Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piaskarka ciśnieniowa 8-litrowa za 40zł

arek431 09 Sie 2012 18:08 186345 285
  • Piaskarka ciśnieniowa 8-litrowa za 40zł
    Witam.
    Od dawna przymierzałem się do budowy małej domowej piaskarki. Małej dlatego, że posiadam kompresor tylko 24l o wydajności "aż" 206 l/min.
    Piaskarka zaczęła powstawać, jak brat przywiózł mi z pracy 8-litrową gaśnicę - była to stara gaśnica, miała około 22lat.
    O dziwo, była jeszcze w stanie gasić pożar, zadziałała bez problemu, tylko szkoda, że w garażu.

Założenia
    Założenia były nieduże. Miała to być mała piaskarka do czyszczenia z farby rdzy i innych brudów.
    Mały kompresor nie pozwala na nic więcej, ale ku mojemu zdziwieniu świetnie radzi sobie z dyszą 3mm.

Co wyszło ?
    Wyszło lepiej niż powinno. Zdjęcia pokazują, na co stać piaskarkę.
    Piaskowanie zwykłym piaskiem zdziera wszystko do gołego metalu.
    Pracuje z ciśnieniem 2-3 bary, z 8 to już robi się niezła kurzawa.
    Każdy zna urządzenie tego rodzaju, więc nie ma się co rozpisywać.

Koszty
    Koszt budowy był bardzo mały, dlatego że niektóre części miałem w domu.
    Tyle co kupiłem to:
    - 2 zawory 1/2 po 12zł/szt.
    - wężyk ogrodniczy 10zł/4m
    - kolanka trójniki, itp. 18zł
    Myślę, że nie mając nic w domu, zamknąłbym się w 70-80 zł.

Zdjęcia do porównania

Piaskarka ciśnieniowa 8-litrowa za 40zł Piaskarka ciśnieniowa 8-litrowa za 40zł Piaskarka ciśnieniowa 8-litrowa za 40zł Piaskarka ciśnieniowa 8-litrowa za 40zł Piaskarka ciśnieniowa 8-litrowa za 40zł Piaskarka ciśnieniowa 8-litrowa za 40zł Piaskarka ciśnieniowa 8-litrowa za 40zł

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    arek431
    Poziom 18  
    arek431 napisał 364 postów o ocenie 202, pomógł 12 razy. Mieszka w mieście rzeszów. Jest z nami od 2009 roku.
  • Metal Work Pneumatic
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    banditosp
    Poziom 12  
    Może kolega nagrać jakiś filmik podczas piaskowania i pokazać jak to działa ?
    arek431
    Poziom 18  
    2krzysiek2 napisał:
    Nie piaskuje się denek tłoków (tu chyba cały tłok 'wyczyściłeś'), komór spalania - oblepią się nagarem, aż miło... Gniazda zaworowe później trudno dotrzeć, szczególnie z japońskiej stali. Podobnie cylinder z zewnątrz oblepi się brudem. Nie piaskuje się również powierzchni po obróbce mechanicznej czy po szlifowaniu - jak otwory na łożyska, czopy wałów, gwinty, powierzchnie zębów kół zębatych itd. Ta stalowa blacha co miałeś przy tłumiku pokryje się rdzą, a mogła zostać czarna (wystarczyło zmyć/zdrapać nagar). Piaskuje się to co później pokryjesz farbą/cynkiem będziesz spawał bądź dalej obrabiał mechanicznie...

Wszystko jak najbardziej prawda, chociaż po piaskowaniu zostaje minimalna chropowatość. Na zawory może i szkodzi ale dodam że przy piaskowaniu nie otwierałem zaworów (piaskowałem powierzchownie.
    Cylinder od stihla został wypiaskowany cały. Piła po wymianie pierścieni i gaźnika w końcu ożyła !!.
    banditosp napisał:
    Może kolega nagrać jakiś filmik podczas piaskowania i pokazać jak to działa ?

