Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GigaByte Radeon 9550 - podkręcanie (OverClocking)

chrissss 21 Sty 2006 00:44 169606 562
    blokers
    Poziom 12  
    wgranie biosu niec nie da. po prostu wiecej nie wyciszniesz z tej karty na standardowym chlodzeniu i napieciach. zeby pocisnac wiecej zmien chlodzenie gpu i daj radiatorki na pamieci, potem mozesz vmoda zrobic.
  • TestoTesto
    drumah
    Poziom 15  
    Ludzie, przestańcie roztrząsać kwestie, które w tym temacie poruszane już były milion razy i wystarczy poszukać! Po raz kolejny pytam, czy któs może chciałby do tematu wnieść coś nowego i dotarł do informacji jak odblokować możliwość zmiany częstotliwości pamięci na niektórych kartach GigaByte, w których ta opcja została zablokowana, ewentualnie posiada biosa, który tą opcję odblokuje. Osobiście sprawdzałem już 9600 non-pro GB, zmodyfikowany 9550 też GB: żaden nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a z biosem 9600 pro/xt ( oczywiście ze skorygowanymi ustawieniami timingów) karta nie wstaje. To samo z biosami od PowerColor. Pozdrawiam i czekam na profesjonalną odpowiedź :D
    swierzak_
    Poziom 20  
    Wszystko się da zrobić. Zainstaluj najnowsze stery omegi i kręc uzywając ATI Tray Tools.
    _Damian_
    Poziom 21  
    drumah napisał:
    Ludzie, przestańcie roztrząsać kwestie, które w tym temacie poruszane już były milion razy i wystarczy poszukać! Po raz kolejny pytam, czy któs może chciałby do tematu wnieść coś nowego i dotarł do informacji jak odblokować możliwość zmiany częstotliwości pamięci na niektórych kartach GigaByte, w których ta opcja została zablokowana, ewentualnie posiada biosa, który tą opcję odblokuje. Osobiście sprawdzałem już 9600 non-pro GB, zmodyfikowany 9550 też GB: żaden nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a z biosem 9600 pro/xt ( oczywiście ze skorygowanymi ustawieniami timingów) karta nie wstaje. To samo z biosami od PowerColor. Pozdrawiam i czekam na profesjonalną odpowiedź :D

Spróbuj tak:
    Zgraj swojego biosa.
    RaBitem zmień ID karty (Device ID) z 4153 (co odpowiada R9550 i ma zablokowaną możliwość OC) na 4150 (co odpowiada R9600XT i ma juz możliwość OC) NIe ruszaj timingów! GigabyteR9550 ma lepsze timingi niż pozostałe R9550, lepsze nawet niż R9600pro.

Wgraj biosa ponownie. (Jak widzisz nie potrzebujesz innego biosa, tylko cały czas operujesz na biosie SWOJEJ karty, więc powinien wgrać się bez problemu)

PS Oczywiście jak zmienisz ustawienia Rabitem to zapisanemu przezeń plikowi zmień rozszeżenie na *.bin (Rabit zapisuje jako *.rom) Inaczej będą problemy z flashromem i karta nie wstanie.
    swierzak_
    Poziom 20  
    _Damian_ wszystko ok, tylko powiedz mi po co flashować bios ?!? No tak jak pisałes chyba tylko, żeby karta wykrywana była jako 9600XT :/ Szkoda zachodu imho :/
    Wystarczą omegi i jazda :cool:
    drumah
    Poziom 15  
    _Damian_: Dziękuję, że próbujesz mi pomóc, ale ja już jestem naprawdę zaawansowanym użytkownikiem tej karty i mam już trochę doświadczenia- jakby ta metoda działała to bym się w ogóle nie odzywał. Problem w tym, że już próbowałem WSZYSTKIEGO, co jest na tym forum i na tweak.pl, bez rezultatów.
    Już się upewniłem, że to blokada hardware. Znalazłem nawet biosa ATI 9600PRO z innymi timingami, który jakimś cudem karta wstaje, ale nadal MHz pamięci pozostają niezmienione :( Tyle dobrego, że po v-modzie rdzeń idzie na 526, to jeszcze jako tako da się grać, ale problem pamięci pozostaje. Instrukcji do RABita tezz nie potrzebuje- znam go, tak samo jaki RadEdita i BiosEdita.

