Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer się włącza ale zawiesza zaraz po sygnale zakończnia procedury POST

PchlaW81 08 Sie 2012 00:01 3132 24
  • #1 08 Sie 2012 00:01
    PchlaW81
    Poziom 17  

Witam

Mam problem z komputerem, zawiesza się On zaraz po starcie, słychać charakterystyczne PIKNIĘCIE, które chyba oznacza koniec procedury POST, pojawia się ekran z logo mojej płyty głównej i tyle ... komputer pracuje, ja nic nie mogę zrobić!

Po kilkudziesięciu próbach w ciągu dnia, średnio udaje mi się go włączyć dwa razy! Ale prób jest naprawdę wiele i nie wiem od czego to zależy, że On się włączy ...

Opisze problem szczegółowo.

Jakiś miesiąc temu komputer zawieszał się zaraz po starcie, tzn. pokazał się pulpit i był zawieszony lub pochodził pięć minut i następował RESTART, po czym jak już był ten restart i komputer włączył się od nowa potem już działał bez przeszkód dopóty dopóki go sam nie wyłączyłem. Rozebrałem go wtedy i wszystko solidnie przedmuchałem sprężonym powietrzem i odkurzaczem w tym kartę graficzną, procesor i rozkręciłem zasilacz i solidnie go odkurzyłem! Wszystko wróciło do normy, ale tydzień po tym czyszczeniu i do teraz zdarzało się tak, że komputer się włączył ale myszka nie była włączona, więc wyciągałem ją z USB, wkładałem z powrotem i było ok., można było pracować! Zdarzało się też, że nagle w trakcie pracy na komputerze zawieszał się On na około 20 sekund, w tym czasie jak akurat się słuchało muzyki to był nie przyjemny odgłos z głośników. Następny etap jest właśnie ten co teraz niestety, cudem dwa razy na dzień, po wielu próbach mogę włączyć komputer DWA RAZY na dzień jak się uda.

Podaje wszystkie parametry które mogą się przydać.

Zasilacz: Modecom FEEL III – 500 ATX
    Płyta głowna: GIGABYTE GA-EP31-DS3L P31 S775
    Procesor: Intel Pentium Dual-Core CPU E5200 @ 2,50 GHz
    Karta graficzna: ATI Radeon HD 4850 512MB DDR3
    Pamięć RAM: Kingston KVR667D2N5K2/2GB DUAL
    Dysk twardy: Samsung HD321KJ 320 GB

Wydaje mi się, że podzespoły są dość gorące, aczkolwiek nie mam porównania bo nie sprawdzałem nigdy ręką jaką mają temperaturę, po prostu próbowałem zamienić ramy miejscami i miałem wrażenie, że jak na kilka prób uruchomienia komputera to były wręcz gorące, a komputer nie działał tylko tak jak pisze, próbowałem go uruchomić.
    Raz jak zamieniłem ramy miejscami to pomogło, potem już nie.

Podaje teraz print screeny programu SpeedFan, pierwszy to w czasie gdy pisze ten tekst, natomiast drugi zrobiłem w momencie gdy uruchamiał się program do gier w sieci tzw. Xfire, który potrzebuje się zalogować do sieci, jak widać podczas tego logowania temperatura poszła w górę, potem spadła do poziomu z pierwszego screena. Gdy przeglądam strony internetowe temperatury są mniej więcej takie jak na drugim screenie czyli tym związanym z uruchamianiem Xfire.

Pierwszy print screene:

Drugi print screene - podczas uruchomiania Xfire lub przeglądania stron www:

Kiedyś jak mi się wieszał komputer to przedmuchałem go i pomagało, komputer ma 4-5 lat.

Czy możliwe jest, że powyższe problemy są spowodowane tym, że mogłem uszkodzić paste termoprzewodzącą między radiatorem a procesorem?
    Byłem niby po nią w sklepie komputerowym żeby sprawdzić czy to nie tego wina, akurat jej zabrakło na sklepowej półce ale sprzedawca który mi srzedawał ten komputer mówił, że objawy o których mówie to raczej nie problem który naprawiło by danie nowej pasty, aczkolwiek i tak mysle takową zakupić i posmarować tam.

Jeżeli ktoś ma jakieś sugestie to proszę o radę, zwracam się również z prośbą o nie pisanie skrótami bo pomimo, że zawsze staram się sam rozwiązywać problemy z komputerem to jestem laikiem i tak, i wszelakie skróty i fachowe zwroty niestety mi nic nie wytłumaczą.