A proszę bardzo !
    http://www.youtube.com/watch?v=LkTzvs7A6aE
    Dodam że na początku mył mały problem, bo po dłuższym odstaniu w wężu zbiera się piasek blokując dopływ powietrza. Piasek musi dopiero wylecieć przez dysze a później dopiero dmucha mieszanką.
    bulek01
    Poziom 15  
    A jak wygląda dysza do piaskowania na zdjęciu jej nie widzę?
    D-Bass
    Poziom 10  
    Ile jest zaworów na sprężone powietrze ? jakiego ścierwa używasz zwykły piasek czy jakiś specjalny ?
    Jacek1234gml
    Poziom 12  
    jakich zaworów użyłeś? zwykłych hydraulicznych kulowych?

czy mógłbyś podać średnice otworów? tego którym ścierniwo dostaje się do przewodu ze sprężonym powietrzem, oraz tego którym powietrze dostaje się do zbiornika.
    lewaros
    Poziom 12  
    Ciekawe. Posiadam piaskarkę, sprężarka 3 tłoki, dobija do 4barów, ale szczerze mówiąc ciężko się nią piaskuje (przykładowo zardzewiały płot).
    Czy ścierniwo kupowałeś? Czy jakoś sam z doświadczenia jakiegoś używasz?
  • Metal Work Pneumatic
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    raptor37
    Poziom 12  
    Gratuluję działającej konstrukcji!
    Sam przymierzam się do budowy takiej piaskarki w związku z tym mam do kolegi trzy pytania.
    1. Nawiązując do wcześniej podanego przez kolegę schematu, jakiej średnicy dał kolega zarówno rurki do zbiornika jak i tą omijąjącą zbiornik z piaskiem? Domyślam się że do zbiornika to 1/2 cala, ta omijająca jest chyba węższa z tego co widzę na zdjęciu?
    2. Z czego wykonana jest dysza?
    3. Po dłuższym piaskowaniu nie zużywają się elementy jakie jak wąż, zawory, itd?
    KuReK93
    Poziom 17  
    Też mam miałem zamiar budowy piaskareczki ale mój kompresor mi na to nie pozwalał (tylko 24l) wydawało mi się że to za mało ale jak widzę daje radę ;) Chyba skorzystam z twojego patentu
    arek431
    Poziom 18  
    No niezły ruch się zrobił, ale po kolei.
    bulek01 napisał:
    A jak wygląda dysza do piaskowania na zdjęciu jej nie widzę?

Dysza to zwykły stożek metalowy o średnicy 8mm, ma wywierconą dziurę przelotową o srednicy 3mm (widać na filmiku).
    D-Bass napisał:
    Ile jest zaworów na sprężone powietrze ? jakiego ścierwa używasz zwykły piasek czy jakiś specjalny ?

Jak na razie zawory są 2 od regulacji ścierniwa i regulacji mieszanki, ale planuje dać 3 na regulację sprężonego powietrza.
    Jacek1234gml napisał:
    jakich zaworów użyłeś? zwykłych hydraulicznych kulowych?

czy mógłbyś podać średnice otworów? tego którym ścierniwo dostaje się do przewodu ze sprężonym powietrzem, oraz tego którym powietrze dostaje się do zbiornika.

Zawory są zwykłe hydrauliczne kulowe 1/2"
    Cała instalacja jest 1/2" tylko są zwężenia na węża do 12mm chyba.
    lewaros napisał:
    Ciekawe. Posiadam piaskarkę, sprężarka 3 tłoki, dobija do 4barów, ale szczerze mówiąc ciężko się nią piaskuje (przykładowo zardzewiały płot).
    Czy ścierniwo kupowałeś? Czy jakoś sam z doświadczenia jakiegoś używasz?

Może masz źle dopasowaną dysze ? Dysza musi być jakieś 2-5cm prosta żeby w wyprostować tor lotu piasku. Sam to sprawdziłem.
    Ścierniwo jako żółty piasek wysuszony i przesiany.
    raptor37 napisał:
    1. Nawiązując do wcześniej podanego przez kolegę schematu, jakiej średnicy dał kolega zarówno rurki do zbiornika jak i tą omijająca zbiornik z piaskiem? Domyślam się że do zbiornika to 1/2 cala, ta omijająca jest chyba węższa z tego co widzę na zdjęciu?
    2. Z czego wykonana jest dysza?
    3. Po dłuższym piaskowaniu nie zużywają się elementy jakie jak wąż, zawory, itd?

