Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik Electrolux - EOB53102X podłączenie bez kabla fabrycznego?

Tafla 10 Sie 2012 20:51 8667 10
  • #1 10 Sie 2012 20:51
    Tafla
    Poziom 9  

Witam,
    jestem w trakcie montażu kuchni i zbliża się moment zabudowy piekarnika.
    Piekarnik Electrolux EOB53102X, moc 3.075 kW.
    Niestety zapomniałem przy przebudowywaniu instalacji o pociągnięciu obwodu dla piekarnika, dlatego muszę pociągnąć kabel (został mi z remontu, 3x2.5mm2) w rynience pod meblami od puszki do płyty indukcyjnej (płyta na 2 fazy, więc jedna zostaje akurat na piekarnik). Odległość od puszki do piekarnika ok 5 m.

I tu jest sedno zapytania: czy jest sens robienie jeszcze jednej puszki po drodze żeby skorzystać i podłączyć kabel fabryczny, czy może ten kabel który będę ciągnął podłączyć bezpośrednio do listwy w piekarniku? Nie widzę żadnej zalety w robieniu dodatkowego łączenia, bo dostępu i tak do tej puszki po skończeniu zabudowy nie będę miał.

0 10
  • Sklep HeluKabel
  • #2 10 Sie 2012 21:01
    mrhari
    Moderator AGD i automatyka

Tafla napisał:
    bo dostępu i tak do tej puszki po skończeniu zabudowy nie będę miał.

Świetny pomysł. Jak się coś zepsuje to będziemy rozwalać meble?

1
  • #3 10 Sie 2012 21:03
    Tafla
    Poziom 9  

Jak coś się zepsuje, to i tak będę musiał wymontować piekarnik/rozkręcić szafę. Ale czy odkręcę kabel z puszki czy z listwy to dla mnie nie ma różnicy. Pytanie nadal aktualne.

0
  • #4 10 Sie 2012 21:05
    Adik C
    Poziom 25  

Tafla napisał:

I tu jest sedno zapytania: czy jest sens robienie jeszcze jednej puszki po drodze żeby skorzystać i podłączyć kabel fabryczny, czy może ten kabel który będę ciągnął podłączyć bezpośrednio do listwy w piekarniku? Nie widzę żadnej zalety w robieniu dodatkowego łączenia, bo dostępu i tak do tej puszki po skończeniu zabudowy nie będę miał.

Podłącz od razu pod listwę w piekarniku, przynajmniej unikniesz problemu nad palonego gniazda, wtyczki tez z czasem :D , pozdrawiam.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 10 Sie 2012 21:08
    Tafla
    Poziom 9  

Adik C napisał:

Podłącz od razu pod listwę w piekarniku, przynajmniej unikniesz problemu nad palonego gniazda, wtyczki tez z czasem :D , pozdrawiam.

Piekarnik przyszedł bez wtyczki, dlatego i tak chciałem w puszce podłączyć, bo jak będzie się coś piekło przez 2-3 godziny to obawiałbym się o wtyczkę.

0
  • #7 10 Sie 2012 21:18
    Tafla
    Poziom 9  

kkas12 napisał:

Skoro producent nie wyposażył urządzenia w przewód z wtyczką to bardzo dobrze wiedział co robi.
    Więc ani słowa więcej o wtyczce.

Tak jak napisałem, nie miałem zamiaru tego robić. Czyli nie ma problemu z wywaleniem kabla fabrycznego i wpięcia w listwę innego? Kabel spełnia normy wpisane w instrukcji.

0
  • #8 10 Sie 2012 21:37
    kkas12
    Poziom 41  

Idziesz na skróty i na łatwiznę kolego.
    Wykorzystanie listwy płyty grzewczej jako połączenia piekarnika wygląda może dobrze dziś, ale jutro może odbić się czkawką.
    Konieczność demontażu płyty z powodu np. awarii pozbawi Cię również piekarnika.
    Gdyby jej producent taką możliwość dopuszczał wtedy bu urządzenie do tego przystosował.
    Więc raczej nie kombinuj, bo może okazać się iż zrobiłeś sobie na złość.
    Tym bardziej nie kombinuj gdyż są już ku temu profesjonalne rozwiązania.
    Piekarnik Electrolux - EOB53102X podłączenie bez kabla fabrycznego?

1
  • #9 10 Sie 2012 21:41
    Tafla
    Poziom 9  

kkas12 napisał:
    Idziesz na skróty i na łatwiznę kolego.
    Wykorzystanie listwy płyty grzewczej jako połączenia piekarnika wygląda może dobrze dziś, ale jutro może odbić się czkawką.
    Konieczność demontażu płyty z powodu np. awarii pozbawi Cię również piekarnika.
    Gdyby jej producent taką możliwość dopuszczał wtedy bu urządzenie do tego przystosował.
    Więc raczej nie kombinuj, bo może okazać się iż zrobiłeś sobie na złość.
    Tym bardziej nie kombinuj gdyż są już ku temu profesjonalne rozwiązania.

Nie mam zamiaru wykorzystać listwy płyty, tylko puszkę z której idzie kabel do zasilania płyty grzewczej. A z listwy piekarnika chcę odłączyć fabryczny przewód i podłączyć inny.

0
  • Pomocny post
    #10 11 Sie 2012 07:23
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Przewód został przez producenta dołączony do piekarnika nie bez powodu, także przewód bez wtyczki. Piekarnik jest urządzeniem do zabudowy, demontowalnym, co samo z siebie wymusza zastosowanie podłączenia przewodem giętkim. Urządzenie (z przewodem bez wtyczki) podłączamy do puszki przyłączeniowej na ścianie i demontujemy odłączając wraz z przewodem od puszki przyłączeniowej a nie od zacisków w urządzeniu. Puszka powinna być zabudowana w miejscu do którego jest dostęp (zwykle za piekarnikiem, po wyjęciu i odstawieniu go obok).
    Jeśli chcesz Kolego podłączać piekarnik przewodem sztywnym w dodatku do puszki niedostępnej i podłączać tak że przy demontażu zostanie sterczący przewód, nie szukaj poparcia wśród elektryków.

0
  • #11 11 Sie 2012 09:13
    Tafla
    Poziom 9  

Nie szukałem akceptacji a porady która otrzymałem. Dziękuję bardzo.

0