Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yamaha DSP-AX620 - Yamaha wyłącza się po sekundzie. Uszkodzone końcówski mocy.

Klucha93 06 Aug 2012 21:05 5846 14
    Klucha93
    Level 12  
    Witam! Posiadam wzmacniacz Yamaha DSP-AX620. Problem z nim był taki, że po włączeniu sprzętu, po sekundzie się sam wyłączał. Rozebrałem cały na mak. Pomierzyłem wszystkie napięcia zasilania (a troche ich jest) i wszystko jest w porządku. Następnym etapem było sprawdzenie końcówek mocy (parka A1695 oraz C4468). Okazało się, że WSZYTKIE tranzystory mają przerwe na złączu C-E. Zamierzam kupić nowe tranzystory (nie mały wydatek) i dlatego pytam się was co dalej sprawdzać, aby następne nie poszły? Żadnych driverów scalonych na płytce nie widzę. Czy mogły jeszcze strzelić rezystory emiterowe? Na co zwrócić uwagę? Proszę o pomoc i z góry, dzięki.
    User removed account
    User removed account  
    Klucha93
    Level 12  
    Kolego Piotrek Majstersztyk, możesz mieć rację. A w jaki sposób sprawdzić złącze C-E żeby mieć 100% pewności?
    User removed account
    User removed account  
    Klucha93
    Level 12  
    Ok, tranzystory mocy są ok. Bardzo przepraszam za moją nie uwagę. Mam do was jeszcze kilka pytań. Pod tranzystorami mocy, są tranzystory przylegające do radiatora. Domyślam się, że zabezpieczają końcówki mocy przed przegrzaniem. Właśnie ten tranzystor poszedł... Czy jest gdzieś może schemat od tego wzmacniacza. Jakby co szukałem, ale nie mogłem znaleźć.
    Klucha93
    Level 12  
    Mam do was jeszcze jedno pytanko, otóż potrzebuje zamienniki tych tranzystorów. Szukałem w necie, ale nie za bardzo znalazłem:
    -parka: 2SA1770/2SC4614
    - D1915,
    - C1815,
    - A1015,
    - A893,
    Dzięki za pomoc. Znalazłem tylko , że D1915 można BC337.
    walgab
    Level 19  
    jak do każdego symbolu dopiszesz na początku 2S, to znajdziesz o wiele łatwiej:
    np. 2SC1815
    Klucha93
    Level 12  
    Dzięki kolego, ale o tym wiedziałem. Chodzi mi o to, że w sklepach elektronicznych w poznaniu nie ma takich tranzystorów i potrzebuje jakiś zamienników. Chodzi mi o popularne zamienniki. Szukałem na elektrodzie zamienników tych tranzystorów, ale wyskoczyły mi akurat takie, których także nie ma w sklepach elektronicznych. Dlatego was się pytam o takiej popualrne zamienniki.
    Klucha93
    Level 12  
    Czy parkę 2SA1770 /2S4614 mogę zastąpić BD912/BD911?
    A jakimi zastąpić 2SC1890,2SA893A, 2SB1565, 2SC1815?
    pawel_aa
    Level 25  
    Klucha93 wrote:
    Czy parkę 2SA1770 /2S4614 mogę zastąpić BD912/BD911?
    A jakimi zastąpić 2SC1890,2SA893A, 2SB1565, 2SC1815?

Przecież zamienniki są w katalogu zamienników na elektrodzie!
    Większego lenia dawno nie widziałem.
    User removed account
    User removed account  
    Klucha93
    Level 12  
    Szukałem odpowiedników tych tranzystorów na elektrodzie w katalogu, ale tam wyskakują mi takie co są tak samo dostępne w sklepach jak orginalne. Chodziło mi o to, że może znacie jakieś odpowiedniki dostępne w sklepie, których ja nie mogę znaleźć. Ale mniejsza z tym, już sobie poradziłem. Złożyłem cały sprzęt i nadal załącza się na 1 sek. i wyłącza. Wszedłem do menu diagnostycznego. Wyskakują mi błędy: PS PRT: 040 B, PS PRT: 044 B, PS PRT: 045 B. Szukałem w dokumentacji, ale tam nic nie ma na ten temat. Piszę, aby posprawdzać zasilania. Tak zrobiłem i wszystkie są ok. Gdy wejdę w TEST ALL to mam szumy we wszystkich kanałach, więc domyślam się, że wzmacniacz jest ok. Ale nie ma żadnego głosu z tunera bądź AUX. Czy ktoś z was wie jak to teraz ruszyć? Co to za błędy?
    Klucha93
    Level 12  
    W dokumentacji jest napisane,że jeśli wyskoczy błąd PS PRT to trzeba sprawdzić Main (5): Transformer secondary winding
    CB373 (AC voltage)
    Power (3): Regulated power supplies
    ±12, ±5V, +5D. Tak zrobiłem i jest ok. Nie ma żadnej listy błędów. Czy wiecie może czy jest taka lista? Co może dalej sprawdzać? Szukałem w necie, ale naprawdę nic nie znalazłem.