak już mamy w tej naszej kochanej ojczyźnie ;)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Ile lat mają te switch'e ?
    Sprawdź stan kondensatorów w zasilaczu - zawieszanie może powodować ich spuchnięcie/zmniejszona pojemność.
  • Poziom 9  
    Switche mają 4 lata z małym hakiem... Nie wiem jaka jest średnia żywotność takich urządzeń, ale chyba aż takie stare nie są. Teraz w zastępstwie mam odkopanego HP'ka (aż się bałem uruchamiać, bo to naprawdę leciwe coś) i daje rade, tyle że to jest 10mbit, więc tylko kilka gniazdek tam podpiąłem żeby cokolwiek było.

Update:

To sprawa już chyba Panowie jednak dla FBI :) Wymieniłem UPS'a na nowy, nie śmigany i znów to samo, tyle że godzinę później niż "zwykle"... Pojechałem na miejsce, uruchomiłem wszystko, siedziałem prawie 3 godziny i działało elegancko...Po 19 wyszedłem, o 20 zajrzałem i... nie działa. Chyba zakupie kamery - jedną na switch, drugą na sprzątaczkę bo wychodziła jakoś pół godziny po mnie... Albo urządzenia uzależniły się od mojej obecności... jeszcze tylko przepnę centralkę telefoniczną, bo jest w tej samej "nitce" elektrycznej co ups i się poddaje.