Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nauka Samodzielna, jak ją rozpocząć? [Automatyka]

09 Sie 2012 10:30 2240 5
  • Poziom 2  
    Otóż mam pewien problem. W przyszłym roku wybieram się na Politechnikę Warszawską, na Automatykę i Robotykę na wydziale Mechatroniki. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że spieprzyłem sprawę w liceum, nie interesując się w zupełności tymi zagadnieniami. Dopiero teraz, na wakacjach, próbuje ogarniać podstawy mechatroniki : tak w zasadzie to dopiero teraz rozpoczynam naukę samodzielną. Wiem dobrze, że studia techniczne nie zagwarantują mi dobrej kasy, ani nie przygotują mnie do pracy w zawodzie: co najwyżej mogą poszerzyć samodzielnie zdobytą wiedzę bądź też zwrócić uwagę na dane zagadnienia. I tutaj moje pytania:
    1. Czy mój wiek: 19 lat, nie jest zbyt późny na to, aby rozpocząć naukę Automatyki oraz zagadnień z nią powiązanych w zasadzie od zera?(dodam, że moim priorytetem oraz marzeniem nie jest kasa, ale satysfakcja z posiadanej wiedzy i dobre ogarniecie tak obszernego zagadnienia jakim jest Automatyka)
    2. W jakim wieku Wy zaczynaliście się interesowac sprawami związanymi z tym, czym się teraz zajmujecie ?
    3. Jak w zasadzie najlepiej wystartowac? Ogarnać tematy związane z elektroniką, mechaniką? Jaka literatura nada się na sam początek?
    4. Proszę w miarę możliwości o podawanie jak największej ilości przykładów Waszej samodzielnej nauki: czy to były na początku książki(i jakie), czy to może było obserwowanie pracy innych itp.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 12  
    1. Nie jest za późno, jak ktoś ma wystarczająco dużo samozaparcia to nigdy nie jest za późno.
    2. Ja właściwie zacząłem się zajmować tym co robię aktualnie około 19 roku życia, ale szczerze mówiąc to powiązany pośrednio z tą tematyką byłem od około 15 roku życia.
    3. Na początku to ogarnij matematykę,fizykę i mechanikę, a nie przejmuj się przedmiotami typowo specjalnościowymi (nie chcę źle wróżyć, ale może być tak, że w trakcie studiów coś Ci do głowy wpadnie i zmienisz wybraną specjalność, np. u mnie tak było, co akurat uważam za bardzo pozytywne dla mnie zjawisko). Specjalność wybierasz dopiero po drugim roku studiów, więc skup się na początku na przedmiotach ogólnych.
    4. Najszybciej nauczysz się jak coś zobaczysz w praktyce, ale prawda jak zawsze leży po środku, czyli warto mieć solidne podstawy teoretyczne, aby szybciej łapać ogólną ideę danej pracy. Co do książek, to jeśli interesuje Cie automatyka to weź sobie "Podstawy automatyki" Żelaznego i przejrzyj (myślę, że to Cię zmobilizuje do nauki matematyki), jest to książka, którą się przerabia na drugim roku u nas.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 21  
    Jeżeli wybrałeś automatykę bo Cię to interesuje (chociaż trochę) to już dużo. Automatyka, elektronika, mechatronika to dziedziny pokrewne. Na pewno przyda Ci się na studiach znajomość podstaw elektrotechniki i elektroniki. Na automatyce przydatne jest także programowanie, zwłaszcza uP i sterowników PLC. Na początek jednak należy się skoncentrować na przypomnieniu sobie matematyki i fizyki - bez nich będąc nawet świetnym elektronikiem lub programistom, nie przejdziesz pierwszego roku. A jeśli chodzi o elektronikę, polecam (nie ja jeden, i nie pierwszy raz na tym forum) cykl Ośla łączka i Mikroprocesorowa ośla łączka.
    w Twoim wieku wiele osób jeszcze nie wie co tak na prawdę chce robić w życiu. Znam osoby, które dopiero w połowie studiów zainteresowały się elektroniką, a teraz pracują jako automatycy w dużych firmach (wszystko zależy od zaangażowania, chęci do zdobywania wiedzy i oczywiście predyspozycji - tzw. intuicji technicznej.)
    Powodzenia!
  • Poziom 2  
    Dzieki za odpowiedzi. Najbardziej zależy mi na odpowiedziach na pytanie 4. Liczę na to, że rozwinie się dyskusja na temat tego, jak rozwijać się i samodzielnie uczyć na samym początku obranej przez siebie drogi/specjalności. Jak to wyglądało w Waszym przypadku, co robiliście aby rozwijać umiejętności i wiedzę na temat danego zagadnienia, czy początki były trudne,czy wiedza, którą się posługujecie w zawodzie pochodzi głównie z książek, czy z praktyk i czy z samych książek da się zdobyć gruntowną wiedzę, itp.
  • Poziom 21  
    W moim przypadku zaczęło się od baterii i silniczka, ew. żarówki. Następnie zdobyłem książkę "nowoczesne zabawki elektroniki", czy jakoś tak, i zainteresowałem się elektroniką z "górnej półki", czyli zasadą działania tranzystora. Później były KITy, i prenumerata EdW. Na tym pisemku nauczyłem się podstaw projektowania układów elektronicznych, i podstaw programowania. W tym czasie składałem mnóstwo mniejszych i większych układzików Później poszedłem na studia i... już nie miałem czasu na zabawę w elektronikę ;) Ale na 3-cim roku odkurzyłem mój zasilacz i lutownicę, i używam jej do dziś.
    Jeśli chodzi o wiedzę, to najwięcej daje kontakt ze sprzętem. Jak chcesz np. naprawiać radia, to musisz mieć jakieś zepsute radyjko na którym będziesz ćwiczył. Oczywiście wtedy kupisz sobie odpowiednie książki i znajdziesz schematy itp, ale już z konkretnej dziedziny. Żadna lektura nie zastąpi samodzielnych prób skonstruowania czegoś, lub znalezienia usterki w jakimś sprzęcie. Zacznij od podstaw. Może to być zmontowanie jakiegoś prostego układu, czy skonstruowanie oświetlenia do roweru, ale jak zaczniesz, szybko ujawnią się braki wiedzy, i wtedy będziesz je uzupełniał. Nie ma encyklopedii elektroniki, a także żaden elektronik nie jest specjalistą we wszystkim. Sam dojdziesz do tego co Cię tak naprawdę interesuje. W automatyce też są specjalizacje, które poznaje się dopiero w momencie zaistnienia takiej potrzeby (np. jak szef Ci kiedyś każe uruchomić jakąś linię produkcyjną).
  • Poziom 12  
    4. Ja zapisałem się na koło naukowe zajmujące się budową robotów i dzięki temu trochę ogarnąłem elektroniki i programowania uC. Robiąc tylko to, co będziesz miał na wykładach/ćwiczeniach to dużo się nie nauczysz. Książki, fora, portale branżowe i maksymalnie dużo praktyki w każdym tego słowa znaczeniu.
    pzdr