Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błędy na falowniku Sinus N...

08 Sie 2012 09:24 1332 3
 • Poziom 8  
  Witam

  Mam taki mały problem.Dostałem od szefa zadanie sprawdzić co może być przyczyna wyłączania się traka linowego do cięcia płyt marmurowych.Z tego co już zauważyłem sprawcą jest falownik,mianowicie SINUS N (http://www.eldar.biz.pl/santerno/dokumentacje/sinusn_man.pdf).Podczas cięcia maszyna lina staje (silnik jest napędzany z falownika) a posuw idzie dalej w dół.Dodam,że taka sytuacja powtarza się losowo,raz na dobę czasami 2 a czasami raz na 2-3 dni. Wystarczy włączyć i wyłączyć maszynę i wszystko wraca do normy.Błędy jakie występują na falowniku( raz takie raz takie) to:
  -chwilowy brak jednej fazy
  -przegrzany silnik
  -za duże napięcie

  Na razie błędy są przekazywane telefonicznie od klienta.Jutro mam tam jechać i popatrzeć co się dzieje.Oprócz standardowych pomiarów napięć i poboru prądu na co jeszcze warto zwrócić uwagę?Pytam bo od niedawna się tym zajmuję.Do maszyny jadę pierwszy raz i nie wiem czego się spodziewać.Z góry dziękuję za pomoc.
 • Poziom 34  
  Możliwe, że jest problem z zasilaniem, lub wyniku rozruchu innego silnika o znacznej mocy następuje spadek napięcia, co falownik interpretuje jako brak fazy. W przypadku błędu "przegrzany" silnik należy zwrócić uwagę czy faktycznie urządzenie nie jest przeciążane.
 • Poziom 8  
  Hmm w sumie falownik jest podłączony pod największy silnik 7,5 kW i jest to od napędu do liny diamentowej.Reszta to 4 kW i 0,75 kW ale to już na styczniku sterowane.Jeśli chodzi o przegrzanie to też myślę,że za duże obciążenie daje silnik 4 kW który opuszcza koła linowe na których jest zawieszona lina i ona tnie kamień.Natomiast nie wydaje mi się,że spadek napięcia spowodowany jest rozruchem innego silnika albowiem falownik "wariuje" w momencie kiedy już wszystkie silniki chodzą od dłuższego czasu.Czy może to też być wina od dostawcy prądu??
 • Poziom 34  
  tomolo1986 napisał:
  Jeśli chodzi o przegrzanie to też myślę,że za duże obciążenie
  W czasie pracy trzeba sprawdzić jaka jest aktualna wartość natężenia prądu i porównać z wartością znamionową. Na ile procent jest ustawiona maksymalna wartość prądu? (powinno być max 110% In).
  tomolo1986 napisał:
  Czy może to też być wina od dostawcy prądu??

  Może, ale niekoniecznie. Dobrze by było sprawdzić instalację zasilającą, szczególnie dokręcenie przewodów.
  tomolo1986 napisał:
  za duże napięcie

  może powodować słabo dokręcony lub uszkodzony przewód N.

  Analogicznie w przypadku przewodów "L", pojawi się komunikat o braku fazy.