Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC Smart 1000 - nadmierne obciążenie przy PSU z PFC

forsoft 09 Sie 2012 11:59 2239 6
  • #1 09 Sie 2012 11:59
    forsoft
    Poziom 21  

UPS: APC Smart UPS 1000 SU1000IBX120
    Komputer: HP DC7100 CMT (z aktywnym PFC)

Objawy:
    Na wskaźniku LED obciążenia palą się 4 z 5 kontrolek, podczas zaniku napięcia, przy wyłączonym komputerze. Dopiero odłączenie przewodu zasilania z komputera HP DC7100 gasi wszystkie kontrolki. Przyłączenie podobnego komputera za pomocą 10m przewodu zasilania zapala 3/5 kontrolek obciążenia. Dodatkowo UPS wydaje głośne niemiarowe buczenie.

Do UPS-a dodatkowo podłączone są:
    - uruchomiony Compaq Deskpro EN z pasywnym PFC
    - stary zasilacz AT (bez PFC) dostarczający napięć 5V i 12V do kilku urządzeń
    - dwa kilku-watowe zasilacze transformatorowe
    - przełącznik sieciowy i ruter z własnymi zasilaczami sieciowymi.

Wszystkie te dodatkowe urządzenia nie powodują zapalenia nawet jednej kontrolki na wskaźniku obciążenia.

W trakcie zaniku napięcia sieciowego UPS generuje ładną sinusoidę podczas pomiaru napięcia wyjściowego za pomocą oscyloskopu, o ile HP DC7100 nie jest podłączony. W przeciwnym przypadku krawędzie w fazie narastania i spadku są poszarpane. Usiłuję ustalić, czy obserwowane zachowanie jest zjawiskiem normalnym dla tego modelu UPS.

Z ogólnie dostępnych informacji wynika, że UPS-y generujące przebiegi sinusoidalne powinny prawidłowo współpracować z zasilaczami z aktywnym PFC. Moje obserwacje odbiegają jednak od tego stereotypu, pragnę więc poznać przyczyny tego stanu rzeczy.

0 6
  • Zasilacze Ups
  • #2 21 Wrz 2012 07:48
    forsoft
    Poziom 21  

Przeprowadziłem eksperyment z APC Smart 700. Nie występuje w nim efekt wzrostu obciążenia przy pracy z akumulatora. Mam więc podstawy by przypuszczać, że mój APC Smart 1000 jest uszkodzony.

0
  • Zasilacze Ups
  • #3 25 Wrz 2012 11:31
    SLAL
    Poziom 25  

Typ UPS-a podany prawidłowo ? SU1...IBX120, czy SUA...
    lub prościej czarny czy biały ?

SLAL

0
  • #4 25 Wrz 2012 13:04
    forsoft
    Poziom 21  

Obudowa - czarna
    Model: SU1000IBX120

0
  • Pomocny post
    #5 29 Wrz 2012 16:59
    SLAL
    Poziom 25  

W okolicy wyjścia znajdują się kondensatory:
    wartość 0.22µF blokujący styki przekaźników koloru brązowo-czerwonego 1.0µF koloru jak wyżej i o ile pamiętam 2.2µF typu X2 (największy klocek)

Uszkodzenie bardzo rzadkie, ale również stosunkowo trudne do lokalizacji, powodujące niekiedy "absurdalne", wręcz losowe zachowanie urządzenia podczas przejścia na pracę bateryjną.

Proponuję je dokładnie sprawdzić (nawet podmienić).

Oddzielną kwestią jest problem "sprawności technicznej" samego układu PFC zasilanego urządzenia. Zatem "poprawna" praca innego modelu UPS-a nie musi być koniecznie dowodem na sprawność PFC obciążenia, warto sprawdzić pierwszy kondensator (przed dławikiem układu APFC).
    S.LAL

0
  • #6 05 Gru 2012 12:41
    forsoft
    Poziom 21  

Nareszcie zdobyłem zastępczy UPS i mogę poświęcić więcej czasu na majstrowanie przy tym nieszczęsnym SU1000IBX120. W międzyczasie wydarzyły się dwa przypadki w których UPS odłączył zasilanie od urządzeń i migał jednocześnie wszystkimi kontrolkami. Za drugim razem działo się to na moich oczach. W czasie auto-testu po włączeniu, UPS przeszedł na zasilanie z baterii, ale zaraz potem odłączył zasilanie i migał wszystkimi kontrolkami.

Edit: 06 Gru 2012 09:45
    Dwie największe (kostki) - kondensatory mają kolor biały i są to to C17 2.2µF X2 i C14 1µF X2.

Według schematu:
    C17 - wydaje się być częścią układu pomiaru prądu obciążenia na wyjściu AC. Nie mam jednak takiej pewności, gdyż nie wiem do czego wykorzystywany jest sygnał I-CAP. Pomiar pojemności wykazał 0,9µF.
    C14 - znajduje się na wejściu AC, nie wydaje się być prawdopodobną przyczyną problemów.

---------------------------
    Po wymianie C17 wskazania obciążenia wróciły do normy.

Nie miałem pod ręką odpowiedniego kondensatora typu X2, więc zastosowałem inny o identycznych parametrach (2,2µFK250V MIFLEX MKSE-011), stosowany w świetlówkach starego typu. Zastanawiam się czy jest to prawidłowe rozwiązanie.

0
  • #7 13 Gru 2012 16:13
    SLAL
    Poziom 25  

Podane oznaczenia elementów dotyczą jednak wersji SU 3Gen (szary)
    - płyta 732 z procesorem "prostokątnym"
    - podpowiadając myślałem o płycie 1732 lub 7734 z procesorem "kwadratowym"
    Jednak według mojej wiedzy taka płyta powinna być zamontowana w "czarnym"
    IBX-ie.

W oznaczeniach jednak jak widać również zdarzały się "niespodzianki". Najwygodniej "operować" oznaczeniem płyty.

SLAL

0