Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD Scorpio Blue - brak zasilania na kontrolerze

09 Sie 2012 12:12 2684 26
  • Poziom 25  
    Witam
    Brat podłączając dysk doprowadził do zaiskrzenia się na stykach molex-molex/sata
    Czyli molex z przejściem na sata został podłączony do molexa z linii zasilacza i podczas łączenia molexów się zaiskrzyło i poszedł reset.
    Jako że trochę bawiłem się w układy smd ale tylko diody to stwierdziłem że może uda mi się coś z tym zrobić o ile to kwestia uszkodzonego rezystora/transila.
    Czy ktoś może mi pomóc z rozpracowaniem płytki i wskazaniem gdzie szukać "odcięcia"?
    W punktach pomiarowych na kontrolerze jest całkowity brak napięcia, czyli jak się domyślam coś całkowicie odcięło zasilanie. Oczywiście brak reakcji po podłączeniu, głowica ani silniczek nawet nie drgną.
    Poniżej zdjęcia
    WD Scorpio Blue - brak zasilania na kontrolerze WD Scorpio Blue - brak zasilania na kontrolerze WD Scorpio Blue - brak zasilania na kontrolerze WD Scorpio Blue - brak zasilania na kontrolerze WD Scorpio Blue - brak zasilania na kontrolerze
  • TermopastyTermopasty
  • Spec od komputerów
    Sprawdź metodą " po nitce do kłębka " czyli od wejścia zasilania szukaj. Sprawdź rezystory R22 i R23, to chyba rezystory zerowe, powinny mieć przejście.
  • Poziom 25  
    Właśnie szukałem i kurcze albo brak mi wiedzy i coś przeoczyłem albo... nie wiem.
    te dwa zera są ok, przewodzą.
    Te rezystory jaką powinny mieć wartość ? Nie mam pojęcia co to za rezystory bo ni cholery aby coś z nich odczytać.
    Póki co widzę że na pewno przepuszcza, nie ma przerwy w rezystorze.
    Nie potrafię odszukać ścieżek prowadzących do punktów testowych aby mieć jakiś punkt odniesienia. Nie wiem czy te ścieżki są pod laminatem czy co. Nie ma ani z jednej ani z drugiej strony
    R3 R7 R8 R11 12 to także 0
    Wszystkie rezystory przewodzą.
    Pomiar omomierzem wykazał znaczą różnicę w przypadku jednego rezystora.
    Piszę o różnicy gdyż posiadam kontroler od dysku 250gb który posiada identyczną budowę jak ten który jest 120gb-prezentowany na zdjęciach.
    Ustawienie omomierza 200k tylko w przypadku tego jednego wykazało różnice większą niż 00.2(tak owe sie zdarzały w pozostałych ale to chyba zbyt mała wartość)
    W rezystorze R32 w uszkodzonym jest wartość 1.0 a w dobrym 3.4 (ustawienie 200k)
    Czy kondensatory też powinienem zmierzyć?
    Czy transile to d1 i d2?
    Cóż to jest to L1 i L2 ?

Dodano po 2 [godziny] 59 [minuty]:

tronic1 napisał:
    Sprawdź metodą " po nitce do kłębka " czyli od wejścia zasilania szukaj. Sprawdź rezystory R22 i R23, to chyba rezystory zerowe, powinny mieć przejście.

Odnośnie nitki, to tutaj są chyba dwie warstwy i nie mogę w ten sposób odszukać ;/

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Spokojnie, ludzie nie siedzą i nie czekaja aż ktoś zada pytanie.
    Pozwól no zerknąć na zdjęcia..

Zrób zdjęcia drugiej strony laminatu.

Zasilacz nie właczyl zabezpieczenia? Pod jakim to w ogóle pracowalo zasilaczem?

Masz punkty pomiarowe na PCB, podłącz płytkę do zasilania i zobacz czy masz jakies napięcia w tych punktach.

Sk1 to bezpecznik, zobacz czy sie nie przepalił.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 25  
    Dzięki za odpowiedź.
    Zasilacz wyłączył kompa, Thermaltake ToughPower XT 675W
    Jak już wcześniej napisałem w tych punktach nie ma w ogóle napięcia.
    Zdjęcie za chwile dodam ;)
    W jaki sposób sprawdzić ten bezpiecznik ?

Dodano po 7 [minuty]:

Zdjęcie tyłu laminatu:
    WD Scorpio Blue - brak zasilania na kontrolerze

Bezpiecznik najlatwiej sprawdzić multimetrem.

W ogóle po co kolega zdemontował płytkę?
    Dysk po resecie jest wyktywany w biosie czy go tam nie ma?

Jeśli molex był wpinany prawidłowo, prawdopodobnie wystarczy podłączyc dysk do komputera i go włączyć.

