Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ATMEGA32/AVR6.0/c - Po zmianie nazwy zmienna się sama zeruje...

Herrero 10 Aug 2012 19:01 900 2
 • #1
  Herrero
  Level 10  
  Witam,

  Piszę program do obsługi zasilacza sterowanego cyfrowo i napotkałem na dziwny błąd polegający na zerowaniu się zmiennej. Poniżej zamieszczam wadliwy fragment kodu:

  deklaracja
  Code: c
  Log in, to see the code


  kod
  Code: c
  Log in, to see the code


  Po wykonaniu zaznaczonej instrukcji zmienna ogr_prad_liczby przyjmuje wartosć 0 mimo, że przed zaznaczoną operacją miała wartość 1. Po zmianie nazwy zmiennej na dowolną inną (użyłem funkcji rename) wszystko działa. Po zamkomentowaniu pogrubionej linijki też działa. Nie działa natomiast jak zmienna się nazywa ogr_prad_liczby. Dodam, że program nie wchodzi w żadne przerwanie w czasie wykonywania zaznaczonej instrukcji. Czy ktoś spotkał się z czymś takim? Z góry dziękuję za sugestie ;)
 • Helpful post
  #2
  szulat
  Level 23  
  Zapewne wrzucasz zbyt długi string do tablicy i ostatnie zero włazi na zmienną. Zauważ że nawet jeżeli twój wyświetlacz ma tylko 16 znaków i chcesz wpisać dokładnie 16 za pomocą sprintf to zawsze będzie dodatkowo na końcu zero (siedemnasty znak) bo tak działają funkcje stringowe w C.
  Powiększ tablicę i będzie dobrze.
 • #3
  Herrero
  Level 10  
  Mam nadzieję, że to pomoże - będę mógł to sprawdzić dopiero w poniedziałek w pracy. Nie wpadłbym na to, bo po zmianie nazwy zmiennej wszystko działa ok, albo mi się tak tylko zdaje ;)