Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nadajnik ster()o na bh 1417

20 Sty 2005 20:43 1814 17
  • Poziom 12  
    Moje pytanie może nie powinno się znalesc w tym dziale, ale spróbuje. Chodzi mi o to by zbudować nadajnik stereo na bazie układu bh 1417. Znalazłem opis katalogowy tego układu tylko ze niezabardzo się na tych rzeczach znam a tam są cztery rożne schematy i właśnie niewiem, co wybrać, co zastosować w moim projekcie. ten nadajnik ma suzyc tylko do przesylu sygnaly z dyskmena do radja samochodowego z gory dziekuje za pomoc
    [h]
  • Poziom 12  
    wiem wlasnie sam chcialem sobie zmontowac takie urzadzonko . kupilem zestaw startowy z nowy elektronik nadajnik ukf fm stereo na uladzie ba1404 ale nic nie wyszlo z tego niemam tego kwarca 38khz a to co podali w opisie niby sewka 7x7 ma go zastopic to jest wielka poraszka
  • Poziom 34  
    Mam dwa kanadyjskie, dużo lepsze układy na BA1404, oba z kwarcem 38kHz, ale do samochodu się i tak nie nadają, bo nie mają stabilizacji częstotliwości nośnej. W mieszkaniu chodzą bardzo ładnie, ale w samochodzie... Zmiany temperatury, stereo i tak zanika z racji pływania nośnej.
    Ta wtyczka z Allegro jest moim zdaniem warta ceny, ale musiałem zmienić częstotliwość. Fabrycznie nastawiona była na 107,7MHz, a u mnie na 107,5 jest jakaś stacja i były zakłócenia. Zmiana częstotliwości nie jest trudna - lutuje się odpowiedni kod i ewentualnie dostraja do niego tą małą zieloną cewką. W trasie się tego jednak raczej nie zrobi... :) Ustawianie częstotliwości musiałoby być dostępne z zewnątrz, jak w tych z http://www.arkon.com/fmtransmitter.html

A czy posiadasz już któryś z układów BH141xF?
  • Poziom 22  
    wiem wlasnie sam chcialem sobie zmontowac takie urzadzonko . kupilem zestaw startowy z nowy elektronik nadajnik ukf fm stereo na uladzie ba1404 ale nic nie wyszlo z tego niemam tego kwarca 38khz a to co podali w opisie niby sewka 7x7 ma go zastopic to jest wielka poraszka

No ja mam zamiar to kupić...
    Ale chodzi to jakoś? Da się tym wpuścić sygnał w eter?

W jaki sposób można zdobyć kwarc 38kHz? Produkują go wogóle?

bh 1417

Jaką moc ma ten układ, czy da się ją wzmocnić do zasięgu około 1-2 km?
  • Poziom 34  
    Kwarce 38kHz są już na Allegro:
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=45653906
    Kwarc 38kHz jest potrzebny do BA1404F, a kwarc 7.6MHz do BH141xF. Oba kwarce są niestandardowe, trzeba by było chyba zamówić, a to się zupełnie nie opłaca.
    Co do mocy, oba układy mają oscylator, ale żeby uzyskać 1km trzeba będzie jego sygnał zdrowo wzmocnić, co najmniej do 1W.
  • Poziom 34  
    A, bo to chyba produkcji NE, a oni zasięg mierzą na otwartym morzu... ;)
    Z 38kHz spotkałem się tylko przy okazji BA1404, nigdzie indziej go nie widziałem.
  • Poziom 21  
    Nie prościej zrobić jakiś generator seilera który jest dość stabilny sam w sobie dorobić do niego po separatorze ze dwa stopnie, jakis najprostszy koder stereo np. kluczowany na tranzystorach i po klopocie. Na elektrodzie jest mnóstwo takich schematów a złożenie tego zajmie co najwyżej jeden dzień :)
  • Poziom 34  
    Bez stabilnej nośnej i stabilnego pilota stereo będzie rzadko kiedy... :(
  • Poziom 12  
    panowie dajcie sobie spokuj z tym nadajnikiem wlasnie kupilem sobie tramsmiter firmy z-cyber i to jest prawdziwe cacuszko polecam bardzo jest u wszystko zmontowane i prosta obsluga a pozatym niema problemow z strojeniem do za pomoca dwoch klawiszy ustawiasz sobie dowolna czestotliwosc :spoko: [/img]
  • Poziom 37  
    Ja powiem tyle że kazdy kwarc mozna zastąpić obwodem LC i odstrojenie pilota o jakis 150HZ może bopiero powodować jego anik. Ja bym raczej zrobił dobre filtry na 15KHz dolnoprzepustowe i pilot nawet ja bedzie pływał to niebedzie zaników no chyba ze popłynie 500Hz ale to chyba niewiem jak źle trzeba by to wykonać. Pozdro
  • Poziom 34  
    krzys23 napisał:
    panowie dajcie sobie spokuj ...

