Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie domku letniskowego panelem słonecznym

carrada 10 Sie 2012 09:10 7031 11
  • #1 10 Sie 2012 09:10
    carrada
    Poziom 1  

Witam.
    Potrzebuję oświetlić 1 pomieszczenie 3x4m w domku letniskowym za pomocą ogniw słonecznych. Światło jest mi potrzebne głównie do czytania książek oraz sporadycznie podczas partyjki pokera ze znajomymi. Zastosuję diody led więc myślę, że pobór nie będzie duży.
    Zużycie to ok 5-6h na dobę.
    Bardzo proszę o pomoc w dobraniu odpowiednich urządzeń do tego celu oraz podzielenie się informacjami na ten temat.
    Pozdrawiam.

0 11
  • #2 10 Sie 2012 09:24
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Troche to problematyczne - panele słoneczne akumulator a jak nie będzie słoneczka ? :cry:
    Prościej i w sumie najtaniej najtańszy agregat za kilkaset zł :D

0
  • #3 10 Sie 2012 11:05
    Syntax
    Poziom 14  

Albo przetwornica samochodowa 12-230V podłączona do akumulatora. Sam mam tak zrobione w domku letniskowym.

0
  • #4 10 Sie 2012 14:23
    MD-2
    Poziom 14  

kup na alle panel 10W (możesz sie pokuić o większy 20W) + najtańszy regulator (z przesyłką zapłacisz około 150zł). Akumulator znajdź używany który jeszcze "trzyma" - najtańszy bedzie samochodowy (o najmniejszej pojemności jaki zdołasz znaleźć). Troche kabla i "skumpluj to". Bez zbędnego hałasu będziesz się cieszył odnawialnym źródłem energii :-)

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Proszę poprawić! [sq9jjh]
    .

0
  • #5 10 Sie 2012 15:55
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Kolega mógłby podać konkretny model ? :D
    Ja bez znajomości poboru prądu przez ledy nie pokusił bym się o wróżenie, że 10-20W wystarczy i co to znaczy najmniejszy aku ? ile Ah ?
    Kolega wróżka? :D

0
  • #6 10 Sie 2012 18:19
    MD-2
    Poziom 14  

Ja u siebie mam panel o mocy 70W +aku 110 Ah. Zasilam na tym 7 żarówek LED + laptop + TV led. Oczywiście wszystko jest używane racjonalnie.

Jeśli kol. Carrada kupi sobie powiedzmy 2 szt żarówek LED 12V z diodami 21 SMD (jedna pobiera ok 0,25A) to panel 10W na 5 h świecenia dziennie starczy. Aku samochodowy powiedzmy 36Ah - tak aby koszta były najmniejsze.

Model ??? wpisz w szukajke alle panel słoneczny 10W to ci wypluje kilka modeli a jak głębiej poklikasz to znajdziesz zestaw panel 10W + regulator za 115zł (134zl z przesyłką). Może sie pokusić na panel 20W + regulator kosztuje z przesyłką 196zł

0
  • #7 10 Sie 2012 18:54
    mariann
    Poziom 35  

Witam

MD-2 napisał:
    2 szt zarowek LED 12V z diodami 21 SMD (jeda pobiera ok 0,25A) to panel 10W na 5 h świecenia dziennie starczy. Aku samochodowy powiedzmy 36Ah

A jak kilka dni nie będzie słoneczka i akumulator się rozładuje, to myślisz, że taki mały panel da rady go naładować w jeden dzień?
    Pozdrawiam

0
  • #8 10 Sie 2012 19:01
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Jako główne zasilanie panel słoneczny to nieporozumienie. :cry:
    Jako dodatkowe, jak najbardziej się sprawdza.
    Główne, to albo przetwornica i akumulator, jak w poście 3, lub agregat.