BTW:
    4150 to nie 9600XT tylko 9600PRO, XT ma oznaczenie 4152.
  • TestoTesto
    foraq
    Poziom 17  
    to dziwne... jeszcze nie spotkalem się z tym żeby Omegi nie ominęły blokady a tym bardziej ze Bios nawet nic nie zmienil... dziwne, bardzo dziwne...
    bruceps
    Poziom 2  
    Witam,jestem nowy na forum i nie wiem czy ten temat byl gdzies poruszany,bo nie moglem tego znalezc.
    Sprawa jest nastepujaca:
    1.Mam tego Powercolor Radeon 9550 (R96-LC3),na pamieciach Samsunga(jest na nich napisane 501)-czy wie ktos z Was jakie one maja czasy dostepu?4 czy 5ns?
    2.Przy wgrywaniu biosa od jakiegos 9600pro musze zmieniac cos Rabitem(chodzi mi glownie o MC timmings)?
    3.Do jakich wartosci mozna podkrecic rdzen i pamieci?(standard 250/400).
    4.Powyzej jakich wartosci po OC trzeba wymienic chlodzenie na GPU(mam 45x45x10-radiatorek z wentylatorkiem-chyba oryginalne) i zalozyc na pamieciach?
    5.Moze ma ktos z Was dobrze dzialajacego moba biosu i byl by tak dobry zeby mi go podeslac mailem? (teraz wgralem od gecuba 9550gt-widzi ja w Everescie jako 9600xt(RV360-a bylo RV350),ale Rabitem zmienilem MC timmings na taki jak byl na oryg.biosie i ustawilem taktowania na 300/450(takie male ze wzgledu na to ze mialem wczesniej GF a one sie slabo krecily,dlatego wolalem "nie przedobrzyc" ;) ) na chwile ustawilem 349/500 co widac na zdjeciu,ale balem sie ze sie spala pamieci albo grala sie wykrzaczy ;)
    Moderowany przez coal_chember:

Scaliłem z temacikiem o tej karcie. Weź przejrzy tego temat a coś znajdziesz

POZDRAWIAM.
    Z GORY DZIEKUJE ZA POMOC!
    drumah
    Poziom 15  
    foraq napisał:
    to dziwne... jeszcze nie spotkalem się z tym żeby Omegi nie ominęły blokady a tym bardziej ze Bios nawet nic nie zmienil... dziwne, bardzo dziwne...

