Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Halogeny w wersji 'Eco' i oprawy z oznaczeniem na tradycyjne żarówki.

caan-el 08 Sie 2012 02:02 1670 6
  • #1 08 Sie 2012 02:02
    caan-el
    Poziom 8  

Witam uprzejmie.

Poszukuję odpowiedzi na nurtującą mnie kwestię, czy w oprawie w której producent podaje MAX 40 W w przypadku tradycyjnych żarówek można zamontować halogeny w bańce (kształt świeczki) o mocy 28 W (niby jest to odpowiednik mocy 35 W, 370 Lm)? Oprawki są niestety zamknięte, IP44.

Czy halogeny w klasycznych kształtach są zamiennikami wycofywanych lamp żarowych, czy wymagają specjalnych opraw lub stosowania słabszych mocy niż dopuszczalne przez producenta?

Pozdrawiam.

• #2 08 Sie 2012 06:55
    piter244
    Poziom 23  

A oprawka żarówki jest tam plastikowa? Ja mam halogenki 12V 20W wszystko tam ceramiczne bo nagrzewają się jak tradycyjna 100W

• #3 08 Sie 2012 12:24
    caan-el
    Poziom 8  

Właśnie sprawdziłem, oprawa żarówki z plastiku. Więc halogen odpada.

To kinkiety w łazience, nie jestem jakoś przekonany do świetlówek kompaktowych przy tej częstotliwości włączania i czasie użytkowania w ciągu dnia. Na LEDy chyba się nie zdecyduję, bo nie wiem jak jest z trwałością na zasilaniu 230 V, niektórzy piszą że im LEDy padają jak muchy. Philips wypuścił LEDowe świeczki 4 W (strumień 330 lm) i świeci to przyjemnie, ale kosztuje ok. 50 zł i jak ma być nietrwałe to raczej nieopłacalne.

• Pomocny post
    #4 08 Sie 2012 15:47
    piter244
    Poziom 23  

Zawsze można próbować podebrać ceramiczne oprawki w miejsce plastikowych. Jeśli więcej plastikowych części tam nie ma to będzie działać.

• #5 09 Sie 2012 21:51
    r.10
    Poziom 14  

Dobre markowe energooszczędne nie będą padać, ale pytanie, jakie Twoja żona lubi swiatło do umalowania się?
    Wkręcałbym te zamienniki halogenowe zwykłych żarówek jakby co, waty to waty, a halogeny powinny mieć minimalnie niższy udział promieniowania podczerwonego od zwykłych żarówek, czyli nawet mniej się nagrzewać.
    Pozostaje przewodnictwo ciepła bezpośrednio do trzonka żarówki, tu może być pies pogrzebany.

• Pomocny post
    #6 09 Sie 2012 23:21
    serwisor
    Poziom 29  

Kolego, co jakiś czas poruszany temat halogenów jest na spotkaniach z producentami, większość twierdzi, że oprawki spokojnie wytrzymają źródła halogenowe.
    Oznaczenia Max 40W stosowane jest ze względu na "niektórych" ludzi, którzy mają pretensje, że skoro 40W dawało za mało światła, to oni dali tam 100 i oprawka nie wytrzymała.

Nie twierdzę, że tak jest zawsze, ale spokojnie klientom sprzedajemy zamiennie źródła halogenowe, jak i samu stosujemy je w oprawach na sklepie, a jest tego ponad 100 lamp, a rozdzielnia zdolna wytrzymać 24 x 3600W

• #7 12 Sie 2012 01:49
    caan-el
    Poziom 8  

piter244 napisał:
    Zawsze można próbować podebrać ceramiczne oprawki w miejsce plastikowych. Jeśli więcej plastikowych części tam nie ma to będzie działać.

Oprawki to jedyny plastikowy element, ale raczej są niewymienialne. Są wbudowane w walec, który łączy się z mocowaniem kinkietu.

r.10 napisał:
    ale pytanie, jakie Twoja żona lubi swiatło do umalowania się?

Żona chyba dzieli oświetlenie na jasne i... niewystarczająco jasne. ;)

r.10 napisał:
    Pozostaje przewodnictwo ciepła bezpośrednio do trzonka żarówki, tu może być pies pogrzebany.

No właśnie. Na stronie Philipsa w opisie poszczególnych halogenów w wersji eco widnieje informacja o temperaturze trzonka rzędu 130 °C.

serwisor napisał:
    Kolego, co jakiś czas poruszany temat halogenów jest na spotkaniach z producentami, większość twierdzi, że oprawki spokojnie wytrzymają źródła halogenowe.
    Oznaczenia Max 40W stosowane jest ze względu na "niektórych" ludzi, którzy mają pretensje, że skoro 40W dawało za mało światła, to oni dali tam 100 i oprawka nie wytrzymała.

Nie twierdzę, że tak jest zawsze, ale spokojnie klientom sprzedajemy zamiennie źródła halogenowe, jak i samu stosujemy je w oprawach na sklepie, a jest tego ponad 100 lamp, a rozdzielnia zdolna wytrzymać 24 x 3600W

Dziękuję za tę wiadomość.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME