Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica DC -> DC dużej mocy

10 Sie 2012 19:03 2122 7
  • Poziom 10  
    Witam potrzebuje zrobić przetwornice napięcia z 0,5-5,4V na 8V dużej mocy, z możliwie dużą sprawnością oraz małą masą.
    Chodzi o to, żeby przetworzyła jakieś 100W mocy i nie ważyła ponad 100g.
    Chcę wykorzystać 2 ultra kondensatory 2,7V 350F do zasilania robota.
  • Poziom 43  
    Kondensator o pojemności 350F rozładowując się o 1V oddaje ładunek 350 kulombów (obliczenie z definicji pojemności!), czyli 350 amperosekund.
    Jeżeli chcesz pobierać moc 100W z takich 2 kondensatorów, to energia z nich zawarta wystarczy na 20 sekund zasilania.
    350Asek = około 0,1Ah - w tych samych gabarytach masz akumulatorek litowy (np. CR18650) o kilkadziesiąt razy większej energii (napięcie 3,6V i pojemność kilka Ah). Dwa akumulatorki litowe dadzą Ci 7,2V przy maksymalnej wydajności prądowej kilkanaście Amper - czy to nie prościej?

Chyba, że nie chodzi o robota, a o zapalnik ...
  • Poziom 10  
    Pewnie zrobię tak jak mówisz ale ultrakondensatory były by bardziej nowatorskie. Chodzi oto że robot ma działać jakieś 10 sekund a w takim czasie nie rozładuje akumulatorka, chodzi oto żeby maksymalnie zmniejszyć masę robota i nie wozić niepotrzebnej energii.

Nie wiesz może jaki jest mniej więcej opór wewnętrzny takiego akumulatorka za 4 zł z allegro? Chciałbym pociągnąć z tego jakieś 15A.
    Widziałem też pakiety modelarskie ale one są droższe.
  • Poziom 43  
    Prąd zwarcia akumulatorków litowych o pojemności 1Ah jest ok. 15A, a to znaczy, że maksimum oddawanej energii odpowiada poborowi prądu ok. 7 - 8A (wtedy jest na akumulatorku napięcie ok. 1,7 - 1,8V.
    Akumulatorki NiMH o wielkości R6 - jeśli są dobre - mają prąd zwarcia nawet powyżej 10A, a R3 mają ok. 6 - 8A. Oczywiście maksymalna moc jest pobierana przy połowie prądu zwarcia (i połowie napięcia "biegu luzem").
    Jakość tych z "Alle..." jest rozmaita, +/- połowa wytrzymuje kilkadziesiąt ładowań.
    Sporą wydajność prądową mają akumulatorki kwasowe żelowe i przy wielkości 12V/2Ah możesz mieć ponad 20A ( http://volty.pl/files/file/PDF/MW-2,2-12.pdf ).
  • Poziom 10  
    Akumulator żelowy odpada, masa tego co mi podałeś to 1 kg. Ni-mh też raczej nie bo strasznie dużo trzeba ich połączyć żeby uzyskać sensowne napięcie(1,2*7=8,4)czyli jakieś 14 ogniw żeby było jako taka wydajność prądowa. Prawdopodobnie będę musiał skorzystać z li-ion. Skąd masz informacje że akumulatory z allegro są tak słabe. Kumpel kiedyś kupował do regeneracji baterii i mówił że sprawowały się prawie jak nówki. Wystarczyło by połączyć 9 baterie szeregowo i równolegle i bym miał 11,1v i dosyć dużą wydajność prądową.
    Zastanawiam się też nad kupnem pakietu modelarskiego. Deklarowane obciążenie to nawet 40-50C. Czyli przy pojemności 1Ah mam 50A.
    Korci mnie jednak żeby pobawić się z tymi ultra kondensatorami.
    Jeden taki 2,7v 350F(1275Ws) waży 60g. Jak by się udało zrobić jakiś przetwornik napięcia o dużej sprawności to bym miał te 100W przez 10s. A potem można by było szybko doładować.
    Jak by ci przyszło do głowy jakieś ciekawe rozwiązanie to pisz. Na akumulatorach wszyscy robią roboty. To by było coś innowacyjnego.

9x45g=405g tyle by ważyło zasilanie litowo jonowe
    2x60g=120g + masa przetwornika
    Warto nad tym jeszcze pomyśleć. Czekam na propozycje.
  • Poziom 40  
    Nie zrobisz odpowiedniej przetwornicy, więc zapomnij o tych kondensatorach i zastosuj dwa Li-ony.
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc. Zamykam