Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka Panasonic SA-PM21 dołożenie wejścia AUX/LIN

barbi111 07 Sie 2012 00:28 9177 15
    barbi111
    Poziom 10  
    Ponieważ nigdzie nie znalazłem serwisówki do tego postanowiłem zrobić to samemu, i może się to komuś przyda.
    Wieża bardzo sympatyczna a brzmienie jak na taki sprzęcik uważam bardzo miłe, a że leży u mojej córki w pokoju postanowiłem podłączyć do tego wyjście z komputera.
    Tytułem wstępu powiem że układy wewnątrz to procesor dźwięku BD3870FS firmy ROHM, który zarządza rozdzielaniem sygnału (tutaj podłączymy się jako wejście magnetofonowe). Końcówki mocy to AN17831A (dla głośnika niskotonowego), oraz AN17808B (dla głośnika wysokotonowego)
    Wracając do tematu zacząłem od najprostszego rozwiązania nadajnika FM, ale jak się domyślacie skutek był taki sobie. Postanowiłem zrobić rozwiązanie professional. Rozebrałem urządzonko, poradzicie sobie na pewno i dobrałem się do płytki zupełnie po prawej patrząc z przodu na wieże. Na płytce tej jest procesor dźwięku, do którego przychodzą wszystkie sygnały akustyczne.To tutaj wybierany jest ten, który będzie wysłany do wzmocnienia. Mamy do wyboru CD, RADIO, MAGNETOFON. Dzisiaj magnetofonu już raczej nikt nie używa, więc padło na to wejście (dla wzmocnienia dźwięku z komputera trzeba będzie wybrać TAPE na wieży). Przystępujemy zatem do modyfikacji.
    Na płycie z procesorem trzeba dokonać wszystkich zmian.
    Trzeba znaleźć na niej zworki o oznaczeniu C406 i C206, przeciąć je i od strony układu scalonego BD3870FS i wlutować końcówki kabelka do komputera. Kabelek do komputera to najlepiej dwa ekranowane kabelki aby były do wykorzystania dwie żyły (sygnał lewy i prawy) oraz masa.
    Kabelki lutujemy jak na zdjęciu (płytka z widocznym procesorem), zwróćcie uwagę na miejsce lutowania masy.
    I to wszystko. Kabelek możemy zakończyć gniazdem, które zamontujemy w obudowie. Ja zrobiłem uproszczenie i bezpośrednio kabel wyprowadziłem na zewnątrz obudowy i zakończyłem małym jackiem, który podłączyłem bezpośrednio do wyjścia komputera.
    Wszystkie poziomy sygnałów idealnie pasują. Wszystko działa wyśmienicie.
    Pozdrawiam i życzę sukcesów w przerabianiu.

p.s. Aby prawidłowo można korzystać z tego rozwiązania (najprościej) trzeba wziąć dowolną kasetę magnetofonową, rozerwać taśmę i tak przygotowaną włożyć do kieszeni magnetofonu. Wieża nie rozpoznaje uszkodzenia kasety i cały czas odtwarza dźwięk z naszego wejścia.

Nowe uwagi:

Odświeżam sprawę dołożenia wejścia AUX do tego Panasonic’a.
    Pierwsza sprawa to mój błąd jaki wkradł się do opisu. Dokładnie przyglądnąłem się co zostało zrobione i okazało się, że zworki które przeciąłem mają oznaczenia W425 i W426. Nie wiem dlaczego ostatnio wypisałem oznaczenia kondensatorów C406 i C207. Być może były widoczne na nich ślady lutowania i to mnie zmyliło (moje wcześniejsze eksperymenty). Nie wiem. Teraz dokładnie wiem, zworki W425 i W426 to te, które trzeba rozciąć. Teraz też wiem, że aby tego dokonać nie trzeba wszystkiego rozbierać tj. wyjmować całą płytę (widoczną na zdjęciu) bo jest to mocno utrudnione jak pisałem wcześniej. Cały demontaż ogranicza się do zdjęcia prawej (patrząc z przodu na wieżę) blaszanej pokrywy. Potem wystarczy używając odsysacza i lutownicy zaznaczone na rysunku placki cyny dokładnie odessać. Zostanie wtedy tylko drut w otworze, który można wypchnąć z otworu i w ten sposób robimy przerwę.
    Kabelki sygnałowe przylutowane są do punków końcowych zworek, które należy rozłączyć. Same zworki są oznaczone po drugiej stronie płytki drukowanej. Jest to dość słabo ale widoczne nawet bez wyciągania płyty.
    Można jeszcze jak to jeden z kolegów zauważył we wcześniejszym poście zastosować przełącznik dwukanałowy, który pozwala wybrać czy chcemy słuchać sygnału z kabelka czy z magnetofonu. Poniżej szczegółowe zdjęcie opisujące modyfikację.