Pozdrawiam

0 24
  • Pomocny post
    #2 08 Sie 2012 00:04
    szaleniec
    VIP Zasłużony dla elektroda

Temperatury w normie. Zmierz napiecia miernikiem i podaj odczyty.

0
  • Pomocny post
    #4 08 Sie 2012 00:23
    jurek.adam
    Poziom 43  

Modecom FEEL III może nie jest rewelacyjny, ale nie jest najgorszy i jeśli trzyma napięcia w normie, to niekoniecznie on jest przyczyną problemu. Do tej konfiguracji jednak bym go wymienił na coś bardziej pewnego.

0
  • #5 08 Sie 2012 00:24
    PchlaW81
    Poziom 17  

szaleniec napisał:
    Zmierz napiecia miernikiem i podaj odczyty.

Takim miernikiem co sie mierzy napięcia w gniazdkach? A gdzie się mierzy przy komputerze?

Pisałem, że laik jestem.

Co do zasilacza ...
    Wiem, że jest słaby, już nie jedna osoba mi to pisała, też przypuszczam, że to jego problem, ale też jestem zielony, na co by to zmienić? Pasowało by coś porządnego, żeby w razie ulepszenia komputera też dało radę.
    Co masz na myśli pisząc, że za niedługo nie będzie co włączać? Uważasz, że to kiepski zasilacz i sprawny czy nie sprawny nie wróży nic dobrego?

Dziękuje za przeczytanie postu i odpisanie mi Panowie

0
  • Pomocny post
    #6 08 Sie 2012 00:26
    jurek.adam
    Poziom 43  

Pomiar napięć:
    http://overclock.pl/articles/showall/id/252,j...-zasilaczach-atx-czyli-przewodnik-po-tych-12v

Tylko, że to ma sens jeśli zmierzysz również pod obciążeniem, a nie tylko "na luzie".

Zbieraj kasę na XFX 450/550W.

0
  • #8 08 Sie 2012 00:34
    PchlaW81
    Poziom 17  

Chyba mam taki miernik, ale dziś go już nie znajdę, więc jutro brat to sprawdzi bo coś wie w tym temacie. Wrzuce odczyty zgodnie z tym linkiem co podałeś (oby się udało).

Pod obciążeniem to jak najlepiej? Ja robiłem print screen to podczas uruchamiania tego Xfire czy Photoshopa lub jak gra Colin McRae była uruchomiona.

A ta zruszana pasta to może być powód? Czy raczej nie kupować nowej i nie smarować?

Czy możliwe jest, że grając w Colin McRae Dirt i mając sprzęt spełniający wymagania tej gry zawieszała się Ona bo zasilacz nie wyrabiał?

Może kiedyś będę chciał ulepszyć sprzęt więc kupie jakiś lepszy zasilacz.
    Dzięki za powyższe typy, posprawdzam ceny i poczytam.

0
  • Pomocny post
    #9 08 Sie 2012 00:39
    jurek.adam
    Poziom 43  

Uruchom grę i mierz napięcia wg. poradnika. Nie wiem co masz na myśli mówiąc "zruszana pasta", ale przy każdym demontażu chłodzenia należy zmyć pastę i nałożyć nową. Jeśli tego nie robiłeś, to mogła też podeschnąć i tym samym utracić właściwości przenoszenia ciepła.

Pastę warto zmienić, ale najpierw sprawdź zasilacz. Zamieść też dane SMART z programu HD Tune - chodzi o zakładkę +Health.

0
  • Pomocny post
    #10 08 Sie 2012 00:43
    Łukasz_W

Poziom 36  

Radiator i pastę zostaw w spokoju.
    Co do pytania o zawieszanie się programów - jak wyżej.
    Wadliwe zasilanie to wadliwa praca.
    Ja myślę, że nie warto mierzyć. Wyjmij zasilacz i zobacz ile kondensatorów jest powybrzuszanych.

Kolega ostatnio sprawdzał kilkanaście sztuk modecomów.
    Na pierwszy rzut oka napięcia jak skała, 12v, 5v.. Jak doszedl do 3,3 to myślał, że pomylil linie, bo pokazywalo 15 i rosło. Kiedy linia 3,3 volta osiągnęła 19v wyłączył zasilacz. Taki mały offtop.

