Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

problem - Budowa Sieci Komputerowej (Projekt)

Arcrit 10 Aug 2012 16:22 4596 6
Computer Controls
 • #1
  Arcrit
  Level 2  
  Witam serdecznie, muszę wykonać pewien projekt, który zatytułowany jest 'Projekt budowy okablowania strukturalnego sieci komputerowej w oparciu o standard 100 Base-T. Przyznam się od razu, że moja wiedza na ten temat jest dość słaba, przez co nie przyjdzie mi to łatwo, bez skorzystania z różnych źródeł pomocy i teraz tutaj prośba. Czy ktoś zna jakieś dobre strony internetowe, jakieś tutoriale, bądź książki na ten temat, byłbym bardzo wdzięczny i ułatwiłoby mi to wykonanie owego projektu.
 • Computer Controls
 • #2
  rwisniewski1
  Level 23  
  Książki z serii "Vademecum teleinformatyka" ci pomogą.
 • Computer Controls
 • #3
  dipol_wlan
  Level 24  
  Proponuję zapoznać się z nowym projektem rozporządzenia ministra transportu. (projekt z 5 czerwca 2012).
 • #4
  Arcrit
  Level 2  
  Potrzebuję pomocy, ponieważ projekt mam prawie wykonany, jednak chciałbym jeszcze lepiej się do tego przygotować. Czeka mnie prezentacja owego projektu i kompletnie nie mam pojęcia jakich pytań mógłbym się spodziewać od egzaminatorów i tutaj oczekuje pomocy, abyście poinformowali mnie jakich pytań można najczęściej się spodziewać.
  Moja sieć opiera się na tym schemacie: problem - Budowa Sieci Komputerowej (Projekt)

  Legenda odnośnie schematu:

  1. Serwer jako główny ROUTER/NAT z usługą SAMBA i SSH – IP 192.168.88.1
  2. Switch
  3. Komputer (Stacja robocza)
  4. Komputer (Stacja robocza)
  5. Switch
  6. Komputer (Stacja robocza)
  7. Komputer (Stacja robocza)
  8. Komputer - Stacja robocza ze skonfigurowaną drukarką sieciową
  9. Komputer - Stacja robocza ze skonfigurowaną drukarką sieciową
  10. Kabel UTP kat. 5e 100Base-T
  11. Drukarka sieciowa

  Opis Wykonania:

  1. ISP – dostawca Internetu
  2. Serwer z dwiema kartami sieciowymi działający pod kontrolą systemu LINUX udostępniający połączenie Internetowe oraz usługi dla pracowników firmy.
  3. Sieć opiera się na dostępie do Internetu oraz usługach SAMBA (serwer plików) i SSH (SSH -ang. secure shell to standard protokołów komunikacyjnych używanych w sieciach komputerowych TCP/IP, w architekturze klient-serwer.)
  4. Karta sieciowa eth0 (pierwsza) – otrzymuje adres publiczny IP dynamicznie od dostawcy Internetu.
  5. Karta sieciowa eth1 (druga) – działa na niej serwer DHCP, karta posiada IP 192.168.88.1
  6. Komputery otrzymują adresy IP dynamicznie (automatycznie) z zakresu 192.168.88.2 – 192.168.88.254.
  7. Komputery podłączone są do przełączników kablami UTP kat. 5e opartymi o standard 100Base-T.
  8. Pracownicy posiadają swoje foldery i korzystają ze swoich plików, zabezpieczonych hasłami.
  9. Część pracowników posiada na swoich komputerach skonfigurowaną drukarkę jako drukarka sieciowa. Drukarka otrzymuje adres statyczny oraz została wykluczona z serwera DHCP.
  10. Działający serwer OpenSSH na potrzeby Administratora sieci w celu kontroli łącza oraz usuwania awarii sieci. Serwer ten nasłuchuje na standardowym porcie 22. Administrator łączy się lokalnie w pomieszczeniu firmy lub zdalnie ze swojego domu przez adres publiczny (klientem OpenSSH w przypadku systemu Linuks lub PUTTY w przypadku systemu Windows)
 • #5
  rwisniewski1
  Level 23  
  Pierwsze i podstawowe pytanie: szkoła podstawowa czy wyżej? Bo jeśli wyżej, to takie rysunki są niedopuszczalne. Odpowiedz na to pytanie, to polecimy dalej, jak taki projekt powinien wyglądać.
 • #6
  Arcrit
  Level 2  
  Nie no wyżej bo technikum. Ale jeżeli chodzi o wszystko związane z grafiką to u mnie leży to na całej linii.
 • #7
  rwisniewski1
  Level 23  
  No to lecimy z tym koksem. Po pierwsze, jeśli tematem jest "Projekt budowy okablowania strukturalnego sieci komputerowej w oparciu o standard 100 Base-T", to w skład okablowania strukturalnego nie wchodzą komputery, serwery, drukarki itd.
  Nie ma kabla "UTP 5e 100Base-T". 100Base-T jest standardem przesyłu danych, w tym wypadku to fast ethernet. Natomiast można, a w tym wypadku trzeba zaprojektować urządzenia aktywne - przełączniki.