Przedstawiam to wszystko bo tak sam zrobiłem i przez długi czas wykorzystałem.
    To rozwiązanie jednak ma kilka wad. Po pierwsze aby wykorzystać przedstawione rozwiązanie należy mieć cały czas włączony magnetofon. Należało oczywiście mieć w kieszeni magnetofonu specjalnie spreparowaną kasetę magnetofonową. Tak jak to opisałem wcześniej. Włączony magnetofon cały czas generował lekki ale jednak szum silnika. Po kilku latach takiego użytkowania silnik przestał pracować (zatarł się). Fakt ten zostawał rozpoznawany przez układ kontroli magnetofonu i skutkiem tego było automatyczne wyłączanie się funkcji magnetofonu co odłączało układ wzmacniacza.
    Chciałem wykorzystać tor audio z czytnika cd, jednak okazało się, że czytnik również rzadko używany przestał prawidłowo działać nie czytał płyt. Zatem drogą eliminacji wybrany do wykorzystania został tor akustyczny radia.
    Poniżej na zdjęciu pokazuję właśnie to rozwiązanie. Pierwsze zdjęcie pokazuje ogólny widok płytki i miejsce przylutowania kabelków.
    Drugie zdjęcie pokazuje szczegółowo tory biegnących ścieżek. Jak widać złącze do tunera posiada dwa opisane piny TUNER_LCH i TUNER_RCH. To są wyjścia kanału akustycznego prawego i lewego. Po analizie ścieżek stwierdziłem, że prawie od samego złącza pomiędzy tymi ścieżkami biegnie jeszcze jedna ścieżka. Jak można się było domyślić ścieżka ta to masa, która pełni funkcję usuwania zakłóceń. Nasze zadanie to rozciąć ścieżki sygnałowe kanału prawego i lewego i podpiąć się do masy.
    Przeróbka Panasonic SA-PM21 dołożenie wejścia AUX/LIN Przeróbka Panasonic SA-PM21 dołożenie wejścia AUX/LIN
    Czerwonymi kreskami zaznaczyłem jak biegną ścieżki. Trzeba uważać aby nie zrobić zwarcia przy lutowaniu. Tutaj też można zastosować przełącznik, który pozwoli wybrać czy chcemy słuchać radia czy sygnału z naszego kabelka. Ja jednak tylko rozciąłem ścieżki i przylutowałem kabelki bo radio i tak jest słuchane z internetu.
    Powodzenia w modyfikacjach. :)
  • Computer ControlsComputer Controls
    flubber.trip
    Poziom 27  
    barbi111 napisał:
    p.s. Aby prawidłowo można korzystać z tego rozwiązania (najprościej) trzeba wziąć dowolną kasetę magnetofonową, rozerwać taśmę i tak przygotowaną włożyć do kieszeni magnetofonu. Wieża nie rozpoznaje uszkodzenia kasety i cały czas odtwarza dźwięk z naszego wejścia.

Mogłeś już napisać które styki trzeba zewrzeć aby móc używać tego bez kasety. Poza tym co to za DIY, przylutować kawałek kabla to chyba nie wyczyn ;)
    masterbix
    Poziom 13  
    Do DIY raczej bym tego nie zaliczył ale komuś może się to przydać
    Snikers
    Poziom 24  
    barbi111 napisał:

A nie można było skorzystać z kasety-adaptera skoro i tak magnetofon kręci silnikiem?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic643655.html
    barbi111
    Poziom 10  
    Ludziska najważniejsze w tym wszystkim to fakt, że jak ktoś ma taką wieże, zajrzy do tego artykułu i wie co zrobić, bez dodatkowego szukania w internecie. Dzisiaj jak wiadomo informacja jest najdroższa a ja przedstawiłem dokładnie jakie i gdzie kabelki przylutować. Poza tym jakość rozwiązania. Jak napisałem próbowałem środków pośrednich w postaci nadajnika fm i jakość była do bani. O rozwiązaniu z adapterem-kasetą też czytałem, ale tutaj także jakość się kłania. W przedstawionym rozwiązaniu sygnał jest czysty jak kryształ. A poza tym nie marudzić, zaczynam dopiero, i jak mnie nie zgasicie to na pewno coś jeszcze ciekawego napiszę ;). Pozdrawiam

