Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Windows XP/Windows 7, uruchomienie systemu po zainstalowaniu bootmanagera xfdisk

pospiech 09 Aug 2012 16:23 3198 3
 • #1
  pospiech
  Level 2  
  Witam!

  Mam problem z uruchomieniem Windowsa XP SP3 i Windowsa 7 po zainstalowaniu bootmanagera xfdisk.

  Moja konfiguracja napędów w komputerze:

  dysk twardy 0 - Windows 7 (pierwsza partycja 100 MB - Zastrzeżona, systemowa c: i dwie następne)

  dysk twardy 1 - Windows XP (pierwsza partycja systemowa c: - 64 GB i dwie następne)

  Obydwa dyski 500 GB Caviar Blue WD SATA.

  Dotychczas wybór bootowania systemu dokonywałem przez menu w BIOSie.

  Po zainstalowaniu xfdiska na dysku 1 z poziomu Ultimate Boot CD uruchomionego z pendrive'a i następnie zrestartowaniu komputera pojawił się komunikat „Błąd odczytu dysku. Naciśnij Ctrl + Alt + Del...”. Start z dysku 0 również nie powiódł się - kończyło się na „Trwa uruchamianie systemu Windows...”.

  Chcąc przywrócić do stanu poprzedniego odinstalowałem xfdisk, ale to nic nie zmieniło.  Konsola odzyskiwania systemu Win XP i polecenia fixboot oraz fixmbr nic nie pomogły.

  Uruchomienie Windowsa 7 z płyty i automatyczne naprawianie systemu jak również polecenia z linii komend: bootrec /fixmbr i bootrec /fixboot również nic nie dały (mimo komunikatu o sukcesie).

  Zaryzykowałem również polecenia: „bootsect /nt52 d: /mbr” (dla dysku twardego z XP) i “bootsect /nt60 SYS /mbr” (dla dysku c: z Win 7), które wyświetliły komunikat o powodzeniu, ale po restarcie komputera znowu nie mogłem uruchomić żadnego Windowsa (podczas uruchomienia XP pojawił się dla odmiany komunikat po angielsku “A disk read error occurred press Ctrl+Alt+Del to restart”.)

  Zacząłem szukać innych narzędzi i ściągnąłem “Paragon Rescue Kit 11 Free Edition”. Skopiowałem jego obraz iso na pendriv'e i uruchomiłem z poziomu UBCD, odłączając wcześniej dysk z Windows 7. Paragon Rescue Kit znalazł partycję z Win XP i udało mi się w końcu uruchomić Windowsa XP. System widział tylko dysk c:, pozostałe partycje, jak się później okazało, były ukryte.

  Zainstalowałem na tym Windowsie program “EaseUS Partition Master Home Edition” i udało mi się przydzielić kolejne litery ukrytym partycjom. Następnie przy użyciu tego programu przebudowałem MBR, ale niestety dalej przy uruchamianiu dysku z Win XP pojawia się komunikat “ A disk read error occurred...”

  Aktualnie jestem na etapie kopiowania danych ze wszystkich partycji dysku z Win XP na dysk zewnętrzny.

  Nadmienię jeszcze (nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie), że na dysku były zainstalowane programy Autodesku (m.in. AutoCAD i Inventor), które podobno zapisują jakieś dane w sektorze zerowym dysku.

  W związku z powyższym proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu i odpowiedź na pytania:

  1. Jak pozbyć się komunikatu “A disk read error occurred...” i uruchomić bezpośrednio Windows XP z dysku 1 (bez bootowania z pendrive'a)?
  2. Jak uruchomić Windows 7 z dysku 0 - podejrzewam, że tu też wszystkie partycje za wyjątkiem zastrzeżonej są ukryte?
  3. Czy macie może jakiś sprawdzony bootmanager, który można bezpiecznie zainstalować na twardym dysku i mieć możliwość wyboru startu systemu/dysku z poziomu bootmanagera, a nie menu z BIOS-u?

  Z góry dzięki za wszystkie pomysły!
 • #2
  linuks
  IT specialist
  Dowolny linuks ma grub i można bootować co się chce. Na początek pobierz partedmagic i pokaż jakie masz partycje na dyskach.
  Można użyć bootloadera z win7 i na początku będzie wybór czy start z xp czy z win7. Nie bardzo rozumiem te kombinacje które robiłeś z xfdisk.
 • #3
  pospiech
  Level 2  
  Zrzuty ekranu z programu GParted.

  Dysk twardy 0 (/dev/sda) - z Win 7:
  Windows XP/Windows 7, uruchomienie systemu po zainstalowaniu bootmanagera xfdisk

  Dysk twardy 1 (/dev/sdb) - z Win XP:
  Windows XP/Windows 7, uruchomienie systemu po zainstalowaniu bootmanagera xfdisk

  Miałem kiedyś zainstalowany xfdisk na komputerze z WinXP i nie było problemu z bootowaniem.

  Jak odbudować bootrecord i skonfigurować bootmanager z Win 7, żeby możliwy był start WinXP i Win 7, jeśli znajdują się one na innych dyskach fizycznych?