Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony MHC 881 - nie czyta płyt - wymiana lasera

Włodi 21 Jan 2005 01:39 3601 13
Termopasty
    Włodi
    Level 19  
    Postanowiłem samemu wymienić laser w tej wieży ... luknijcie do mojego wcześniejszczego tematu po szczegóły. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic115658.html

Delikatnie wszystko porozkręcałem, wyjąłem laser (KSS 213B) ..po dokładnym obejrzeniu go z bliska okazało sie że jest on dość mocno porysowany.

Przed chwilą właśnie zamówiłem nowy laserek.. i teraz mam pytanie na co trzeba zwrócić uwagę przy ponownym zakładaniu nowego lasera?? Słyszałem że tam trzeba jakiejś zworki sie pozbyć ? Czy trzeba go jakoś kalibrować przez włączeniem?

Drugie pytanko dotyczy wymiany pokrętła od głośności. Co gdzie i jak sie do tego zabrać??
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Termopasty
    Telo
    Service technician RTV
    Co do wymiany to montujesz mechanicznie dokładnie tak samo jak był zamontowany ten stary i na tym nowym rozlutowujesz połączenie dwóch punktów lutowniczych jak patrzysz na niego od przodu tam gdzie jest zamontowana łączówka to na dole masz taki punkt lutowniczy przy pomocy licy rozlutuj to połączenie ale w miarę możliwośći zrób tą operację na koncu jak wszystko podłaczysz całą elektronikę i wszystkie tasiemki niczym nie reguluj on jest skalibrowany fabrycznie po zamontowaniu musi zadziałć.Reg.głośnośći to pewnie impulsator który kręci sie do okoła zdemontuj front panel wylutuj ten impulsator z płyty rozbierz wyczyść popsikaj Kontaktem 60 nasmaruj nowym smarem i zamontuj i będzie jak nowy.
    Włodi
    Level 19  
    Dzięki wielkie za porady.

Jeszcze taka mała rzecz mnie zastanawia. Załóżmy że założe laser i przesunę go ręcznie do połowy. Czy jeśli potem włącze kompakt to automatycznie się przesunie na początek płyty? Czy odrazu trzeba go przesunąć do początku?
    Telo
    Service technician RTV
    Jak elektronika sprawna to obojętnie gdzie go zamontujesz i zamkniesz klapkę lub wsuniesz kieszen to powinien powrócić do pozycji spoczynkowejczyli do poczatku czytania płyty TOC,nie przejmuj się tym montuj tylko pamiętaj jeszcze żeby nasmarować prowadnicę po której czytnik się przesówa chyba ,że wymienisz cały mechanizm z czytnikiem,nie jest drogi i będziesz miał problem z głowy z zacierającym się silniczkiem co sie zdarza w wieżach Sony i nie tylko.Powodzenia
  • Termopasty
    Włodi
    Level 19  
    Dziś przysłali mi laser. Od razu zabrałem się za montaż. Wszystko zamontowałem raczej tak jak trzeba. Kabelki popodłączałem wszystkie, odpalam i dalej to samo - identyczny objaw: zamykam tackę, płyte podnosi do góry -> w tym momencie jest takie " cyknięcie" -> soczewka wysuwa sie i wsuwa 2 razy tak jakby próbowała coś zobaczyć i po 3,4 sekundach opuszcza płytę spowrotem na tackę i wypisuje "cd no disc".

Identycznie jak przed wymianą. Czyli to nie laser?? SPrawdzałem jeszcze taśme miernikiem czy wszystkie przewody przewodzą, przeczyściłem styki na końcównkach ale nic nie pomogło.

Co mogło jeszcze pujść. Czy jeśli wymienię cały mechanizm to coś pomoże? Jest możliwość żeby poszło coś na tej dużej głównej płycie? Bo jeśli tak to chyba nic z tego. Bardzo bym prosił o namiary na jakiś sklep internetowy gdzie możnaby kupić ten mechanizm z wbudowaną elektroniką.
    Telo
    Service technician RTV
    A zabezpieczenie rozlutowałes?
    Włodi
    Level 19  
    Oglądałem przez dłuższą chcwile obydwa lasery ale nie zauwayłem żadnej różnicy, nie znalazłęm żadnego zlutowanego elementu... Możliwe że go nie zauważyłem, ale chyba jeśli ta zworka byłaby zlutowana to do lasera nie powinno dochodzić napięcie.. tak myśle.
    Telo
    Service technician RTV
    W KSS213 na dole patrząc od strony łączówki masz zlutowane dwa punkty rozlutuj je.Jeżeli nic nie rozlutowałeś to napewno trzeba dlatego nie działa.
    Włodi
    Level 19  
    A jak ta łączówka wygląda mniej wiecej, który to element bo nie wiem...w którym miejscu ten lut? sorki że tak truję ale na laserach sie jeszcze tak dobrze nie znam ;)
    Włodi
    Level 19  
    Zrobiłem tak jak mówiłeś: rozlutowałem to, zmontowałem z powrotem i.. udało sie !! Odpaliłem i działa! Wielkie dzięki za pomoc i fachowe rady!

Jest jednak jeszcze taki problem: pomijając to że laser jest głośny ( z tego co pamiętam tamten też był ) ten jest zdecydowanie głośniejszy i chodzi troche głośniej ale mnie taki hałas nie przeszkadza.. problem w tym że na pewnej prędkości ( tak koło 4-tej piosenki) napęd zaczyna piszczeć i płyta przeskakuje. Na niektórych płytach piszczy bardziej na innych mniej. Czego to wina? źle zamontowanego lasera czy jakiegoś zużytego/nienasmarowanego łożyska ? Obejdzie sie bez wymiany mechanizmu? np jakiś smar czy coś? Czy wogóle można dokupić cały mechanizm?
    Włodi
    Level 19  
    Kupiłem sobie ten smar Kontakt 60 o którym mówiłeś, rozebrałem ten impulsator - był cały uklejony jakimś syfem. Popsikałem go - odrazu wszystko puściło bez problemu, podgiąłęm troche te styki i rzeczywiście działa jak nówka! Z tym drugim jogiem przy okazji zrobiłem to samo. Kupiłem też smar sylikonowo-teflonowy żeby nasmarować te wszystkie prowadnice w cd, posmarowałem z grubsza też sam napęd ale nietety dalej piszczy :( Kiedyś jeszcze bede musiał wymienić mechanizm. No ale ogólenie jest super :D Wieża prawie jak nowa po 7-miu latach bezużytecznego stania i kurzenia się na pułce.

Jeszcze raz wielkie dzięki za wszelką pomoc!!! Przynajmniej sie czegoś nauczyłem jako przyszły elektronik ;);)

Pozdrawiam !!!
    banach
    Level 13  
    w tym laserze trzeba usunac polacznie dwoch punktow lutowniczych, bo inaczej laser nie zadziala, nie bedzie widzial plyty