p.s. Jak znajdę czas to zobaczę jeszcze te styki, żeby nie trzeba było wkładać kasety.
    adambaksi
    Poziom 2  
    Hej , zrobilem wszystko tak jak w opisie i nie dziala . Nie wiem gdzie popelnilem blad. Przewody przylutowane prawidlowo, zworki 406 i 206 (wylutowalem po jednej nozce kondensatora) przerwane , kaseta odpalona a sygnal nie wlata . Moge prosic o pomoc. Pozdrawiam
    barbi111
    Poziom 10  
    hmmmmmmm, napisałem ale mogłeś źle zrozumieć (nazewnictwo) oznaczenie C206 i C406 oznaczają zworki a nie kondensatory, zworki musisz rozciąć, oznaczenia zworek są od strony elementów, musisz to rozróżnić od oznaczeń kondensatorów. W tym przypadku odlutowanie końcówek kondensatorów powoduje brak sygnału.

Napisz jak Ci poszło, jak będzie dalej problem spróbuje pomóc.
    adambaksi
    Poziom 2  
    ło ło ło no to narobilem :) widzisz jaki ze mnie elektronik , ale zeby przeciac te zworki to musze wyciagnac plyte głowna bo one sa jakby od wewnetrznej strony ?

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)
    barbi111
    Poziom 10  
    Moderator zmył nam głowę, a zatem aby trzymać poziom, napiszę:
    dla rozcięcia zworek na płycie głównej (płyta ze zdjęcia wyżej, na której znajduje się układ regulujący sygnał dźwiękowy) należy wyjąć płytę ze slotu. Najważniejsza informacja to, że złącze jest tak skonstruowane, że pozwala na rozłączenie płyty od panelu, nie jest lutowane (ja w pierwszym momencie myślałem, że tak jest). Trzeba zwrócić uwagę na zaczep. Płyta wychodzić dość ciężko ale daję się to zrobić. Potem trzeba znaleźć odpowiednie (opisane wyżej) zwory i je przeciąć. To wszystko. Powodzenia
    adambaksi
    Poziom 2  
    wiesz postaram sie nic wiecej nei zepsuc , tylko powiedz mi jak sobie poradzic z tymi slotami ktorymi plyta glowna jest wbita w inna plytke ? wystarczy umiejetnie ciagnac w gore czy trzeba jeszcze cos nacisnac?:)

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)
    thn.technik
    Poziom 12  
    Lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie podwójnego przełącznika np. z tyłu obudowy którym będzie możliwość wybrania miedzy sygnałem z kasety, a wejściem AUX .
    Epic
    Poziom 29  
    Pozwolę sobie nieco uzupełnić temat. Jakiś czas temu wpadła mi w ręce podobna miniwieża Panasonic model SA-PM10. Sprzęt gra ładnie, ale ten brak AUX…

Korzystając między innymi z powyższych porad kolegi bez większych problemów odtwarzałem sygnał z odpowiednio przylutowanego kabla mini-jack jako kanał kasety.
    Niestety konieczność ciągłej pracy mechanizmu kasety, jeżeli chce się odtwarzać ów sygnał AUX, raczej psuje ogólny odbiór. Silnik działał jeszcze sprawnie, ale głośny też był.

Posiłkując się znalezionymi schematami tego modelu oraz metodą prób i błędów udało mi się usunąć konieczność istnienia kasety w napędzie, a nawet pracy silnika.

Po koleii, rozwiązanie problemu wymaga niestety małych zakupów albo po prostu lepszych od moich umiejętności majsterkowania. Mianowicie potrzebne będą 2 dodatkowe układy.

SoC znajdujący się w tej mini wieży przerywa odtwarzanie sygnału z kasety jeżeli wykryje brak pracy silnika, ów brak pracy wykrywany jest przez fotokomórkę, która wysyła odpowiednie impulsy na jeden z pinów układu. Aby ominąć to ograniczenie dokupiłem prosty regulowany generator impulsów oparty na układzie NE555.

Takie coś:

Drugi problem to sekwencja startu, aby odtwarzanie kanału kasety w ogóle się zaczęło SoC musi myśleć iż poza działającym silnikiem mechanizm poprawnie zamknął kasetę. Proste zwarcie(zlutowanie) na stałe odpowiednich czujników nie rozwiązuje problemu, gdyż aby odtwarzanie ruszyło musi być spełniona sekwencja. Po ok 1 s od naciśnięcia przycisku play/tape.