Dodano po 2 [godziny] 42 [minuty]:

Omijająca to rurka pvc z wtopionym aluminiowym rdzeniem w środku ma 1cm.
    Piaskarka działa ok 2 tyg i jeszcze nic mi się nie stało, tyle co kombinowałem w doborze dysz, ale nie sądzę żeby się szybko zużyła.
    Piaskarka doczekała się nowego malowania ;D
    Piaskarka ciśnieniowa 8-litrowa za 40zł Piaskarka ciśnieniowa 8-litrowa za 40zł Piaskarka ciśnieniowa 8-litrowa za 40zł Piaskarka ciśnieniowa 8-litrowa za 40zł
    lukib1
    Poziom 16  
    Witam
    Fajna konstrukcja i jak widać na filmie, działa doskonale, gratuluję !
    Na wstępie pytanie: jakie ciśnienie podajesz do tej piaskarki ?

A teraz sugestie, może się przydadzą:
    1. Czy do regulacji przepływu powietrza na zbiornik i na dyszę nie lepiej zastosować regulatory ciśnienia z manometrami, aby precyzyjnie regulować strumień mieszanki powietrzno-piaskowej ? Wiem ze to podraża koszty, ale może warto zastosować je ?

2. Czy nie wygodniej zastosować jako dyszę typowy pistolet do sprężonego powietrza, tylko dyszę przerobić na twardszą i odpowiedniej średnicy ? Ułatwia to operowanie strumieniem i pracę, w jednej ręce pistolet z zaworem cynglowym, a w drugiej obrabiany detal ?
    [b]UWAGA !!! STOSOWAĆ GRUBE RĘKAWICE, ABY NIE USZKODZIĆ SKÓRY RĄK, I OCZYWIŚCIE OKULARY OCHRONNE TYPU GOGLE LUB PRZYŁBICĘ[b].

Pozdrawiam
    redliniak1996
    Poziom 15  
    Jak to sobie radzi ze zdzieraniem farby?
    electro
    Poziom 17  
    Zastanawiam się, chociaż takie rozwiązanie widziałem w produktach komercyjnych, czy przypadkiem zawór kulowy przy samej dyszy nie powoduje nadmiernego wyhamowania rozpędzonego w wężu ścierniwa? W końcu budowa takiego zaworu powoduje że ścierniwo musi uderzyć w obrotową część, by znów nabrać prędkości po minięciu zaworu. Czy się mylę?

Dobra już sobie sam odpowiedziałem, zawór otwiera się całkowicie i nie ma problemu :D
    Katoo
    Poziom 17  
    Witam i gratuluję udanej konstrukcji:) bardzo ładna i zgrabna. Mam tylko małe pytanko piasek jest kupny , i czy ponownie mogę użyć piasek??
    andrzej34
    Poziom 16  
    Witam, kol. "lukib1", jak przepuścisz piasek przez pistolet do sprężonego powietrza,
    - możesz to rozwinąć?.
    Czy były próby z piaskowaniem szkła?
    Pozdrawiam.
    elektryku5
    Poziom 38  
    Cytat:
    Małej dlatego że posiadam kompresor tylko 24l o wydajności "aż" 206 l/min.

Kiedyś mierzyłem 3jw60 i miał chyba nawet mniej wydajności na wydechu, więc wątpię by takie cudeńko miało chociaż połowę z tego, 3jw miał silniczek 2,2kW na 3f, a wątpię by taki mały kompresorek miał mocniejszy...

A ja mam kompresorek 40l o zmierzonej wydajności około 74l/min, silnik 1,1kW podpięty przez specjalny układzik by szedł z jednej fazy (kondensator pracy i rozruchu załączany na jakąś sekundę) i popiaskowałbym coś podobnym urządzeniem co w temacie?
    Małe detale pewnie da radę, ale powiedzmy rower, felgi czy coś większego?
    No i czasem trafiam na taką rdzę, że końcówka druciana do wiertarki czy tarcza z listkami papieru 60 (pod kontówkę) ledwie daje radę, a taka mała piaskarka poradziłaby sobie?

Jeśli by się dało, to za felgi wyszłoby taniej niż przy oddaniu do pisakowania, więc warto popróbować.
    Ewentualnie mógłbym zapiąć 3jw...
    arek431
    Poziom 18  
    lukib1 napisał:
    Na wstępie pytanie: jakie ciśnienie podajesz do tej piaskarki ?

