Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrala polon 4100 z wyłącznikiem ppoż prądu

10 Sie 2012 20:42 2809 10
 • Poziom 17  
  Witam przygotowuje się do okablowania budynku w budynku będzie centrala ppoż oraz ppoż wyłącznik prądu i teraz prosił bym o sugestie kolegów aby te 2 rzeczy połączyć tzn zainstalować jeden wyłącznik rop do ręcznego załączania centrali oraz wyłączenia prądu.

  widzę to tak wyłączniki rop podłączone do 230v i potem do przekaźnika lub stycznika ze stykami pomocniczymi do cewki w momencie wybicia (1) szybki załącza stycznik a ten rozłącza prąd. przez styki pomocnicze tego samego stycznika NC przechodzi linia centrali w momencie zbicia szybki opisanej pw (1) następuje załączenie centrali i sygnalizacja pożaru z aku

  co o tym sądzą doświadczeni koledzy proszę o sugestie podpowiedzi itp

  Pozdrawiam
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 13  
  Ja tych tematów nie mieszam i nie łącze:
  -rop jest dla ludzi, jest ich wiele i są raczej łatwo dostępne więc nie ma potrzeby aby wyłączał prąd tym bardziej że urządzenia gaśnicze do jakich mają dostęp osoby niewykwalifikowane to najczęściej gaśnice proszkowe i nie ma ryzyka porażenia prądem elektrycznym. Takie dodatkowe wyłączenie prądu może spowodować utrudnienie w ewakuacji kompletnie niepotrzebne
  -ppoż wyłącznik prądu jest dla strażaków, oni gaszą woda i tu pojawia się ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

  Oczywiście są różne obiekty i należy brać to też pod uwagę np. instalacje tryskaczowe
  Instalacje ppoż to wyższa szkoła jazdy i dodatkowo wymaga uzgodnień miedzy barażowych więc należny wykonać zgodnie z projektem.
  Jeszcze jedna sprawa ile jest stref pożarowych w budynku bo od tego zależy liczba wyłączników ppoż.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 17  
  Kolego wygląda to tak, że system ma być w budynku gdzie będzie się znajdowała pralnia szwalnia biura i cześć mieszkalna, z ewakuacją nie będzie problemu ponieważ jest dużo oświetlenia awaryjnego. Strefa będzie tylko jedna ok 7 rop.

  Zastanawiam się także nad zastosowaniem wył rop i ppoż prądu obok siebie czyli 7 rop i 7 rozłączników.
 • Moderator - Sieci, Internet
  Nie łączył bym tych dwóch systemów, bo nie każde zadziałanie rozłącznika może oznaczać wybuch pożaru. Poza tym czy aż 7 punktów (rozłączników) jest potrzebnych?
 • Poziom 17  
  niestety tak ponieważ jest kilka wejść dokładnie 5 i dodatkowo w budynku jeden na dolnym korytarzu i górnym, ale po przemyśleniu jednak zrobię to osobno 7 wył prądu zostawię ale rop od sytemu zrobię mniej jeden na górze w oddzielnym miejscy z naklejka duża obok gaśnicy to samo na dole w korytarzu + w pomieszczeniu pralni oraz w kotłowni, a na zewnątrz tylko rozłączniki prądu
 • Moderator - Sieci, Internet
  jimasek napisał:
  . Poza tym czy aż 7 punktów (rozłączników) jest potrzebnych?

  O tym właśnie pisałem, jeden ROP jako rozłącznik prądowy, gdzieś przy głównym wejściu a ROP-y od systemu pożarowego tak jak masz drzwi. Nie zapomnij też o sygnalizacji (optyczno-dźwiękowej) pożaru.
 • Specjalista elektryk
  ferdek16 napisał:
  co o tym sądzą doświadczeni koledzy proszę o sugestie podpowiedzi itp

  Kolego ferdek16, bez urazy ale jedyne co można Ci doradzić to wynajęcie projektanta, który ma do czynienia z SAP i instalacjami elektrycznymi.
 • Specjalista elektryk
  Tylko 7 Ropów i wyłączników p.poż?

  Mnożenie wyłączników p.poż dobrze ci wychodzi. Ja bym tę liczbę co najmniej podwoił. W części mieszkalnej w sypialni po każdej stronie łóżka komplet ROP + przycisk wyłącznika p.poż. Ale była jazda po każdej kłótni małżeńskiej.

  A tak na poważnie. Wystarczy uważnie przeczytać i wziąć sobie do serca to co koledzy: badryk, jimasek i mar_cik napisali. Bo to co chcesz zrobić to jakaś masakra.
  Ten Józefów (gdzie mieszkasz) to ten koło Otwocka?

  pzdr
  -DAREK-
 • Poziom 17  
  nie to nie ten Józefów, a projektanta nie zamierzam wynajmować ponieważ system jest na życzenie klienta który sam sobie określił ilość i miejsca i tak chciał więcej bo praktycznie wszędzie co mu odradziłem, ale trzymam się wersji
  nr 3 wył prądu na zewnątrz oraz jeden w środku oraz 4 od ppoż ponieważ budynek podzielony na 4 części wszystkie wył w środku a wył prądu tak jak podpowiedział kolega dla straży znajda się przy wejściach i obok wewnętrznych hydrantów .

  A poza tym dzięki za krytykę,
  w Polsce ktoś kto wykonuje jakaś instalacje już kilka lat zapomina o tym ze sam kiedyś nie wiedział jak coś zrobić i szukał informacji. bo przyznaje jestem początkujący w ppoż instalacje robię już 7 lat alarmy CCTV itp ale tego nie robiłem więc szukam informacji i pomysłów ale najlepiej krytykować bo każdy z was wiedział wszystko od razu
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  ferdek16 napisał:
  nie to nie ten Józefów, a projektanta nie zamierzam wynajmować ponieważ system jest na życzenie klienta który sam sobie określił ilość i miejsca i tak chciał więcej bo praktycznie wszędzie co mu odradziłem
  A co z dokumentacją na ową instalację? Jest kolega pewny że dostanie odbiór instalacji - BHP, strażak? Ja bym polemizował.

  ferdek16 napisał:
  ... trzymam się wersji nr 3 wył prądu na zewnątrz oraz jeden w środku oraz 4 od ppoż ponieważ budynek podzielony na 4 części wszystkie wył w środku a wył prądu tak jak podpowiedział kolega dla straży znajda się przy wejściach i obok wewnętrznych hydrantów .
  Swoją drogą systemy p.poż należy skonsultować najpierw ze strażakiem a później brać się za robotę. W budynku są wydzielone strefy pożarowe?
  Inna sprawa to zasilanie windy jeśli owa znajduje się w budynku - wyłączenie windy z automatyki SAP i przycisku WP.

  Namieszał kolega w tych postach trochę z nazewnictwem chyba że ja nic nie kumam.

  Żeby z kolegą polemizować musielibyśmy zapozna się z projektem oraz wytycznymi.
 • Poziom 17  
  w budynku niema windy w każdym pomieszczeniu jest przynajmniej jedno oświetlenie awaryjne ze strażakami wszystko objaśnione tez napisałem pw ze rop w wydzielonych 4 strefach a wyłączniki prądu obok hydrantów wewnętrznych , temat do zamknięcia