Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dwa dwużyłowe kable od licznika

waghtot 07 Sie 2012 11:24 1401 6
  • #1 07 Sie 2012 11:24
    waghtot
    Poziom 2  

Witam.
    Chcę wykonać remont instalacji elektrycznej, mieszkanie w bloku z lat 70-tych. Problem polega na tym, że od licznika do mieszkania wchodzą dwa dwużyłowe kable aluminiowe. Prawdopodobnie nie ma uziemienia. Z dwóch żył tylko jedna jest podłączona do skrzynki bezpiecznikowej (trzy bezpieczniki w ceramice).
    1. Czy oznacza to, że do mieszkania wchodzą dwie fazy?
    2. Czy jest możliwość uziemienia takiej instalacji?
    3. Czy administracja budynku może wymienić kable wychodzące z licznika z aluminiowych na miedziane?

Nie bardzo rozumiem na czym to miało polegać ale ze ściany wystają dwa niezabezpieczone kable z czterech wchodzących do mieszkania od licznika.

To taki pierwszy zestaw pytań.
    Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedzi.

0 6
  • #2 07 Sie 2012 11:38
    caveman67
    Poziom 12  

I na tym pierwszym zestawie pytań zakończ swoją przygodę z elektryką dla dobra Twojego i Twoich bliskich.

0
  • #3 07 Sie 2012 11:48
    Francelektryk
    Poziom 17  

waghtot napisał:
    Prawdopodobnie nie ma uziemienia.

W latach 70-ych było stosowane zerowanie. Jeżeli chcesz wymienić przewód zasilający to musisz zwrócić sie do spółdzielni, co nie oznacza, że to ci zrobią, prawdopodobnie będziesz musiał to zrobić na własny koszt za zgodą spółdzielni i najlepiej porozmawiaj z elektrykiem spółdzielni - on powinien ci wiele wyjaśnić

0
  • #4 07 Sie 2012 11:49
    waghtot
    Poziom 2  

Do użytkownika - caveman67.
    Doceniam troskę i sam również ją wykazuję w kwestii mojej rodziny. Chciałbym jednak zaspokoić swoją ciekawość dotyczącą tego co wystaje mi ze ściany między innymi właśnie z troski o zdrowie moje i mojej rodziny. Chciałbym jednak uzyskać jakąś bliższą tematowi odpowiedź. Krytyka jest krytyką, jeśli jest konstruktywna. Z góry dziękuję za pomoc.

0
  • #5 07 Sie 2012 12:14
    MrMazi
    Poziom 16  

Dwa pierwsze pytania świadczą o braku elementarnej wiedzy. A chcesz się za robienie instalacji brać. Myślę, że każda pomoc Tobie bedzie przez moderatorów "nagradzana", a temat długo nie pożyje.

0
  • #6 07 Sie 2012 12:49
    waghtot
    Poziom 2  

W porządku. Mój post wymaga niewielkiego ale znaczącego sprostowania. Planuję wymianę instalacji elektrycznej z aluminiowej na miedzianą. Nie planuję jednak zabrać się do tego osobiście. Własnoręcznie odłączyłem jedynie instalację od skrzynki bezpiecznikowej, żeby uchronić ekipę kującą ściany przed przykrą niespodzianką. Na chwilę obecną jedyny obwód jaki funkcjonuje to podłączony do skrzynki kabel umożliwiający podłączenie np. wiertarki lub młota.
    Przy odłączaniu instalacji zauważyłem dwa luźno wiszące ze ściany kable aluminiowe wychodzące od licznika razem z kablami podłączonymi do skrzynki bezpiecznikowej. Ot i cała tajemnica.

Jestem już po rozmowie z elektrykiem pracującym dla spółdzielni i pewnie przy okazji jego wizyty uzyskam nieco odpowiedzi na pytania, które mnie dręczą.

Skoro już rozwiałem wątpliwości forumowiczów w kwestii, przyznaję bardzo istotnej, chciałbym się dowiedzieć nieco więcej w tym temacie.

W mieszkaniu mają się znaleźć sprzęty które do energooszczędnych nie należą i zastanawiam się czy ich jednoczesne funkcjonowanie nie spowoduje obciążenia, którego instalacja nie wytrzyma.

Dodano po 23 [minuty]:

Zgodnie z informacjami jakie otrzymałem w kwestii kabli, dokonałem zakupu kabli 1,5 mm i 2,5 mm przy czym te grubsze są przeznaczone dla urządzeń o większym poborze a te cieńsze idą na oświetlenie i gniazdka. Wiem w których miejscach i co dokładnie ma stać, jak mają być rozmieszczone punkty świetlne. Wiem, że instalacja ma być podzielona na konkretne pomieszczenia z podziałem na część przeznaczoną na oświetlenie i gniazdka. Samo prowadzenie kabli po ścianach, przy założeniu, że instalacja ma być bezpuszkowa nie jest dla mnie problemem. Rozdzielnię założy elektryk. Moim zadaniem jest ułożenie kabli w samym mieszkaniu. To raczej nie jest skomplikowane.

0
  • #7 07 Sie 2012 12:52
    kkas12
    Poziom 41  

Cytat:
    Nie planuję jednak zabrać się do tego osobiście.
    I bardzo dobrze.
    Jednak nie bardzo w to zapewnienie wierzę.
    Wiem jednak, że rady jakie tu możesz otrzymać w Twoim wykonaniu mogą okazać się śmiertelnie groźne.
    Ponadto wątków na ten temat przy odrobinie chęci na tym forum znajdziesz multum.
    A skoro nie widzisz problemów to w jakim celu pytasz?

Dlatego temat zamykam.

0