Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dropbox - Praca na jednym pliku - tworzą się dwie kopie

09 Sie 2012 00:01 2870 4
  • Poziom 28  
    Cześć

Doszukałem się programu, który spełnia 99% moich wymagań, jest to dropbox, ale jest to ale...

Mam plik w excelu i potrzebuję zrobić coś takiego, że jak jedna osoba pracuje w NIM (pliku excel), to druga nie ma do niego dostępu na zapis, ma tylko na odczyt.
    Póki co jak obie edytują, to tworzą mi się dwa pliki o tej samej nazwie + info że to kopia... bo wystąpił 'błąd'. Czy jest możliwość ominąć te rozdwojenie pliku?
    Ew. może jakaś inna "prosta aplikacja" da sobie z tym radę?

Pracować na tym będzie 5-6 osób, wypełniać w jednym czasie musi jedna osoba, druga musi otrzymać komunikat, że plik jest używany. Praca na odległość, używanie GG jako formy informowania, że pracuje się w tym pliku odpada.
    Z góry dziękuję za pomoc!
  • Poziom 39  
    Dobrym rozwiązaniem będzie zdalny pulpit w Windows XP. Wada - zalogowany użytkownik może być "wylogowany" przez drugiego logującego się.

Można też poczytać o zabezpieczeniach w samym Excel-u (zainstalować klienta zarządzającego prawami dostępu w Windows - WRM) - odpowiedni okienko "wyskoczy" przy wybraniu opcji ochrony skoroszytu - dostęp ograniczony. Osobiście nie używałem tej opcji, ale wiem, że jest.

Możesz ewentualnie zastosować jakiś system kontroli wersji (CVS, SVN, GIT... ).
    To nie do końca dobre rozwiązanie, ponieważ Excel jest plikiem binarnym, ale może wystarczy - no i obsługa np z takiego Tortoise SVN jest dość prosta.

Myślę, że ta trzecia opcja jest najlepsza.
  • Poziom 23  
    Pierwsze co naszło mi na myśl to tymczasowa nazwa pliku. Np jak ktoś chce edytować plik. To w jej nazwie dodaje np znacznik [edycja] obrazowo wyglądało by to tak nazwa_pliku[edycja].xls Po edycji wystarczyło by usunąć znacznik. A wszystkich tych którzy będą pracować na tym pliku, poinformować że gdy w nazwie występuje np wyżej wymieniony znacznik, to oznaczało by że ktoś aktualnie go edytuje i należy poczekać.
  • Poziom 28  
    Ten plik excela, to mega rozbudowany program do robienia raportów (zakłada się w nim projekty i wpisuje mnóstwo rzeczy).

Do zdalnego pulpitu musiałbym mieć jakąś dodatkową jednostkę, na tą chwilę taką nie dysponuję, dodatkowe oprogramowanie - poczytam.

Wydaje się, że najprostszym sposobem jest zmiana nazwy, ciekawe czy ta grupa będzie o tym pamiętała. Sprawdzę ;)
  • Poziom 28  
    Zapytam jeszcze, a SKYDRIVE? ktoś może używa? tam jest podobno informacja o tym, że kilka osób pracuje na pliku.

Dzięki za info/potwierdzenie