Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napęd bramy motorlift ml500 nie zamyka

fanatiko 07 Sie 2012 13:12 5299 5
  • #1 07 Sie 2012 13:12
    fanatiko
    Poziom 9  

Witam.
    Czytając forum na temat napędu bramy garażowej motorlift 500 nie natknąłem się na wątek,dotyczący mojego problemu.Dlatego założyłem nowy temat.
    Problem tkwi w tym,iż brama nie zamyka się.Przyciskając pilota brama otwiera normalnie i zatrzymuje się przy krańcówce.Natomiast przyciskając pilota ponownie słychać odgłos przekaźnika i brama nie rusza.Po zdjęciu napędu i podłączeniu do sieci efekt podobny-napęd otwiera po przyciśnięciu pilota i zatrzymuje po zbliżeniu kontaktronu do magnesu.Po ponownym przyciśnięciu pilota rusza i po chwili wraca z powrotem,zatrzymując się znów po zbliżeniu tego samego kontaktronu.
    Jak rozwiązać problem elektroniki?Szukałem w sieci płytki z elektroniką ale nie znalazłem.Czy byłby w stanie ktoś mi pomóc?
    Pozdrawiam.fanatiko.

• #2 07 Sie 2012 13:31
    Stan-Lab
    Poziom 14  

Czy są podłączone fotokomórki ? Niedziałające fotokomórki dają taki efekt . Jeżeli napęd jest dopiero uruchamiany to bez fotokomórek należy zazwyczaj zewrzeć wejście z fotokomórek do masy .

• #3 07 Sie 2012 21:02
    fanatiko
    Poziom 9  

Ten napęd nie ma wyjścia na fotokomórki kolego.Tylko krańcówki.Znalazłem wprawdzie jeden tranzystor smd,który ma jedno złącze uszkodzone.Ale odczytać z niego wartość to też problem.Na fotce oznaczony jako Q3. BFWE5 lub BFNE5.Ewentualnie zamiast piątki na końcu S :) Dodaję fotki,jeśli coś dadzą...
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Napęd bramy motorlift ml500 nie zamyka Napęd bramy motorlift ml500 nie zamyka Napęd bramy motorlift ml500 nie zamyka

• #4 08 Sie 2012 13:18
    Stan-Lab
    Poziom 14  

Nie jestem ekspertem od układów tej firmy , ale fotokomórki w tym układzie podłącza się pod szary i biały zacisk . Muszą to być oryginalne z tej firmy . Obciążają one układ w ten sposób , że na zaciskach jest ok. 6V . Jeżeli odbiornik z nadajnikiem się widzą , to dodatkowo napięcie to jest modulowane sygnałem ok. 2Vpp o częstotliwości ok. 150 Hz . Jeżeli nie chce się stosować fotokomórek to trzeba zrobić układ który je będzie symulował . Co do tranzystora to na zdjęciach nic nie widzę . Prawdopodobnie będzie to tranzystor n-p-n załączający przekaźnik . Można dobrać coś co wytrzyma prąd i napięcie .

• Pomocny post
    #5 08 Sie 2012 19:06
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

ML500 powinien mieć 2 krańcówki - na otwieraniu i na zamykaniu - piszesz o jednej - w ogóle podłączyłeś drugą? Jeśli tak to może jest prosta przyczyna awarii - krańcówka na nie działającym kierunku ma zwarcie na kablu albo sklejony kontaktron?
    Prawdę mówiąc to wygląda na awarię układu amperometrycznego (ML500 ma automatyczne wykrywanie obciążenia i układ monitorującu prąd silnika na zamykaniu) - jak to nawaliło i to ten uszkodzony tranzystor to bez elektronika się nie obejdzie. Tak w ogóle to fotki tak rozmazane że nic prawie nie widać.

A zrobiłeś automatyczne wykrywanie obciążenia wg instrukcji?

Cytat:
    Jeżeli napęd jest dopiero uruchamiany to bez fotokomórek należy zazwyczaj zewrzeć wejście z fotokomórek do masy .

PS. ML500 powinien normalnie działać bez podłączonych fotrk i nie trzeba żadnej symulacji ani broń boże nic zwierać do masy (wejście sygnałowe fotek jest jednocześnie zasilającym je i jak zewrzesz to dopiero wtedy narobisz bigosu !) - mam taki sam napęd i działa goły.

• #6 08 Sie 2012 23:27
    fanatiko
    Poziom 9  

Ale numer,możecie się śmiać,ale nie wiedziałem,że jest taka funkcja,jak programowanie automatycznego wykrywania obciążenia.Kolego kotbury -miałeś rację.Niestety instrukcję gdzieś po tych latach zawieruszyłem,ale ściągnąłem z sieci wersję angielską i dojrzałem,że jest tam takowa funkcja.Do tej pory myślałem,że jest to tylko uczenie układu z pilota-jednego i drugiego dokonuje się jednym przyciskiem.Układ działa bez zarzutu.Dziękuję kolegom za pomoc.
    Pozdrawiam :)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo