Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa Sat + DVB-T + Radio - Szczecin

zebro84 10 Sie 2012 20:31 2575 7
  • #1 10 Sie 2012 20:31
    zebro84
    Poziom 14  

Witam

W najbliższym czasie planuję wykonać u siebie instalację antenową pod odbiór Sat, DVB-T i radia.
    Mieszkam w Szczecinie, nadajnik na jaki będę się ustawiał z naziemną to Kołowo. Odległość w prostej linii to około 9 km. Przeszkód poza 2 drzewami nie ma. Na chwile obecną odbieram DVB-T na antenie "V" montowanej niegdyś na telewizorze i o dziwo jakoś działa, zerwie raz kiedyś ale działa.

Instalacja antenowa Sat + DVB-T + Radio - Szczecin

Kołowo

Mux 1 - 100kW
    Mux 2 - 100kW
    Mux 3 - 10 kW
    Mapka pokazująca położenie ulicy i nadajnika

KLIK

Założenia są takie:

Instalacja ma obejmować 5 pokoi. Do każdego pokoju wciągam po 2 kable, aby w przyszłości nie mieć problemu z PVR. Anteny (Sat+UHF+VHF+R) montuje na kominie. Sygnał z anten (poza SAT) leci na sumator. Następnie wszystko wpinam do multiswitcha 5/12 (2 wyjścia będą w rezerwie). Od niego gwiaździście ciągnę kable do pomieszczeń które mnie interesują. Nie licząc 2 kabli wszystkie będą miały długość poniżej 10-12 metrów. Dwa kable idące do sąsiada będą miały tak po 15-20 metrów. Wiem, że przed multiswichem należy zamontować jakieś zabezpieczenie, ale nie mam pojęcia jakie (proszę o poradę).

Poczytałem już trochę forum, popytałem w sklepach ze sprzętem i sugerują mi następujące urządzenia.

Antena DVB-T:
    DIPOL 16/21-69 - 16 elementowa,pasywna o wzmocnieniu 9-12
    Klik

lub taką

Televes DAT HD BOSS - ze wzmacniaczem (17 wzmocnienie pasywne, reszta do poziomu 29 dB podbijana przez wzmacniacz)
    KLIK

Multiswitch:

KLIK

Kabel do wewnątrz:

Digital 113
    Triset 113

kabel na zewnątrz:

Triset 113 żelowany

Możecie się wypowiedzieć na temat propozycji powyższego sprzętu? Najbardziej zależy mi na odpowiedziach odnośnie multiswicha i anteny do DVB-T. Zależy mi na tym, aby działała ona przez np 10 lat bez wymian sprzętu.

Co do anteny, to z tego co wyczytałem pasywna powinna spokojnie załatwić sprawę. Jest dużo tańsza od tej aktywnej (jakieś 8 razy). Jeszcze mam pytanie odnośnie układania 2 kabli obok siebie. Czy trzeba zachowywać między nimi jakiś dystans, czy można je położyć jeden przy drugim?

0 7
  • #2 11 Sie 2012 20:03
    11111olo
    Poziom 43  

Sprawa jest prosta i wystarczy 1 kabel. Nie rozumiem po co Ci 2 i jakie mają być problemy.
    1 kablem puścisz SAT +TV + RADIO.
    Potrzeba odpowiednia gniazda abonenckie itd.
    Na stronie dipola są schematy jak to ma wyglądać.
    Cenowo nie wychodzi bardzo drogo, a na pewno taniej niż 5 takich samych zestawów.

0
  • #3 12 Sie 2012 00:45
    Kpc21
    Poziom 23  

Takie że dekoder z PVR musi mieć dwa sygnały z satelity (a więc tutaj 2 podłączenia do multiswitcha), by mógł odbierać jednocześnie kanały w różnych polaryzacjach (jeden kanał oglądanie, drugi nagrywanie).

0
  • #4 12 Sie 2012 11:55
    zebro84
    Poziom 14  

11111olo napisał:
    Sprawa jest prosta i wystarczy 1 kabel. Nie rozumiem po co Ci 2 i jakie mają być problemy.
    1 kablem puścisz SAT +TV + RADIO.
    Potrzeba odpowiednia gniazda abonenckie itd.
    Na stronie dipola są schematy jak to ma wyglądać.
    Cenowo nie wychodzi bardzo drogo, a na pewno taniej niż 5 takich samych zestawów.

Nie bardzo zrozumiałeś zagadnienie. Potrzebuje po 2 kable do każdego z pomieszczeń pod PVR.

Moim problemem nie jest jak wykonać instalację, tylko jaki sprzęt do niej wrzucić.

0
  • Pomocny post
    #5 13 Sie 2012 15:07
    _cheetah_
    Poziom 37  

zebro84 napisał:
    Co do anteny, to z tego co wyczytałem pasywna powinna spokojnie załatwić sprawę.

tak, pasywna powinna wystarczyć. Masz relatywnie blisko do nadajnika, więc sygnały odbierane powinny być duże. Jedyny problem może być z mux-3 bo on ma małą moc, i czasami z uwagi na ukształtowanie terenowe nie wszędzie potrafi być dobrze odbierany. Ale to problem czasowy, bo za rok, dwa zwiększą jego moc i będzie po problemie.

Natomiast z uwagi na użycie multiswitcha sygnały TV z anteny nie mogą być zbyt duże (typ. <85dBµV), więc może być w ogóle potrzebny dodatkowy tłumik na wejściu TV multiswitcha.

Tak, czy inaczej, wieszaj pasywną, jeśli będą jakieś problemy to zawsze można dodać jakiś wzmacniacz lub tłumik.

Antena może być ta, co ją podałeś albo np. Link

zebro84 napisał:
    Najbardziej zależy mi na odpowiedziach odnośnie multiswicha

każda elektronika może się zepsuć, takie jej prawo... :D

Może być ten Triax, może być np.: Link. Terra ma różne tłumienia na poszczególnych wyjściach SAT, można więc wyrównywać poziomy na gniazdach RTV/SAT, w zależności od długości kabla od multiswitcha do poszczególnych gniazd.

zebro84 napisał:
    Jeszcze mam pytanie odnośnie układania 2 kabli obok siebie. Czy trzeba zachowywać między nimi jakiś dystans, czy można je położyć jeden przy drugim?

Takie kable jak podałeś można spokojnie kłaść jeden przy drugim (oraz przy innych), mają bardzo wysokie współczynnik ekranowania. Do kabli kup od razu pasujące do nich złącza F.

0
  • #6 13 Sie 2012 15:50
    zebro84
    Poziom 14  

Dziękuję bardzo za odpowiedz. O takie informacje mi chodziło.

Jeszcze jedno pytanie. Jak ta instalację zabezpieczyć na wypadek przepięć w stylu piorun. Da się radę to zrobić. Dodam, że budynek nie ma instalacji odgromowej (budynek 2 rodzinny)

0
  • #7 13 Sie 2012 16:16
    _cheetah_
    Poziom 37  

zebro84 napisał:
    Jak ta instalację zabezpieczyć na wypadek przepięć w stylu piorun. Da się radę to zrobić.

generalnie trudna sprawa. Najlepszym, najskuteczniejszym i prawdę mówiąc jedynym to odpowiednia instalacja odgromowa zbudowana wokół instalacji antenowej - czyli sztyca chroniąca to co jest wokół niej w kącie 45°, odpowiedni zwód uziemiający oraz uziemienie kabli wchodzących do wnętrza budynku.

Tyle, że nawet taka instalacja nie daje 100% gwarancji i ochrony przed bezpośrednim uderzeniem, natomiast można mieć prawie 100% pewności, że uderzenie pioruna w nią to tylko kwestia czasu...

Więcej w literaturze fachowej, można zacząć np. tu

Można też zastosować zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, jak np. Link, ale co do ich skuteczności w kontekście pioruna to się nie wypowiem...

0
  • #8 25 Wrz 2012 17:32
    zebro84
    Poziom 14  

W najbliższym czasie położę całą instalację i teraz mam takie pytanie. Jak pomierzyć wzmocnienia dla DVB-T i DVB-S na poszczególnych kablach bez dedykowanego miernika? Jest to możliwe? Posiadam jakiś prosty miernik do DVB-S ale używam go wyłącznie do ustawienia zgrubnego czaszy.

0