Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Astra F - Zwarcie, brak prawej strony oświetlenia (przednie postojowe+tył)

TooMeeK 09 Aug 2012 21:24 12538 6
    TooMeeK
    Level 22  
    Witam,

W Oplu Astra F '97 1.4 benz nie działa cała prawa strona: tylna prawa lampa + przednia prawa postojowa.
    Własnie wywaliłem bezpiecznik 10A, więc gdzieś jest zwarcie. Przeszukałem forum, widzę, że kolega w innym temacie miał problem z wyłącznikiem, więc zacznę od tego jutro jak będzie widno.
    Na tym bezpieczniku (jest to czwarty od lewej strony, dolna sekcja) jest coś jeszcze:
    F19 - 10 A -- Światła postojowe przednie i tylne Prawe, oświetl. zestawu wskaźników, oświetl. tablicy rejestracyjnej, oświetl. radioodbiornika

Może ktoś się z tym spotkał i wie, gdzie najczęściej jest zwarcie?
  • Helpful post
    ociz
    Moderator of Cars
    Oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Wiązka w przelotce tylnej klapy.
    TooMeeK
    Level 22  
    Dzięki - sprawdzę jutro :) dziś nie zdążyłem.

Dziwne jest to, że:
    a). na wyłączonym zapłonie + wyłączone światła:
    - świeci się mocno LCD i podświetlanie radia,
    b). na wyłączonym zapłonie + postojowe
    - przygasa podświetlanie radia i podświetlanie LCD na konsoli, lecz regulacji nawiewu nie (?)
    ociz
    Moderator of Cars
    Podświetlenie nawiewów świeci zawsze po przekręceniu kluczyka niezależnie od świateł i nie ma regulacji.
    TooMeeK
    Level 22  
    ociz wrote:
    Oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Wiązka w przelotce tylnej klapy.

Oczywiście 100% racji i respekt za trafną diagnozę.
    Dla potomnych: kable idą z lewej strony, z prawej jest tylko wężyk od spryskiwacza.

Ten z pozoru mały zadzior na kablach:
    powodował przebicie, izolacja rozwiązała problem.
    Dodatkowo sprawdziłem parę innych rzeczy, m.in. oczko przewodu masowego przy prawych tylnych światłach ułamało się, więc przykręciłem je bezpośrednio do śruby:
    Zaś po zdjęciu plastikowej pokrywy tylnej klapy okazało się, że niemal wszystkie złączki są zaśniedziałe, w tym pomogło WD-40. Zaśniedziałe było też samo złącze świateł.

W trakcie sprawdzania założyłem już na ułamek sekundy 20A bezpiecznik, bo nie chciałem zjarać kolejnej ostatniego już 10A. Nie iskrzyło nic w trakcie wkładania bezpiecznika, więc sprawdziłem światła - z tyłu ok, z przodu żarówka do wymiany.
    ociz
    Moderator of Cars
    TooMeeK wrote:
    pomogło WD-40

Bardziej zaszkodzi po jakimś czasie. Do czyszczenia/konserwacji złącz elektrycznych są inne, dedykowane środki.

Wywal też te szybkozłączki (od wiązki haka?) polutuj i dobrze zaizoluj przewody jak chcesz żeby to podziałało.
    TooMeeK
    Level 22  
    Tak, auto ma hak. Poza tym to nie moje :P
    Ale nie znoszę jak coś nie działa, nawet w pożyczonym..
    Nie miałem nic innego pod ręką, niż WD-40.