Tu rozwiązaniem okazał się kolejny moduł „opóźniacz czasowy”, „przekaźnik z opóźnieniem” również oparty na układzie NE555.

Takie cos:

Z dodatkowych zakupów to wszystko.

1. Głowna płyta z przedwzmacniaczem w modelu SA-PM10 nieco różni się od tej w SA-PM21 autora wątku, dlatego zamieszczam zdjęcie, gdzie w tym modelu można przylutować kabel AUX.

Przerywanie żadnych zworek nie było konieczne, wyjście od kasety odłączyłem poprzez odgięcie i niepodłączenie pinów PB_ROUT i PB_LOUT na taśmie od modułu kasety.

W module kasety natomiast:
    2. należy zlutować piny stycznika włożonej kasety. Oznaczenie S972.

3. Aby emulować pracę silnika, należy na pin PHOTO(na taśmie idącej od modułu kasetowego do płyty głównego panelu z SoC). Nadawać sygnał o amplitudzie ok 5 V i częstotliwości ok 1 Hz.

Na szczęście układ nie jest wybredny pod kątem tych parametrów oraz współczynnika wypełnienia na którego regulacje przykładowy generator również pozwala.

Do zasilania wykorzystałem 5V pochodzące z płyty panelu przedniego udostępnione na pinach taśmy.

4. Do zasilania przekaźnika opóźnieniem wykorzystałem 9V zasilanie odlutowane od silnika kasety. Wykorzystywany przekaźnik do aktywacji nominalnie wymaga napięcia 12V, takiego w układzie wieży nie ma, ale tolerancja jest i 9V też działa.

Co bardziej istotne silnik, bierze czynny udział w sekwencji uruchamiania i od jego „uruchomienia” będziemy dostosowywać opóźnienie.

O prawidłowym zamknięciu mechanizmu, układ SoC informowany jest przez zwarcie stycznika S971 do którego podłączamy przekaźnik.

Po przylutowaniu i podłączeniu kabli pozostaje odpowiednia regulacja opóźnienia za pomocą potencjometru w module. Tutaj tolerancja jest trochę mniejsza jak w przypadku generatora i opóźnienie należy ustawić < 1 sec od podania zasilania. Niestety nie posiadam narzędzia do zmierzenia właściwych wartości.

Po prawidłowej regulacji po wybrani trybu „TAPE” na panelu wieży, z głośników automatycznie powinien iść sygnał z AUX.

Jedynymi słyszalnymi przy samym uruchamianiu będą, siłownik do zamykania kasety(można również odlutować) oraz sam przekaźnik.

Rozwiązanie, najpewniej nie jest uniwersalne do każdej tego typu modyfikacji, ale w przypadku miniwież Panasonic SA-PM powinno się sprawdzić.
    yoroshi
    Poziom 9  
    kacoo napisał:
    Film jak dorobine jest AUX na radiu.
    Osobiście tak zrobiłem i radio automatycznie się wycisza i gra podłączony sprzęt. Najlepiej ustawić na paśmie AM.

Dziękuję za linka do filmiku. Niestety, nic nie zrozumiałem z tego, co mówił jego autor (przez moją nieznajomość języka), ale zwróciłem tylko uwagę na miejsce, w które przylutowany jest kabelek.

I moje pytanie - jako laika wśród elektroniki - jest takie... Czy wystarczy przylutować kanał prawy/lewy, plus masę do płytki PCB, zupełnie jak zrobił to autor czy potrzebna jest jakaś dodatkowa modyfikacja? A przede wszystkim , czy nada się klej lub taśma przewodząca zamiast cyny?
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    yoroshi napisał:
    czy nada się klej lub taśma przewodząca zamiast cyny?
    Nie. Przewody muszą być lutowane.
    yoroshi
    Poziom 9  
    398216 Usunięty napisał:
    Nie. Przewody muszą być lutowane.

A już myślałem, że obędzie się bez trwałej ingerencji w sprzęt i są jakieś prostsze metody modyfikacji. Nie mniej jednak, dalej nie znam odpowiedzi na moje pierwsze pytanie.

W międzyczasie wpadłem też na rosyjskie forum, gdzie we wpisie pod tym linkiem jeden z użytkowników pokazał podobne rozwiązanie (ze schematem) do tego, które znalazł @kacoo. W wątku podanych jest również szereg innych, ale ja skłaniam się ku prostszym.