Nie zapytam nawet dlaczego dysk był podłączany w trakcie pracy komputera.
  • Poziom 25  
    Dysk nie jest wykrywany w biosie, dysk nie startuje, głowicy nie słychać jak i obrotów silnika również.
    Dlatego zdemontowałem płytkę w poszukiwaniu transilów o których tu na forum przeczytałem.
    Tak jak pisałem na płytce jest całkowity brak napięcia, jedynie na pinach początkowych jest.
    Chipy są zimne po podłączeniu zasilania, a nie tak jak w drugiej płytce gdzie się nagrzewają(tamta płytka działa).
    Czemu tak zostało podłączone? ano stało się i tyle... W najgorszym razie spróbuje chipy przelutować na tą drugą płytkę.
    Odnośnie bezpiecznika to właśnie multimetrem sprawdzałem i zarówno na sprawnej jak i zniszczonej płytce otrzymuje ten sam wynik a testując za pomocą pomiaru diod okazuje się że połączenie jest przerwane. Normalnie stwierdziłbym że skoro nie ma połączenia to ten bezpiecznik został użyty, ale skoro na sprawnej płytce też tak jest?
    Podłączyłem również tą sprawną płytkę od dysku 250gb gdyż wyglądają identycznie niestety jest ruch głowicy który słychać ale na tym się kończy czyli pewno rom do przelutowania a nie uśmiecha mi się lutować takich elementów...
  • Poziom 25  
    Mogę wygrzać płytkę na piecu jeśli to coś da ale wątpię aby o to chodziło...
    Więc tak:
    d1 ma 1ohm (pomiar diody zwarcie)
    d2 ma 1100ohm (pomiar diody 120)
    q1 zmierzone za pomocą pomiaru diod wychodzi że ma zwarcie tylko na środkowej nóżce co jest chyba ok.
    Jest zwarcie na d1 ale na gnieździe nie diodzie. Coś powoduje że na gnieździe jest zwarcie a niestety nie widać ścieżek ;/
  • Poziom 25  
    Tutaj Cię wprowadziłem w mały błąd. D1 pokazało zwarcie gdyż robiłem to na płytce a że gniazda na płytce mają zwarcie to tak też zmierzyło.
    Po wylutowaniu D1 ma 2116ohm
    resztę oczywiście mierzyłem bez wylutowywania .
    Luty poprawiłem, nadal zwarcie na gniazdach D1. Coś przed tym gniazdem robi zwarcie.

Wylutowałem C56, 57 , 61 i na gniazdach jest zwarcie!

Albo za D1, i może to być układ scalony.
    Sprawdź, z jakimi elementami na pcb łączą się wyprowadzenia D1, na zdjęciu nie widać, żeby jakiś element po drodze mógł robić zwarcie.
  • Poziom 25  
    Wylutowałem C56, 57 , 61 i na gniazdach jest zwarcie!
    r12 i c21 wygląda na to że też mają zwarcie.

Dodano po 4 [minuty]:

Punkt pomiarowy przy C21 i u12 mają zwarcie. Pozostałe 2 są ok

Chyba że te rezystory powyżej to Zera.

Jeśli masz tyle samozaparcia i dużo umiejętności, to trzeba wylutować scalaka.

Proponuje, żeby wypowiedział sie ktoś jeszcze, bo może pominałem jakąś istotną acz możliwe, że drobną rzecz.
  • Poziom 25  
    Masz na myśli tego z napisem smooth ? Na drukiej płytce mam takiego samego z tym samym oznaczeniem tylko numer serii sie trochę różni.

Wproawdziłem w błąd - Sk1 to nie jest bezpiecznik.

Nie trzeba podmieniać scalaka, wystarczy że się go wylutuje, i wtedy zobaczy czy wystepuje zwarcie w obwodzie.
    Bezpieczniej jednak będzie zmierzyć D1 na drugiej plytce.
  • Poziom 25  
    Nie no na drugiej płytce nie ma żadnych zwarć.
    Wiesz może jaką temperaturę jest wstanie znieść ten scalak i czy on może być przyklejony ?

Myślę, że nie jest niczym przyklejany, mogę się mylić.
    W datasheet widnieje zakres temperatur od 0* do 150*.
    Z logicznych wyjść pozostaje wylutowanie smotha i sprawdzenie zwarć bez niego.
  • Poziom 25  
    no nic... scalaków jeszcze nie ruszałem. Podgrzeje płytke od dołu i mam nadzieje że dam rade.

Dodano po 8 [minuty]:

dobra udało sie płytka rozgrzała się do około 200 stopni bo mierzyłem mam nadzieje ze wytrzymał... Co teraz?

Dodano po 4 [minuty]:

No i zwarcia nie ma... czyli scalak poszedł no masakra... Za co jest odpowiedzialny ten scalak?
  • Poziom 25  
    Ok już po operacji. Napięcie jest w punktach 3.3v natomiast nie ma w 1.2v. Pytanie czy coś źle zamontowałem czy to kwestia innej usterki ?
  • Poziom 25  
    Po wylutowaniu nie było zwarcia, wlutowałem nowego, zwarcia już nigdzie nie ma, na punktach testowych 3.3v pojawiło się napięcie 3.3v czyli prawidłowo. Jedyne co się nie zmieniło to brak napięcia w punktach 1.2v

Dodano po 44 [sekundy]:

scalak chwycił delikatnie krzywo ale wszystko dotyka właściwych pinów z tego co widzę pod lupą

Dodano po 5 [minuty]:

Teraz widzę że R3 ma zwarcie chyba że to 0.

Jeśli między gnd a 1_2 nie ma zwarcia (mowa o wszystkich punktach 1_2), to można zainstalowac płytke do dysku i sprawdzić czy ruszy.

Jeśli R3 ma zwarcie to należy go wylutowac i sprawdzić. W teori nie powinien go mieć.
  • Poziom 25  
    Może scalak się uszkodził bo przedobrzyłem z grzaniem ?
  • Poziom 25  
    miedzy 1_2 a gnd nie ma zwarcia. Rezystor wylutuje ale jutro. Póki co dysk nic a nic, nawet nie drgnie. Coś czuje że pozostałe scalaki też poszły...