  Projekt sieci strukturalnej wygląda tak.
  1. Strona tytułowa - piszesz kto to robi, dla kogo, co i kiedy.
  2. wstęp - tu piszesz kilka zdań co masz do zaprojektowania.
  3.wymagania zamawiającego - czyli co szczególnego chce mieć inwestor, czy razem z siecią logiczną ma być dedykowana sieć elektryczna, UPS, generator itd.
  4. założenia projektowe - tutaj wymieniasz normy w oparciu o jakie projektujesz sieć, jak będzie wyglądał PEL (punkt elektryczno-logiczny) np. 2 gniazda RJ-45 i 3 zasilające dedykowane z kluczem, jak będzie zorganizowane okablowanie (gwiazda, gwiazda hierarhiczna), gdzie będzie Główny Punkt Dystrybucyjny, czy będą punkty pośrednie, jakie kable będą użyte (UTP, STP, FTP, przekrój żył), czy to będzie rozwiązanie systemowe konkretnego producenta (systimax, MOLEX, Krone itd.), jaka będzie siec zasilająca - np. ile PELi będzie zasilonych przez jeden obwód elektryczny.
  5. Opis sieci elektrycznej, gdzie i jakie tablice elektryczne, jakie przewody, jak i wczym je układać, jakie szafki zastosować, jakie wyłączniki róznicowe i nadprądowe (jakie prądy i jakie charakterystyki), jaki system ochronny od porażeń (np. norma PN-IEC 60364-4-41, układ sieci np. TN-S).
  6.opis okblowania strukturalnego:
  -kategoria i producent systemu
  -opis Głównego Punktu Dystrybucyjnego, paneli krosowniczych komputerowych i ew.telefonicznych, sekwencja rozszycia kabli
  -pozostałe elementy GPD: szafy, panele porządkujące, półki, wieszaki kablowe, panele wentylacyjne, urządzenia aktywne, UPSy
  7.Opis okablowania poziomego, jakie kable i jak prowadzone (drabinki kablowe, koryta metalowe, plastikowe, rury, peszle itd.), jakie gniazda, sposób montażu (natynkowo, podtynkowo czy też puszki montowane na korytach), opis gniazd i modułów
  8.sposób oznaczania gniazd i paneli
  9. Jeśli jest opis okablowania pionowego, czyli łączącego Pośrednie Punkty dystrybucyjne z GPD
  10.opis dedykowanej instalacji elektrycznej - opis rozdzielnic, miejsce i sposób montażu, opis użytych komponentów, opis oznaczeń obwodów i gniazd elektrycznych
  10.sposób testowania i pomiarów sieci elektrycznej
  11.sposób testowania i pomiarów sieci logicznej
  12. Spis materiałów
  13. Rysunki - rzuty pomieszczeń z zaznaczonymi punktami, trasy kablowe, elewacje szaf kablowych, wygląd rozdzielnicy elektrycznej, schemat instalacji elektrycznej itd. Wszystkie rysunki jakie będą pomocne przy wykonaniu projektu

  Co do rysunków, nie ma tu dowolności, nie rysuje się "komputerków" w sieci, istnieją Polskie Normy dla rysunku technicznego.