Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston GS 50 R PL - Bojler - niskie ciśnienie wody - całkowity zanik

10 Aug 2012 20:31 10915 4
  • Level 10  
    Witam

Problem jak w temacie, potrzebuje porady gdyż chciałbym jak najszybciej pozbyć się usterki i ew. jutro kupić części. Nie znam się na tym zbytnio, więc w miarę dokładnie opisze.

Przez jakiś ostatni miesiąc zdarzały się problemy z ciśnieniem wody, ustawało to w momencie gdy włączał się hydrofor. Nie było większego problemu aż do dzisiaj, po prostu woda przestała lecieć.
    Pierwsze co zrobiłem to chciałem spuścić wodę z bojlera (z przyłącza zimnej wody, nad zaworem zwrotnym/bezpieczeństwa). Na początku były z tym problemy, woda ciekła powoli i była zamulona, po chwili wszystko ładnie spłynęło.
    Myślałem, że jest to problem kamienia w środku baniaka (ma już kilka latek), że rurki mogą nie mieć przez to odpowiedniej przepustowości.
    Jak się za chwile okazało, próba napuszczenia wody niewiele daje.

Oto schemat:
    Ariston GS 50 R PL - Bojler - niskie ciśnienie wody - całkowity zanik

1 - zawór odcina cały pion (całą łazienkę)
    2 - zawór odcinający bojler
    3 - zawór kierunkowy/bezpieczeństwa
    4 - zawór do spuszczania wody

Wyszło na to, że przy otwarciu zaworu (2) w celu napełnienia i otwarciu zaworu (4) do spuszczania, woda ledwo się sączy a przechodzi tylko przez zawór bezpieczeństwa...

Czyżby on był przyczyną awarii?

Dodam, że ciśnienie wody w pionie jest prawidłowe.

Chciałbym jutro kupić części i nie wiem czy kupować nową uszczelkę do termy (i ją odkamienić) czy od razu postawić na ten zawór?

Proszę o poradę i pozdrawiam
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 43  
    Jeśli w rurze,która biegnie za bojlerem,(ta z lewej strony na zdjęciu),jest dobre ciśnienie i dobry przepływ, to przyczyną może być zatkany zawór kierunkowy/bezpieczeństwa(3).
  • Level 10  
    Dzięki za odpowiedź, właśnie mi też tak się wydaje bo ciśnienie w tej rurze jest dobre.

Jak widać na zdjęciu, podłączenie jest zrobione 'na twardo'. Szkoda, że nie ma wężyków, można by je bez problemów odpiąć i sprawdzić zawór. A tak to odkręcając śrubunek na dole zostaje mi zawór odłączony od wody.

A jeśli chodzi o zawór to jest możliwość jego przeczyszczenia czy zaleca się kupno nowego?

Jeśli kupno to musiałbym znaleźć taki sam (a ten był w zestawie) lub dopasować inny. Co do innego zaworu to przeróbki instalacji nie dam rady zrobić, brak doświadczenia i sprzętu.
  • Helpful post
    Level 43  
    W tym zaworze jest sitko, które ulega zatkaniu. Myśl,że najlepiej jest kupić taki sam, to nieduży koszt i wymienić. Bez wody tylko kilka minut.
  • Level 10  
    Witam..

Może to u mnie nie trwało kilku minut ale po wymianie zaworu (na ZB-4) wszystko wróciło do normy. Po zalaniu zbiornika zimną wodą, ładnie ona wypływa. Na razie jestem w trakcie płukania zbiornika ale za chwile załączam grzanie. Ciężko było zgrać wkręty wszystkich łączek więc mam nadzieje, że pod ciśnieniem nie będzie przecieków.

Dziękuje za info i pozdrawiam.