Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie domku letniskowego panelem słonecznym

10 Sie 2012 09:10 7922 11
 • Poziom 1  
  Witam.
  Potrzebuję oświetlić 1 pomieszczenie 3x4m w domku letniskowym za pomocą ogniw słonecznych. Światło jest mi potrzebne głównie do czytania książek oraz sporadycznie podczas partyjki pokera ze znajomymi. Zastosuję diody led więc myślę, że pobór nie będzie duży.
  Zużycie to ok 5-6h na dobę.
  Bardzo proszę o pomoc w dobraniu odpowiednich urządzeń do tego celu oraz podzielenie się informacjami na ten temat.
  Pozdrawiam.
 • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
 • Poziom 33  
  Troche to problematyczne - panele słoneczne akumulator a jak nie będzie słoneczka ? :cry:
  Prościej i w sumie najtaniej najtańszy agregat za kilkaset zł :D
 • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
 • Poziom 14  
  Albo przetwornica samochodowa 12-230V podłączona do akumulatora. Sam mam tak zrobione w domku letniskowym.
 • Poziom 15  
  kup na alle panel 10W (możesz sie pokuić o większy 20W) + najtańszy regulator (z przesyłką zapłacisz około 150zł). Akumulator znajdź używany który jeszcze "trzyma" - najtańszy bedzie samochodowy (o najmniejszej pojemności jaki zdołasz znaleźć). Troche kabla i "skumpluj to". Bez zbędnego hałasu będziesz się cieszył odnawialnym źródłem energii :-)

  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  Proszę poprawić! [sq9jjh]
  .
 • Poziom 33  
  Kolega mógłby podać konkretny model ? :D
  Ja bez znajomości poboru prądu przez ledy nie pokusił bym się o wróżenie, że 10-20W wystarczy i co to znaczy najmniejszy aku ? ile Ah ?
  Kolega wróżka? :D
 • Poziom 15  
  Ja u siebie mam panel o mocy 70W +aku 110 Ah. Zasilam na tym 7 żarówek LED + laptop + TV led. Oczywiście wszystko jest używane racjonalnie.

  Jeśli kol. Carrada kupi sobie powiedzmy 2 szt żarówek LED 12V z diodami 21 SMD (jedna pobiera ok 0,25A) to panel 10W na 5 h świecenia dziennie starczy. Aku samochodowy powiedzmy 36Ah - tak aby koszta były najmniejsze.

  Model ??? wpisz w szukajke alle panel słoneczny 10W to ci wypluje kilka modeli a jak głębiej poklikasz to znajdziesz zestaw panel 10W + regulator za 115zł (134zl z przesyłką). Może sie pokusić na panel 20W + regulator kosztuje z przesyłką 196zł
 • Poziom 35  
  Witam

  MD-2 napisał:
  2 szt zarowek LED 12V z diodami 21 SMD (jeda pobiera ok 0,25A) to panel 10W na 5 h świecenia dziennie starczy. Aku samochodowy powiedzmy 36Ah


  A jak kilka dni nie będzie słoneczka i akumulator się rozładuje, to myślisz, że taki mały panel da rady go naładować w jeden dzień?
  Pozdrawiam
 • Poziom 33  
  Jako główne zasilanie panel słoneczny to nieporozumienie. :cry:
  Jako dodatkowe, jak najbardziej się sprawdza.
  Główne, to albo przetwornica i akumulator, jak w poście 3, lub agregat.
 • Poziom 19  
  trochę za małe ....
  Napięcie wyjściowe: 13.5V
  Obciążenie: 350mA
  Moc wyjściowa: 5W
  i dalej w opisie ......
  Pamiętaj, że SOL6N został zaprojektowany do podładowywania akumulatora przeciwdziałając naturalnym procesom samorozładowania. Ładowarka ta nie jest w stanie w pełni naładować rozładowanego akumulatora samochodowego.

  zestaw panel 95W i kontroler ładowania LS1024 ok 500 zł
  to moja propozycja ....
  AKUMULATOR 55 -70 Ah
  kup najpierw oświetlenie policz ile W wyjdzie
  potem dobierz akumulator [pojemność]
  następnie dopiero się dobiera kontroler ładowania a na końcu wielkość i ilość paneli ....
 • Poziom 14  
  Miałem podobny dylemat - domek letniskowy bez dostępu do zasilania. Na początku po prostu woziłem akumulatory (2x100Ah + backup 1x33Ah) i na styk wystarczało to na weekendowy pobyt (tzn na ogół nie potrzebowałem używać akumulatora "backup"). Głównym odbiornikiem była (i nadal jest) lodówka samochodowa z ogniwem Peltiera (pobór prądu ok 4.5 A / 12V). Podstawowym założeniem było więc źródło, które w czasie pięciu dni potrafi naładować te dwa akumulatory, tak żeby nie było konieczności ich wożenia (m.in. dlatego, że chcieliśmy jeździć na działkę rowerem).
  Przyjąłem następujące zużycie energii (weekendowe):

  lodówka 162 Ah (praca od piątku wieczorem do obiadu w niedzielę)
  oświetlenie LED (3x3W + 4x1W) 5Ah
  laptop (z zasilacza samochodowego) 5Ah
  ładowanie telefonów 2Ah
  RAZEM 174 Ah

  Potrzebuję więc ok 35 Ah dziennie, żeby zgromadzić tyle energii w 5 dni.

  Wybrałem panel 130W/12V z regulatorem ładowania STECA 10A.
  Pomiary wykazały prąd ładowania 2A przy Słońcu zakrytym chmurami (ale bez opadu - chmury wysokie) i do 8-9 A w pełnym Słońcu.

  Co do osprzętu, to postawiłem na rozwiązania jachtowe (m.in. rozdzielnię jachtową z bezpiecznikami i włącznikami, lampy sufitowe LED itp) oraz samochodowe (gniazda zapalniczek w domku i ładowarki samochodowe). W ten sposón można łatwo dobrać cały osprzęt według upodobań. Główne ośiwtlenie to "ciepłe" lampy LED 3W. Świecą bardzo jasno i bardzo przyjemnym światłem.

  System ma za sobą pierwsze wakacje - ani razu nie zabrakło mi energii w weekend, a za każdym razem w piątek system pokazuje w pełni naładowane akumulatory (odłączone ładowanie).

  Zainteresowanym służę dodatkowymi informacjami.
  Pozdrawiam
  Jarek K
 • Poziom 12  
  Witam.

  Jestem zainteresowany podobnym tematem. Aby nie zakładać kolejnego wątku mam pytanie do Jarka Kordalewskiego. Jakie akumulatory zastosowałeś w swoim systemie (chodzi mi o pojemność, ilość i rodzaj tj. żelowe czy inne)?
 • Poziom 14  
  kudrzyk napisał:
  Witam.

  Jestem zainteresowany podobnym tematem. Aby nie zakładać kolejnego wątku mam pytanie do Jarka Kordalewskiego. Jakie akumulatory zastosowałeś w swoim systemie (chodzi mi o pojemność, ilość i rodzaj tj. żelowe czy inne)?


  Akumulatory żelowe Panasonic 100 Ah x 2

  Pozdrawiam
  Jarek K