Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Klawiatura USB nie działa podczas instalacji win XP

Aeros 09 Aug 2012 20:17 18082 17
 • #1
  Aeros
  Level 10  
  Posiadam komputer z płytą główna Asus Sabertooth Z77 brak portu PS/2 tylko USB 2.0 i 3.0 w chwili obecnej system WIn7, do tego dysk Sata 1TB. Chcę zainstalować Win xp miałem problem gdyż nie wykrywał on sterowników sata płyty dodałem je do XP i tu zaczął się problem.
  Po wejściu do biosu z klawiatury Genius KKB-2050U działa bez problemu botuję Win xp i rozpoczynam instalację. System dochodzi do momentu formatu partycji i tu klawiatura przestaje działać. Nie działają kursory F8 i Enter.
  Klawiatura jest ze starego kompa na którym smigała w XP i działała przy instalacji.
  Bios płyty wykrywa ją co jakiś czas, z tym tez mam mały problem. Jednak w Win 7 działa beż problemów.
  proszę o poradę
 • #4
  mariusek
  Level 13  
  Klawiaturę podepnij pod USB z tyłu płyty obudowy, poszukaj w biosie opcji "USB SUPPORT" czy jakoś tak, to włącz (na YES albo ENABLED), to włącza wsparcie dla portów USB pod trybem dos (ten, w którym windows się instaluje). Próbowałem z różnymi modyfikacjami windowsa dostępnymi w internecie (niestety to jest nielegalne rozwiązanie), no i klawiatura była dostępna podczas instalacji systemu. Czyli w takim wypadku rozwiązaniem jest przerobienie obrazu płyty z systemem, następnie wgranie odpowiednich sterowników - i tu się rodzi pytanie, czy do chipsetu czy do klawiatur, ale bardziej stawiam na chipset płyty głównej.
 • #6
  mariusek
  Level 13  
  @Wasilkowski - odłączenie portów USB może pomóc w razie gdy za mało prądu z zasilacza idzie, ewentualnie gdy coś się dzieje z płytą główną i odłącza urządzenia (miałem takie sytuacje, że odłączało porty ps2 dla klawiatury/myszy, po restarcie - działa - naprawdę toto lotek). A pytanie - czy podczas instalacji Windowsa 7 klawiatura działa normalnie w momencie wyboru partycji? Jeżeli tak, to problem "rozwiązany" - brak obsługi klawiatury USB spod Windowsa XP (klawiatura instaluje się dopiero po zainstalowaniu Windowsa).
 • #7
  Aeros
  Level 10  
  speedy9 wrote:
  Zdaje się, że a płyta ma UEFI BIOS. Niestety są w nim problemy z obsługą myszy i klawiatury USB w trybie legacy. Masz najnowszą wersję BIOSu?

  mam najnowszy bios mimo tego nie działa

  Dodano po 3 [minuty]:

  Co do wypowiedzi MARIUSKA
  podpinałem ją do każdego portu dostepnego w kompie a jest ich kilka tylko na jednym z nich działa w biosie to jest port 3.0 na 2.0 bios jej wcale nie widzi
  Bios ma włączone legacy USB co do Windowsa mam legala xp raczej nie chce kombinować z modyfikacjami
  sam wgrałem do windowsa sterowniki do SATY bo początkowo tez nie wykrywał tylko czy wgranie sterów do chipsetu pomoże bo mogę to zrobić
 • #8
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  W takim razie dlaczego mysz pod usb działa w trakcie instalacji windowsa?
  Poszedlbym na sprawdzić instalke xp i klawę na usb ale najzwyczajniej mi sie nie chce.

  Dobra, specjalnie dla ciebie pójdę zobaczyć to USB i XP.
 • #9
  Aeros
  Level 10  
  przy instalacji miałem podłączoną tylko klawiaturę nic więcej
 • #11
  Aeros
  Level 10  
  w tej chwili pisze z WIN 7 działa poprawnie i instaluje się bez problemu z ta właśnie klawiaturą a d tego działa nawet z bezprzewodową myszką. Ale nie oto ... nie o to ...
  Chcę zainstalować WIN XP i tu tkwi problem klawiar\tura w biosie działa, rozpoczyna instalacje z płyty wgrywa pliki z instalacji i dochodzi do okna gdzie formatuje się partycje itd i tu klops przestaje działać
  DLACZEGO
  i
  jak to przejść
  Nie pytam tu o poradę jaki system wgrać chcę WIN XP
  to wszystko
 • Helpful post
  #12
  masterten
  Level 31  
  Pytanie do ludzi którzy mogą wiedzieć: czy przygotowanie instalacji nienadzorowanej (unattened) może pominąć całkiem wprowadzanie danych z klawiatury? Ja nie wiem, bo nigdy się w to nie bawiłem, a może to jest trop który pomoże rozwiązać problem.
 • #13
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  A jeszcze jedno, mowisz że to oryginalna plyta.. Więc pewnie nie jest to wersja z serwis pakiem?
  No u mnie w oknie formatowania partycji dziala bez zarzutu, wersja z SP2.
  Czekam na okna wprowadzania danych..
 • #14
  Aeros
  Level 10  
  WIN XP Home Edition SP2 z mojego starego blaszaka
 • #15
  Łukasz_W

  HDD and data recovery specialist
  Co do mojej instalacji musimy chwile poczekać.
  Co do twojej.. Legacy włączone.. Dziwne, że klawiaturę chce wykrywać tylko na portach 3.0. Jakie masz jeszcze opcje odnośnie usb? Możesz zmienić np z Full Speed na Hi Speed?


  Koniec testu. Po zainstalowaniu urządzeń i wyświeteniu pierwszych okien wpisywania nazwy użytkownika i hasła klawiatura na USB działa.

  Grzegorz mówi, że z UEFI sa problemy, odłączenie i podłączenie klawiatury powinno pomóc.
 • #16
  Aeros
  Level 10  
  W biosie mam tylko opcję legacy USB 2.0 i 3.0.
  cieszę się że Tobie się udało niestety u mnie dalej kiszka przed chwilką usiłowałem jeszcze raz instalować i jak poprzednio do formatowania partycji doszło i klops
  teraz pytanei do Wasilkowskiego czy masz jakieś pomysły bo wszystko już sprawdziłem a instalka w wersji unattened przekracza moje możliwości :)

  Dodano po 2 [minuty]:

  Po dojściu do tej opcji wtykałem klawiaturę w każdy pasujący port :) i nic to nie dało
  inne pomysły :) PROSZĘ
 • Helpful post
  #17
  mariusek
  Level 13  
  Ja proponuję takie rozwiązanie - zrobić CAŁKOWICIE nienadzorowaną instalkę windowsa, za pomocą np. n-lite. Zainstaluje system aż do momentu gotowego pulpitu - i tyle. Polecam program n-lite. 100% legalne rozwiązanie. Wtedy pod windowsem powinno zainstalować klawiaturę USB, jak nie to ciężko mi powiedzieć w czym może być problem.
 • #18
  Aeros
  Level 10  
  Będę robił n-litem nienadzorowaną instalkę zobaczymy jak wyjdzie do juta.
  Dzięki za wszystkie posty.
  Instalka nienadzorowana pomogła system na win xp śmiga jak szalony.
  Za posty dziękuje i pozdrawiam wszystkich forumowiczy.