Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gigabyte GA-M56S-S3 - Po aktualizacji BIOS nie mogę wejść w ustawienia BIOS-u

majki94 06 Sie 2012 22:28 6979 25
  • #1 06 Sie 2012 22:28
    majki94
    Poziom 8  

Witam
    Ostatnio miałem problem z temperaturą procesora i sporo o tym czytałem co może być przyczyną i gdzieś znalazłem informację że pomóc może wymiana BIOS-u. wiec ochoczo zabrałem sie do roboty z nadzieja że to coś pomoże. Pobrałem najnowszą wersje ze strony producenta bodajże F6h zgrałem an pendriva i zabrałem sie do aktualizacji. zacząłem od zapisania starej wersji na pendrivie, po ym wgrałem nowy, niby wszystko przebiegło pomyślnie ale jednak... Po restarcie komputera normalnie załadował sie system i wydawało sie że wszystko jest w porządku. Gdy jednak zrestartowałem komputer i chciałem zobaczyć czy nie zresetowały mi się ustawienia okazało sie że nie mogę w ogóle wejść do BIOS-u i wyświetla sie tylko ekran powitalny Gigabyte wiec zrestartowałem ponownie kompa sprawdzając czy system sie uruchamia. System startował bez problemu, jednak ta sprawa nie dawała mi spokoju i w mojej głowie narodził się pomysł aby wyciągnąć baterię z płyty głównej i przywrócić ustawienia fabryczne. I tu pojawiły się schody bo po wyciągnięciu baterii BIOS się zresetował i wyskoczył komunikat chyba press F1 to continue czy coś podobnego a ja w ogóle nie mogłem wcisnąć żadnego klawisza :( Wydaje sie że komputer nie widzi klawiatury spróbowałem też podłączyć moją klawe za pomocą przejściówki pod PS2 ale dzieje sie to samo.
    I tu moje pytanie czy jest możliwość wgrania poprzedniego BIOS-u an płyte we własnym zakresie czy tylko serwis mnie ratuje?

PS Przyczyną temperatury procesora była stara pasta termoprzewodzącą

0 25
  • #2 06 Sie 2012 22:53
    tronic1
    Spec od komputerów

Przejściówka na PS2 jest oryginalna od tej klawiatury ? Podłącz klawiaturę PS/2 i powinneś wejść do biosa.

0
  • #3 06 Sie 2012 22:59
    majki94
    Poziom 8  

znaczy sie przejściówke pożyczyłem od kumpla z kopmutera on jej też używał do klawiatury a z tą klawą na samo PS2 to może być ciężko ale postaram sie to sprawdzić:)

0
  • #4 06 Sie 2012 23:10
    tronic1
    Spec od komputerów

Jeżeli przejściówka nie jest oryginalna to ratuje cię tylko klawiatura PS.

0
  • #5 06 Sie 2012 23:47
    Robert B
    Poziom 43  

tronic1 napisał:
    ratuje cię tylko klawiatura PS.

Oczywiście. Po aktualizacji biosa zostały przywrócone "wartości bezmyślne". Większość biosów ma domyślnie wyłączoną obsługę klawiatur na USB. Pożycz tę klawiaturę i przy okazji poustawiaj resztę. Niewykluczone, że taktowania FSB i pamięci również będziesz musiał ustawić.

0
  • #6 07 Sie 2012 21:59
    majki94
    Poziom 8  

Witam ponownie
    Niestety pomysł z klawiaturą na PS2 okazał sie nietrafiony, to chyba nie w tym problem.
    Myśle że to jednak jakiś trefny BIOS wgrałem i teraz mam problem.

Gdy odpaliłem kompa z podłączoną klawą na PS2 i wałem włączyć którąś z opcji komputer sie zawiesza na ekranie powitalnym Gigabyte

Po restarcie gdy poczekam aż zniknie obraz powitalny Gigabyte kompuer zatrzymuje sie w tym miejscu i taksamo jak wcześniej nie da sie wejśc do BIOS ani kontynuować włączania systemu, klawiatura nie działa :(

0
  • #7 07 Sie 2012 22:19
    Łukasz_W

Poziom 36  

Odlącz wszystkie urządzenia na usb i zostaw kalwiaturę PS2.
    Zobacz czy wtedy będziesz miał mozliwość wejścia do BIOSu.
    Jeśli nie, pomóc tez może zwykły reset. Po zresetowaniu sam powinien ustawic domyslne wartości biosu i powinien cię do niego wpuścić.
    Możesz miec też pecha i mieć trafiony klawisz F1.