NO WŁAŚNIE! Nareszczie do kogoś dotarło jak wygląda sytuacja... Chyba tutaj mi nikt nie pomoże, popytam na jakichś rosyjskich forach, tam są specjaliści najlepsi na świecie (w kombinowaniu) :P Jak coś będę wiedział to am znać.
    Pozdrawiam.
    pucus91
    Poziom 13  
    jak ktos chce wiedziec jak wykreclem biosem duze osiagi to prosze oto on.
    przypominam gigabyte 9550 128Mb/128bit rv350(to nie istotne rv350 czy rv360) karta jest wykrywana jako 9600xt. a reszte to sami zobaczycie.
    W MOJEJ KARCIE BIOS DZIALA DOBRZE.NIEODPOWIADAM ZA SZKODY WYZADZONE PRZEZ NIE UMIEJETNE WGRANIE BIOSU DO KARTY.
    Dani_:-)
    Poziom 11  
    ustawiłem timingi tak jak w twoim biosie niestety nic mi nie daje, pamiątki (z radiatorkami) dalej jak 520 bez artefaktów nie idą podobnie gpu ponad 410 nie daje rady :-( ehh chyba trzeba radka wiekszymi napięciami potraktować.
    Mleczyk89
    Poziom 34  
    Witam. Moim pytanie jest nastepujace.Czy w tej karcie jest mozliwosc zrobienia vmoda Gpu i Mem (choc slyszalem ze ten drugi niedziala).Jesli tak to prosil bym o link albo o dokladne instrukcje.W tej chwili karata pracuje na nowym biosie z nowymi taktowaniami i zmieniona nazwa.Orginalne taktowania byly takie 250/180 aktualnie sa nastepujace 392/213 .Rdzen idzie stabilnie na 420 bez artow ale po 30 minutach grania czarny ekran i restart.Gpu nie nagrzea sie,tak jak zreszta pamieci lekko cieple. Na pamieciach radiatory choc i one nie pomogly w oc.dodam ze czas dostepu to 5.0 ns .Urzywam najnowszych catalis lub omeg w zaleznosci co po formacie zainstaluje.Niewidze roznicy miedzy nimi.Czy po dovoltowaniu bede mogl podkrecic go jeszcze.Aha nowa pasta pod radiatorem na Gpu i dolozony wentylator.Prosil bym o wsparcie choc wiem ze zla karte wybralem.Z gory dziekuje i przepraszam za ortografie ale spieszylem sie.
    pucus91
    Poziom 13  
    Dani_:-) bo ja tego wyzej nie napisalem. Zrobilem mod ołówkowy na rezystorku do zasilania GPU i MEMORY. wiec w tym tkwi klucz WYZSZE NAPIECIE.
    Dani_:-)
    Poziom 11  
    pucus91 jak możesz zrób foty twojego moda chetnie zobacze jak to wyglada.
    pucus91
    Poziom 13  
    narazie to jest poprostu zamalowany oluwkiem rezystorek SMD. a foty nie zrobie bo nie mam czym. juz nie dlugo sprubuje sie zabrac za pozadnego v moda, lecz najpierw musze znalezc opis jak je zrobic. pozdrawiam
    kaczy17135
    Poziom 10  
    Witam.Wszyscy piszą o radeonach 9550 gigabyta a nic niema o saphire.Mam taką karte z pamięciami MEZZO 5ns.Pamięci są 256MB.Wgrałem BIOS od 9600 i zczytuje ją jako 9600XT ale z pamięciami 128MB.Czy te pamięci chodzą tak jak powinny???Obecnie wykręcona jest tak:425/445.Pamięci niechca iść wyżej.Czy to może być wina niewłaściwego BIOS-u???Jeśli tak to gdzie mogę znaleść taki BIOS od modelu 9600 który obsłuży pamięci w mojej karcie???Z góry dziękuje za pomoc.
    pucus91
    Poziom 13  
    o rany znowu SPAM. na tym forum wszystko jest napisane!! a to strona z kad mozna sciagnac bios. ale radze sprawdzic go 3 razy przed wgraniem do karty. http://www.techpowerup.com/bios/
    Panie kaczy17135 wez bios ktury miales w karcie wgraj go spowrotem ale uprzednio go zmodyfikuj rabitem albo czyms podobnym, wiesz czestotliwosci timingi no i polecam mod oluwkowy . Nie powiem Ci ile dokladnie bo mam inna karte. pozdro
    kaczy17135
    Poziom 10  
    Z częstotliwościami i wrzuceniem BIOS-u sobie poradziłem tylko niebardzo wiem o co chodzi z tymi timingami i vmodem ołówkowym.Bardzo proszę o przybliżenie mi tych pojęć ponieważ moja wiedza na ten temat jest naprawde niewielka.Pozdrawiam.

Dodano po 34 [minuty]:

Wyczytałem wcześniej że te timingi mozna zmieniać w ATI Tray Tols ale ja w swoim niemam takiej opcji.

Temat był już wałkowany więc proszę o przeczytanie dokładnie wcześniejszych postów. Pojęcia są szeroko omówione w sieci, więc proszę poszukać.

pucus91
    Poziom 13  
    nie zdziwie sie jak ktos mnie posadzi o SPAM :D:D
    o to kilka programuw do podkrecania wszystkich RADEONOW( chyba ze sa jakies upierdliwe)
    dla poczatkujacych opisze jak ja przerobilem mojego gigabyta 9550.
    Na poczatek zgralem bios z karty (DUMPBIOS) nastepnie znalazlem odpowiednie czestotliwosci i ustawilem timingi (ATI Tray Tools) na takie zeby chodzilo na MAX ale bez przesady :P . puzniej ustaiwlem w biosie (wczesniej sciagnietym DUMPBIOS-em) programem Rabit 1,7[ma ktos nowszego?]. po ustawianiu Rabitem i zapisaniu BIOS-u, jest on wadliwy!!PODZADNYM POZOREM JESZCZE GO NIE WGRYWAC!! bios ten otwozyc Radeditem, i odrazu zapisac. i nasz podkrecony BIOS gotowy :) do wgrania porgramem
    FLASHROM nagranym razem z biosem na dyskietke. i wkoncu restartujemy kompa z botowaniem z floppa wczytuje sie nam program i wpisujemy komende: FLASHROM.EXE -f -p -sst 0 bios.bin <-- bios.bin to nazwa naszego biosu moze byc takze bios.rom lub nawet kupa.rom :D

