Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdko elektryczne do pieca CO/CWU

PiotrWawaNet 08 Sie 2012 10:38 7104 17
  • #1 08 Sie 2012 10:38
    PiotrWawaNet
    Poziom 13  

Potrzebuję porady jak wygląda sprawa gniazdka elektrycznego do podłączenia pieca CO/CWU otóż przybyli Panowie elektrycy i stwierdzili, że zrobienie czegoś takiego
    jest bardzo skomplikowane otóż nie można tego wykonać z puszki tylko najlepiej od licznika... - a poza tym wycenili swoją pracę na sporo ponad 1000zł. czy tak naprawdę jest?

Proszę o poradę.

Pozdrawiam,

0 17
  • #2 08 Sie 2012 11:17
    aaarek1

Poziom 12  

Hej.
    Co to za piec elektryczny czy gazowy?
    Jaka moc?
    Producent? Model ?
    Jak wygląda twoja instalacja?

0
  • #3 08 Sie 2012 11:34
    PiotrWawaNet
    Poziom 13  

Piec gazowy, Saunier Duval NIEDŹWIEDŹ 30 KLZ.
    Moc?
    Coś takiego tylko mogę napisać:

Cytat:
    Napięcie zasilania V/Hz 230/50
    Maksymalne pobór prądu W 130
    Natężenie A 0.8
    Zabezpieczenie elektryczne - IP40

Moja instalacja - 3 fazy, niedawno wymieniona tablica z korków starego typu (wkręcanych) na przełączane.

0
  • #4 08 Sie 2012 11:38
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Zalecane jest, by zasilanie pieca CO/CWU było z wydzielonego obwodu, ale bez przesady.
    Sposób i kryteria są wyszczególnione w instrukcji podłączenia i użytkowania wspomnianego pieca. Pewnie ma kolega taką ?
    Co do wymienionej kwoty - jeżeli tyle dajesz, kolego, już jadę, bo się opłaci nawet tak daleko. Poproś o wycenę szczegółową, zaraz cena ulegnie zmianie. :D
    (I zasilanie nie od licznika, jak tu się pisze, lecz z rozdzielnicy/tablicy bezpiecznikowej)

2
  • #5 08 Sie 2012 11:43
    PiotrWawaNet
    Poziom 13  

elpapiotr tak posiadam instrukcję ale w niej niezbyt jest coś napisane bądź też jest napisane jezykiem fachowym którego ja nie rozumiem - http://www.saunierduval.pl/stepone/data/downloads_sd/18/00/00/instrukcja-klz.pdf ;)
    Co do tego - od licznika / rozdzielni to właśnie tutaj tez jest mały problem ponieważ piec znajduje się daleko od licznika i tablicy bezpiecznikowej więc elektrycy chcieli by zamontować nową tablicę przy piecu i dopiero od niej zrobić gniazdko - czy to ma sens?
    Jak Ty byś zrobił to tzn. takie gniazdko do pieca?

0
  • #6 08 Sie 2012 12:09
    aaarek1

Poziom 12  

elpapiotr za tą kasę ja pierwszy, mam bliżej.

A tak poważnie. Piece wymagają podłączenia N i L w odpowiednie miejsca na zaciskach , nie można zamieniać fazy i zera bo piec nie ruszy. Więc podłączenie na wtyczkę odpada. Najlepiej jest zabudować skrzyneczkę S2 i zabezpieczenie B2.
    Oczywiście należało by zasilić piec z wydzielonego obwodu, ale nie ma problemu jeśli zasilimy go z jakiegoś obwodu gniazdowego.

1
  • #7 08 Sie 2012 12:27
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Zaraz się zacznie wojna, kto ma jechać :D

Cytat:
    Piece wymagają podłączenia N i L w odpowiednie miejsca na zaciskach , nie można zamieniać fazy i zera bo piec nie ruszy. Więc podłączenie na wtyczkę odpada.
    Ej, ej - to w końcu co tam mamy ?
    A instrukcja na str. 11 wyraźnie pokazuje wtyczkę, proszę pana.
    Tu nie o to chodzi - tu ma być "gniazdo dedykowane", odpowiednio "sfazowane", najlepiej pojedyncze by uniknąć pomyłek i to wszystko. Oczywiście gniazdo ze stykiem ochronnym.
    A
    PiotrWawaNet napisał:
    zrobienie czegoś takiego jest bardzo skomplikowane
    według słów panów elektryków bardzo mnie ubawiło. To jawne naciąganie kasy.

0
  • #8 08 Sie 2012 13:04
    aaarek1

Poziom 12  

Hej.
    Właśnie, żeby uniknąć pomyłki stosuje w takich miejscach podłączenie bez wtyczki. Ale to może tylko takie moje zboczenie.