0
  • #11 08 Sie 2012 00:44
    PchlaW81
    Poziom 17  

jurek.adam napisał:
    Uruchom grę i wtedy mierz napięcia. Nie wiem co masz na myśli mówiąc "zruszana pasta", ale przy każdym demontażu chłodzenia należy zmyć pastę i nałożyć nową. Jeśli tego nie robiłeś, to mogła też podeschnąć i tym samym utracić właściwości przenoszenia ciepła.

No ale teraz tym SpeedFanem też mierzyłęm jak Colin był włączony, ale żeby zrobić print screen wychodziłem z gry i wtedy np. tempteratura procka leciała już w dół na około 7 stopni

A czym zmyć starą pastę? Nowej nie dużo nakładać, tak żeby się spłaszczyła ale i nie rozeszła za szeroko nie?
    Zruszałem kiedyś raz, potem ściągnałem radiator całkowicie i założyłem no to nie wiem czy ruszać to czy nie, jak działa to powinno być ok :roll:

0
  • Pomocny post
    #12 08 Sie 2012 00:49
    jurek.adam
    Poziom 43  

Cytat:
    A czym zmyć starą pastę?
    Acetonem, rozpuszczalnikiem, spirytusem. Nowej dać niewiele, są opisy aplikacji past w sieci.

Skoro nie masz żadnego zasilacza na podmianę, to pomierz przynajmniej napięcia jak pisałem i zamieść wyniki. I daj ten SMART, bo jak na razie brak danych do konkretnej diagnozy, można tylko się domyślać.

0
  • #13 08 Sie 2012 00:56
    PchlaW81
    Poziom 17  

Tu screen z tego HD Tune, poniżej dwa wpisy które sie na screen nie zmieściły bo suwakiem trzeba było przejechać niżej:

C9 TA Counter Detected 100 - 100 - 0 - 0 - OK
    CA TA Counter Increased 253 - 253 - 0 - 0 - OK

Dodano po 3 [minuty]:

Wrzucam jeszcze raz screen, bo widze, że po chwile dane się zmieniły gdzieniegdzie, może powinienem chwilę poczekać, a nie zaraz po uruchominiu HD Tune wrzucać:

0
  • #14 08 Sie 2012 18:27
    PchlaW81
    Poziom 17  

Podaje moje pomiary, niestety raczej nie są profesjonalne, ale może coś wyjaśnią:

Pogrubionym drugiem podczas obciążenia:

Żółte: 12 - 12
    Pomarańczowe:3 - 3
    Fioletowe: 4,58 - 0
    Czerwone: 5 - 5
    Niebieskie: 10,8 - 11,63

Na więcej w tej kwesti mnie niestety nie stać :roll:

0
  • #16 08 Sie 2012 18:51
    PchlaW81
    Poziom 17  

Wasilkowski napisał:
    Pomarańczowy powinien mieć 3,3v.
    Jeśli ma równo 3v to mamy pierwszy problem.

I nie ma możliwości, że cokolwiek się może wahać ?

0
  • #17 08 Sie 2012 18:58
    jurek.adam
    Poziom 43  

Dozwolone wartości napięć są określone w linku, który wcześniej podałem. Jesteś pewien, że dobrze wykonałeś pomiary? Wyniki dla linii 12V, 5V (zbyt idealne dla tego zasilacza) oraz 3,3V (przekroczone) są dość dziwne.

Spróbuj jeszcze raz, bo może się coś pomyliło. Masz link do filmiku instruktażowego - od 02.18, tylko nie wyjmuj wtyczki od pracującego dysku sata jak to zrobił ten gość :)
    http://www.youtube.com/watch?v=Ev7qcFerHw8

0
  • #18 09 Sie 2012 15:05
    PchlaW81
    Poziom 17  

Póki co walcze, żeby uruchomić komputer, wczoraj zapalił od kopa, potem aż do dziś tak jak opisywałem powyżej, zakończy się procedura POST i zwiecha, nawet BIOSu nie mogę włączyć.

Zmierze co mam zmierzyć jak tylko dam rade :/

0
  • #19 10 Sie 2012 01:00
    PchlaW81
    Poziom 17  

Udało mi się włączyć mój stacjonarny komputer i dokonałem pomiarów, starałem się strasznie, zrobiłem to według poradników, mam nadzieję, że miernik jest sprawny bo nie wiem skąd różne wyniki.