Może dajmy sobie spokój z licytacjami przy tego typu tematach, co kto sobie kupił. Pochwalmy się lepiej tym, co zrobiliśmy sami i działa. Może ktoś się zainteresuje, dorzuci coś od siebie i będzie działać lepiej...?
    To tylko taka tam propozycja... ;)
  • Poziom 27  
    Kwarce 38 kHz jak widzę są na Allegro do dostania za 9,90zł
    Wystarczy sobie wpisać w tamtejszą wyszukiwarkę "38khz"

Dodano po 14 [minuty]:

Jest jednak wada używania generatora pracującego bezpośrednio na częstotliwości 38 kHz - zwłaszcza gdy będzie to miał być koder z kluczami sterowanymi prostokątem 38 kHz.
    Jednym z podstawowywych warunków minimalizacji przesłuchów miedzykanałowych jest sterowanie kluczy sygnałem prostokątnym o wypełnieniu dokładnie 1/2
    Może się okazać, że układ formowania prostokąta z sinusa 38 kHz nie zapewni jednakowych czasów trwania stanów H i L co spowoduje dodatkowe pogorszenie parametrów.
    Zdecydowanie lepsze by tu już było gdy to był kwarc 76 kHz wtedy dzieląc go przez 2 mielibyśmy pewność, że na wyjściu takiego dzielnika mamy idealne wypełnienie 1/2.
    Osobiście robiłem na kwarcu 4,028 MHz dzieliłem to w 40HC103+ 74HC74 następnie strowanie kluczy 40HC53, zasilanie kluczy +/- 5V aby przenieść sygnał m.cz. symetryczny względem zera bez ucinania ujemnych połówek poniżej poziomu minus 0,7V.Niestety mało który koder przewiduje ten przypadek i wystarczy potem taki pomierzyć oscyloskopem i widać jakie siano ma na wyjściu włacznie nawet z występowaniem .........sygnału 38 kHz na wyjściu kodera - a potem pełno takich nadajników na UKF-ie gdzie goście puszczają music a jak ich nośne po demodulacji się pomierzy oscyloskopem mają zmodulowany przebieg piłopodobny 38 kHz, potem takie nośne się rozwalają na 0,5 MHz
    Dobrze zrobiony koder z filtrem do 15 kHz, preemfazą aktywną, ładnym prawdziwym sinusoidalnym pilotem 19 kHz z przesuwnikiem fazy pilota (aby idelanie jego fazę zgrać z fazą prostokąta celem minimalizacji przesłuchów) to podstawa sukcesu.
  • Poziom 34  
    No to ciach sinus 19kHz i 38kHz na dwóch DAC08 sterowanych dwiema zsynchronizowanymi EPROMami i przesuwnik fazy niepotrzebny. Preemfaza na OP27, BLV5085 na wejściu, zasilanie symetryczne. Jeszcze w MPX pułapka L//C na 38kHz oraz choć namiastkę LPF na 57kHz...
    Modulator 1496 będzie działał ładnie z takim sinusem 38kHz?
    Czy jednak lepiej zrobić płynne kluczowanie na 4051 albo nawet na 4067, jak sądzisz?
  • Poziom 35  
    witam !! z analizy działania klyczy(4066 np.) wunika dla mnie że - jeżeli przebieg 38 będzie dokładnie sym. to będzie żle-zanim jeden się całkowicie zamknie to drugi się już zacznie otwierać . będzie więc moment taki że obydwa będą "trochę" otwarte. czy się mylę ? jeżeli tak to proszę mnie oświecić !! pozdrawiam !!
  • Poziom 34  
    Chyba masz rację, choć to wynika chyba bardziej nie z symetrii, tylko z czasów narastania/opadania zboczy sygnału 38kHz.
    Pewnie dlatego właśnie kluczami lepiej jest sterować nie z 38kHz z negatorem, czy nawet z negatorem i buforem, tylko z 76kHz przez przerzutnik T z wyjściami Q i nieQ.
  • Poziom 35  
    witam !! narastanie i opadanie powinno być oczywiście jak najszybsze trzeba by je "wyostrzyć" jakimiś schmittami . do tego dokłada się charakterystyka otwarcia/zamknięcia kluczy jest oczywiście opóżnienie i w pewnym momencie jeden kłucz dostaje-zamknij się! drugi-otwórz się! ale niestety zanim jeden się zamknie całkowicie drugi się zaczyna otwierać ! i oto mi chodziło w tej chwili . są też inne przełączniki (np serii DG) które byłyby chyba lepsze(są szybsze,mają mniejsze poj.wejściowe) treba by pokombinować tylko kiedy ??? pozdrawiam !!