Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik PLC Sigmatek DIAS 041 - nie startuje

10 Sie 2012 14:07 1718 4
  • Poziom 25  
    Witam, szukam pomocy w uruchomieniu maszyny wyposażonej w sterownik Sigmatek typ jak w temacie. Niestety nie posiadam oprogramowania narzędziowego. Świeci LED "power" i żadna inna. Działają wejścia, niestety nie działają wyjścia. Prawdopodobnie "wyleciał" program. Czy ktoś wie jak przeprowadzić diagnozę takiego sterownika?

• Poziom 28  
    Spotkałem się z Sigmatekami przy okazji próby naprawy pieca (na zrębki z wierzby energetycznej) marki Gilles. Byłem już którymś z rzędu automatykiem, który został do tego ustrojstwa wezwany - niestety zmuszony byłem się poddać. Brak jakichkolwiek narzędzi do "pogadania" ze sterownikiem, ogólna niechęć serwisu sprowadzająca się do stwierdzenia "człowiek od nas może przyjechać za tyle i tyle ojro"... Ale pocieszę Cię - najbliższy serwisant mający te sterowniki w małym paluszku na 100% jest z Czech :) :) :) Przynajmniej to on w końcu został wezwany do tego nieszczęsnego pieca.
  • Poziom 25  
    Dzięki za odpowiedź. Tak Sigmatek. Jedną starszą maszyne na nieserwisowanym przez Sigmateka PLC zmodernizowałem we własnym zakresie na bardziej typowym sterowaniu. Trochę kasy poszło. Ale tu mam już nowszy sterownik. Jestem w trakcie rozmów z Sigmetekiem w sprawie zakupu oprogramowania serwisowego oraz czekam na odpowiedź od producenta maszyny w sprawie programu. Zobaczymy co się uda. A do tego Czecha mogłyby mi się namiary przydać. Zawsze to trochę bliżej i taniej niż na zachód europy. Pozdrawiam. Jak coś uda mi się zdziałać poinformuję.
  • Poziom 28  
    Ogólnie to w tych sterownikach często wywala sie soft bez przyczyny, należy go wgrać ponownie - prawdopodobnie u Ciebie jest to przyczyną.

Sprawdzić połączenia pomiędzy modułami (CAN) oraz wysunąć częściowo baterie (chyba CR2032) na module CPU i zmierzyć, bateria jest pod plastikowymi opisami wyjść modułu CPU.

Co do tych modułów należy sprawdzić czy dochodzi zasilanie 24V na podstawke modułu. Niektóre moduły output nie posiadają kontrolek, że wyjście jest wysterowane.

Czy maszyna jest bardzo rozbudowana? ile jest jednostek CPU?

czy wyświetlacz liczy od 0-9?
  • Poziom 25  
    Witam. Zasilanie 24 V dochodzi, sprawdzone na dzień dobry. Bateryjka 3,1 V. Wyjścia na pewno nie działają - sprawdzone bezpośrednio na wyjściach. Układ maszyn składa się z dwóch osobnych urządzeń współpracujących ze sobą. Ale współpracują tylko sygnały systemu bezpieczeństwa, oraz zezwolenia. Nie mam dokładnej dokumentacji (jak dotrze a są podstawy że tak) będę wiedział więcej. Czyli CAN między oboma urządzeniami nie jest poprowadzony. Więc chyba możemy rozpatrywać tylko jedno urządzenie z uszkodzonym sterowaniem. To drugie urządzenie działa poprawnie.
    Występuje tylko jeden sterownik, dwa moduły wejść i jeden moduł wyjść. Skoro znasz te sterowniki czy posiadasz oprogramowanie serwisowe? Prawdopodobnie dostanę program jaki był wgrany w sterownik i wtedy chętnie skorzystałbym z Twojej usługi.