0
  • #9 08 Sie 2012 13:09
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Ale ja nie o tym.

Cytat:
    Piece wymagają podłączenia N i L w odpowiednie miejsca na zaciskach , nie można zamieniać fazy i zera bo piec nie ruszy. Więc podłączenie na wtyczkę odpada
    A jak "zero", to PE nie znajdzie, niestety. :D

0
  • #10 08 Sie 2012 13:29
    aaarek1

Poziom 12  

Tak, tak.
    No i podpięcie rurek do MSU (miejscowa szyna uziemiająca)

Ale:

Cytat:
    zrobienie czegoś takiego jest bardzo skomplikowane
    :D :D

Dodano po 1 [minuty]:

Wróćmy do tematu.
    PiotrWawaNet Znajdź elektryka a nie naciągacza.

0
  • #11 08 Sie 2012 13:29
    PiotrWawaNet
    Poziom 13  

Czyli co w takim razie doradzilibyście mi? - czy jest możliwe zrobienie gniazdka od puszki nie od rozdzielni/tablicy? Oczywiście gniazdko pojedyncze z uziemieniem tak aby nie pomylić wtyczek? Jaki może być koszt wykonania czegoś takiego?

Pozdrawiam,

0
  • #12 08 Sie 2012 13:31
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Coraz ciekawszych rzeczy się dowiaduję.
    W jakich publikacjach tak uczą ?

MSU nie jest częścią tematu. Jakiś nieznany element.
    Albo raczej Ministerstwo Spraw Uznaniowych. Też pasuje. :D

0
  • #13 08 Sie 2012 14:44
    aaarek1

Poziom 12  

elpapiotr widziałeś te małe żółte na końcu.

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

Wiem, że uciekam od tematu za co serdecznie moderatora przepraszam.
    elpapiotr napisał:

Cytat:
    Coraz ciekawszych rzeczy się dowiaduję.
    W jakich publikacjach tak uczą ?

Oto "publikacje":
    http://ckp.nowysacz.pl/user_files/File/SEP/Poczenia_wyrwnawcze.pdf

http://www.edwardmusial.info/pliki/polaczenia_wyrownawcze_ochr.pdf

http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&Itemid=39&jfile=viewtopic.php&f=16&t=14891

I zasada : najpierw chroń.

0
  • #15 08 Sie 2012 16:21
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Kolego aaarek1 - na których stronach pisze o MSU, bo nie chce mi się szukać ?

0
  • #16 09 Sie 2012 07:24
    aaarek1

Poziom 12  

elpapiotr Aleś się czepił tych trzech literek.
    A może GSU, albo szyna wyrównawcza.
    Jak byś nie nazwał i później skrócił to i tak chodzi o ochronę przeciwporażeniową w postaci połączeń wyrównawczych.

Dodano po 6 [minuty]:

Oczywiście dodatkową. Nieważne czy piec podpięty do gniazdka czy do puszki przewód PE musi być też podłączony.

0
  • #17 09 Sie 2012 10:02
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

aaarek1 napisał:
    elpapiotr Aleś się czepił tych trzech literek.
    A może GSU, albo szyna wyrównawcza.
    Jak byś nie nazwał i później skrócił to i tak chodzi o ochronę przeciwporażeniową w postaci połączeń wyrównawczych.

Niestety kolega jest w błędzie, bo nazywać jak się chce to można swojego psa ale jeśli chodzi o sprawy techniczne to tu nie ma miejsca na dowolną interpretację i stosowanie swojego nazewnictwa bo tak mi wygodnie.
    Język techniczny jest prosty i zrozumiały dla tych, którzy go rozumieją i stosują natomiast laicy próbują go zaśmiecić i zagmatwać.

0
  • #18 09 Sie 2012 23:14
    serwisor
    Poziom 29  

PiotrWawaNet napisał:
    Czyli co w takim razie doradzilibyście mi? - czy jest możliwe zrobienie gniazdka od puszki nie od rozdzielni/tablicy? Oczywiście gniazdko pojedyncze z uziemieniem tak aby nie pomylić wtyczek? Jaki może być koszt wykonania czegoś takiego?

Pozdrawiam,

Doradzamy Ci znalezienie normalnego elektryka, który zrobi rozeznanie, i w zależności od tego jak skomplikowane jest położenie nowego obwodu, bądź podłączenie się do istniejącego - bo nie rozumiem robienia tablicy przy piecu, to nie nowy obwód, chyba że podłączą się do rozdzielni głównej - tak czy siak, my tego nie wiemy, ale poproś o szczegółową wycenę, tak materiałów jak i robocizny.

0