0
  • #8 07 Sie 2012 22:42
    majki94
    Poziom 8  

Gdy załatwiłem sobie klawiaturę na PS2 to ta płyta była już wyciągnięta z obudowy i podłączyłem do niej tylko zasilacz, grafikę i klawiaturę, pod USB nic nie było podłączone. Reset BIOSU robiłem już kilka razy niestety bez efektu.
    Podczas włączania komputera diody na klawiaturze zapalają sie na moment a potem gasną, tak samo działo sie na klawiaturze na USB połączoną przez przejściówkę do portu PS2. Już powoli kończą mi sie pomysły w jaki sposób można ją postawić.

PS W międzyczasie obejrzałem sobie płytę dokładnie i mam pare pytan

Czy na tych pinach nie powinna byc zworka ?

Czy tu nie brakuje przypadkiem jednego kondensatora ? Jest ich pięć a wydaje mi sie że powinna być ich parzysta liczba.

0
  • #9 07 Sie 2012 22:42
    Robert B
    Poziom 43  

Może głupie pytanie, ale czy nie wsadziłeś przypadkiem klawiatury PS2 w gniazdo od myszy PS2?
    Bez zworki. Przecież masz wyraźnie to opisane na płycie. Zakładasz ją na chwilę jak chcesz zrobić reset CMOS.
    Kondensatora nie brakuje.

0
  • #10 07 Sie 2012 22:47
    majki94
    Poziom 8  

:D
    Na pewno dobrze podłączyłem :)
    ale dla pewności także sprawdzałem w drugim porcie od muszki (jasno zielony), ale bez efektu:P

0
  • #12 07 Sie 2012 22:59
    Robert B
    Poziom 43  

Nie ma siły. Musiałeś coś ruszyć na płycie przy wyciąganiu tej baterii. Po kiego diabła ją wyciągałeś skoro masz zworkę do resetu?
    Wyjmij WSZYSTKO jeszcze raz i włóż ponownie. Załóż tylko JEDNĄ kość pamięci (o ile masz więcej), podepnij monitor i klawiaturę na PS2 i po włączeniu trzymaj klawisz Del aż zniknie logo Gigabyte. Zmierz MIERNIKIEM napięcia zasilacza i podaj wyniki.
    Jakie dźwięki wydaje buzzer? To ważne!

0
  • #13 07 Sie 2012 23:02
    majki94
    Poziom 8  

Model: GIGABYTE GA-M56S-S3 REV: 1.0
    A co do linku to nie mam jak sprawdzić który pobrałem ale znając siebie to nie spojrzałem na początku na ten numer rewizji i coś tak czuje że mogłem wgrać ten do REV: 2.0 :(
    Mam tylko zapisany ten nowy BIOS na pendrivie i może go zidentyfikuje po rozmiarze właśnie tego biosu

0
  • #15 07 Sie 2012 23:15
    majki94
    Poziom 8  

NA pendrivie mam 3 pliki które wypakowałem z z paczki którą pobrałem
    - autoexec.bat (19 bajtów)
    - FLASHSPI.EXE (32,7 KB)
    - M56SS3.F6h (512 KB)
    MAm też skopiowany starą wersje BIOSU F5 i gdyby była możliwość to bym sobie ją przywrócił i by było po problemie ale nie moge włączyć QFlash :(

0
  • #16 07 Sie 2012 23:27
    Łukasz_W

Poziom 36  

Ok, bios się zgadza.
    Nawet gdybyś nie zauważył, że są różne wersje do wyboru to na pierwszej stronie jest twoja płyta.
    Idźmy dalej.
    Procek, jedna kośc ramu, kawiatura i zasilacz. Zobaczmy jaki będzie efekt.

0
  • #17 07 Sie 2012 23:36
    majki94
    Poziom 8  

Pobrałem se strony producenta jeszcze raz najnowszą wersję biosu dedykowaną do mojej płyty głównej Link i porównałem daty modyfikacji plików z tymi plikami co mam na pendrivie i data modyfikacji pliku M56SS3.F6h na pendrivie jest taka sama jak pliku co pobrałem , tak samo zagdza sie data modyfikacji pliku autoexec.bat. Więc czy teraz mogę sądzić że jedanak wgralem dobrą wersję ?

