Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Biurkowy Zegarek Binarny na PCF8563

Oo-PAWEŁ-oO 09 Aug 2012 10:03 5162 2
  • Biurkowy Zegarek Binarny na PCF8563

Witam!
    Jest to moja pierwsza konstrukcja na elektrodzie i za razem pierwsza z użyciem tylu elementów SMD. Jest to typowy zegarek binarny na uc Atmega8. Czas odmierzany jest przy pomocy PCF8563 i wyświetlany na 17-stu niebieskich matowych diodach (+ jedna nieużywana). Diody połączyłem w matryce. Katodami steruje przez tranzystory PNP BC807, a anodami przez rezystory. Zegar posiada też membranę piezo która imituje dźwięk zegarka mechanicznego. Dodałem także wyjście (3xBC807 + Masa) do którego podłączam kilka kolorowych diod Led znajdujących się za monitorem. Pełnią funkcję A`la Ambilight. Zegar nie posiada ani jednego przycisku, ma za to odbiornik IR. Wystarczy więc dowolny pilot RC5 aby ustawić czas zegara, jasność diod i kolor podświetlenia monitora. Całość zasilam z ładowarki od tel. 5V 500mA.
    Konstrukcja nie posiada obudowy, trzyma się bardzo stabilnie na podstawce zrobionej z kawałka grubego wygiętego przewodu.

Program napisałem w Bascomie. Wykorzystałem w nim kod do odbioru RC5 napisany przez Saabotaz:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2026000.html
    Kod sprawuje się bezproblemowo w porównaniu do Bascomowej funkcji getrc5.
    Planuję jeszcze dodać:
    -alarm na zaplanowaną godzinę
    -fotorezystor do automatycznej zmiany jasności diod
    -płynną zmianę kolorów podświetlenia (na razie brak z powodu zajętych timerów)

Płytkę zaprojektowałem w Eaglu i z robiłem metodą termotransferu.

Mały kosztorys:
    - Atmega8A-AU------------4,50zł
    - PCF8563------------------2zł
    - Diody Led-----------------4zł
    - Odbiornik TSOP----------2,50zł
    - Kwarc ---------------------0,60zł
    -gniazdo DC--------------~0,80zł
    -gniazdo Baterii----------~1zł
    drobnica:
    rezystory
    kondensatory
    tranzystory
    goldpiny-------------------~2zł

Razem około 18zł

W załączniku płytka i kod.

Czekam na Wasze opinie.

Biurkowy Zegarek Binarny na PCF8563 Biurkowy Zegarek Binarny na PCF8563 Biurkowy Zegarek Binarny na PCF8563

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Oo-PAWEŁ-oO
    Level 12  
    Oo-PAWEŁ-oO wrote 87 posts with rating 36, helped 3 times. Live in city Łęczyca. Been with us since 2011 year.
    Bula i spula
    Level 18  
    Witam.
    Pomysł ciekawy, ale bardzo rzuca się w oczy brak obudowy. Zwłaszcza, że nie najlepiej wygląda ta płytka.
    Przymierzam się do wykonania w pewnym sensie podobnego projektu, tzn. bazującego na Atmelu i PCF8563, w związku z tym mam pytanie, czy obsługa tego scalaka przebiega bez problemów? Oraz czy zastosowałeś jakieś kondensatory do kwarcu (nie jestem pewien patrząc na zdjęcie, ale chyba nic tam takiego nie ma)? A jeżeli się mylę, to o jakiej pojemności?
    Domyślam się, że jedno ze złączy 4-pin służy do programowania Atmela (bez zew. zasilania), a do czego jest drugie?
    Podsumowując: fajny projekt, ale na moje oko musisz koniecznie dorobić jakąś estetyczną obudowę.

/edit: Jeszcze jedno, na jakiej zasadzie odbywa się to "sterowanie przez rezystory"?
    /edit2: Chyba jednak 4 piny to za mało na ISP, bo zasilanie zasilaniem, ale masa musi być. Zatem do czego służy jedno i drugie złącze 4-pin?
    Oo-PAWEŁ-oO
    Level 12  
    Witam

Obsługa tego pcf'a jest dość prosta. W internecie jest sporo przykładów.

Kondensator zastosowałem jeden jak w nocie 33pf (znajduje się z tyłu koło baterii).
    Do programowania służy 5 goldpinów z tyłu (piąty jest poziomo pod baterią, aby nie komplikować pcb.

Gniazdo z boku służy mi do podłączenia diod w trzech kolorach (+masa).

Kolumnami steruje bezpośrednio z atmegi, rezystory tylko ograniczają prąd.

Rzeczywiście płytka jest trochę nieestetyczna, ale nie planuję obudowy.

Pozdr.