Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik (z interfejsem) czasu pracy urządzenia - system rejestracji, a'la SCADA

szyno 07 Aug 2012 02:28 1258 0
    szyno
    Level 11  
    Witam.
    Potrzebuję systemu do pomiaru czasu pracy urządzeń (maszyn). Sam pomiar czasu pracy realizowany miałby być przez jakiś licznik z interfejsem (np. ModBus'em). Aby wyeliminować zaliczenie do czasu pracy maszyny jej "puste" włączenie trzeba będzie jakąś logikę zorganizować, np. impuls na licznik po przekroczeniu pewnej wartości pobieranego prądu lub jednoczesna praca kilku układów.
    Ponieważ maszyny są rozrzucone po hali, fajnie, aby komunikacja między samym licznikiem (nadajnik) a jakimś centralnym odbiornikiem odbywała się bezprzewodowo, a dopiero dalej - do rejestratora - przewodowo.
    Niestety, o ile już znajduję licznik z interfejsem, to tylko przewodowym, np. Codix 560, dane o Codix 560.
    Gorzej mi idzie szukanie jakiegoś rejestratora do tego. Chodzi generalnie o odpytanie wszystkich liczników o określonej porze i zapisanie wartości ich rejestrów (zliczonych czasów) wraz z datą. Następnie generacja wykresów / tabel na podstawie tak zgromadzonych danych, względnie eksport danych do *.txt, *.xls i dalsza ich obróbka ręcznie.
    Głównie chodzi o automatyczne cykliczne odczytywanie danych z liczników. Idealnie, jeżeli rejestrator "robiłby" od razu statystykę (obrabiał dane, tabele, ,wykresy).
    Teoretycznie można by tą część systemu zrealizować na jakimś PLC + panel, ale wolałbym jakieś gotowe rozwiązanie, tylko kiepsko idzie mi jego szukanie.
    O ile znalezienie gotowych systemów do rejestracji zużywanej energii czy też rejestracji temperatur udało mi się znaleźć, to do rejestracji czasu pracy maszyn nie.
    Jeżeli ktoś zna coś takiego lub może coś poradzić w temacie (również w samodzielnym stworzeniu systemu w oparciu o PLC / panel / liczniki), to proszę o sugestię i pomoc.
    Pozdrawiam.