Czytać dokładnie ! Pracuje z ciśnieniem 2-3 bary, przy 8 to już można płot piaskować,Butla ma wytrzymałość 16bar.
    lukib1 napisał:
    1. Czy do regulacji przepływu powietrza na zbiornik i na dyszę nie lepiej zastosować regulatory ciśnienia z manometrami, aby precyzyjnie regulować strumień mieszanki powietrzno-piaskowej ? Wiem ze to podraża koszty, ale może warto zastosować je ?

Może do większej konstrukcji tak ale do takiej małej to się nie opłaca i nie ma takiej potrzeby.
    lukib1 napisał:
    2. Czy nie wygodniej zastosować jako dyszę typowy pistolet do sprężonego powietrza, tylko dyszę przerobić na twardszą i odpowiedniej średnicy ? Ułatwia to operowanie strumieniem i pracę, w jednej ręce pistolet z zaworem cynglowym, a w drugiej obrabiany detal ?

Ułatwiło by to pracę w 100 % tylko zmniejszyła by się wydajność piaskarki bo zwykłe pistolety do przedmuchiwania mają cienki kanał dolotowy a poza tym blokuje się zawór, piasek zachodzi i nie zamyka się do końca (próbowałem.
    Ale można kupić gotowy pistolet za 30zł.
    lukib1 napisał:
    [b]UWAGA !!! STOSOWAĆ GRUBE RĘKAWICE, ABY NIE USZKODZIĆ SKÓRY RĄK, I OCZYWIŚCIE OKULARY OCHRONNE TYPU GOGLE LUB PRZYŁBICĘ[b].

A weź nie żartuj !'D
    pawlos105
    Poziom 17  
    arek431 napisał:
    lukib1 napisał:

A weź nie żartuj !'D

Kolega lukib1 ma rację ,piasek rozpędzony do tej prędkości jest bardzo niebezpieczny.
    arek431
    Poziom 18  
    redliniak1996 napisał:
    Jak to sobie radzi ze zdzieraniem farby?

Wieczorem wstawię filmik.
    electro napisał:
    czy przypadkiem zawór kulowy przy samej dyszy nie powoduje nadmiernego wyhamowania rozpędzonego w wężu ścierniwa?

Trochę tak trochę nie. Pamiętaj ze ten zwór jest zawsze otwarty w 100% albo zamknięty. Nim nie regulujemy mieszanki, tylko ciśnieniem ze sprężarki.
    Katoo napisał:
    Witam i gratuluję udanej konstrukcji:) bardzo ładna i zgrabna. Mam tylko małe pytanko piasek jest kupny , i czy ponownie mogę użyć piasek??

Czytajcie dokładnie jest napisane chyba z 5 razy !!
    andrzej34 napisał:
    Czy były próby z piaskowaniem szkła?

Ja ostatnio bawiłem się w piaskowanie szkła, wszystko ładnie pięknie, równomierna chropowatość. ALE !! przy 4 barach w 20 parę sekund przeciełem butelkę piwa w pół !!
    elektryku5 napisał:
    A ja mam kompresorek 40l o zmierzonej wydajności około 74l/min, silnik 1,1kW podpięty przez specjalny układzik by szedł z jednej fazy (kondensator pracy i rozruchu załączany na jakąś sekundę) i popiaskowałbym coś podobnym urządzeniem co w temacie?
    Małe detale pewnie da radę, ale powiedzmy rower, felgi czy coś większego?
    No i czasem trafiam na taką rdzę, że końcówka druciana do wiertarki czy tarcza z listkami papieru 60 (pod kontówkę) ledwie daje radę, a taka mała piaskarka poradziłaby sobie?

Powiem tak. Mój kompresor ma 2.2kw i wydajność najbiedniej 200l/min (kiedyś brat mierzył). Szlifowanie powierzchowne nie usunie rdzy chropowatej dlatego piaskowanie jest lepsze bo cząsteczki piasku dostają się praktycznie wszędzie.
    Podam dzisiaj filmik jak to sobie radzi z rdzą i farbą.
    Ty masz już trochę za małą wydajność 74l/ min to prawie 1/3 mojej.
    kimofranek
    Poziom 16  
    Też mam taką mała piaskarkę, ale największy problem to u mnie dysze.
    Dysze zrobione z pręta zbrojeniowego i zahartowane o otworze 4mm wystarczają mi na pół godziny pracy(z przerwami). Dysze z pręta z wlutowaną na końcu widią z węglika spiekanego trochę dłużej- bo wybierze bok pręta a w końcu i widie też.

