Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers Eurostar - ZWE 24-3MFK nie uruchamia instalacji c.o.

Hipokrates 09 Sie 2012 23:07 4567 5
  • #1 09 Sie 2012 23:07
    Hipokrates
    Poziom 2  

Kocioł użytkowany bezproblemowo ponad 10 lat, podłączony do instalacji c.o. oraz c.w.u., w układzie brak regulatora pokojowego (kocioł pełni funkcję redundantną zatem wykorzystywany jest sporadycznie).

Pewnego poranka urządzenie wygenerowało błąd E9 tj. "zadziałał ogranicznik temperatury bezpieczeństwa STB", zgodnie z instrukcją należało sprawdzić czujnik zasilania NTC, pompę oraz bezpieczniki na płycie. Rzeczywiście zdiagnozowano i wymieniono uszkodzony bezpiecznik nr 312 (typ T, 1,6A, 250V) oraz wymieniono czujnik temp. zasilania instalacji c.o.

Po powyższych operacjach kocioł uruchamia się bez komunikatu błędu, poprawnie pracuje w zakresie instalacji c.w.u. jednak nie sposób uruchomić instalacji c.o.
    Zmiana regulatora c.o. nie uruchamia instalacji niezależnie od nastawy, kocioł ciągle wyświetla temp. w nagrzewnicy ignorując regulator c.o.

Kocioł wprowadzony w tryb pracy "Kominiarz" poprawnie uruchamia c.o., działa pompa etc.

Podejrzewałem regulator temp. instalacji c.o. niemniej uruchamiając tryb serwisowy przy pomocy w.w. regulatora mam możliwość wyboru funkcji.

0 5
  • #2 10 Sie 2012 00:30
    serwisszulborski.pl
    Specjalista - systemy grzewcze

Sprawdź czy pokrętło rzeczywiście kręci potencjometrem na płycie i czy mostki założone na zaciskach LS-LR 8-9. Zanik funkcji może również wskazywać na płytę.

0
  • #3 10 Sie 2012 11:46
    Hipokrates
    Poziom 2  

Mostek na zaciskach LS-LR 8-9 działa poprawnie, pokrętło również.
    Po zdemontowaniu płyty znajduję uszkodzoną diodę Z2, pozostałe elementy wstępnie raczej sprawne, wymienię...

Czy przepalenie diody oraz bezpiecznika T 1,6A może być powodowane zużyciem pompy? Jakie inne elementy należy jeszcze sprawdzić w układzie?

0
  • #4 11 Sie 2012 00:24
    serwisszulborski.pl
    Specjalista - systemy grzewcze

Jeżeli kocioł uruchamiany był sporadycznie to pompa mogła się zastać i przeciążyć bezpiecznik 1,6A. Pompy w tych kotłach bardzo rzadko się psują, odkręć korek i lekko rozruszaj wirnik (dokręć ponownie). Jeżeli kocioł pracuje w "kominiarzu" to pompa i przekaźnik na płycie są sprawne... znalezienie przyczyny oprócz wspomnianej diody Z2 może być trudne.

0
  • #5 11 Sie 2012 17:06
    mackowiakp
    Poziom 9  

A czy Koledzy wiedzą jaką wartość rezystancji ma potencjometr od regolacji ogrzewania (nie od C.W.U). Bo u mnie on po prostu "nie styka" i chciałbym wymienić go na nowy bez kupowania całej płyty za 800 PLN co proponuje mi serwis.

0
  • #6 16 Sie 2012 21:42
    Hipokrates
    Poziom 2  

Wymieniłem diodę Z2 oraz dodatkowo stabilizator LM317T, elektronika wraz z instalacją działa poprawnie - szczęśliwie obyło się bez wymiany płyty.

0
  Szukaj w 5mln produktów