to byl opis zmodowania biosem, sadze ze wieksze czestotliwosci osiagne v-modem.
    a co do Moda oluwkowego to moge to tylko teoretycznie opisac bo nie mam zdjec: biezemy oluwek i strugaczke (dla niekturych temperowka) :D
    i znajdujemy owy rezystorek od napiecia RAM i GPU (czyli pamieci i procesora karty graf) skromnie zamalowywujemy gorna powiezchnie rezystorka co daje nam tzw. dzielnik napiecia bo mamy dwie rezystancjie przez rezystor i grafit na wiezchu rezystorka. ALE ZEBY KOMUS NIE PRZYSZLO DO GLOWY WMONTOWANIA TAM DRUCIKA ALBO ZROBIENIA SCIEZKI o 0 rezystancji BO EFEKT BEDZIE WIADOMY!! (a kto sie nie kapnol o co chodzi to poiwiem w prost BOOM!!) :D troszke sie rozpisalem ale cuz, Panowie chcieli wiedziec :D JESTEM TYLKO CZLOWIEKIEM I PROSZE INNYCH DOSIWADCZONYCH OVERCLOCKER-ow O SPRAWDZENIE MOJEGO POSTU. Dziekuje za uwage, Pozdrawiam

Ostrzeżenie za "zamieszczanie schematów i załączników znajdujących się już w bazie Elektrody lub w sieci Internet w celu zdobywania dodatkowych punktów (można ewentualnie podać odsyłacz)" REGULAMIN

Podaje linki do programów:
    DUMPBIOS
    FlashRom
    ATI Tray Tools
    RadEdit
    Rabit

Artykuł na temat flashowania
    Biosu w Gigabyte
    coal_chember
    Mleczyk89
    Poziom 34  
    Jesli pomoc mozna dostac to niehc ktos mi powie jak zrobic vmod gpu i mem w radeonie 9550@9600XT od Palita bo nigdzie nie moge sie doszukac.pisalem wczesniej ale sensownej odpowiedzi nie otrzyamlem
    kaczy17135
    Poziom 10  
    Niesprawiedliwe jest to ocenianie.na tym forum niema nic o radeonie 9550 firmy saphire z pamięciami mezza 256MB DDR.Jestem początkujący i wszystko tam napisane o gigabyte niewiele mi mówi.Te karty są zupełnie innymi przypadkami a Pucus91 mi to wyjaśnił krótko i na temat.Dużo ludzi tu tylko mówi o swoich osiągach a nic jak to zrobili a jak już coś podpowiadają to w języku niezrozumiałym dla przeciętnego amatora.Hyba po to jest forum żeby pomagać anie się przechwalać.Pozdrawiam.
    pucus91
    Poziom 13  
    DZiekuje za pozytywna opinie, jesli ktos chce abym mu udzielil pomocy o to moj nr GG 8441417. tylko z tematami dotyczacymi radeonow, nie zaleznie od marki. Pozdrawiam
    swierzak_
    Poziom 20  
    kaczy17135
    O tym jak podkrecać jest PEŁNO informacji w necie. Wystarczy choć troche checi zeby poszukac. Uzywanie Googli naprawde nie boli.
    Rado28
    Poziom 2  
    mógłby ktoś podać na forum linka do v-moda dla omawianego radka,chciałbym podkrecic co nieco wiecej swojego,ale programowo juz nie idzie bez artów.Dzięki z góry
    drumah
    Poziom 15  
    Czy ktos juz moze wie cos na temat dziwnie zablokowanych czestotliwosci w niektorych Radeonach GigaByte'a?

Buldog: uwazaj bo za nabijanie postow mozesz zostac ukarany.
    muir86
    Poziom 16  
    Siemka mam pytansko mam radka 9550 gigabyte'a i nie wiem ktore stery beda najlepsze mam jakies omegi.z ktorym numerkiem dziala ona najlepiej ?? OS XP