0
  • #9 18 Sie 2012 01:11
    tomeye
    Poziom 19  

trochę za małe ....
    Napięcie wyjściowe: 13.5V
    Obciążenie: 350mA
    Moc wyjściowa: 5W
    i dalej w opisie ......
    Pamiętaj, że SOL6N został zaprojektowany do podładowywania akumulatora przeciwdziałając naturalnym procesom samorozładowania. Ładowarka ta nie jest w stanie w pełni naładować rozładowanego akumulatora samochodowego.

zestaw panel 95W i kontroler ładowania LS1024 ok 500 zł
    to moja propozycja ....
    AKUMULATOR 55 -70 Ah
    kup najpierw oświetlenie policz ile W wyjdzie
    potem dobierz akumulator [pojemność]
    następnie dopiero się dobiera kontroler ładowania a na końcu wielkość i ilość paneli ....

0
  • #10 03 Wrz 2012 19:19
    Jarek Kordalewski
    Poziom 11  

Miałem podobny dylemat - domek letniskowy bez dostępu do zasilania. Na początku po prostu woziłem akumulatory (2x100Ah + backup 1x33Ah) i na styk wystarczało to na weekendowy pobyt (tzn na ogół nie potrzebowałem używać akumulatora "backup"). Głównym odbiornikiem była (i nadal jest) lodówka samochodowa z ogniwem Peltiera (pobór prądu ok 4.5 A / 12V). Podstawowym założeniem było więc źródło, które w czasie pięciu dni potrafi naładować te dwa akumulatory, tak żeby nie było konieczności ich wożenia (m.in. dlatego, że chcieliśmy jeździć na działkę rowerem).
    Przyjąłem następujące zużycie energii (weekendowe):

lodówka 162 Ah (praca od piątku wieczorem do obiadu w niedzielę)
    oświetlenie LED (3x3W + 4x1W) 5Ah
    laptop (z zasilacza samochodowego) 5Ah
    ładowanie telefonów 2Ah
    RAZEM 174 Ah

Potrzebuję więc ok 35 Ah dziennie, żeby zgromadzić tyle energii w 5 dni.

Wybrałem panel 130W/12V z regulatorem ładowania STECA 10A.
    Pomiary wykazały prąd ładowania 2A przy Słońcu zakrytym chmurami (ale bez opadu - chmury wysokie) i do 8-9 A w pełnym Słońcu.

Co do osprzętu, to postawiłem na rozwiązania jachtowe (m.in. rozdzielnię jachtową z bezpiecznikami i włącznikami, lampy sufitowe LED itp) oraz samochodowe (gniazda zapalniczek w domku i ładowarki samochodowe). W ten sposón można łatwo dobrać cały osprzęt według upodobań. Główne ośiwtlenie to "ciepłe" lampy LED 3W. Świecą bardzo jasno i bardzo przyjemnym światłem.

System ma za sobą pierwsze wakacje - ani razu nie zabrakło mi energii w weekend, a za każdym razem w piątek system pokazuje w pełni naładowane akumulatory (odłączone ładowanie).

Zainteresowanym służę dodatkowymi informacjami.
    Pozdrawiam
    Jarek K

0
  • #11 18 Lis 2012 01:52
    kudrzyk
    Poziom 11  

Witam.

Jestem zainteresowany podobnym tematem. Aby nie zakładać kolejnego wątku mam pytanie do Jarka Kordalewskiego. Jakie akumulatory zastosowałeś w swoim systemie (chodzi mi o pojemność, ilość i rodzaj tj. żelowe czy inne)?

0
  • #12 18 Lis 2012 08:00
    Jarek Kordalewski
    Poziom 11  

kudrzyk napisał:
    Witam.

Jestem zainteresowany podobnym tematem. Aby nie zakładać kolejnego wątku mam pytanie do Jarka Kordalewskiego. Jakie akumulatory zastosowałeś w swoim systemie (chodzi mi o pojemność, ilość i rodzaj tj. żelowe czy inne)?

Akumulatory żelowe Panasonic 100 Ah x 2

Pozdrawiam
    Jarek K

0