Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja istniejącej instalacji - zabezpieczenia

gary2007 08 Sie 2012 12:53 2594 10
  • #1 08 Sie 2012 12:53
    gary2007
    Poziom 14  

W związku z potrzebami, które się pojawiły chcę zmodyfikować istniejącą instalację elektryczną.

Stan obecny:
    Skrzynka na zewnętrznej ścianie domu: zabezpieczenie zalicznikowe S193 B25,przewody do domu (3 L + PEN) i w domu tablica starego typu z bezpiecznikami BI (z wkładką) zabezpieczającymi obwody następująco: 3x 20A do gniazda siłowego + 3 obwody zabezpieczone każdy bezpiecznikiem BI 16 A.

Problem:
    Przy włączaniu silnika 7kW i stosunkowo szybkim przełączeniu gwiazda/trójkąt wywala zabezpieczenie zalicznikowe S193 B25 zabezpieczające jednocześnie inne obwody. W związku z tym skłonny jestem to zabezpieczenie wymienić na takie samo lecz o charakterystyce C. Dodam tylko, że silnik startuje przy prawie całkowitym braku obciążenia (piła tarczowa).

Planowana modyfikacja:
    1. Zabezpieczenie zalicznikowe w skrzynce na zewnątrz S193 C25.
    Wewnątrz rozdzielnia natynkowa, w której:
    2. S193 C20 do zabezpieczenia obwodu siłowego, do którego przyłącza się silnik 7 KW.
    3. S191 B16 do zabezpieczenia starych obwodów, które obecnie są zabezpieczone BI 16A, przy czym każdy bezpiecznik zostanie wymieniony na oddzielne zabezpieczenie automatyczne.
    4. S191 B16/B10 do zabezpieczenia nowego obwodu gniazd/oświetlenia.

Proszę o ustosunkowanie się czy tak to może wyglądać. Szczególnie chodzi mi o ten silnik 7 kW, z którym obecnie mam problem.

0 10
  • Deimic Smart Home
  • #2 08 Sie 2012 13:55
    nikusert
    Poziom 38  

Witam
    Jak przełączysz za szybko w trójkąt to normalne że wybije bezpieczniki.20A powinno wytrzymać bo pewnie prąd silnika z tabliczki jest około 15A.Najlepiej zrobić pomiar prądu cęgami.

0
  • Deimic Smart Home
  • #3 08 Sie 2012 14:07
    gary2007
    Poziom 14  

Wybija i po 10 sekundach, ale problem leży po stronie charakterystyki zabezpieczenia moim zdaniem. Jak przełączę po 2 minutach, to nigdy mi nie wybije. Poza tym to wszystko w porządku? Chodzi mi głównie o wartości zabezpieczeń.

0
  • #4 08 Sie 2012 17:13
    Miniax
    Poziom 30  

Jakie są wartości IPZ poszczególnych obwodów?
    Dodatkowo tak jak kolega nikusert napisał, warto sprawdzić cęgami prąd w momencie przełączania.

0
  • #5 08 Sie 2012 18:20
    zbich70
    Specjalista elektryk

gary2007 napisał:
    Wybija i po 10 sekundach, (...) Jak przełączę po 2 minutach, to nigdy mi nie wybije.

Czyli wynika z tego że 10 sekund to za mało. Być może w dziesiątej sekundzie piła jest jeszcze w trakcie rozruchu i jest to za wcześnie na trójkąt. Dziesięć sekund a dwie minuty to spory rozrzut czasu. ;)

0
  • #6 08 Sie 2012 18:36
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    No to aby nie było za łatwo trochę pytań
    1. Jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe?
    2. Jakiej selektywności spodziewa się kolega pomiędzy C20 (wewnątrz) oraz C25 (na zewnątrz)?
    3. Kto jest autorem "projektu"? (nie personalnie ale profesjonalnie)
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #7 08 Sie 2012 19:49
    Francelektryk
    Poziom 17  

gary2007 napisał:
    Przy włączaniu silnika 7kW i stosunkowo szybkim przełączeniu gwiazda/trójkąt wywala zabezpieczenie zalicznikowe S193 B25 zabezpieczające jednocześnie inne obwody.

Rozruchu nie da się przyśpieszyć tylko w określonym odstępie czasowym i wymiana zabezpieczeń z B na C nic nie da
    gary2007 napisał:
    przy prawie całkowitym braku obciążenia

Przy obciążeniu zadziałają zabezpieczenia.