Ten zawór na wyjściu długo nie popracuje. W dodatku jak go zamkniesz to zbiera się tam piasek i potem po otwarciu wylatuje piasek bez powietrza a tym samym bez pędu.
    arek431
    Poziom 18  
    kimofranek napisał:
    Ten zawór na wyjściu długo nie popracuje. W dodatku jak go zamkniesz to zbiera się tam piasek i potem po otwarciu wylatuje piasek bez powietrza a tym samym bez pędu.

Z zaworem też się obawiam ale ze zbieraniem piasku w wężu to zależy tylko od ustawienia podawania ścierniwa.
    69837030
    Użytkownik obserwowany
    Witam kolegę :arek431 . Mógłbyś mi szczegółowo opisać i podać jakiś schemat tej paskarki,ponieważ nie mogę nic znaleźć zbytnio konkretnego na internecie. Mam pytanie czy kompresor od lodówki by to mógł zasilać,czy moc jego jest za słaba. Oczywiście nie sam kompresor,tylko przerobiony na sprężarkę. Dziękuję.
    https://obrazki.elektroda.pl/2281773600_1344540323.jpg Mam ten schemat, ile mniej więcej musi mieć barów kompresor aby to uruchomić.
    arek431
    Poziom 18  
    redliniak1996 napisał:

Hmm a jak myślicie? Jak by się to sprawowało na butli 40 l?

Na pewno by był większy zapas powietrza, gdyby sprężarka nabiła swoją butlę i piaskarkę ciśnieniem.

69837030 napisał:
    Mógłbyś mi szczegółowo opisać i podać jakiś schemat tej paskarki,ponieważ nie mogę nic znaleźć zbytnio konkretnego na internecie. Mam pytanie czy kompresor od lodówki by to mógł zasilać,czy moc jego jest za słaba. Oczywiście nie sam kompresor,tylko przerobiony na sprężarkę. Dziękuję.
    https://obrazki.elektroda.pl/2281773600_1344540323.jpg Mam ten schemat, ile mniej więcej musi mieć barów kompresor aby to uruchomić.

Wyżej w postach jest wszystko opisane.
    A agregatem z lodówki to możesz malować aerografem, albo pompować kółka od roweru bo tylko do tego się nadaje.
    redliniak1996
    Poziom 15  
    Hmm zaangażuje do tego stary bojler. Może coś z tego wyjdzie.
    elektryku5
    Poziom 38  
    Z bojlerem lepiej nie kombinować, nie zniesie ciśnienia i...

:arrow: arek431 Tak z ciekawości zapytam, w jakim czasie nabija tą butlę od 0bar do 8bar? Ten stary 3jw60 miał butlę 180l i do 6bar dobijał może w 6 min, więc mamy 180l/min, mam taki pożyczony, ale to kobyła straszna i ciężko chodzić w warsztaciku, poza tym jest niekompletny...
    A na co dzień właśnie tego 74l/min używam, bo fajnie w warsztacie ustawiony, bije do 8 atm, na reduktorze gdy ustawię 2,5bar, to pistoletem HP już da się malować , a 3jw niestety do 6 i to dość powoli, zaletą po części jest duża butla, ale na mój warsztat za duża.

Kompresor z Ikarusa ma chyba 430l/min przy 1400 obr., więc na wydechu co najmniej połowa do tego chłodzenie wodą, to już niezła sytuacja, ale na pobliskim złomie raczej nie do dostania (nie zauważyłem jeszcze), a normalnie to się go raczej tanio nie kupi, do tego silnik 2,2kW lub większy, koła pasowe, osprzęt i cena się zrobi niezła.

Tak o ten kompresor pytałem, bo wiadomo bez niego ani rusz, a na tym moim to chyba szkoda w ogóle próby rozpoczynać...
    _JF_
    Poziom 23  
    Długo nie popiskujesz taką dyszą, ja piaskując dyszą o otworze 4mm w ciągu 30 minut rozkalibrowała mia się do 7mm mimo iż była to hartowana sal narzędziowa. to samo z ceramicznymi, odłożyłem stówkę i mam z węglika spiekanego.

Jeżeli ktoś chciałby kupić polgrit, do 1,4mm pisać, bo kupiłem do mojej piaskarki ale niestety jest za grube ścierniwo.