Dodano po 4 [minuty]:

Ok to biorę się do roboty zobaczymy co z tego będzie :)
    Dodam jeszcze że podczas włączania slychać tylko jedno piknięcie czyli w moim rozumowaniu jest wszystko w porządku a co do zasilacza jest to CHIEFTEC 450W GPS 450AA-101A więc myślę że nie powinien mieć problemu z utrzyamniem napięć :)
    Zabieram sie do roboty

0
  • #19 08 Sie 2012 01:08
    majki94
    Poziom 8  

Ponownie Witam
    Po kilkunastu próbach komputer nadal nie chce współpracować :)
    wypiąłem wszystkie kości ramu zostawiłem tylko jedna podpiąłem klawiaturę i kartę graficzną i rozpocząłem testy. Po kolei przepinałem każdą z 3 kości RAM-u w każde gniazdo i zaobserwowałem że nie zawsze płyta wykrywa że kość jest włączona i wtedy piszczy niemiłosiernie mimo iż fizycznie kość jest w slocie :/ ale jeżeli się ja jeszcze raz wyjmie i włoży to komputer startuje normalnie (oczywiście tylko do momentu kiedy nie da się nic nacisnąć). Trochę to dziwne.
    A tak poza tym to wziąłem też miernik do ręki zmierzyłem jak na razie wartość napięcia 12+ i wyszło dosyć słabo bo w granicach 11,96V-11,98V A to jak na moje oko dosyć słaby wynik. Jutro to sprawdzę dla pewności drugim miernikiem. Zmierzyłbym też więcej napięć lecz nie miałem pojęcia na których przewodach :) to sprawdzę jutro. Może okaże sie że to właśnie zasilacz nie domaga, ale nie wiem czy to by miało wpływ na takie zachowanie komputera.

0
  • #20 08 Sie 2012 01:30
    perlit
    Poziom 39  

Tolerancja napięć zasilacza wynosi:
    dla +12V i +5V 5% czyli 11,40 - 12,60V,
    dla +3,3V 4% czyli 3,17 - 3,43V.

0
  • #21 08 Sie 2012 02:00
    Brodi
    Poziom 28  

Strzał na ślepo ... niedaleko portu ps2 czasem jest zworka 5VSB albo KB_PWR_ON, przestaw ją. Druga sprawa - nie urwałeś jakiegoś kondensatora ? Czasem wystarczy go lekko skrzywić i gotowe, samo wyprostowanie go nie pomaga bo już jest urwany.

0
  • #22 08 Sie 2012 14:07
    Robert B
    Poziom 43  

majki94 napisał:
    Zmierzyłbym też więcej napięć lecz nie miałem pojęcia na których przewodach

A może byś sobie wreszcie ściągnął instrukcję do płyty??? Na stronie 21 masz to dokładnie opisane.
    Na stronie 43 jest też napisane wyraźnie:
    USB Keyboard Support
    Allows USB keyboard to be used in MS-DOS. (Default: Disabled)
    USB Mouse Support
    Allows USB mouse to be used in MS-DOS. (Default: Disabled)
    Więc obsługi klawiatury na USB domyślnie nie ma.

motherboard_manual_ga-m56s-s3_e.pdf
    Pierwszy link w Google.

0
  • #24 08 Sie 2012 16:15
    Robert B
    Poziom 43  

Podany powyżej sposób nie jest do końca miarodajny.
    Napięcia mierzymy na całym wtyku ATX oraz na Molexach z uwagi na to, że zasilacz może mieć kilka linii 12V i 5V.

0
  • #26 04 Lut 2013 09:41
    librat
    Poziom 1  

Przede wszystkim witam wszystkich na forum.

Podpiąłem się pod temat bo pojawił się u m nie podobny problem, a póki co może odpowiedź znajdzie się tutaj i nie będzie trzeba zakładać nowego tematu. Otóż mam płytę gigabyte GA-H61N-USB3 (rev. 1.0), procesor Intel I3. Wszystko działało ok do czasu kiedy nie zainstalowałem takiej karty: Link. Teraz po włączeniu komputera system się uruchamia, ale w żaden sposób nie mogę wejść do biosu ani wybrać urządzenia bootującego. Po wciśnięciu DEL (bios) lub f12 (boot) pojawia się czarny ekran. Gdy uruchamiam komputer i nie wciskam żadnego klawisza na klawiaturze system normalnie staruje.

Sprawdziłem nast. rzeczy:
    -wyciągałem i podmieniałem RAM
    -podpiąłem inny zasilacz
    -odpiąłem wszystko co niepotrzebne: oczywiście feralną kartę z PCIe, wszystko z usb
    -wgrałem najnowszy bios
    -wgrałem czysty windows (to już było chwytanie się brzytwy)

Przeszukałem googla, ale jedyny temat z podobnym problemem to ten.
    Może ktoś zna sposób na upartego biosa :)

Edit.
    Podłączyłem inny monitor i bios jest??? Przedtem były dwa monitory, jeden przez hdmi, drugi VGA. Zamieniłem ten podłączony pod VGA i na nowym mam dostęp do biosu. Na tym przez hdmi biosu nie widzę, chociaż wcześniej miałem dostęp. Teraz jest na nim tylko plansza startowa.
    Dziwy panie.

0