0
  • #8 09 Sie 2012 00:18
    gary2007
    Poziom 14  

Nie wiem jakie jest zabezpieczenie przed licznikowe bo nie mam klucza do skrzynki, ale chyba tam już są BMy z tego co pamiętam (jakieś 40 A mi chodzi po głowie, ale musiałbym znaleźć protokół stary). Nie rozumię o co chodzi Ci z tą selektywnością? Skoro od najbliżego urządzenia planuje C20 a dalej C25, to chyba jest jakaś selektywność. Autorem zmian jestem ja.
    To co? W takim razie nie ma potrzeby wymiany zabezpieczenia z B na C? Zamiast bezpieczników mam dać S193 B20 do tego obwodu siłowego w nowej rozdzielnicy? Mi nie trzeba przyśpieszać rozruchu, tylko żeby po przełączeniu gwiazda/trójkąt w rozsądnym czasie nie wywalało mi zabezpieczeń. Już sobie mogę wyobrazić co będzie się działo, jak zamiast BI 20A dam S193 B20. A jaka to jest selektywność, gdy obecnie wywala mi zabezpieczenie na zewnątrz (S193 B25) a BI 20 A w domu jest nie naruszone? I proponowana charakterystyka C ma się do tego nijak? W tym przypadku to jest selektywność gdyby rozpatrywać obwód w okresie długoterminowym, a ja chcę mieć selektywność zarówno w okresie długoterminowym, jak i krótkoterminowym.

0
  • #9 09 Sie 2012 07:35
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam

gary2007 napisał:
    Skoro od najbliżego urządzenia planuje C20 a dalej C25, to chyba jest jakaś selektywność

Nie byłbym takim optymistą. Raczej stworzy kolega powtórkę z rozrywki którą sam kolega opisał następująco: :cry:
    gary2007 napisał:
    obecnie wywala mi zabezpieczenie na zewnątrz ... a ... A w domu jest nie naruszone

Pytałem kto z profesji jest autorem "projektu" a otrzymałem odpowiedź
    gary2007 napisał:
    Autorem zmian jestem ja.

Mnie naprawdę nie chodzi i nazwisko czy nawet uprawnienia kolegi ale o wykształcenie kierunkowe/zawód i śmiem twierdzić że kolega elektrykiem to nie jest.
    Nie powtarzałem też pytania które padło wcześniej
    Miniax napisał:
    Jakie są wartości IPZ poszczególnych obwodów

I tutaj zawarte są pierwsze odpowiedzi czy można rozważać pomysł ze zmianą charakterystyk zabezpieczeń.
    Przechodząc zaś do rozruchu Y/D to proponuję zastosować automatyczne przełączanie po określonym czasie, który w konkretnej aplikacji będzie wystarczający. Jaki to czas tego na odległość nikt nie ustali.
    Dalsze prace jednak proponuję powierzyć osobie która będzie wiedziała co i dlaczego zmienia. Ale jak mawiał głos ze studia w pewnym onegdaj emitowanym programie "... ale decyzja należy co Ciebie" :D
    gary2007 napisał:
    ja chcę mieć selektywność zarówno w okresie długoterminowym, jak i krótkoterminowym.

Powyższy fragment to powiedzmy że wysłał się korzystając z późnej pory oraz wyjątkowo dołujących występów naszych gwiazd w Londynie :cry:

pozdrawiam
    pm001

0
  • #10 09 Sie 2012 10:18
    gary2007
    Poziom 14  

Nikomu nie będę powierzał dalszych prac. Elektrykiem nie jestem, ale nie oznacza to wcale, że nie mogę dokonać modyfikacji. Po to napisałem post na forum, żeby ktoś doradził w tym temacie, ale nie chodzi mi o rady typu

Cytat:
    Dalsze prace jednak proponuję powierzyć osobie która będzie wiedziała co i dlaczego zmienia

Idąc tym tokiem rozumowania można byłoby dojść do wniosku, że kto jest elektrykiem nie powinien wymieniać tranzystora w urządzeniu bo do tego potrzeba elektronika.
    Czyli to, czy mogę zmienić charakterystyki zależy od impedancji pętli zwarcia?

0
  • #11 09 Sie 2012 10:32
    kkas12
    Poziom 41  

Cytat:
    Dalsze prace jednak proponuję powierzyć osobie która będzie wiedziała co i dlaczego zmienia
    Jest to kolego rada ze wszech miar słuszna.
    A biorąc pod uwagę Twoje podejście i roszczeniową postawę jedyna możliwa, gdyż tego co chcesz zrobić żadną miarą nie można porównać z wymianą tranzystora co usiłujesz nam wmówić.
    Temat zamykam.

0