Zaraz po włączeniu komputera wyniki strasznie skakały, włączyłem kilka rzeczy i zacząłem sprawdzanie pod obciążeniem, wtedy wyniki były bardziej stabilne, jeszcze raz zrobiłem mierzenie po wyłączeniu obciążenia i wtedy również już tak nie skakały, więc tak:

żółty: przed 11,90 - 12,20, obciążenie 12,20, po 12,20

czerwony: przed 4,7, obciążenie 5,02 - 5,04, po 4,8 - 5,02

fioletowy: przed 4,0 - 4,4, obciążenie 5,02, po 4,8 - 5,04

pomarańczowy: przed 2,9 - 3,2, obciążenie 3,34, po 3,34

niebieski: przed 11,4, obciązenie -brak- , po -brak-

Troche dziwne te wyniki, szczerze to nie wiem czy ja coś źle robiłem, ale z dziesięć razy chyba sprawdzałem te pomiary, i nie raz było idealnie, nie raz skoki bardzo duże, nie wiem, możliwe są takie skoki że teraz jest ok, a za minute już się cuda dzieją czy ja mogłem coś źle mierzyć?
    Kable żółte i czerwone wydają się być najbardziej stabilne, reszta skacze jak chce. Niektóre pomiary zbliżyłem bo np. kable żółte skakało 12,19 do 12,21 to dałem 12,20, w pozostałych były większe widełki skoków, nie wiem czy to tak jest faktycznie, czy miernik zły, czy ja coś źle robiłem.

Jeszcze teraz raz sprawdziłem akurat kabel zółty, trzyma raczej 12,17 - 12,21 ale trzymam pięć sekund czy dziesięć i potrafi w międzyczasie skoczyć na 11,85, 11,92 potem od razu na 12,17, to znaczy, że zesilacz do bani czy miernik ciulaty albo ten co mierzy?

Pozdrawiam

0
  • #20 10 Sie 2012 01:01
    jurek.adam
    Poziom 43  

Jeśli bateria w mierniku jest dobra, to te skoki napięcia oznaczają, że czas na wymianę zasilacza.

0
  • #21 10 Sie 2012 01:10
    PchlaW81
    Poziom 17  

Sto procent zasilacz? A da się jakoś wyjaśnić to dlaczgo ten zasilacz działa tak, że komputer mi się udaje raz lub dwa razy na dzień włączyć?

0
  • Pomocny post
    #22 10 Sie 2012 01:30
    movzx
    Poziom 39  

PchlaW81 napisał:
    A da się jakoś wyjaśnić to dlaczgo ten zasilacz działa tak, że komputer mi się udaje raz lub dwa razy na dzień włączyć?
    Wbrew pozorom zasilacz to całkiem skomplikowany układ, i raz na jakiś czas zadziała prawidłowo. A innym razem już nie. Wyschnięte kondensatory powodują na przykład takie zachowanie - nie tylko te główne które filtrują napięcia wyjściowe.
    Do tego zmiany obciążenia, napięcia sieci, może trochę szczęścia. No i oczywiście ogólnie marna jakość tego Feela, co też wpływa na stabilność.

O zasilaczach impulsowych napisano grube książki, na forum jest cały dział o naprawach zasilaczy (i kilku świetnych fachowców), więc chyba nie warto się powtarzać.
    Tu jest do poczytania: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewforum.php?f=212

0
  • #23 10 Sie 2012 22:19
    PchlaW81
    Poziom 17  

W takim razie trzeba kupić zasilacz, mam nadzieję, że to rozwiąże problem, ale nie mam pojęcia jaki, podaliście jakieś tam nazwy, coś sprawdzałem, ja bym chciał coś przyszłościowego ... gdybym chciał np. za rok zmienić kompa, żeby ten zasilacz się nadał. Obecnie mam takie podzespoły:

Płyta głowna: GIGABYTE GA-EP31-DS3L P31 S775
    Procesor: Intel Pentium Dual-Core CPU E5200 @ 2,50 GHz
    Karta graficzna: ATI Radeon HD 4850 512MB DDR3
    Pamięć RAM: Kingston KVR667D2N5K2/2GB DUAL
    Dysk twardy: Samsung HD321KJ 320 GB

0
  • Pomocny post
    #24 10 Sie 2012 22:26
    movzx
    Poziom 39  

Proponuję więc przenieść się na chwilę do działu "co kupić" i wrócić z informacją jak sprzęt zachowuje się na wymienionym zasilaczu.

0
  • #25 07 Paź 2012 11:53
    PchlaW81
    Poziom 17  

Witam. Około miesiąc temu zakupiłem zasilacz Aerocool vp-450. Od tego czasu problem jak narazie się nie pojawił, więc to pewnie była wina tego FEELa. dziekuje wam za pomoc. Pozdrawiam

0